What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οχι βεβαια, διαφορετικα γτ να χρησιμοποιησω dac? Αυτο εκανε μετατροπη του ψηφιακου σε αναλογικο σημα κι ο προενισχυτης τον διαχωρισμο σε 5.1 καναλια. Ξεχωριστο DAC χρησιμοποιουσα γτ υποτιθεται οτι ειναι πολυ καλλιτερης ποιοτητας και κανει καλλιτερη επεξεργασια του σηματος, απο το ενσωματομενο που εχουν τα cd/dvd/minidisk players. Υπερβολες δλδ, που λιγα πραγματα κανουν στην βελτιωση ποιοτητας του ηχου. Με τα χρηματα που κοστιζει το DAC περνεις ενα καλλιτερο πλευερ και εισαι μια η αλλη.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το εχω ξαναπει, αν διαλεγα συστημα ηχου σημερα, Θα επερνα ηχομπαρα και σαμπγουφερ. Ομως ηχομπαρα με 6 μεγαφωνα τα οποια ειναι τοποθετημενα με καποια κλιση δεξια/αριστερα ετσι ωστε να αντικαθιστουν τα ΔΕ ΑΡ κεντρικο και σοραουντ ηχεια, δινοντας την ψευδαισθηση του πολυκαναλου συστηματος. Και ναχουν τα πηνια των μεγαφωνων θωρακισμενα για να τοποθετηθει κατω απο την τηλεοραση. Ενα ενεργο γουφερ και ενα σχετικα καλο DVD player και θαμουν καλυμενος για μουσικη και ταινιες. Αν μπορουσα να συνδεσω και το πι σι? Ο καλλιτερος του χωριου. Βεβαια και μια καλουτσικη τουβουλα 50-60" γτ αλλη χαρη εχει η μεγαλη οθονη στις ταινιες. Για καλωδια δεν το συζητω βρηκα κατι Nordost red dawn σε ευκαιρια 36 δοσεις των 41,43Ε για 4μ.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μήπως να κόψεις τις τσιγκουνιές και να πας σε κανένα καλύτερο καλώδιο; Μιά φορά τα παίρνεις αυτά τα πράματα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μήπως να κόψεις τις τσιγκουνιές και να πας σε κανένα καλύτερο καλώδιο; Μιά φορά τα παίρνεις αυτά τα πράματα.
To σκεφτομαι, αλλα εχουν βυσμα μπανανα. Συνηθως χρησιμοποιω γυμνο το συρμα και σφυκτηρακι των ηχειων.
Βρε αν μπορεσω να βρω κανενα προενισχυτη σαν αυτον που ειχα μεταχειρησμενο βεβαια γτ καινουργοι δεν υπαρχουν πια. Μονο ψηφιακοι και ειναι πανακριβοι. Δεν εχω κανενα προβλημα μετα με ηχεια, καρτες, ποιοτητα
AMC AV81HT THXReady αυτον ειχα
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Μήπως να κόψεις τις τσιγκουνιές και να πας σε κανένα καλύτερο καλώδιο; Μιά φορά τα παίρνεις αυτά τα πράματα.
α ξεκαθαρα το βυσμα που θα βελτιωσει τον ηχο μου. παω για αγορα
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
To σκεφτομαι, αλλα εχουν βυσμα μπανανα. Συνηθως χρησιμοποιω γυμνο το συρμα και σφυκτηρακι των ηχειων.

E μην κολλάς εκεί. Πάρε το καλώδιο και κόψε με κοφτάκι το βύσμα.

Εγώ έχω έναν Yamaha RX-V377 και κάτι ηχεία για Home Cinema που μου δώσανε. Αλλά σπάνια βλέπω ταινίες και πλέον μόνο με ακουστικά, οπότε τον έχω κάνει απλό στερεοφωνικό για μουσική όταν μένω μόνος στο σπίτι.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τελικο εχω τον Rotel RB 985 thx Σκυλι μαυρο. Κια απο ηχεια μου εχουν μηνει αυτα και 2 διπολα Jamo. Δυστοιχως παροπλισμενα λογο προενισχυτη
 

Attachments

  • roistelcent_optimized.jpg
    roistelcent_optimized.jpg
    147.9 KB · Views: 8
  • relstrata2_optimized.jpg
    relstrata2_optimized.jpg
    91 KB · Views: 8
  • protelpiso_optimized.jpg
    protelpiso_optimized.jpg
    171.4 KB · Views: 8

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δευτέρα παρήγγειλα τα Edifier R1700BT, Τρίτη μεσημέρι τα είχα (και παραγγελία από Αθήνα παρακαλώ). Τα ηχεία από κοντά είναι πιο όμορφα από τις φωτογραφίες, έχουν ένα σχετικό βάρος (αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι MDF και όχι ξύλο) και είναι τερατάκια σε μέγεθος.

