What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ο Μεγάλος Αδρε_φώς

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
νιτρε, ενα απ τα δυο απ οτι καταλαβαινω.
- η απενεργοποιεις οτι μπορεις και θες μονο un, passw.
- η παιρνεις ολες τις προφυλαξεις που σου λενε, οποτε πρεπει καπου να κρατας εξελακι η doc, με τα πασγουωρντ, τα ρικαβερι, τις safety questions και να τρεμεις μηπως χασεις εκεινο με καποιο τροπο :LOL::LOL:

μπρος γκρεμος κλπ κλπ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
νιτρε, ενα απ τα δυο απ οτι καταλαβαινω.
- η απενεργοποιεις οτι μπορεις και θες μονο un, passw.
- η παιρνεις ολες τις προφυλαξεις που σου λενε, οποτε πρεπει καπου να κρατας εξελακι η doc, με τα πασγουωρντ, τα ρικαβερι, τις safety questions και να τρεμεις μηπως χασεις εκεινο με καποιο τροπο :LOL::LOL:

μπρος γκρεμος κλπ κλπ
καλά δεν είναι τόσο τραγικό να χάσεις το 2 step, έφαγε σκάλωμα το κινητό μου και έπρεπε να κάνω factory reset και έχασα όλα τα 2 step αλλά τα επανέφερα ενώ τα περισσότερα δεν είχα καν κρατήσει τα backup codes.

Γενικά ότι είναι σημαντικό το έχω απλώσει σε authentications με κάθε τρόπο, τώρα κάτι δευτεροτρίτους λογαριασμούς κλάιν.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ένα τεράστιο λάθος η τελευταία σελίδα. Το 2FA είναι το μοναδικό τσίγκινο σωβρακάκι που έχουμε στο σύγχρονο ίντερνετ και είναι εξαιρετικά απαραίτητο πλέον. Απενεργοποίηση ισούται με άνοιγμα ποδιών. Δατ σεντ, ο Google Authenticator είναι η δυστοπικότερη επιλογή σε 2FA auth app εκεί έξω. Μέσα στο ΣΚ ευελπιστώ να τεκμηριώσω (έχουμε πήξει και στους γάμους).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
αραγες πρεπει να συνεβη ενα απ τα τρια, δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο:

Ισως συνδιασμος "παραπονο και θα μπω, εστω και με λαθος κωδικο".

Επειδη αλλαζω συσκευες και τοποθεσιες, συνηθισμενο να λογκαρω στο gmail απο παντου. Μπουκαρω στο email μου και ο γουγλης μου στελνει email για να με ρωτησει εαν ειμαι εγω.
Μπορει να εχω μπει με κλεμενο κωδικο και να κλικαρω, εγω ειμαι. Μπορει να βασιζονται στην κριση ειλικρινειας που μπορει να περασει καποιος.
Ολα τα εξτρα βηματα ειναι @@ριες.

Δεν το εχω κοιταξει αλλα ισως να ισχυει ακομα η αναζητηση user name και κωδικου στο google. Ειχαν μια φακιντεραστια μικρη διαρροη και δεν εκαναν τιποτα για αυτο.
Δεν θυμαμαι τα βηματα αλλα με αυτη την αναζητηση μπουκαρες σε οποιο gmail ηθελες. Ουτε τηλεφωνα σε εσωζαν, ουτε αριθμοι ταυτοτητας και ουτε φωτογραφια με μαγιο στην παραλια.

Χαρτακι, πατροπαραδοτο και μελανι Bic. γραφεις τους κωδικους και βαζεις το χαρτακι σε ενα ασφαλες μερος. Βιβλια δεν κλεβει κανενας.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
λελο, το χαρτακι το σεβομαι. αλλα χανεται, καιγεται, το παιρνει ο αερας, η αφηρημαδα, ο χρονος. α, και πλενεται στο πλυντηριο μεσα σε τσεπες, να ειπωθει αυτό.

