What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Εγαμήθην. βοηθάτε.

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Ο κύριος υπολογιστής μου από το 2014 ως το 2018 ήταν ένα λαπτοπάκι i5-4200U με την ενσωματωμένη. Σε αυτό έπαιξα μεταξύ άλλων το Talos Principle, ναι στα χαμηλά settings και ναι στα 30fps αλλά ακατέβατα και χωρίς stuttering.

Φρεσκαδούρα, όχι αστεία :p

Πέρα από την ατομική εμπειρία του καθενός, υπάρχουν και benchmarks. Η 1030 GDDR5 έχει ακριβώς διπλάσιες επιδόσεις από την ενσωματωμένη UHD750 του 11600Κ σε 1080/low, που σε πολλές περιπτώσεις είναι η διαφορά ανάμεσα στα 15 και τα 30fps στα 1% low fps.

Σε σχέση με την ενσωματωμένη του Haswell, η διαφορά μπορεί να είναι και πάνω από τετραπλάσια, και σίγουρα καθιστά playable πολλά παιχνίδια που με την integrated του i5-4690k ούτε ξεκινάνε. Το αν αυτό αξίζει ή όχι 120 ευρώ μπορεί τελικά και να είναι απλά θέμα ανθρώπου και ιδιοσυγκρασίας, πάντως σίγουρα δεν ισχύει ότι "αν ξερνάς από τα μάτια με την ενσωματωμένη, θα ξερνάς και με την 1030 απλά λιγότερο", μιλάμε για, στην χειρότερη περίπτωση, τριπλάσια fps στις ίδιες ρυθμίσεις, ή ανεκτό framerate και frametime με πολύ καλύτερες ρυθμίσεις.

@Χειρομαλάχτης, πάντως μην απελπίζεσαι, πολλά από αυτά εδώ παίζουν και με την ενσωματωμένη.



Too soon :p ?
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,566
καλα, εδω που τα λεμε, με την "νεα" καρτα που θα παρω, μαλλον ολα τα αρπιγκι τερνμπέιζντ θα μου φαινονται....
ω ρε φιλε, παουερποιντ που με περιμενει.....
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
καλα, εδω που τα λεμε, με την "νεα" καρτα που θα παρω, μαλλον ολα τα αρπιγκι τερνμπέιζντ θα μου φαινονται....
ω ρε φιλε, παουερποιντ που με περιμενει.....

Υπάρχει και το Τάρκεστ Τάτσεο... Ταιριάζει γάντι με το δράμα που ζεις αυτή τη στιγμή (τόσο από άποψη μαζοχισμού όσο και έλλειψης σοβαρού hardware).
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,430
Μολις γυρισα απο το πλαισιο με την RX 6700 XT POWERCOLOR! ΤΕΡΑΣ!!!! 1000 ευρω μου κοστισε! Ειναι το πιο ακριβο τερας που εχω παρει μεχρι τωρα! Τι νομιζατε οαι θα περιμενα να καειε εντελως που ελεγε ο τεχνικος μου σημερα?! ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Είχα την θεωρία ότι για να αρχίσει να φτιάχνει η κατάσταση θα έπρεπε πρώτα ο shredder να πάρει καινούργια κάρτα. Λέτε;


Καθόλου απίθανο, βέβαια για να πιάσει η θεωρία, πρέπει να έρθει και ο τεχνικός να βάλει τη νέα κάρτα, μετά "κατά λάθος" θα περάσει πάλι την 970 και θα πάρει την 6700ΧΤ σπίτι του, αλλά ο Shredder θα καταλάβει τη διαφορά, μετά να ξαναέρθει να περάσει τη σωστή κάρτα, μετά θα ξαναέρθει επειδή δεν έκανε σωστά remove τους Nvidia drivers και θα έχει conflict, θα φτάσουμε Χριστούγεννα, χωρίς να είναι σίγουρο ποιας χρονιάς.