Σαν ήχο έχουν πολύ χώρο και πολύ καλά πρίμα, είναι απόλαυση να ακούς τα πιατίνια. Στο μπάσο όντως πάσχουνε, όχι γιατί δεν έχουνε, αλλά επειδή εκεί που θα ήθελες ένα πιο σφιχτό μπάσο αυτά δεν μπορούνε να το δώσουνε. Το μπάσο ξεκινάει φλατ κάπου στα 55-57Hz. Παρόλα αυτά οι συχνότητες ξεχωρίζουν πολύ καλά στο μεγαλύτερο έυρος της έντασης των ηχείων, αν και στα τέρματα μου φάνηκε ότι κάπου το έχαναν, αλλά δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω για πολλή ώρα, αφού ήταν πολύ δυνατά για τις αντοχές των γύρω μου.

Περισσότερο από όλα μου άρεσαν σε multimedia χρήση. Έβαλα ένα επεισόδιο Mandalorian και εντυπωσιάστηκα από τις επιδόσεις τους, ειδικά από την αποτύπωση του χώρου και της κίνησης.

Δυστυχώς δεν έχω γνώση άλλων ηχείων σε αυτή την τιμή για να πω αν αξίζουν τα λεφτά τους (115€), αλλά προσωπικά νοιώθω ότι μου δίνουν αυτό που θα έπρεπε και λίγο παραπάνω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
νοιώθω ότι μου δίνουν αυτό που θα έπρεπε και λίγο παραπάνω.
Αυτο ειναι που μετραει τελικα. Καλοδουλευτα! Το MDF ειναι καλλιτερο υλικο απο πολλα ξυλα και νοβοπαν, για καμπινες ηχειων
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
@Hank Chinnaski Δεν κατάλαβα, αυτά τα έχεις πλέον για ηχοσύστημα της TV ή συνδεδεμένα στο PC?

Κοιτάζω για κάποιες λύσεις και είμαι σε δίλημμα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Στο PC τα έχω (άλλωστε την τηλεόραση δεν την ανάβω σχεδόν ποτέ), αλλά θεωρώ ότι στέκονται πολύ καλά και για την τηλεόραση. Ίσως οι sounbars να είναι καλύτερη λύση για Home Cinema χρήση, αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να πας σε πολύ ακριβότερη λύση για να έχεις την ίδια ποιότητα σε αναπαραγωγή μουσικής.

Προσωπικά, αφού δοκίμασα, αποφάσισα ότι δεν συμπαθώ τον 5.1 ήχο για σπίτι. Τι λύσεις κοιτάς; Για TV ή PC?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Κοιτάζω εντοιχισμένο ηχοσύστημα για... την κουζίνα. Εκεί (θα) περνάμε το περισσότερο χρόνο. Ιδανικά θα είναι με network λύση όπου θα τραβάει από κάποιο NAS/PC/ραδιόφωνο.

Ακόμη σκέψεις είναι αυτά.

Edit: Ιδανικά (αλλά πολύ ακριβά) τραβάει το ίδιο σύστημα και για την TV, και τα έχεις να δουλεύουν ανεξάρτητα αν θέλεις. Αλλά αν είναι να απομονώσω την TV με μία απλή μπάρα έχει καλώς. Δεν (θέλουμε να) περνάμε και πολύ ώρα μπροστά της άλλωστε...
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Από τέτοια πράγματα δεν έχω γνώση, αλλά με raspberry pi έχω δει να καταφέρνουν καλά πραγματάκια. Παίρνεις τα ηχεία που θες τα βάζεις στο raspberry και αυτό με την σειρά του το συνδέει με ότι θες ασύρματα.

Μετά υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις όπως αυτό ή τα Sonos που υποστηρίζουν και multi room setup αλλά πάντα το DIY μου φαινόταν καλύτερο.

