What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βιβλία

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Πουλάνε και ντεκόρ ράχες βιβλίων άμα θες να γεμίσεις χώρο και να το παίξεις ιντελεκτουελ ή τράβα κλέψε σουηδεζικα από κάνα ΙΚΕΑ να μάθεις και ξένες γλώσσες
δεν θέλω να βλέπω άσχετα πράγματα, θέλω να βλέπω βιβλία που διάβασα, είναι τρόπαια μου. ατσίβμεντς.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το kindle διαβάζεται και χωρίς καθόλου οπίσθιο φωτισμό, άλλωστε τα προηγούμενα μοντέλα δεν είχαν καν φωτισμό.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,555
Το kindle διαβάζεται και χωρίς καθόλου οπίσθιο φωτισμό, άλλωστε τα προηγούμενα μοντέλα δεν είχαν καν φωτισμό.
Το δικό μου που είναι το paperwhite 19 έχει μόνο πλευρικό φωτισμό. Βγαίνει kindle με οπίσθιο φωτισμό? Γιατί?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,304
Δεν με πείθεται λέμε. Δεν δίνω ούτε σεντ στον καράφλα. Προτιμώ να διαβάζω σκαναρισμενα pdf στο κινητό ή να κοιμάμαι πάνω σε σελίδες από αρλεκιν παρά να πάρω kindle.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Δεν με πείθεται λέμε. Δεν δίνω ούτε σεντ στον καράφλα. Προτιμώ να διαβάζω σκαναρισμενα pdf στο κινητό ή να κοιμάμαι πάνω σε σελίδες από αρλεκιν παρά να πάρω kindle.
έχεις κιόλας πουλήσει την ψυχή σου με το iPad, μην φοβάσαι συνέχισε. Είτε τόσο το φας, είτε τόσο, γκέι είσαι. Δεν γίνεται να είσαι 45 γραμμάρια γκέι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,304
Έχουμε πουλήσει τις ψυχές μας προ πολλού αλλά το θέμα είναι να κρατάμε και κάποιες κόκκινες γραμμές εκεί που θεωρούμε ότι πρέπει. Καμία εταιρεία δεν είναι Αγία κι αφού θέλουμε να ζούμε μέσα σε αυτή την κοινωνία με τις ανέσεις που μας παρέχει διαλέγουμε το λιγότερο κακό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Πάρτε κει χάμω ΑΚΤΣΟΥΑΛ βιβλία ρε να μυρίζετε τη σελίδα

Φετιχισμός του μέσου, που δεν έχει σχέση με την φιλαναγνωσία.


Δεν με πείθεται λέμε. Δεν δίνω ούτε σεντ στον καράφλα. Προτιμώ να διαβάζω σκαναρισμενα pdf στο κινητό ή να κοιμάμαι πάνω σε σελίδες από αρλεκιν παρά να πάρω kindle.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις λεφτά στον καράφλα. Υπάρχουν πολλά εναλλακτικά e-readers. Εμένα το Pocketbook Touch Lux 5 με έχει σώσει σε ότι αφορά το πόσο διαβάζω στους κατά τα άλλα "νεκρούς" χρόνους της ημέρας, με αυτούς τους ρυθμούς μπορεί όντως να προλάβω να διαβάσω και τα 2.870 βιβλία που έχω περασμένα πριν πεθάνω (άλλωστε τα περίπου 300 τα έχω διαβάσει ήδη, σε βάθος περίπου πενταετίας) Πριν και εγώ την έβγαζα με την οθόνη του κινητού, και δεν υπάρχει καμία σύγκριση.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
έχεις κιόλας πουλήσει την ψυχή σου με το iPad, μην φοβάσαι συνέχισε. Είτε τόσο το φας, είτε τόσο, γκέι είσαι. Δεν γίνεται να είσαι 45 γραμμάρια γκέι.

Νομίζω πρέπει να σ' αρέσει κιόλας, αλλιώς δεν μετράει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Φετιχισμός του μέσου, που δεν έχει σχέση με την φιλαναγνωσία.
Ζουμερισμός του μέσου, που δεν εκτιμά την παλιά, καλή φιλαναγνωσία.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Ζουμερισμός του μέσου, που δεν εκτιμά την παλιά, καλή φιλαναγνωσία.