Μόνο σε μένα φαίνεται δυνατό πλοτ τουίστ ότι ο Σρέντερ#nevereveramd#γιαπάνταπρασινοφρουρός μεταπήδησε στην κόκκινη ομάδα;

Μπα, μας έκανε μια φορά εντύπωση που πήρε AMD CPU ενώ ήταν ορκισμένος ιντελάκιας, πλέον μάθαμε.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
@Great0ldOne με 2 GB vRAM, έστω και γρήγορη, θα έχει θέμα. Από την άλλη, όντως, η 550 και η 1030 απέχουν αρκετά από την iGPU του Haswell, και τις πιο πρόσφατες iGPU της Intel. Με τις APU δεν αξίζει η αλλαγή. ( έχω καιρό να ασχοληθώ, με φάγανε τα ψυγεία και οι θαλάμοι ).
Επιπρόσθετα, η Intel είναι "φτωχή" σε drivers σε σχέση με την AMD και την Nvidia, στα Windows. Κάτι που δεν είναι αντιληπτό στο Linux ( και γι αυτό πιθανώς να έμεινε ευχαριστημένος ο @lucinos )

@Brother Bruce , εάν έχει πεθάνει όντως η κάρτα, η 1030 παραδόξως δεν έχει τρελό καπέλο, (όχι σε ποσοστό επί της MSRP, αλλά ως σκέτο ποσό). Απλά παίρνεις κάτι που παίζει στα επίπεδα APU. Η 1050ti είναι πιο κοντά στην 390, αλλά στα 300€ την πληρώνεις διπλάσιa της αρχικής τιμής
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
741
Μολις γυρισα απο το πλαισιο με την RX 6700 XT POWERCOLOR! ΤΕΡΑΣ!!!! 1000 ευρω μου κοστισε! Ειναι το πιο ακριβο τερας που εχω παρει μεχρι τωρα! Τι νομιζατε οαι θα περιμενα να καειε εντελως που ελεγε ο τεχνικος μου σημερα?! ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
Ωραίος ρε Shre. Και μη δίνεις σημασία στις κακοήθειες όσων ζηλεύουν που δεν έχουν.

Το μόνο κακό είναι πως πήγα στη σελίδα και βρήκα 3 διαφορετικές κάρτες 6700ΧΤ powercolor. Τόσα λεφτά που σκάμε για τα εξαρτήματα μας οφείλουμε να γράφουμε τις πλήρεις ονομασίες τους για να τα ευχαριστιόμαστε,πχ:

PowerColor VGA Radeon RX 6700 XT Red Devil 12GB GDDR6​


Μέγιστη παράληψη και να διορθωθεί άμεσα!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,681
Η εξέλιξη του thread σε μια μέρα:
  1. Κάηκε η κάρτα του Μαλάχτη.
  2. Πόνος, οδυρμος, μοιρολόι, συμπόνια.
  3. Το RQ δίνει συμβουλές για κάθε πιθανό σενάριο.
  4. ???
  5. Ο Σρέντερ καταλήγει με νέα κάρτα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Η εξέλιξη του thread σε μια μέρα:
  1. Κάηκε η κάρτα του Μαλάχτη.
  2. Πόνος, οδυρμος, μοιρολόι, συμπόνια.
  3. Το RQ δίνει συμβουλές για κάθε πιθανό σενάριο.
  4. ???
  5. Ο Σρέντερ καταλήγει με νέα κάρτα.

Με προβληματίζει το (4).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,566
προς τους προβληματισμενους συμφορουμιτας:
θα γινουν απντειτ οταν υπαρξουν ουσιαστικες εξελιξεις.

οι αναμενομενες συνεβησαν (μ ενα γαμημενο πλοτ τουιστ): ηρθε ο φιλος, πριν κανουμε οτιδηποτε ειπε να αλλαξει απλα απ την ιντεγκρέιντι στην pcie που δεν το ειχα κανει σημερα γιατι τοκανα χτες 3 φορες, λογκαρε η καρτα κανονικα, σκεφτομουνα τι ντανσινγκ γκιφς θα βαλω στο φορου, μπηκα σε 2-3 παιχνιδια, βγηκα, χαρηκα καλα καλα και μετα ενω ημουν στο ντεσκτοπ, μια απ τα ιδια. μαυρο παντου. δηλαδη απλα χασαμε χρονο κι εγινα και κουρελι με την γουστοζικη πλακα που μου κανε ο θεουλης ο μαλακας απο κει ψηλα (αν υπαρχει βεβαιως βεβαιως).
μετα βγαλαμε παλι, βαλαμε παλι ντραιβερς, μπα, μετα αλλαξαμε σλοτ, μπα, και τωρα του εδωκα την καρτα να παει να την τσεκαρει στο μαγαζι.

