What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιολόγηση e shops Η/Υ

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,525
Πες και το μαγαζί, δεν είναι ντροπή :)
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,668
Κλασική συνταγή σκρουτζομάγαζου. Καρμπόν παντού πλέον, το έχουν κάνει σύστημα. Πολύ λίγοι έχουν διαθέσιμο στοκ, οι υπόλοιποι το παραγγέλνουν επιτόπου και για να μην χάσουν τον πελάτη βάζουν μικρή περίοδο αναμονής.
Ένας φίλος μου παράγγειλε τον Ryzen 3950 ενώ είχε όλα τα υπόλοιπα για να στήσει το μηχάνημα. Διαθέσιμος σε 10 μέρες λέγανε, χτες μου λέει οτι πέρασε πάνω απο μήνας και πουθενά ο επεξεργαστής. Τελικά ακύρωσε την παραγγελία και καλά κρασιά πότε θα επιστρέψουν τα λεφτά.

Πλέον ποτέ να μην προπληρώνετε σε ιντερνετική παραγγελία ακόμη και για 10 ευρώ αντικείμενα. Καλύτερα να πληρώσετε αντικαταβολή παρά να τρέχετε για να πάρετε τα λεφτά σας πίσω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Ξέρω ότι μπορεί να χάνω ορισμένες προσφορές αλλά προτιμώ να αγοράζω από δύο τρία έμπιστα καταστήματα. Έτσι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε θέματα διαθεσιμότητας αλλά και σε περίπτωση αλλαγής, εγγύησης κτλ
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Πες και το μαγαζί, δεν είναι ντροπή :)
Τώρα διαβάζοντας το ποστ είδα ότι δεν το έβαλα πουθενά. Για το Vision studio πρόκειται, διαβάζοντας reviews είδα ότι είχαν και άλλοι παρόμοια προβλήματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Το Vision Studio ρε φίλε; τι ζούμε;

κάποτε ήταν από τα πιο έμπιστα μαγαζιά.

Αυτό με τις διαθεσιμότητες έχει ρίξει μάσκες τελικά.

Πάντως για αυτό το λόγο αν δεν λέει άμεση παραλαβή 1-3 μέρες δεν ακουμπάω τίποτα, τελικά το 4-10 είναι ίδιο με το 30 μέρες...

edit θα ήθελα πάντως να κρατάω μια στάση πιο ήρεμη, γιατί έχω βρεθεί και εγώ σε θέση που με κρεμάει προμηθευτής όπου "έχει φύγει το παιδί" και έρχεται το προϊόν σπασμένο και μέχρι να πάει να έρθει δεν προλαβαίνω να εξυπηρετήσω τον πελάτη. Μια φορά μάλιστα προμηθευτής αρνήθηκε να μου αντικαταστήσει το προϊόν και μου είπε να μου επιστρέψει τα λεφτά... έλα που εγώ δεν είχα τέτοιες πολυτέλειες και έτρεχα Πάτρα να βρω κουφέτα...
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aφου, τσιμπατε ακομα και κανετε καταθεση, το ποσον προκαταβολικα, τι να πω, ρε παιδια? Τα 2-3Ε της αντικαταβολης σας μαρανανε? Αντικαταβολη και ελενγχο, τουλαχιστον οτι δεν ειναι ανοιγμενη η συσκευασια και δεν ειναι σπασμενο το προιον. Γιατι εχουμε και την ACS. Kι αυτα που λενε μερικοι, για κακοπληρομενους και δυσαρεστημενους υπαλληλους, εγω τα ακουω βερεσε. Κι εγω υπαλληλος ειμουνα για χρονια κι αν δεν εκανα σωστα τρην δουλεια μου, το αφεντικο με πεταγε κλωτσιδον.
Επισης, ξαναειπα για μαγαζακι της γειτωνιας. Δεν ξερω αν ειναι σωστο να αναφερω ονομα/διευθινση, τεσ πα μαγαζακι αλυσιδας expert, δεχετε να μου φερει ΤV, σπιτι, 2ο οροφο, να την συνδεσουμε, να δουμε αν ειναι ΟΚ και να πληρωθει ατακα κι επι τοπου, χωρισ προκαταβολες, μαληστα περνει και την παλαια για ανακυκλωση. Επισης μονιτορ 27αρι, το φερνει στο μαγαζυ, το βαζουμε στο ρευμα βλεπουμε οτι ειναι ΟΚ, πληρονω, το περνω και φευγω. Ενταξει δεν ειναι εξειδικευμενο μαγαζυ, γενικα ηλεκτρικα ειδη, αλλα ειδαμε και τους ειδημονες. Δεν εχει προσβαση σε ολες τις μαρκες. Οι τιμες του κανα 25αρι ακριβοτερα απο τα ψευτοσκρουτζομαγαζα
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Aφου, τσιμπατε ακομα και κανετε καταθεση, το ποσον προκαταβολικα, τι να πω, ρε παιδια? Τα 2-3Ε της αντικαταβολης σας μαρανανε?

