What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

8 χρόνια με την ίδια CPU!

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
μια κάρτα έχει προσδόκιμο χρόνο ζωής τα 5 χρόνια.
Αυτήν την δεδομένη στιγμή και το δικό μου όριο είναι τα 5 χρόνια, αλλά αυτό είναι εντελώς συμπτωματικό! Δίνω σημασία σε κάποιες άλλες «λεπτομέρειες». Περιοριζόμενος σε αυτόν τον αιώνα ουσιαστικά χωρίζω τις κάρτες σε τρεις κατηγορίες. Τις παμπάλαιες που δεν υποστηρίζουν OGL3 και για τις οποίες αν είναι κάποιος να παίζει παλιά παιχνίδια αφήνει τα windows XP. Τις παλιές που δεν υποστηρίζουν Vulkan για τις οποίες παρομοίως αφήνει κανείς τα windows 7. Τώρα όλως τυχαίως η amdgpu έχει κανονική υποστήριξη στις κάρτες από το 2015.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Θεωρητικά έχουν διαμορφωθεί συνθήκες ώστε τόσο οι CPUs όσο και οι GPUs να αντέξουν αρκετά στον χρόνο. Τα σύγχρονα graphics APIs (Vulkan, DX12) εκμεταλλεύονται πολύ καλύτερα τις CPUs οπότε δεν υπάρχει το overhead του παρελθόντος, ενώ οι διάφορες μέθοδοι AI upscaling όπως το DLSS δίνουν μεγάλο boost στην απόδοση. Θα δούμε βέβαια πώς θα υλοποιηθούν αυτά στην πράξη γιατί υπάρχουν ακόμα σημαντικά ερωτηματικά, όπως ο ρόλος του ray tracing και το optimization για CPUs με λιγότερους από οκτώ πυρήνες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Τα σύγχρονα graphics APIs (Vulkan, DX12) εκμεταλλεύονται πολύ καλύτερα τις CPUs οπότε δεν υπάρχει το overhead του παρελθόντος,
Εγώ αυτό το διαβάζω ανάποδα. Τώρα που δεν υπάρχει το overhead, αργά η γρήγορα θα βρουν τρόπο να το καταλάβουν. Οπότε αν κάποιος έχει 8 πυρήνες ή 4 πυρήνες θα έχει σημαντική διαφορά. Ιστορικά αυτό συνέβαινε πάντα, δεν βλέπω γιατί τώρα να είναι διαφορετικό.

Κατά τα άλλα ναι. Μπαίνουμε σε φάση σταθεροποίησης. Η τεχνολογία στούς προσωπικούς υπολογιστές προχωρούσε αλματωδώς μέχρι να φτάσουμε τα 64bit. Από τότε απλά βελτιώνεται κάπως το ipc, έχουμε περισσότερους πυρήνες (πού ήταν εξαρχής 2 και είχαμε ψιλοκολλήσει στούς 4 και μόνο πρόσφατα είναι στάνταρ οι 6 και 8). Και τα ρολόγια ουσιαστικά έχουν μείνει στάσιμα και δεν περιμένουμε αλλαγή. Και όλα δείχνουν ότι τα νέα API (Vulkan) επίσης έχουν σταθεροποιηθεί ειδικά σε σχέση με το υλικό. Οπότε ναι δεν έχει καμμία σχέση η σημερινή πίεση για αναβάθμιση σε σχέση με το παρελθόν.

Σε σχέση με το τι κάνουμε με τον υπολογιστή βλέπω τις ακόλουθες «καινοτομίες» (που μπορεί να οδηγήσουν σε μεγαλύτερες απαιτήσεις)
* υπερυψηλές αναλύσεις (4Κ)
* εικονική πραγματικότητα
* ray tracing
* τεχνητή νοημοσύνη

Από αυτά μόνο η τεχνητή νοημοσύνη μού κινεί το ενδιαφέρον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Εγώ αυτό το διαβάζω ανάποδα. Τώρα που δεν υπάρχει το overhead, αργά η γρήγορα θα βρουν τρόπο να το καταλάβουν.

Δεν έχω πρόβλημα με αυτό, αρκεί οι έξτρα πόροι συστήματος να δαπανώνται στο παιχνίδι. Εάν δηλαδή έχεις στη διάθεσή σου 15% περισσότερη ισχύ στη CPU και την εκμεταλλευτείς για να δώσεις στο παιχνίδι καλύτερο ΑΙ ή μεγαλύτερο κόσμο ή πιο ρεαλιστικά physics, όλα καλά. Αν όμως φας αυτή την έξτρα ισχύ πλακώνοντας 2-3 συστήματα DRM τότε θα τα χαλάσουμε. Γκουχ, Ubisoft, γκουχ.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Έχω τον επεξεργαστή μου (R9 3900X) ΟΧΤΩ ολόκληρους μήνες. Βασικά λόγω επαγγέλματος και φοροαπαλλαγών αλλάζω hardware κάθε χρόνο χωρίς να υπάρχει ανάγκη. Γενικά όποιος αγόρασε απο 3700Χ και πάνω πέρυσι, προβλέπω να βγάζει οχταετία επίσης, δηλαδή να επιβιώσει όλης της επερχόμενης κονσολογενιάς. Εκτός κι αν το VR επικρατήσει οπότε προβλέπω άλματα πάλι.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Εκτός κι αν το VR επικρατήσει οπότε προβλέπω άλματα πάλι.