δεν μπορω να διανοηθω οτι θα τρεχω τα παιγνιδια πολυ χειροτερα απο πριν. οπότε, οσο μαλακας κι αν νιωθω ηδη, αν η καρτουλα μου τα χει τιναξει, κοιταζω προς 1050ti, μια οβερκλοκντ εκδοση στα 275 περιπου.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,318
Όλα καλά θα πάνε

προς τους προβληματισμενους συμφορουμιτας:
θα γινουν απντειτ οταν υπαρξουν ουσιαστικες εξελιξεις.

οι αναμενομενες συνεβησαν (μ ενα γαμημενο πλοτ τουιστ): ηρθε ο φιλος, πριν κανουμε το οτιδηποτε ειπε να αλλαξει, μπηκα - βγηκα, χαρηκα καλα καλα και μετα ενω ημουν στο ντεσκτοπ μια απ τα ιδια. μαυρο παντου. εγινα κουρελι με την γουστοζικη που μου κανε ο θεουλης ο μαλακας απο κει ψηλα.
μετα βγαλαμε παλι, βαλαμε παλι, μπα, μετα αλλαξαμε σλοτ, μπα, και τωρα του την εδωκα την δεν μπορω να διανοηθω οτι θα τρεχω πολυ χειροτερα απο πριν.
Μπορεί και όχι...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Btw τα παιδιά που είπαν πιο πάνω για 10 χρόνια εγγύηση της evga, παρέλειψαν να διευκρινίσουν ότι πληρώνεις μερικά ευρώ/δολάρια για να μπεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (αν μπορείς να το κάνεις και για κάρτα που δεν είναι αγορασμένη απευθείας από το κατάστημα τους καλή φάση). Ok, δεν είναι κάνα τρομερό ποσό αυτό που ζητάει, αλλά default 3 χρόνια όπως οι περισσότεροι δίνει, δεν είναι φιλανθρωπική οργάνωση...

Γίνεται με οποιαδήποτε κάρτα γίνεται δεκτή για επίσημο registration στο site τους.

Φυσικά δεν είναι τσάμπα που υπονοήθηκε κάτι τέτοιο;;
Φαντάζομαι θες να αποτυπώνεται όλο το agreement με κάθε αναφορά.. θα το χω υπόψην...

Όσο για τα κρυπτοπαράσιτα... plebs gonna pleb...

Paypal: If you have the following problems with your transaction, you can file a dispute in the Resolution Center within 180 days of purchase. You'll be able to communicate with the seller and request for a refund through PayPal's platform.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,430
Μόνο σε μένα φαίνεται δυνατό πλοτ τουίστ ότι ο Σρέντερ#nevereveramd#γιαπάνταπρασινοφρουρός μεταπήδησε στην κόκκινη ομάδα;
Δεν ειχα αλλη επιλογη Αρχισε να διαλυεται η 970 δεν ξερω ποσο θα αντεξει οποτε πηγα αποφαισσμενος να παρω οτι βρω γιατι αν αυριο σταματουσε να δουλευι θα εμενα χωρις pc μεχρι να βρω καρτα. Ετσι πηρα την μονη που ειχε μεινει αι ηταν 1 6700xt. Αν δεν ειχε τιποτα τοτε θα επαιρνα RTX 3070TI και θα περιμενα να μου την φερουν αλλα αφου ειχε μεινει 1 καλη καρτα την πηρα και ας ειναι radeon. Ειναι η πρωτη φορα που παιρνω amd καρτα γραφικων!
Το γιορτασαμε πολυ με τους φιλους μου! Παιξαμε μπασκετ πηγαμε σε ενα ζαχαροπλαστειο και φαγαμε βαφλες κρεπες και παγωτα και τελςο το βραδυ πηγαμε σε ενα κινεζικο εστιατοριο και εφαγα μπουτι παπιας με τηγανισμενο αυγο και καυτερη σαλτσα οπως κανουν ολοι οι Γιαπωνεζοι!
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,318
Φακ δε καρτ! Έφαγες μπούτι ωρέ, κονγκρατς! (και ας ήταν από πάπια)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Όσο για τα κρυπτοπαράσιτα... plebs gonna pleb...
Με τόσα απόνερα από το ξέπλυμα, ακόμα δεν χρησιμοποιείς βάρκα στη σπηλιά σου;
 
Top Bottom