What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιολόγηση e shops Η/Υ

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πάντως προσοχή με τα " πληρωμένα " review. Αγοράζω συχνά από αμαζον και πολλές φορές με έχει τύχει να έχει μέσα prospectus κάνε review με 5 αστέρια για το τάδε δώρο ή +1 από ότι έχεις ήδη αγοράσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Πάντως προσοχή με τα " πληρωμένα " review. Αγοράζω συχνά από αμαζον και πολλές φορές με έχει τύχει να έχει μέσα prospectus κάνε review με 5 αστέρια για το τάδε δώρο ή +1 από ότι έχεις ήδη αγοράσει.
για δώσε λινκ να πάω να τους χρυσώσω :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ο μηχανακιας της ACS που μου εφερε προσφατα εναν ssd, δεν ειθελε αρχικα να ανοιξω την συσκευασια μπροστα του και να διαπιστοσω οτι ειναι μεσα αυτο που παραγγειλα και οτι δεν ειναι στραπατσαρισμενο το κουτι του. Οταν του ειπα παρτο πισω, δεχτηκε. Ολα καλα τελικα.
Διαλεγω κατ/τα που εκτος απο καλη τιμη να εχουν αρκετες θετικες αξιολογησεις. Πληρωνω με αντικαταβολη (1-4Ε+ συνηθως) και ανοιγω συσκευασια πριν παραλαβω να δω αν ειναι σε καλη κατ/ση τα κουτια.
Μειονονται αρκετα οι περιπτωσεις του after sale ταλαιπωρεια, ετσι
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Ms systems - Η οδύσσεια μιας κάρτας

Αρχές Δεκεμβρίου και παιζογλαντίζω χαζεύοντας τις ήδη εξωφρενικές τιμές που έχει φτάσει η 3070 και η 3060, μιας και ενδιαφέρομαι πλέον να αλλάξω την ταπεινή 1060. Ολόκληρο flight simulator, να μην το ευχαριστηθούμε και λίγο; Εκεί λοιπόν μου σκάει μήνυμα ένα διαβολάκι στο Steam ότι εμφανίστηκε μία 3060 στην τιμή των 550. Μέχρι να περάσει μια μέρα να σκεφτώ αν αξίζει η τιμή, η κάρτα είχε εξαφανιστεί. Δεν βαριέσαι λέω, η μοίρα αποφάσισε μόνη της. Για καλή( ; ) μου τύχη μετά από δύο μέρες εμφανίζεται ίδια κάρτα, ίδια τιμή και μάλιστα ετοιμοπαράδοτη, ενώ τα άλλα μαγαζιά ζητούσαν ήδη πάνω απο 700 για την κάρτα και παράδοση έως 30 μέρες. Ο κύβος ερρίφθη, η παραγγελία έγινε και το μόνο που είχα τώρα να περιμένω ήταν το email ότι υπάρχει λάθος διαθεσιμότητα. Πραγματικά θεωρούσα πολύ δύσκολο να έχουν δεύτερη κάρτα διαθέσιμη ενώ είναι εξαντλημένη ακόμα και στο εξωτερικό. 6 μέρες μετά (10/12/2020) έρχεται mail η παραγγελία σας έχει αποσταλεί.....

23/12/2020 καταφέρνει να φτάσει στο κατάστημα της ACS και πάω να την παραλάβω. Την φέρνω σπίτι, την βάζω δουλεύει!!!! Παίζω ένα marvel avengers τα fps στο θεό! Βάζω και το flight simulator μια χαρά. Ultra με 40 fps. Πολύ καλά για εξομοιωτή πτήσης. Ωραία Χριστούγεννα θα κάνουμε σκέφτηκα και πήγα για ύπνο. Το πρωί τρέχω pc, πατάω κουμπί μαυρη οθόνη και ένα κόκκινο απειλητικό led στην Motherboard που γράφει VGA... Όπως είναι mail στην εταιρία η οποία μου λέει να την στείλω πίσω με courier με δικά μου έξοδα και αν όντως είναι DOA θα μου την αντικαταστήσουν με δικά τους έξοδα.