για μενα doc με τα πιο σημαντικα λογκαρισματα (ταξιςνετ, ρεηκουί, τραπεζες, εργασιακα (οχι, δεν εμπιστευομαι το ΙΤ μας)) σε 3 διαφορετικα εντελως σημεια (στικακι, πισι σπιτιου, πισι δουλειας). μειονεκτημα πως οταν αλλαζεις κατι, πρεπει να θυμηθεις να αλλαξεις και τα 3, αλλιως χάος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Το χαρτάκι δεν είναι για την κωλοτσεπη. Το βάζεις σε ένα συρτάρι και τέλος. Θα μείνει εκεί σαν την Πηνελόπη, να σε περιμενει να του δώσεις λίγη σημασία.
Αν μπει κάποιος στο σπίτι, θα πάρει κινητά, λάπτοπ, υπολογιστή και τι να το κάνει το χαρτάκι;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Αν και στην Ελλαδα ειναι σχετικα αγνωστο. Το WeChat ειναι instant messaging, social media και εφαρμογη για πληρωμες, απο την Κινα.
Εχει ενα δις χρηστες και στην Ασια, οποιος δεν το εχει στο κινητο του ειναι social media νεκρος. Μπορει να το γνωριζετε απο τις ειδησεις. Ειχε απαγορευτει στην Ινδια και ο προεδρος ΠΑΕ Τραμπ, ειχε προσπαθησει να το μπαναρει και στην Αμερικη. Εφαγε πορτα.
Επειδη ημουν στην Ασια, το ειχα εγκαταστησει στο κινητο. Ανθρωποι πουλανε την πραματεια τους, ψαχνουν για κοινωνικες σχεσεις ή διαφημιζουν την πολυτελεια τους.
Κομβικο σημειο ειναι η αναγραφη της αποστασης που εχουν οι χρηστες μεταξυ τους. Στην Ταιλανδη, την πρωτη φορα που το ανοιξα επαθα σοκ. Ειδα απο την γυναικα που εμενε διπλα στο σπιτι μου, μεχρι την γυναικα που ειχε ενα καροτσι και πουλαγε καφε στον δρομο, στην αλλη πλευρα της πολης. Συνηθως, κατα την διαρκεια της μερας εχουν φωτογραφιες με παπουτσια, το τηγανιτο ρυζι που θα φανε και την γατα που νιαουριζει. Μετα τα μεσανυχτα, ανεβαζαν "αλλες" φωτογραφιες.
Μια φορα ανεβασα φωτογραφια, το χερι μου. Μετα απο 15 λεπτα αναγκαστικα να διαγραψω την εφαρμογη. Το κινητο δεν σταματουσε να χτυπαει. Αργοτερα το εγκατεστησα ξανα, για να επικοινωνω με τους ανθρωπους που γνωρισα εκει.

Επειδη λιγο πριν ερθω στην Ελλαδα, εκανα μπιζνες με Κινεζους, το εγκατεστησα ξανα. Πριν λιγες μερες το πετυχα στην οθονη του κινητου μου, το ειχα ξεχασει. Αν και το ειχα σιγουρακι, το ανοιξα για να δω υπαρχουν χρηστες στην περιοχη.
Ειδα 5-6 ανθρωπους και εντυπωσιαστικα. Το σιγουρακι ηταν για το μηδεν.
Κινεζες, εννοειται, που ειχαν φωτογραφιες απο την Ελλαδα και παπουτσια προς πωληση. Η αποστασεις ηταν απο 3 χιλιομετρα εως 12 χιλιομετρα. με την ευκαιρια εστειλα ενα μηνυμα σε ενα κινεζο που εξελιχθηκε σε πραγματικο φιλο, στην Αφρικη και εκλεισα.
Την επομενη μερα, ανοιξα ξανα την εφαρμογη και ειδα οτι τα χθεσινα "προσωπα" ειχαν σχεδον εξαφανιστει. Νεα προσωπα μπηκαν, σε διαφορετικες αποστασεις.
Με αυτα και με αυτα, μπαινω και μετραω κεφαλια. Με εξαιρεση την Evgenia, με εικονα προφιλ μια ασπρομαυρη φωτογραφιας καποιας, νομιζω, γνωστη ελληνιδας και το υπολοιπο κειμενο στα κινεζικα, οι "αλλες" εξαφανιζονται.

