What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τι faction έχεις πάρει? Πώς τα περνάς μέχρι τώρα?
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Έχω τελειώσει Empire και τώρα έχω ξεκινήσει Dwarves
Τελειωσες empire ε? Δε το εχω καταφερει με 4 προσπαθειες. Οταν αρχιζουν να καταβαινουν τα θηρια με ισοπεδωνουν. Με τους νανους τα καταφερα αλλα νομιζω οτι ειναι το easy campaign.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Σε easy το είχα βάλει, είμαι τελείως noobάς σε turn-based.
Το κόλπο είναι να ξεμοναχιάζεις μοναχικούς στρατούς και να τους αντιμετωπίζεις με 2-3 δικούς σου. Είχα 4 να κινούνται μαζί για να μην μου κάνει τα ίδια.
Οι στρατοί πρέπει να είναι halberdiers, greatswords, handgunners, το ιππικό και artillery. Θέλεις πολύ armor-piercing για να αντιμετωπίσεις Chaos. Επίσης το auto-resolve φέρνει καλύτερα αποτελέσματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν στην εποχή που έχουμε πάρα πολλά ενδιαφέρον space games να μην έχεις βρει ένα που να αντικαταστήσει το FS2, ειδικά από την στιγμή που το ακολούθησε το Freelancer που αμέσως ήταν καλύτερο.

Έπαιξα το Freelancer μέχρι ολοκλήρωσης και κατά τη γνώμη μου δεν ήταν σε τίποτα καλύτερο από το Freespace 2. Ούτε μία από τις αποστολές του Freelancer δεν έφθανε το επίπεδο μιας μέτριας αποστολής στο FS2.

X3/X4, NMS, Elite Dangerous, EVE? Τίποτα δεν σου κάνει κουκου; (αναφέρω μόνο ότι θα μπορούσε να φτάσει σε μέγεθος το FS2 σαφώς και το Rebel Galaxy το λάτρεψα

Elite Dangerous και EVE δεν έχω παίξει, NMS ελάχιστα. Από τη σειρά Χ έπαιξα όλα μέχρι το Reunion. Όπως είπε και ο @captain kal , είναι παιχνίδια άλλου τύπου ενώ το FS2 είναι καθαρά space combat. Π.χ. το Elite με ενδιέφερε αλλά είναι εντελώς sandbox, δεν έχει κάποιου είδους campaign. Πιστεύω ότι ακόμα και σήμερα η campaign του Freespace 2 είναι η καλύτερη που έχουμε δει στο είδος. Μακάρι να βγει κάτι ακόμα καλύτερο, το εύχομαι ολόψυχα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Έπαιξα λίγο CnC Tiberian Sun με NOD campaign αλλά σε κάποια φάση βαρέθηκα, τι να πω μου φάνηκε πολύ απλό ίσως απλά πλέον έχω τόση εμπειρία + ότι το έχω παίξει (άσχετα αν δεν θυμάμαι πολλά) και δεν με αφήνει να το χαρώ. Για τους απαρχαιωμένους μηχανισμούς έκανα γαργάρα.
Είπα να δοκιμάσω και ένα skirmish αλλά είναι τόσο μπορντέλο που έφαγε rage uninstall. Για κάποιο λόγο οι ΑΙ είχαν κάνει ερήμην ομάδα φαίνεται και την έπεφταν μόνο σε εμένα, να είμαι εγώ κρυμμένος με stealth, να με βλέπουν και να μου ρίχνουν ICBM... ενώ δεν ήξεραν την θέση μου ξέρω εγώ γιατί δεν είχε έρθει ποτέ κανείς εκεί πριν κάνω το stealth generator, αλλά με πετύχαιναν πάντα. Να παραμένω κρυμμένος και να μαζεύονται όλοι εκεί που είναι το Starting point και αντί να πολεμάνε μεταξύ τους, απλά περιμένουν να με πηδήξουν, που το έκαναν αφού μετά από 2 ακόμa ICBM έπεσε το stealth και με είδαν...

Έβαλα μία το Tiberium Wars τώρα, άλλα μου έβγαλε την μπαναγία με το install γιατί κάτι έχουν αλλάξει στα windows για τα δισκάκια με DRM αλλά δεν σου βγάζει error τίποτα. Έπρεπε να αντιγράψω τα αρχεία στο δίσκο και να κάνω εκεί install, για να δούμε πως βαστάει αυτό. Έχει και mods να φάνε και οι κότες.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Παίζω το Trigon: A Space Story, έναν κλώνο του FTL. Review εντός των ημερών!
Έχει και Demo στο steam, το έβαλα να το δω.

ss_81f7ac23f46be2dad315ca3d608af7c1ee6c5824.1920x1080.jpg

Το interface ίδιο με το FTL. Μια χαρά.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Λόγω δουλειάς και αυξημένης κοινωνικοποίησης δε προλαβαίνω να focusάρω σε ένα βασικό παιχνίδι. Έλιωσα λίγο τα οικολογικοβιολογικά παιχνίδια Thrive και Tyto Ecology. Kάνω λίγο-λίγο, πολύ λίγο όμως, progress στο Tunic και στο Ego Dragonis, αλλά γενικά κυρίως δοκιμάζω mods σε γκέμια της Piranha και της Bethesda.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Tερματισα το Eastern exorcist και ξεκιηνσα το Pumkin Jack! Οπως ολα τα Ιαπωνικα και κινεζικα παιχνιδια το Eastern Exorcist ηταν παιχνιδαρα!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Προσπαθώ να τελειώσω το split screen coop run Darksiders Genesis αλλά δεν ξέρω. Το οπτικό δεν βοηθάει καθόλου, τις περισσότερες φορές απλά δεν βλέπεις τι γίνεται στην οθόνη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τέλος το Iki Island expansion για το Ghost of Tsushima. Χορταστικό εικοσαωράκι, κάτι παραπάνω από απλό κερασάκι στην τούρτα, κάνει το καλό, καλύτερο σε κάθε τομέα.