Έχουνε POS μαζί τους ή τα θέλουν σε ρευστο?

Επισης, ξαναειπα για μαγαζακι της γειτωνιας.

Σε αυτό συμφωνώ, ανεπιφύλακτα!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για πληρωμη, καρτες, δοσεις, βεβαια για μετρητο χοροπηδανε. Θα εχουν και POS, Ολα τα μαγαζια που κανουν κατοικον παραδωσεις, εχουν πλεον
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
εεεεε. δεν εχω δει διανομεα να κυκλοφορει με pos εδω σερρες. παραλαβη απο εκει εχει. με διανομεα δεν.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aυτοι δεν, χρησιμοποιουν μεταφορικη, μονοι τους κανουν τις παραδωσεις. Πριν 2 χρονια που πηρα ενα ψυγειο, με μετρητα πληρωσα. Μπορω να ρωτησω αν θελεις
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
αααα τωρα ειδα οτι λες για συγκεκριμενο καταστημα. αλλα και παλι ποσο σιγουρος εισαι οτι ερχονται με ενα pos ανα χειρας? τα τελευταια χρονια τους μονους που ειδα με pos ανα χειρας ειναι τους διανομεις πετρελαιου και super market.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,668
Γι' αυτό το λόγο βασικά προτιμώ να αγοράζω απο μαγαζιά με φυσικά καταστήματα. Για να μπορώ να τους βρω και να τους ξεχέσω προσωπικά αν μου κάνουν καμία στραβή. :LOL:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Τρομερό να βλέπεις τέτοια αντιμετώπιση από έναν τόσο μεγάλο retailer. Ατυχώς για αυτούς έπεσαν πάνω στον Tech Jesus :D
καλά γενικά το newegg είναι scumbag μαγαζάκι... εδώ έβαζε τα gigabyte τροφοδοτικά που έπαιρναν φωτιά με τις 3070 για να ξεστοκάρει την σαβούρα με όρους "δεν μπορείτε να επιστρέψετε μέρος του bundle" και τέτοια...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,459
Ακολουθω το συστημα του Dark Archon. Η πιθανοτητα να ΜΗΝ βρεις το δικαιο σου ειναι εξισου μεγαλη αλλα πας απο εκει και τους τα λες ενα μπουνακι χερακι. Οτι βλεπει και πιανει το χερι μου.
Πριν 2-3 μηνες μπηκα στον πειρασμο να κανω online παραγγελια για ηλεκτρονικο μαραφετι. Δεν εβρισκα αυτο που ηθελα σε κοντινη αποσταση αλλα το βρηκα στο κεντρο της αθηνας. Αυτη η κοντινη αποσταση επαιξε μεγαλο ρολο στην αποφαση μου για online παραγγελια. Δευτερο μεγαλο ρολο επαιξε η αντικαταβολη το "παιρνω στα χερια σου δινω τα λεφτα" τιμια πραγματα. 2-3 εργασιμες για την παραλαβη και η αποσταση απο το καταστημα ειναι μονοψηφιο χιλιομετρο, ισως. Δεν παιρνω και ορκο.
Δεν ηρθε ποτε, δεν πηρα τηλεφωνο, δεν με πηραν τηλεφωνο, στα @@ μου. Δεν ασχοληθηκα καθολου.