Μια, σε πολυ κοντινη αποσταση, εγραφε, ειμαι στην Ελλαδα και επιτελους απεκτησα δικο μου σπιτι. χαθηκε. αυτη ηταν που πυροδοτησε την περιεργεια μου. δεν εχω δει ασιατη στην περιοχη. Βασικα εχω δει αλλα τους εχω δει απο κοντα και ξερω που βρισκονται.
Δεν βγαζω σεναριο συνωμοσιας, απλα εχω την περιεργεια, που πανε αυτοι οι ανθρωποι;
χλωμο να σβηνουν την εφαρμογη, ειναι σαν να σβηνουν το facebook και το tweeter. Με αυτο επικοινωνουν με τους φιλους τους.

Μεγαλος Αδρε_φως, απο χομπι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Ολοι οι ρουφιανοι κλειστοι, το γουγλιο map μου υποσχεθηκε οτι διεγραψε το ιστορικο μου.
Καπαμα. Μου εστειλε και email, για να χαρω. κοιτα που πηγες κουνελε.
unnamed.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Καλά ρε Κούνελε, είναι δυνατόν ολόκληρος Κούνελος να μην έχει πάει Chad?

Θα σου απαντησω σοβαρα και με ωριμοτητα σοφου Κουνελου.

Αν παιζει καλο deal, γιατι να μην παω; Απριλιο - Μαιο, επαιζε ενα σεναριο να παω Λιβερια. Εκανα μια αναζητηση σε εικονες για την χωρα. Μεσα στην πρωτη δεκαδα, ηταν φωτογραφια με 12χρονα που κρατουσαν καλασνικοφ. Κανενα προβλημα.
Τελικα το deal ακυρωθηκε. οχι απο εμενα.
Δεν ειμαι καμικαζι. Με καποιες χωρες δεν κανω κανενα deal πχ Κονγκο, Νιγηρια, Ελλαδα, Κενυα.
Ουγκαντα θα το μελετησω. Μοζαμβικη επισης.
Ευρωπη και γενικα δυτικες χωρες, no chance. Αντι για μεροκαματο σου δινουν επιδοματα.
Ολες οι χωρες εχουν την πλεμπα και την αριστοκρατια. Οσο μεγαλωνει η φτωχεια, αυξανει η αξια μου και τα mimimum που προσφερουν αυτες οι χωρες ειναι δωρεαν σπιτι, λογαριασμους δεν βλεπω, εφορια δεν πληρωνω, αυτοκινητο, φυλαξη, 8ωρο και μαλιστα χωρις πρηξιμο @@. Δεν περιμενω σε ουρες. Δωρεαν τσιγαρα, καλο/δωρεαν φαγητο/καφεδες και μισθο που ειναι υπουργικος για την χωρα. Ανεβαινει το κοινωνικο μου status σε VIP και κανω γνωριμιες με αξιολογους ανθρωπους.
Ναι, γιατι να μην παω;

Στα περι του αδρεφου. Η απορια μου ειναι οτι συνηθως, το τηλεφωνο μου ηταν κλειστο, πως στο διαλο με εντοπισαν;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Στα περι του αδρεφου. Η απορια μου ειναι οτι συνηθως, το τηλεφωνο μου ηταν κλειστο, πως στο διαλο με εντοπισαν;

