What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Apple vs Epic. Round 1, fight!

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
So Epic lost on just about every count & will have to pay millions, while Apple now has to let apps use external payment processors, potentially costing them billions.

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ανοιγει ο δρομος και για τη μηνυση στο Play Store, να επιτρεψουν εξωτερικες πληρωμες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
android θεωρω δυσκολα θα κανει κινηση. εκτος και αν η google κλεισει το sideload. να θυμισω οτι το fortnite δεν κυκλοφορει στο play store.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Καταπληκτικά νέα!

Να κάνουν ένα μοντέλο σαν των windows, όπου ναι υπάρχει ένα πολύ βολικό store, αλλά δεν σε μπλοκάρει να βάλεις ότι άλλο γουστάρεις εσύ.
Άντε γιατί η apple το παράχεσε και μέχρι και στα desktop/laptops το εφαρμόζει πλέον αυτό.

Άσχετο, μιας και τώρα το είδα αυτό, στο MacOS δε δεσμεύεσαι με κάποιον τρόπο στο App Store για third-party software, μπορείς να εγκαταστήσεις οτιδήποτε, είτε από dmg, είτε από package manager, build from source, τα πάντα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ισχύει ότι έχασαν και οι δύο. Δυστυχώς η ήττα της Apple είναι στα σημεία ενώ η ήττα της Epic είναι σχεδόν ολοκληρωτική. Η δυνατότητα για εναλλακτική πληρωμή μέσα από την εφαρμογή, παρακάμπτωντας τελείως την Apple, θα ήταν πραγματική νίκη. Το λινκ για να πας σε εξωτερικό site για να πληρώσεις είναι πύρρειος νίκη διότι α) η Apple διατηρεί το πλεονέκτημα της ευκολίας και αμεσότητας (άρα οι περισσότεροι θα χρησιμοποιούν πάλι το σύστημα της Apple) και β) αναγνωρίστηκε σε δικαστική απόφαση ότι η Apple έχει δικαίωμα να ζητήσει προμήθεια και για συναλλαγές που γίνονται εκτός iOS.

Τις συνέπειες του δεύτερου δεν τις έχουν αντιληφθεί ακόμη πολλοί. Μέχρι τώρα η Apple δεν ζητούσε προμήθεια για συναλλαγές εκτός App Store. Τώρα μπορεί να πει ότι "το κόστος του Apple Pay είναι 3%, η προμήθειά μου για τη χρήση της πλατφόρμας του iOS είναι 27%, άρα θέλω 27% από κάθε συναλλαγή που πραγματοποιείται πατώντας το link μέσω της εφαρμογής". Δεν είναι τυχαίο ότι η Apple χαιρέτισε την απόφαση ενώ ο Σουίνι ανακοίνωσε αμέσως ότι θα την εφεσιβάλει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
android θεωρω δυσκολα θα κανει κινηση
Η epic ηδη εχει τραβηξει την ιδια μηνυση στην Google στο UK απο τον Ιανουαριο.


Την Google δεν την κυνηγαει μονο η Epic
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
στα του πρωτου αρθρου κατι παει λαθος. με αυτα που γραφει ο αρθρογραφος ειναι σαν να μην υπαρχει υποθεση google.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Mogrey665 Δεν ξερω που κολας οριστε και απο αλλον αρθρογραφο, παλιοτερο αρθρο

Το θεμα ειναι αυτο που εγραψα στην αρχη μετα τη σειρα της Apple ερχεται και η σειρα της Google ιδιες πρακτικες ακολουθουν και οι δυο.

Δεν στεκομαι στο fortnite αν θα μπει η οχι αλλα στο τι θα γινει με τις εξωτερικες πληρωμες προς τους devs. Μεχρι στιγμης πριν τις δικες ηταν αδιανοητο και στις 2 πλατφορμες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κολλάω στο ότι υπάρχουν ήδη κάμποσα 3rd party stores (θα εκπλαγεις με το ποσα 3rd party stores υπαρχουν για το android).
η ολη υποθεση ειναι αν σαμποταρει τα 3rd party stores με πλαγιους τροπους.