Λόγο Χριστουγέννων η κάρτα φτάνει στην αντιπροσωπεία 8 Ιανουαρίου όπου λόγο έλλειψης αποθέματος δεν μπορούν να κάνουν αντικατάσταση προϊόντος. Εδώ ξεκινάν τα ζόρια. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το Msystems αποφασίζω να δεχτώ πιστωτικό και όχι επιστροφή χρημάτων με την προυπόθεση ότι θα έχω προτεραιότητα στις μελλοντικές παραλαβές κάρτας. Πράγματι μετά από μερικές μέρες με ενημερώνουν για μία 3060 στα 600 η οποία δεν φαίνεται στο κατάστημα. Δεν βαριέσαι λέω αλλη μια φορά. 40 ευρώ πάνω σε δύσκολη εποχή για κάρτες. Δυστυχώς μερικές μέρες αργότερα με ενημερώνουν ότι υπήρξε πρόβλημα με τους προμηθευτές και δεν θα την παραλάβουν την συγκεκριμένη. Ύστερα από πρόταση για μια πανάκριβη 3070 και μια ακόμα πιο πανάκριβη 3060 μου έρχεται πρόταση για υλοποίηση ASUS στα 660. Ξέροντας ότι οι Asus σαν υλοποιήσεις είναι πανάκριβες και έχοντας φτάσει ως εδώ το δέχομαι και καταφέρνω να παραλάβω την κάρτα μία βδομάδα μετά, η οποία μέχρι αυτή τη στιγμή δουλεύει αψεγάδιαστα. φτου φτου. (βέβαια τη σφραγίσαμε παίζοντας λίγο fall guys για ασφάλεια. Το διαβολάκι λέει ότι έτσι γίνεται, οπότε ποιος είμαι εγώ να πω όχι; ) Επίσης να προσθέσω ότι δεν χώραγε στο κουτί μιας και είχε 3 ανεμιστήρες. Ούτε με πριόνι γινόταν δουλειά. Πάλι καλά που είχα ενα μεγάλο κουτί να κάθεται στην άκρη.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το κατάστημα. Δεν δοκίμασα να κάνω επιστροφή χρημάτων, μήπως και καταφέρω να πάρω κάρτα. αλλά από την συμπεριφορά τους πιστεύω θα το δεχόντουσαν. Επίσης μου ξεκαθάρισαν ότι λόγο κατάστασης ότι παραλαμβάνουν θα είχε υψηλότερη τιμή από την πρώτη κάρτα που είχα παραγγείλει και λόγο διαθεσιμότητας ίσως να έπαιρνε αρκετό καιρό μέχρι η MSI να έχει στοκ να τους στείλει ώστε να γίνει αντικατάσταση χωρίς παραπάνω κόστος. Επίσης να σημειωθεί ότι πρέπει να έχουν πολύ γερούς προμηθευτές, από τη στιγμή που καταφέρνουν και παραλαμβάνουν κάρτες αυτή την εποχή.