Μπουμερισμός του ζούμερ, που έχει μπερδέψει τη μαστούρα από τη μυρωδιά της κόλλας, με την εκλεκτή συγκίνηση της ανάγνωσης.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Μπουμερισμός του ζούμερ, που έχει μπερδέψει τη μαστούρα από τη μυρωδιά της κόλλας, με την εκλεκτή συγκίνηση της ανάγνωσης.
Ζουμερισμός του μπούμερ που έχει μπερδέψει την ξεκούραση του έντυπου μέσου (κόλλα; ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ UHU) με την tech savy αγκύλωση.

Φετιχισμός του μέσου
Ρομαντισμός λέγεται, τσεκ γιορ θησώρους πρκλ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,681
Διάβασμα μόνο πάνω στους τοίχους μέσα στη σπηλιά μας, ωσάν καλά τρόλια.

Check your prehistorik fakts.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Kindle?? Τιν' αυτό; Προσάναμμα για το τζάκι;
Πάρτε κει χάμω ΑΚΤΣΟΥΑΛ βιβλία ρε να μυρίζετε τη σελίδα. Ρωτήστε και τον - τυχαίο ταγκ - @Grotenfrod...
:Venizelos:

Η αλήθεια είναι πως με αυτά τα διαόλια τα ηλεκτρονικά δεν μπορώ ποτέ να διαβάσω βιβλίο. Θέλω όντως να χαϊδεύω τις εναπομείνασες σελίδες και να παραχώνω καρτ ποστάλ όταν σταματάω την ανάγνωση ως σελιδοδείκτες. Στα ηλεκτρονικά ούτε αυτά να κάνω μπορώ, χάνω και τη συγκέντρωση, ούτε να σημειώσω και στις άκρες ή να υπογραμμίσω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
^ Αυτό. Δεν έχει την ίδια αίσθηση και για μένα, συν ότι το διάβασμα μεγάλων κειμένων σε οποιαδήποτε οθόνη (pc, κινητό κλπ.), με κούραζε στα μάτια από όταν ήμουν φοιτητής, αν και δε λέω, στο σκάψιμο βιβλιογραφίας, βόλευε ότι μπορούσες να κάνεις ένα ctr+F και να βρεις τα σημεία που σε ενδιέφεραν.
#dinosaucers #jurrasicpark
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
^ Αυτό. Δεν έχει την ίδια αίσθηση και για μένα, συν ότι το διάβασμα μεγάλων κειμένων σε οποιαδήποτε οθόνη (pc, κινητό κλπ.), με κούραζε στα μάτια από όταν ήμουν φοιτητής, αν και δε λέω, στο σκάψιμο βιβλιογραφίας, βόλευε ότι μπορούσες να κάνεις ένα ctr+F και να βρεις τα σημεία που σε ενδιέφεραν.
#dinosaucers #jurrasicpark
ναι και εγώ αυτό λέω και μετά πάω και διαβάζω κατεβατά επί κατεβατών σε φόρα και sites και γκρινιάζω όταν μου τα κάνουν βίντεο και όχι κείμενο :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
Δεν το εχω διαβασει αλλα σε καποιους κυκλους θα μπορουσε να γινει αναρπαστο.