Αυτά που έχω εγώ ούτε εντοιχισμένα είναι και η μόνη συνδεσιμότητά τους είναι καλώδιο και Bluetooth.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σε συστηματα ηχου Πι Σι δεν πολυγνωριζω και ψαχνομαι. Για ηχο home cinema, μπορω να πω οτι μια ηχομπαρα με 6 μεγαφωνα και γουφερ θα ικανοποιησουν τους περισσοτερους απο εμας. Για μουσικη σε ενα δωματιο, οταν η πηγη και η ενισχυση ειναι σχετικα μακρυα, μια πολυ καλη λυση ειναι ενα ζευγαρι διπολα μικρου μεγεθους που στηριζονται στον τοιχο. Αυτα που χρησιμοποιουνται και για περιφεριακα, σχημα τριγωνικου πρισματος. Μπορει να μπουν απεναντι η παραλληλα, εχουν πολυ καλη διασπορα ηχου, ακομα κι αν τοποθετηθουν ψηλα. Υπαρχουν και αυτοενισχυομενα, δεν γνωριζω για ασυρματα. Σου δινουν την εντυπωση οτι η μουσικη ερχεται απο ολες τις μεριες του δωματιου
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για να μην παρεξηγιθω. Το να βαλεις μπαρα/γουφερ δεν σημαινει οτι εχεις και τον τελειο ηχο. ΟΚ 10φορες καλλιτερα απο τον ηχο της Του Βουλας αλλα και 10 φορες χειροτερα απο πληρες σοραουντ συστημα. Εχουν κι αυτες τις απαιτησεις τους. Αποδιδουν σε παραλληλογραμο, ισομετρικο χωρο, να ισαπεχουν απο πλαινους τοιχους και θεση ακροατη, το υψος τοποθετησης περιπου στο υψος του αυτιου του καθισμενου ακροατη. Τα μεγαφωνα που εχουν μεσα στελνουν τον ηχο σε διαφορετικες κατευθινσεις ΔΕ ΑΡ πανω κεντρο και ο ηχος που ακουμε φτανει στα αυτια μας με ισοχρονες ανακλασεις.
Οπως λενε οι ειδικοι για ναχουμε καλο ηχο δινουμε σημασια 10% στην επιλογη πηγων πισιων, ενισχυτων κτλ 30% σημασια στην επιλογη ηχειων και 60% σημασια στην επιλογη θεσης που θα βαλουμε τα ηχεια.
Οσοι ψαχνεστε, πριν αγορασετε καινουργιοα ηχεια πειραματιστητε με σωστη, οσο γινεται, θεση των ηχειων που εχετε. Θα παρετε μια ιδεα του τι σας λυπει και τι να ψαξετε.
tip Μια μερα που θαχετε χρονο, καντε μια βολτα απο Λαρισα. Φαντηδες μπαστουνιδες μπροστα στον Hank. Τι θα κανει? Θα σας διωξει? Να παρετε μια γευση απο Edifier. Ε! κρατατε κι ενα κουτι κουραμπιεδες,βρε αδερφε, μερες που ειναι
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
@Hank Chinnaski έχω καταλήξει σε ένα σύστημα το οποίο θεωρητικά είναι αξιοπρεπές, μπορεί να μπουν ως εντοιχισμένα στο ταβάνι (εύκολο πράγμα δεδομένου ότι οι κατασκευές εδώ πέρα είναι... άστα να πάνε) και άπλωμα σε όλο το χώρο για να έχουν καλή διάδοση.

Τα συνδέεις όλα και στο κλειστό δίκτυο και είσαι ΟΚ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενα σετ τιμια νομιζω ηχεια που θα ρισκαριζα να αγορασω χωρις να ακουσω.
Edifier M 1360 2.1
2x2w + 4,5w το Sub
s/n ratio 85dbA
dest. 0,5%
F.R. 150hz-20khz + 20hz-170hz
32E. Στο σαιτ του καταστηματος εχει περισσοτερες πληροφοριες. Πρωτη φορα βλεπω κατασκευαστη ηχειων πι σι να δινει τοσες πληροφοριες για τα χαρακτηριστικα ηχειων. Ψαχνομαι γτ θελω να αντικαταστησω τα δικα μου καποια στιγμη. Αν βλεπω κατι ενδιαφερον θα το αναφερω εδω
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Γνωριζει καποιος αν και πως μπορει να συνδεθει AMC dac 8 σε καρτα ηχου υπολογιστη? εχει 1 optical, 3 coaxial εισοδους.
 

Attachments

  • DAC Back.jpg
    DAC Back.jpg
    138.2 KB · Views: 7

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,525
Αν μιλάμε για On board κάρτα, για πες μοντέλο μητρικής
 
Top Bottom