τωρα για τις πληρωμες μεσα play store ισως εκει κατι καταφερει να γινει. αλλα σε αντιθεση με την υποθεση apple εχεις ενα ανοιχτο συστημα οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι παρομοια υποθεση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εντωμεταξύ ο Σουίνι λέει στο Twitter "χάσαμε τη δίκη" και το PC Gamer έχει τίτλο "θρίαμβος της Epic στη δίκη". Από τη βιασύνη τους να ξεφλουδίσουν και να καταβροχθίσουν την μπανάνα του Τίμαρου έγραψαν μπαρούφες που είναι εντελώς αντίθετες με αυτό που λέει ο ίδιος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Άσχετο, μιας και τώρα το είδα αυτό, στο MacOS δε δεσμεύεσαι με κάποιον τρόπο στο App Store για third-party software, μπορείς να εγκαταστήσεις οτιδήποτε, είτε από dmg, είτε από package manager, build from source, τα πάντα.
θέλει certification αλλιώς θέλει αλχημείες
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
θέλει certification αλλιώς θέλει αλχημείες

Εκτός του Slack, που εγκαθιστώ από το App Store, ό,τι χρησιμοποιώ, το εγκαθιστώ μέσω package manager (Homebrew) ή κατεβάζοντας dmg. Αυτά από το 2018. Αν θεωρείται untrusted source, σου πετάει απλά ένα dialog box για να δώσεις authorization. Και προ 2018, αυτή την εικόνα έχω, βρέχει μακάδες γύρω μου, κάτι θα μου είχαν πει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
στο έδωσαν στημένο από ΙΤ το σύστημα; δεν είναι η κανονικη συμπεριφορά αυτό. Εκτός αν αυτές οι εφαρμογές είναι η κάθε μια της signed που μάλλον αυτό παίζει.

 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
στο έδωσαν στημένο από ΙΤ το σύστημα; δεν είναι η κανονικη συμπεριφορά αυτό. Εκτός αν αυτές οι εφαρμογές είναι η κάθε μια της signed που μάλλον αυτό παίζει.


Εγώ έχω κάνει first boot και σετάρισμα στα τρία μηχανήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ένα Mini με Catalina και δύο MBP με Mojave και Big Sur. Τρέχω λογισμικό από διάφορες πηγές, ενώ κάποια πραγματάκια κατευθείαν από τα GitHub repos τους, πχ:


Δεν είναι digitally signed, ούτε από "trusted vendors". Αν πέσει άκυρο την πρώτη φορά που πας να τρέξεις ένα εκτελέσιμο, απλά πας στα Security & Privacy settings και του δίνεις άδεια (το λέει βασικά και στο link που έστειλες). Το Gatekeeper μπορείς να το παρακάμψεις και παντελώς, μέσω zsh. Δεν είναι καμιά αλχημεία, ένα background service του λειτουργικού κλείνεις, χρησιμοποιώντας cli του ίδιου. Δε σου θέτει κανένα αξεπέραστο εμπόδιο να τρέξεις ό,τι θέλεις πάνω του.

Μεγάλο οφτόπικ και το λήγω κάπου εδώ, αλλά υπήρχε η στρεβλή εντύπωση πως σε MacOS βάζεις/τρέχεις ό,τι θέλει η Apple, και αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ έχω κάνει first boot και σετάρισμα στα τρία μηχανήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ένα Mini με Catalina και δύο MBP με Mojave και Big Sur. Τρέχω λογισμικό από διάφορες πηγές, ενώ κάποια πραγματάκια κατευθείαν από τα GitHub repos τους, πχ:


Δεν είναι digitally signed, ούτε από "trusted vendors". Αν πέσει άκυρο την πρώτη φορά που πας να τρέξεις ένα εκτελέσιμο, απλά πας στα Security & Privacy settings και του δίνεις άδεια (το λέει βασικά και στο link που έστειλες). Το Gatekeeper μπορείς να το παρακάμψεις και παντελώς, μέσω zsh. Δεν είναι καμιά αλχημεία, ένα background service του λειτουργικού κλείνεις, χρησιμοποιώντας cli του ίδιου. Δε σου θέτει κανένα αξεπέραστο εμπόδιο να τρέξεις ό,τι θέλεις πάνω του.

Μεγάλο οφτόπικ και το λήγω κάπου εδώ, αλλά υπήρχε η στρεβλή εντύπωση πως σε MacOS βάζεις/τρέχεις ό,τι θέλει η Apple, και αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
κάτσε ρε άλλαξε με το catalina? στο sierra/high sierra έπρεπε να περάσω τερματικό για να μου ανοίξει το lockpad στα settings για να μπορέσω να βάλω όχι trusted πηγές.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η Apple είναι evil megacorp, αλλά η κλαψομουνιά του Σουίνι δεν αντέχεται. Λίγο professional decorum από κοτζάμ CEO δεν θα έβλαπτε.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167


Λευτεριά στην ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ!
 
Top Bottom