Το μόνο μου παράπονο είναι η συσκευασία. Δεν βάζουν κάποιο επιπλέον προστατευτικό στο πακέτο της κάρτας γιατί υποστηρίζουν ότι είναι προστατευμένη από το εργοστάσιο. Η Msi στο πάνω μέρος δεν είχε απολύτως τίποτα να την προστατεύει παρά το ψιλό χαρτόνι του κουτιού. Δεν μου κάνει λοιπόν τόση εντύπωση που ήρθε χαλασμένη με αυτά που τράβηξε από τα courier. Εδώ φαίνεται και η διαφορά ποιότητας με την Asus που το κουτί είχε αφρολέξ γύρο από την κάρτα για να την προστατεύει από οποιοδήποτε χτύπημα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τεσ πα Lynx τουλαχιστον εχεις καρτα, την επομενη φορα, αντικαταβολη φιλε, Καλοδουλευτη η Ασους
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,257
Μεγιες Λύγκα!
Όντως πολύ τίμιο κατάστημα και με σοβαρό τεχνικό τμήμα
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τεσ πα Lynx τουλαχιστον εχεις καρτα, την επομενη φορα, αντικαταβολη φιλε, Καλοδουλευτη η Ασους
Thanks!
Με αντικαταβολή την είχα πάρει εξ αρχής. Αφού έλεγα σιγά μην έχουν διαθεσιμότητα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,313
Προσυπογράφω για το Msystems. Μόνο καλά λόγια έχω να πω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλα λογια και για SAVEit Αφοι Νικηφοριδη Σερρες
Κυριακη βραδυ με πιανει καταναλωτικη μανια για Edifier ( ακους Hank? ), κανω παραγγελια με μειλ. Δευτερα 11:00 π.μ. φευγουν απο κατ/μα για Αθηνα. Μου εστειλαν αντιγραφο παραστατικων, τηλεφωνισαν στην ACS γιατι το πακετο εμεινε 2 μερες στο κατ/μα ACS της περιοχης μου, αντι να παραδωθει. Ανωτερα βια ειπαν, κακοκαιρια στην Αττικη. Τελικα παρελαβα σημερα. Χαμηλοτερη τιμη 32.90 μηδεν μεταφορικα μηδεν αντικαταβολη. Παραδειγμα για πολλα κατ/τα των Αθηνων
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Kαλα εμεις στην Αττικη μια φορα στα 15 χρονια βλεπουμε λιγο χιονακι και αποσυντονιζομαστε. Γελαει ολη η Ελλαδα απο Θηβα μεχρι Ορεσταδα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
ελπίζω να μην περίμενες να βγει το μηχανάκι να σου φέρει τα ακουστικά με τα χιόνια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ελπίζω να μην περίμενες να βγει το μηχανάκι να σου φέρει τα ακουστικά με τα χιόνια.
Ποια χιονια? και ποιο μηχανακι? Που ναμασταν και σε καμια Κοζανη, Βεροια, Δραμα ! Με βανακι τα φερνουν. Και ναι αν δεν παω στην δουλεια με 5 ποντους χιονακι με εχουν απολυσει την αλλη μερα. Τα χιονια δεν εμποδισαν ναρθει απο Σερρες-Παιανια και εμποδισαν την διανομη τοπικα? Μαλλον τους εχεσε ο Νικηφοριδης, τηλεφωνικα, γτ μετα απο μια ωρα τα φερανε. Ενταξει δεν κρινω ACS, αλλα το κατ/μα που ηταν αψογοι απεναντι σε πελατη
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
συνηθως παντως το καταστημα δεν φταιει για τις καθυστερισεις απο τα courrier. εκτος και αν αργουν να τα παραδωσουν αυτα.

σερρες btw ειδαμε μια μερα χιονι ουτε μισο ποντο. δυσκολο να μη σας το φερναμε cheeki breeki.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Phonegallery Aθηνα κεντρο. Παραγγελια χτες ssd. Ειπαν οτι στις 18.00 θα φυγει απο κατ/μα. Θα κανει 1-10 μερες να ερθει. Ηρθε σημερα στις 13.30 . Αντικαταβολη, Μπορει να χρεωνεσαι 4Ε αλλα τρεχουν αυτοι να εισπραξουν κι οχι εσυ να βρεις που ειναι τα χρηματα σου
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Επανερχομαι για να εκθειασω αυτη την μεγαλη φιρμα που λεγεται Κωστοβολος. Κυρια απο Ροδο παραγγελνει τουβουλα, της παει DOA. Mετα απο επιβεβλημενες διαδικασιες, κριθηκε οτι χρηζει αλλαγης. και της την αλλαξαν. Μονο που αντι για τουβουλα, της εστειλαν πληντηριο.
Αντζελαααααα, περιμενε με θα πηδηχτω κι εγω απο το παραθυρο!
Εμβολιο Ξεμβολιο, ο κωρονοοιος εχει σοβαρες επιπτωσεις τελικα.
Οταν εχετε τις μαυρες σας μπητε Rated GR, η θα σας αποτελιωσει η θα κατουριθητε απο τα γελια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
εμ αφού ψωνίζει από Κώτσο, αυτά παθαίνει, ούτε απέξω...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
Αυτη το κεφαλαιο εχει προβληματα που συνηθως ξεκινανε απο την εταιρια. κακιστη οργανωση, ασχετο προσωπικο επειδη ειναι φτηνοτερο.
εταιρικη πολιτικη "μετα την εξοδο απο το καταστημα στα @@ μας" και "μας χρωστας χαρη που δουλευεις εδω" που δημιουργει και τα ασχημα βαιμπς που κανει τον υπαλληλο σταρχιδιστη. Ο φοβος παιζει και αυτος τον ρολο του.
Θα ηταν αδικο να μην μιλησουμε και για τα πελατακια-πρηξες. Δεν εχω να πω κατι, τους ξερουμε επειδη εχουν ζωγραφισει στο πετσι μας.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις ασχημη εμπειρια απο μια ιστορια που περιλαμβανει πολλους ανθρωπους, χρονο και χρημα.
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
 
Top Bottom