What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

8 χρόνια με την ίδια CPU!

tasos48

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
May 16, 2021
Messages
5
Καλημερα να πω κι εγω οτι πριν φτιαξω το καινουριο PC εδω και 2 χρονια ,ειχα τον i5-650 απο τ0 2010 και τωρα τον i7-870 που δουλευει στο δευτερο PC .
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Να δουμε αν gtx 970 αντεξει τοσο !
Η 970 δεν θα πεθανει ποτε, μην αγχωνεσαι. Αντε να τρεξεις το Cyberpunk 3 το 2028
Δεν πήγε και τόσο καλά αυτό τελικά...

μια κάρτα έχει προσδόκιμο χρόνο ζωής τα 5 χρόνια. Όποιος την κρατάει παραπάνω είναι νεκρόφιλος και έχει ένα πτώμα μέσα στο pc του :p
Η απλα ειναι πτωχος...
Πτω-χός
Πτώ-μα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
καθε μερα που περναει κανει αυτο το θεμα μια παραλλαγη του κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,424
Δεν πήγε και τόσο καλά αυτό τελικά...



Πτω-χός
Πτώ-μα
7 χρονα ακριβως αντεξε απο τον Νοεμβριο του 2014. Επεξεργαστης δεν εχει χαλασει κανενας μεχρι τωρα .
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Στο pc στην Ελλάδα έχω τον fx 6300 που αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τον πήρα το 2012
Κι αυτός που έχω εδώ Γερμανία είναι ο ι3 6300 από όταν ήρθα εδώ το 2016
Ε! ναι, λογικο, ανεκαθεν οι Τζεριδες πιο πρωχο, απο τους, Γκρεκιδες, τεχνολογικα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
καθε μερα που περναει κανει αυτο το θεμα μια παραλλαγη του κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες.
νταξ, τωρα, μην εισαι απολυτος, εχουν και οι παντρεμενες τα δικαια τους. Αν ειναι ατσουτσουνευτες φερειπειν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
η αλήθεια είναι ότι πράγματι επεξεργαστής δεν με έχει αφήσει και εμένα ποτέ. Ακόμα και αυτοί που έχουν γράψει και γράφουν ακόμα χιλιόμετρα σε δευτεροτρίτα συστήματα.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Τον τίτλο του θέματος κάποιοι θα τον έρμηνεύσουν ως " κλαψ! λυγμ! η cpu μου πάλιωσε" και άλλοι ως "ζήλεια! έχω πιο καινούργια cpu από εσάς!". Στο pc μου υπάρχει τα τελευταία 12 χρόνια ένας athlon ii x3 425 ξεκλειδωμένος σε phenom ii x4 b25, που σημαίνει ότι δεν λειτουργεί η ένδειξη θερμοκρασίας, με ανεμιστηράκι με χειροκίνητη ρύθμιση στροφών σε επίπεδα που να μην ενοχλεί τα αυτιά. Είχα πει τότε ότι και 2 χρόνια να κρατήσει καλά θα είναι. Επειδή μου αρέσει το vivere pericolosamente έκανα και λίγο overclocking χωρίς να ανεβάσω στροφές στο ανεμιστηράκι και δεν έχω αλλάξει θερμοαγώγιμη πάστα εδώ και 6 χρόνια., αλλά συνεχίζει και λειτουργεί και δεν μου δίνει αφορμή για αναβάθμιση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Εγώ πιστεύω ότι είναι μαγκιά να βγάζεις πολλά χρόνια με την ίδια CPU, έστω και αν δεν είναι στο πρωτεύον σύστημα σου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
έστω και αν δεν είναι στο πρωτεύον σύστημα σου
Μπα, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα τότε.

Είναι σαν να λες, "παίδες εγώ gameάρω στο Mega Drive το 2021" και την ίδια στιγμή να έχεις ps5 και να παίζεις κι εκεί...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Μπα, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα τότε.

Είναι σαν να λες, "παίδες εγώ gameάρω στο Mega Drive το 2021" και την ίδια στιγμή να έχεις ps5 και να παίζεις κι εκεί...

Αν το χρησιμοποιείς το σύστημα που είναι το πρόβλημα; Παίζω στον 2600, δουλεύω ακόμα (μέχρι το ΣΚ που θα αναβαθμίσω δλδ) στον FX8350 καθημερινά και ο ακόμα παλιότερος Athlon II x2 250 μου δουλεύει καθημερινά για ανάγκες HTPC.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Μπα, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα τότε.

Είναι σαν να λες, "παίδες εγώ gameάρω στο Mega Drive το 2021" και την ίδια στιγμή να έχεις ps5 και να παίζεις κι εκεί...
Εξαρτάται εάν το δεύτερο σύστημα εξυπηρετεί σύγχρονες ανάγκες ή περιορίζεται σε retrogaming. Ακόμα και με core 2 duo και 4gb μνήμης μπορείς να δουλέψεις εφαρμογές office και να χαζέψεις κάνα βιντεάκι., όχι τέλεια αλλά μπορείς.
Δυστυχώς η αναβάθμιση είναι ακριβό χόμπι εάν δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με κάποιο όφελος στο τομέα της εργασίας, αλλά εξυπηρετεί μόνο το gaming. (και η μουρμούρα που θα ακολουθήσει θα βγάλει το gaming ξινό ;))
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ακόμα και με core 2 duo και 4gb μνήμης μπορείς να δουλέψεις εφαρμογές office και να χαζέψεις κάνα βιντεάκι.
Kαι στο lotro με ρυθμισεις στο medium, καλα παει.
Εξαρταται και τι απαιτησεις, εχει καποιος, απο το μηχανημα του. Αν μου κανει την δουλεια μου, ο core2duo, προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να παω σε i5 π.χ. Ειδικοτερα να προκειται για 2ο 3ο μηχανημα.
Ενα προσωπικο παραδειγμα. Η εγγονα μου ειναι 7 ετων και μαθαινει κομπιουτερ, οπως ολα τα παιδια φανταζομαι, παιζει και κανα παιχνιδακι. Πρεπει να της αγορασουμε i5 η i7 η κανα πυραυλοκινητο amd? Δεν της κανει ο core2duo, που υπαρχει δλδ?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
@nitro912gr @eternal champion
Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν έχεις ένα χρεπάκι καβάντζα για δευτεροτρίτο σύστημα, χάνεται όλη η ουσία του "βαστάω γερά με την αρχαιολογία/challenge accepted".
Ok, ρησπέκτ για όσους έχουν σε λειτουργία παλιότερα συστήματα, αλλά ειδικά για οικιακή χρήση και gaming, η ταυτόχρονη ύπαρξη σύγχρονου συστήματος ακυρώνει κατ' εμέ το ζουμί του thread.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
@Adhan
Καταλαβαίνω ότι μιλάς για περιπτώσεις που κάποιος έχει ένα αρχαίο σύστημα σε λειτουργική κατάσταση απλά για να ξεκλειδώσει το achievement και δεν είχα διάθεση να διαφωνήσω γι' αυτό. Απλά προσέθεσα και την περίπτωση που το δεύτερο σύστημα χρησιμοποιείται παράλληλα με το καινούργιο και δεν έχει ρόλο καβάτζας.
Για την ιστορία, το σύστημα μου, που περιέγραψα παραπάνω, είναι το κύριο που εξυπηρετεί όσο μπορεί και για gaming. Έχω και ένα core 2 duo Ε7500 για HTPC, αλλά δεν το περιέγραψα εδώ για να είμαι στο πνέυμα του thread.
 
Top Bottom