Greek linguistic elements in the Polynesian language

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Συσκευές "τύπου" kindle (δε χρειάζεται να είναι μάρκα, που είναι και ακριβή) βολεύουν πάρα πολύ, έχει ένας φίλος μου, πολύ πιο ελαφρύ από κινητό ή tablet και έχει διαστάσεις μικρού tablet, βολεύει πάρα πολύ και συμφέρει, ειδικά αν πειρατεύεις κιόλας τα βιβλία, εκεί και αν συμφέρει. Εγώ για την ώρα παραμένω φανατικός physical copyάκιας, αλλά και για τα games το ίδιο θα σου έλεγα αν με ρωτούσες μέχρι περίπου το 2011-2012. Αλλάζουν οι καιροί και καμιά φορά προσαρμοζόμαστε χωρίς να το καταλάβουμε. Για μια αθώα προσφορά του Left 4 Dead 2 είχα πρωτοκάνει Steam, και από τότε ούτε ένα PC γκέμι physical. Θα γίνει και με τα βιβλία αυτό, πού θα πάει..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
μετά από κοντά 2 χρόνια έπιασα ξανά βιβλίο να διαβάσω, μου έκαναν δώρο στις γιορτές την πρώτη τριλογία των Forgotten Realms και ξεκίνησα το Homland.
Με το καλημέρα ξενέρωσα τα μάλα με την μετάφραση της anubis, "είναι νταρκ ελφ" και έχουν τα νταρκ ελφ ινφραβίζιον... τεσπά, προσπαθώ να αγνοώ τις σαχλαμάρες και προχωράω.

ΟΚ μετά από πάνω από ένα χρόνο και αρκετή προσπάθεια κατάφερα να φτάσω στα μισά του βιβλίου που μπαίνει ο Ντρίζτ στην ακαδημία και άρχισε να γίνεται ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα σε 3 μέρες το είχα κατεβάσει όλο.

Μέτριο βιβλίο, αφού έπρεπε να φτάσω στα μισά για να αρχίσει να με κερδίζει, άθλια, ΑΘΛΙΑ, ΣΚΑΤΑ, μετάφραση. Δεν ξέρω αν είναι από τις πρώτες φάνταζι μεταφράσεις και για αυτό γράφει αρλούμπες όπως ελφ, ντάρκ έλφ, ντγουόβς ή ότι άλλο σκατά πάει και απλά γράφει την προφορά του Αγγλικού, και να ήταν σε αρκετά σημεία όπως είπε ο @Stamatimenos άλλος μιλάει, άλλος γράφει το βιβλίο ότι μιλάει, είπε ο Ντριζτ αυτό και του απάντησε ο Ντριζτ το άλλο, σε κάποια σημεία μπερδεύει μέχρι και τα άρθρα... και ξεκινάει η πρόταση για κάποια γυναίκα και καταλήγει με "του" σε 3-4 σημεία.
Γενικά είναι τόσο χάλια που και από τις πρώτες μεταφράσεις να ήταν στα Ελληνικά και δεν ήξεραν πως να κάνουν τις διάφορες αποδόσεις, δεν δικαιολογείτε να μην έχει γίνει νέα μετάφραση "σωστή".

Τεσπά με κέρδισε αρκετά για να συνεχίσω. Αν πάμε με τους ίδιους ρυθμούς θα πάνε νεράκι τα υπόλοιπα.
Το Icewind Dale πότε να το πιάσω; :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Το Icewind Dale πότε να το πιάσω; :p
Αν εννοείς το παιχνίδι, πιάστο πριν τη τριλογία των βιβλίων, χρονικά τοποθετείται κάτι δεκαετίες πριν.
Αν εννοείς τη τριλογία βιβλίων, ε πιάστην (ιδανικά ποτέ και βρες καλύτερο συγγραφέα ή έστω διάβασε τα στα Αγγλικά) αμέσως μετά τη Dark Elf Trilogy, είναι direct sequel.

Όταν ήμουν 17-20 ήταν από τα αγαπημένα μου βιβλία μαζί με Eragon και Harry Potter. Πλέον δε νομίζω ότι θα συνεχίσω με τη σειρά, αν και "άντεξα" ως και το 23ο βιβλίο. Το 2ο της Icewind Dale trilogy, το "Ποτάμια από Ασήμι" παραμένει αγαπημένο, παρόλαυτά.

Ακόμα και αν παρατήσεις τη main σειρά βιβλίων (Legend of Drizzt Λέγονται όλα μαζί) διάβασε οπωσδήποτε τη Sellswords trilogy (Δούλος του Σκήπτρου, Υπόσχεση του Μάγου-Βασιλιά, και Δρόμος του Ηγέτη), μιλάμε τόσο καλά λες και πρόκειται για άλλο συγγραφέα!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
πως είναι πριν δεν είναι και ο Ντρίζτ στο παιχνίδι;
 
Top Bottom