Στην CPU όχι και τόσο, όταν μιλαμε για τέτοια κλάση! Περισσότερο η GPU θα επιβαρυνθεί, επειδή ανεβαίνουν πολύ οι αναλύσεις!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Και φτάνουμε στην ερώτηση, ότι κάνουμε αναβαθμίσεις ενώ μας καλύπτει αρκετά το παλαιότερο hardware;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Και φτάνουμε στην ερώτηση, ότι κάνουμε αναβαθμίσεις ενώ μας καλύπτει αρκετά το παλαιότερο hardware;
όλα θέμα κριτηρίων είναι, μπορεί κάποιος να θεωρεί το ότι έπεσε στα 59fps πάει να πει ότι πλέον δεν τον καλύπτει το παλιότερο hardware.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Και φτάνουμε στην ερώτηση, ότι κάνουμε αναβαθμίσεις ενώ μας καλύπτει αρκετά το παλαιότερο hardware;

Κανονικά όχι, με εξαίρεση κάποια σούπερ συμφέρουσα προσφορά, όμως παίζει μεγάλο ρόλο το "θέλω" του καθενός όπως ανέφερε ο @nitro912gr . Π.χ. αν ήμουν οκ με το λοκάρισμα στα 30 fps θα μπορούσα ενδεχομένως να βγάλω άλλα τρία χρόνια με τον Q6600. Δεν με νοιάζουν οι αναλύσεις και τα ultra high αλλά δεν ευχαριστιέμαι ένα παιχνίδι με framerate που δεν κινείται γύρω από τα 60 fps.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
... απο το πρωτο παιχνιδι που δεν θα την παλευε 100% στα 60 fps;
απο προσωπικη (πορωτικη θα ελεγα) εμπειρια, με τον πρωτο τιτλο που επεφτε στα χερια μου και εβλεπα καποια απειροελαχιστα κοληματα, αμεσως τσεκαρα καινουργιο συστημα, απο pc case μεχρι καλωδιο τροφοδοσιας. πιστευω οτι το ιδιο ισχυει για πολλους.
Για μενα ηταν το κολημα της στιγμης επειδη με 30 fps δεν ανοιγω το pc με στολη πενθους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Προ 12-13 ετών είχα πάρει μία Α500 και μία Α1200, αλλά κατέληξα να τις πουλήσω ξανά με τη σειρά μου, μια και, πλην κάποιων ελαχίστων συναθροίσεων με 2-3 φίλους για SWOS, δε τις χρησιμοποιούσα ποτέ.

Πάντως ένα ζευγάρι Tomahawk joysticks το κράτησα και το χρησιμοποιώ σε PC με τον κατάλληλο αντάπτορα. :D
οταν σου ελεγα να μου τα χαρισεις πουλησεις, μου ελεγες οτι καποια πραγματα δεν βγαινουν στο σφυρι.

gra.jpg


ειναι τιμιο να δωθει badge στον chrono. keeper of infinite, hold on me κτλ
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
... απο το πρωτο παιχνιδι που δεν θα την παλευε 100% στα 60 fps;
απο προσωπικη (πορωτικη θα ελεγα) εμπειρια, με τον πρωτο τιτλο που επεφτε στα χερια μου και εβλεπα καποια απειροελαχιστα κοληματα, αμεσως τσεκαρα καινουργιο συστημα, απο pc case μεχρι καλωδιο τροφοδοσιας. πιστευω οτι το ιδιο ισχυει για πολλους.
Για μενα ηταν το κολημα της στιγμης επειδη με 30 fps δεν ανοιγω το pc με στολη πενθους.
δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τέτοιο πράγμα, οι προτεραιότητες της ζωής μου είναι άλλες πλέον, αλλά αν είχα την οικονομική άνεση ίσως να έβαζα κάποια standards και να έλεγα πχ κάθε 3 χρόνια αγοράζω ένα μπόμπα σύστημα ή κάνω κάποια ουσιαστική αναβάθμιση όπως διπλασιασμός ram και νέα κάρτα γραφικών.
Αλλά τώρα απλά κόβω ράβω settings για το επιθυμητό αποτέλεσμα, αρκετά συχνά θυσιάζω frames για το eye candy παρά να θυσιάσω eye candy για τα frames.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Για να μην πέφτουν τα fps έχω κρατήσει μέχρι τώρα την 19άρα οθόνη. Το μηχάνημα τραβάει ακόμη ανέλπιστα καλά.
Το γεγονός οτι με έχουν αναγκάσει να στριμώξω το pc σε μια γωνία του σπιτιού με ελάχιστο χώρο δεν έχει καμία σχέση με την επιμονή μου να κρατήσω αυτή την οθόνη.:unsure:
Βέβαια, αν αλλάξω οθόνη πρέπει να βγάλω όλο το γραφείο στο μπαλκόνι ή να πριονίσω την καινούρια οθόνη.:ROFLMAO:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
... απο το πρωτο παιχνιδι που δεν θα την παλευε 100% στα 60 fps;
απο προσωπικη (πορωτικη θα ελεγα) εμπειρια, με τον πρωτο τιτλο που επεφτε στα χερια μου και εβλεπα καποια απειροελαχιστα κοληματα, αμεσως τσεκαρα καινουργιο συστημα, απο pc case μεχρι καλωδιο τροφοδοσιας. πιστευω οτι το ιδιο ισχυει για πολλους.
Για μενα ηταν το κολημα της στιγμης επειδη με 30 fps δεν ανοιγω το pc με στολη πενθους.