Ο αδερφος μου, μετα απο μεγαλη καθυστερηση, πολλα τηλεφωνα και με την απορια, γιατι ειναι ακομα στο αεροδρομιο το κουτι; Ανακαλυψε οτι τον περασαν στο συστημα ως εταιρια και περιμεναν τιμολογια κτλ. λυθηκε και αυτο και μπηκε στην λιστα με τα μεγαλα μπλεξιματα και τα πεταμενα λεφτα των online παραγγελιων.
Απο τα καταστηματα της γειτονιας σας φιλτατοι. Δεν θα στειλω τον Μπεζο στο διαστημα με τις ασπρες τριχες μου.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνταξει, τα on line, καταστηματα, ειναι εξυπηρετιση. Δυστοιχως, υπαρχουν πολλοι απατεωνες στον χωρο και η νομοθεσια μας δεν κατοχυρωνει, οπως θα επρεπε, τον καταναλωτη. Αυτα που μπορουμε να κανουμε για να μειωσουμε το ποσοστο ταλαιπορειας μας ειναι. Να πληρονουμε με αντικαταβολη (ποτε καταθεση χρηματων προκαταβολικα). Να μην παραλαμβανουμε το προιον αν μας φανει, εστω και ελλαχιστα στραπατσαρισμενη η συσκευασια. Εγω κανω και το αλλο, δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, αν μου πει ενα καταστημα οτι σου στελνω το προιον π.χ. σε 5 ημερες, ενταξει εχω την κατανοηση να περιμενω 1-2 ημερες καθυστεριση. Απο εκει και περα, δεν ακυρονω την παραγγελια, το παραγγελνω σε αλλο κατ/μα, και οταν ερθει, το προιον της πρωτης παραγγελιας δεν παραλαμβανω. Αυτο ναστε σηγουροι οτι ποναει αρκετα.
Στο καταστημα, της γειτωνιας, μειονεται κατα πολυ η πιθανη ποστια, αλλα θα εχει ακριβοτερη τιμη, και πιθανον να μην υπαρχουν συγγεκριμενα μοντελο και μαρκα που θελουμε.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eγω, οταν βλεπω σκαρτα προιοντα και λαμογια κατ/τα θα τους κραζω οπου σταθω κι οπου βρεθω. Εκτος, λοιπον απο πληκτρολογια genesis και motospeed ΜΑΚΡΥΑ! ξεβαφουν. Εχω να πω και για το Asus DRW-24D5MT, αγορασμενο στις 20/08/20 απο Msystems 18E, δεν βλεπει πλεον dvd. Ουτε την εγγυηση του δεν εβγαλε που ειναι 2 χρονια. Ξεφτιλα τετοια προιοντα για μια εταιρια σαν την Asus παντως. Παραθετω και μια αξιολογιση (δεν τον λεω λακαμα γιατι θα προσβαλω τους λακαμαδες ) πελατη μαλον που το συστηνει
"Παιδια ειναι πολυ καλο,αξιζει τα χρηματα του και ειναι παρα πολυ αθορυβο.Το μοναδικο προβλημα ειναι οτι χαλαει ευκολα ή σπαει ευκολα.Καταταλα ειναι παρα πολυ καλο και γρηγορο το συστηνο σε ολους"
βαθμολογια του 4 αστερια. ΟΚ τσαμπα τα βρηκε στον ουρανο και ταβαλλε. Του αξιζει να αγορασει την 1660 οχι 700Ε αλλα 1700Ε Ναι!
 
Top Bottom