What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Bukowski

Δεν ειμαι σιγουρος εαν νοιωθω. Δεν ειμαι σιγουρος εαν ημουν μια ζωη προβληματικος. Τα θεματακια μου τα εχω, οπως ολοι. Πιστευω οτι αν και δεν το νοιωθω, ειμαι μεγαλο τεμπελοσκυλο με πτυχιο κοπροσκυλικης. Οχι στο χειρονακτικο του θεματος.

Θα εξηγησω πολλα πραγματα.....
Τα κορδονια στα παπουτσια μου, αργησα παρα πολυ να μαθω να τα δενω.
Οταν αρχισαν να "πιανουν" τα χερια μου, προσπαθησαν να με μαθουν αλλα εγω δεν ηθελα. Φαινοταν, αφου εκλεινα τα ματια μου για να μην μαθω.
Μια προσωρινη λυση ηταν τα "σκριτς-σκρατς" δεν ξερω τι ονομα εχει αυτο το πραγμα. Αυτο που ξερω ειναι οτι λεω σκριτς-σκρατς και καταλαβαινουν ολοι, καταλαβες;
Μετα περασε η σκριτς σκρατς μοδα και το "δεσε τα κορδονια μου" δεν επιανε σε κανενα αυτι. Αρχισα να βαζω τα κορδονια μεσα στα παπουτσια αλλα αυτη η μεθοδος δεν κρατησε πολυ. Καποιες φορες, η μυτη απο το κορδονι μου τρυπουσε την φτερνα. Οταν εβγαινε καποιο κορδονι απο το παπουτσι δεν ειχα θεμα. Ανακαλυψα βαδισμα με το οποιο δεν πατουσα το κορδονι, αλλα επειδη περπατουσα παραξενα ετρωγα πολυ κοροιδιλικι.
Με αυτα και με αυτα, ενα πρωινο αρχισε να με κοροιδευει και ενα κοριτσακι που μου αρεσε. Καθησα και ασχοληθηκα μερικα δευτερολεπτα και βρηκα δικο μου τροπο δεσιματος. Απαρατηρητος δεν περναει, ενω ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μοναδικος με τον συγκεκριμενο τροπο. Οτι μαθεις απο μικρος.

Για τα σημεια στιξης. Σε καποιες λεξεις εβαζα συνεχεια λαθος τονισμο. Οι βοειδοφωνες του δασκαλου δεν με αγγιζαν, αφου εμενα δεν με ενοχλουσαν αυτα τα λαθη. Μια μερα ειπα να μην βαλω καθολου τονους. Δενω κορδονια θα βαζω και τονους;

Εκεινη την μερα γραψαμε μια εκθεση, απο αυτες του δημοτικου με το πολυ γελιο. Οταν πηρα την εκθεση πισω, ολες αυτες οι κοκκινες τελειες πανω απο το γκριζο του μολυβιου με ενθουσιασαν. Μου φαινοταν πολυ ομορφο.
Μετα τον τονισμο πηρα φορα και με την τελεια.
Αφου ο πολυπαθης δασκαλος μου εξηγησε για το κειμενο, την αλλαγη του θεματος, την αναπνοη του αναγνωστη κ.τ.λ του ειπα οτι εγω αναπνεω και χωρις τελειες. Πηρε τον χαρακα και μου εκανε τις παλαμες μπλε, μου εχωσε μια χαστουκα και με αποκαλεσε κακομαθημενο.
Εγω δεν τα σηκωνω αυτα. απο τοτε τα εκανα ολα μπαζα.
Για την ιστορια, το πρωτο μου χαστουκι. Μιλαω για το χαστουκι οπου ανακαλυπτεις οτι υπαρχουν αστρα και την μερα, το εφαγα στο νηπιαγωγειο.
Μεγαλο το ξενερωμαγιατι σε αυτη την ηλικια δεν ηξερα να βριζω και επειδη η νηπιαγωγος μου ειχε γυαλισει. Απο τοτε μου εχουν κατσει ασχημα αυτες του επαγγελματος της νηπιακης.