Μα καλά ρε συ Λέλο, σε τόσες ταινίες το λένε... :Ρ Και κλειστό εντοπίζεται. Το θέμα είναι να μην το έχεις μαζί σου ή αν το έχεις, να είναι τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο ή μέσα σε κάνα μολυβένιο κουτάκι. :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Ο Μητσοτακης ενδιαφερεται μονο για τα κουτσομπολια, αν καποιος λεει ασχημα πραγματα για την υπερφιαλη προσωπικοτητα του και αν ανακαλυψαν οτι η γυναικα του εκανε ψευτικο ποθεν εσχες με πωλησεις μετοχων που δεν πουληθηκαν. Τι να τον ενδιαφερει το τηλεφωνο μου; παντρεμενος ανθρωπος ειναι.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Θηρευτές» προσωπικών δεδομένων και εν δυνάμει μηχανές «αξιοποίησης» των δραστηριοτήτων του ανυποψίαστου χρήστη φαίνεται ότι είναι και οι κρατικές εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα από το gov.gr


Περισσότερα από 1.000.000 «έξυπνα» κινητά τηλέφωνα με εγκατεστημένες εφαρμογές του GOV.GR καταγράφουν τις διαδικτυακές ή φυσικές κινήσεις του κατόχου τους και με την άδεια του ανυποψίαστου χρήστη τους αφήνουν ανοιχτές «τρύπες» ασφαλείας ή και… εμπορικής-πολιτικής αξιοποίησης, αξίας πολλών δεκάδων εκατ. ευρώ ετησίως




Σε συνδυασμό με τα sms στη πανδημία και τις δυνατότητες geolocation, τα, καθαρά πλέον, δεδομένα είναι θησαυρός για κάθε data hoarding εταιρεία, ειδικά αν μπορεί να τα παίρνει με τέτοιο ημινομιμο τροπο...ΤΑ ΈΛΕΓΕ Ο ΓΈΡΟΝΤΑΣ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419

Θηρευτές» προσωπικών δεδομένων και εν δυνάμει μηχανές «αξιοποίησης» των δραστηριοτήτων του ανυποψίαστου χρήστη φαίνεται ότι είναι και οι κρατικές εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα από το gov.gr


Περισσότερα από 1.000.000 «έξυπνα» κινητά τηλέφωνα με εγκατεστημένες εφαρμογές του GOV.GR καταγράφουν τις διαδικτυακές ή φυσικές κινήσεις του κατόχου τους και με την άδεια του ανυποψίαστου χρήστη τους αφήνουν ανοιχτές «τρύπες» ασφαλείας ή και… εμπορικής-πολιτικής αξιοποίησης, αξίας πολλών δεκάδων εκατ. ευρώ ετησίως
ζήταγε πολλά λεφτά ο Μάρκ ε; "Θα το κάνουμε εμείς, έχω έναν ξάδερφο που είναι χάκερ"
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Υπήρξε κάποιος που περίμενε κάτι διαφορετικό από κυβέρνηση που πούλησε τα δεδομένα των μαθητών της χώρας;
Βέβαια πρόκειται για παγκόσμιο πρόβλημα με την παλαντιρ να προσπαθεί να βάλει δάχτυλο σε αρκετές χώρες του πλανήτη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Ο Μεγαλος αδρε-φως, ηταν, ειναι και θα ειναι, η κυβερνηση. Δεν καταλαβαινω γιατι μπαινουμε στον κοπο να πεσουμε απο τα συννεφα.
Ο Κυργιακος ειναι ο πρωθυπουργος της μπιζνας. Αυτη ειναι η ιδεολογια του. Τα δικαιωματα δεν ειναι μπιζνα και τα μικρα επιδοματα εχουν σκοπο να επιστρεφουν ως κερδος, απο το δημοσιο στις μπιζνες του.
Με την ευκαιρια, να ξεκαθαρισω το αυτονοητο. Το καταλληλοτερος για πρωθυπουργος, δεν σημαινει καταλληλος για πρωθυπουργος. Τωρα μπορουμε να βαλουμε στην ακρη αυτο το ευτελες παιχνιδι των λεξεων.
 
Top Bottom