Όχι, δεν έχω θέμα με σποραδικά drops αλλά μέχρι ενός σημείου. Το Witcher 3 π.χ. είχε σημεία που έπεφτε στα 40κάτι FPS αλλά ο κανόνας ήταν 60 fps στο 90% στις ρυθμίσεις που έπαιζα, οπότε δεν ενδιαφέρθηκα να κάνω tweaking. Αν όλο το παιχνίδι ήταν στα 40κάτι ή ακόμα χειρότερα 30κάτι και δεν μπορούσα να φτάσω στα 60 ούτε ρίχνοντας settings τότε δεν θα το έπαιζα και θα ετοιμαζόμουν για αναβάθμιση.

Δεν είναι ότι ένα παιχνίδι στα 30 fps είναι unplayable, έτσι έπαιξα το Assassins Creed Black Flag για 40 ώρες πριν αναβαθμίσω το PC. Αν όμως έχω επιλογή θα περιμένω μέχρι να μπορώ να έχω σταθερά 60 fps γιατί η εμπειρία είναι πολύ πιο ευχάριστη.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
@lelos kounelos Κάτσε, που προκύπτει ότι ο Chrono είναι με την ίδια CPU 14 χρόνια;

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ, ΤΙ ΠΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΚΥΡΙΟΙ.

Κακά τα ψέματα πάντως, αν κάποιος έχει κάτι τουλάχιστον στα επίπεδα Core 2 Quad, τώρα έχει αρχίσει να έχει χοντρό θέμα, καθώς κάποια παιχνίδια απαιτούν instruction sets που δεν υποστηρίζονται από τόσο παλιές CPU.

Τώρα βέβαια, κατά πόσο μπορούν να πάνε μια σύγχρονη κάρτα στα 60 FPS σε αναλύση 1080p, είναι κάτι αμφισβητήσιμο ( ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για συστήματα με PCIe 1ης γενιάς ).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Στην θεση σου θα προσεχα τα λογια μου για τον chrono, θα σε βαλει καπου και θα σε βρουμε μετα απο 14 χρονια, σε τελεια κατασταση.
Μιλαμε για τον Mr cryonics.

Απο ενα σημειο και μετα, απλα αλλαζεις τα παντα. Μολις βγει το οικονομικο αγκαθι απο το ποδι μου, δεν θα παω να παρω καρτα γραφικων. Πρεπει να κανω ολικη αντικατασταση. Τωρα εχω ξεκινησει ταξιδι με 2CV και μεγιστη βλακεια που δεν πηρα μητρικη και επεξεργαστη απο τον υπολογιστη που χρησιμοποιουσα στην Αφρικη. Δεν ηταν η αιχμη του σημερα αλλα σε συγκριση με το υλικο που βρηκα εδω, θα ηταν σπουδαια αναβαθμιση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αναφέρεται στον Pentium D τον οποίο και και σκοπεύω να πάρω πίσω για να φτιάξω τρίτο πισι στο σπίτι, με την 7300, η οποία σε λίγες μέρες θα δουλέψει ξανά όπως όταν ήταν στις δόξες της και έτρεχε Οπλιβιον!
Το πισι θα είναι με xp, εκτός ίντερνετ, σε μικρό κουτάκι και θα παίζει μόνο ταινίες και σειρές στην τηλεόραση. Media ζόμπι και όσο αντέξει γιατί είμαι τσιπης να βάλω το χέρι στην τσέπη και γιατί το main μηχάνημα έχει χαλάσει και παίζει μόνο Bannerlord.

Λελο, θα με κάνεις να βάλω μπροστά τον Σελερον μόνο και μόνο για να σκαρφαλώσω ακόμη ψηλότερα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Φίλε πολύ μου την βγαίνεις. Θα βγάλω φωτό στην δημοσιότητα που θα την σχολιάσει και ο υπουργός οικονομικών.
 
Top Bottom