Μετα ηρθαν οι υπολογιστες και εφαγα μεγαλο πακετο. Οταν πληκτρολογω αλλαζω το κειμενο συνεχεια, μου αρεσει.... πολυ.
Κατεληγα με ,, , , ,. και διαφορες παραλλαγες οπως αυ,τη. Ενα αλλο θεμα που εχω ειναι αυτο
Μπηκα στο δασος με τις σκιες και ανακαλυψα τον ηλιο. Αντι να ξεκινησω με το μπηκα, ξεκιναω με "τις σκιες και ανακαλυψα".
παω στην αρχη για να συμπληρωσω και μετα παω στο τελος για να προσθεσω. Μιλαμε για μεγαλη ταλαιπωρια.
Καθως προσθετω μπορει να κανω μια αλλαγη η οποια να κανει την εκκινηση να φαινεται ασχημη. ουτε εγω δεν ξερω που θα καταληξει αυτο που γραφω, τι τελειες και κοματα να βαλω;
Ετσι παιζει γενικο μπερδεμα στο νοημα και γενικα εμφανιζονται κατι ακυρα.
Δεν μπηκα στο δασος με τις σκιες και ανακαλυψα τον ηλιο..... και καβαλησα τον ηλιο και περασα πανω απο τις σκιες που κρυφτηκαν κατω απο το φως... που εσβησαν κατω απο το φως.... που ερωτευτηκαν το φως και πεθαναν απο δειλια.... και κρυφτηκαν κατω απο τα φυλα.... αντε στο διαολο delete ολα..... aptem οι επαναστασεις ξεκινανε απο την αστικη ταξη.

ο καθενας με τα προβληματα του.

Χειρομαλάχτης

Hobgoblin Captain
εχω ξανακανει την κουβεντα για τους τονους, νομιζω εδω μεσα κιολας. εκτος απο πιο ξεκουραστο για κεινον που γραφει, το ατονικο τ αγαπω γιατι κραταει στην τσιτα τον αναγνωστη. οταν βλεπεις τη λεξη σωβρακοφανελα ξερω γω, τι τον θες τον τονο? μπορει να λεει κατι αλλο? οχι, αρα δεν τον χρειαζεσαι. ολα μια ιδεα ειναι. ασε τα μπρασακια και την κουλουριτσα στην αμμουδια και μπες χαρωπα στη θαλασιτσα. θα νιωσεις ελευθερια, θα δεις..
εξαλλου προσπαθω να σε φροντιζω αναγνωστη. αν υπαρχει λογος και περιπτωση να μπερδευτεις αν λειπει ο τονος, θα τον βαλω. ή αν θελω να τονισω κατι.

η τελεία ομως και κυριως το κομμα ειναι αλλη υποθεση. ειδικα το κομμα το λατρευω. δινει φωνη στο κειμενο, το τραγουδαει, το χρωματιζει. αν μπει στο παιχνιδι ο αναγνωστης και το ακολουθησει, δε σε διαβαζει. σε ακουει να μιλας. κι αυτο ειναι μεγαλη δουλεια. μεγάλη.

εχω την εντυπωση, περισοτερο gut feeling ειναι, δεν εχω επιστημονικα δεδομένα να το στηριξω, οτι στους ιδιους που τους λειπουν οι τονοι απ τα γραφτα, εκνευριζονται με την υπαρξη των κομματων και των τελειών. υποθετω βιαζονται και δεν τους αρεσει να τους φρεναρεις. νιωθουν μαλλον οτι χανουν τον χρονο τους, δεν ξερω. και δεν με πολυνοιαζει να πω την αληθεια.

δεν ειναι κουβεντες του αερα αυτα. καλο ειναι να τα λεμε, αφου καποια μερα, μαλλον συντομα, μπορει, (που ξερεις?) το ομορφο χαος του κουνελοεγκεφαλου σου να ξεδιπλωθει σε βιβλιο. ισως κι η χειρομαλαχτοσύνη μου. καλο ειναι να ετοιμαζομαστε για τις μαχες με τον εκδοτη.

με την αδεια του Charles συνεχιζω το οφτοπικ. τον ρωτησα και προβλημα δεν εχει.
Σε καποιες λεξεις βαζω τονο και γενικα διευκολυνω την κατασταση πχ παϊδακια. Καποιος θα διαβασει οτι εφαγα παιδάκια.

η τελεία ομως και κυριως το κομμα ειναι αλλη υποθεση
Ειναι πολυ βασικα γιατι σε περιπτωσεις μπορει να αλλαξει το νοημα του κειμενου. Εχεις σκεφτει ομως οτι ετσι ο καθενας μπορει να διαβασει οπως το νοιωθει; ο ρομαντισμος και η λογικη ηταν απο παντα εχθροι.

Χειρομαλάχτης

Hobgoblin Captain
αυτα δεν ειναι οφτοπικ για τον τσαρλίνο. ισα ισα.

α, ολα κι ολα. σ αυτο το αλλο που λες ειμαι καθετος. δεν δεχομαι να διαβαζει οτι θελει ο αλλος. να σκεφτει οτι θελει μετα, αλλά θα το διαβασει οπως το γραφω εγω. σ αυτα δε χωραει αναρχία. η συγγραφή ειναι αυταρχικο πολιτευμα.

Top Bottom