Στις συνολικά 120 ώρες που αφιέρωσα (κάνοντας όλα τα tales), μου φάνηκε το μόνο παιχνίδι που κατάφερε να μου θυμίσει οτιδήποτε κοντινό σε Witcher III + DLCs yet. Επιφυλάσσομαι πλέον για το RDR2, το οποίο θα πάρει σειρά μετά το LA Noire μάλλον.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
30+ ώρες και συνεχίζω με αμείωτη ένταση το God of War.
Πλέον είμαι στη φάση που έχω όλα τα εργαλεία για να ξεκλειδώσω τα σεντούκια και τις μυστικές περιοχές του παιχνιδιού. Προσπαθώ να "σκουπίσω" όσα μπορώ, προτού αφοσιωθώ στο κεντρικό story, που όσο πάει γίνεται κι επικότερο. Ειδικά οι Valkyries με έχουν ξεπετσιάσει κι έχω σφάξει τρεις όλες κι όλες :confused:

Κατά τα άλλα, ξεκινήσαμε χθες με την κοπέλα μου το The Last Campfire γιατί θέλαμε κάτι χαριτωμένο και χαλαρό. Γλυκούλι ως τώρα, αλλά λίγο μελοδραματική (και ίσως περιττή?) η αφήγηση/περιγραφή των δρώμενων. Νομίζω θα προτιμούσα κάτι πιο μίνιμαλ σε στυλ Hob σ'αυτό τον τομέα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
10 μέρες στο χωριό, αποτοξινώθηκα αρκετά. Είδα μόλις το μισό (κανά 4ώρο) Resonance γιατί το PC του πατέρα μου δεν σήκωνε και πολλά. Όσο πρόλαβα να παίξω ήταν αρκετό για να φανεί ότι έχουμε να κάνουμε με το καλύτερο παιχνίδι της Wadjet Eye σε κάθε τομέα (πλην ίσως Unavowed ή Strangeland που δεν έχω δει ακόμα). Θα το τελειώσω τον Αύγουστο που θα ξαναπάω. Ναι, δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να παίξεις ένα τέτοιο παιχνίδι, αλλά θα κάνω recap στο youtube. Οι υπόλοιπες 4-5 ωρίτσες gaming αφιερώθηκαν στο εξαιρετικό Hades στο Switch. Έφτασα πρώτη φορά μέχρι την Hydra στο Asphodel. Ξύλο και στις τσέπες!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πω ρε παιδιά, έχω κολλήσει άσχημα (με την κακή έννοια) στο Legends of Aranna και δεν νομίζω ότι μπορώ να ξεφύγω. Ο, ας πούμε, υπαρχηγός Nossirom είναι μάγος με ΑΠΕΙΡΟ mana! Και έτσι κάνει άπειρες φορές healing. Είμαι μόνος κι εγώ. Τον έχω απέναντι και μόλις του ρίξω τη ζωή κάτω από 300/1500, εκτελεί το healing απανωτά! Έχω τουλάχιστον 2 ώρες τη μάχη σήμερα και δεν μπορώ να κερδίσω. Βασικά, κανείς δεν μπορεί να κερδίσει τον άλλο, αφού κι αυτός δεν μπορεί να μ’ επιτεθεί, κάνοντας όλη την ώρα healing επειδή του ρίχνω συνεχώς με τόξο! Η μόνη λύση είναι με cheat να κάνεις max το level σου (150), αλλά μετά δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις!
Δεν έχω ξαναδεί σε RPG αντίπαλο με άπειρο mana. Απαράδεκτο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Πω ρε παιδιά, έχω κολλήσει άσχημα (με την κακή έννοια) στο Legends of Aranna και δεν νομίζω ότι μπορώ να ξεφύγω. Ο, ας πούμε, υπαρχηγός Nossirom είναι μάγος με ΑΠΕΙΡΟ mana! Και έτσι κάνει άπειρες φορές healing. Είμαι μόνος κι εγώ. Τον έχω απέναντι και μόλις του ρίξω τη ζωή κάτω από 300/1500, εκτελεί το healing απανωτά! Έχω τουλάχιστον 2 ώρες τη μάχη σήμερα και δεν μπορώ να κερδίσω. Βασικά, κανείς δεν μπορεί να κερδίσει τον άλλο, αφού κι αυτός δεν μπορεί να μ’ επιτεθεί, κάνοντας όλη την ώρα healing επειδή του ρίχνω συνεχώς με τόξο! Η μόνη λύση είναι με cheat να κάνεις max το level σου (150), αλλά μετά δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις!
Δεν έχω ξαναδεί σε RPG αντίπαλο με άπειρο mana. Απαράδεκτο.
τέτοιες παπαριές είναι απαράδεκτες απλά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Φαντάσου να ζούσες σε ένα σύμπαν που το Legends of Aranna είναι σχεδιασμένο για να το παίζεις με 6+ χαρακτήρες που μπορούν να κάνουν outdamage οποιοδήποτε αντίπαλο heal...
 
Top Bottom