What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Crusader Kings III

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Δεδομένου οτι οι γάμοι συνεπάγονται στρατιωτικής συμμαχίας, κατά κανόνα τις κόρες τις παντρεύεις με άτομα που έχουν ισχυρό στρατό ώστε να μπορούν να σε βοηθήσουν στην ώρα της ανάγκης (κοιτάζεις βέβαια και το αν αυτοί πολεμάνε ήδη με κάποιον, οπότε και θα σε προσκαλέσουν άμεσα σε πόλεμο μόλις γίνει ο γάμος).

Εναλλακτικά απλά τις δίνεις σε κόσμο με τον οποίο θέλεις να αποκτήσεις καλές σχέσεις. Κοιτάζεις βέβαια μην είναι κάνας ξάδερφος και βγουν τα παιδιά τους καθυστερημένα.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Σωστά! Ένα φιτσουρ που θα ήθελα να είχε είναι να μπορώ να παίρνω notifications αν ένα χαρακτήρα τον έχω pinned. Πχ να ξέρω αν έκανε παιδί, αν ενηλικιώθηκε κλπ.
Ελπίζω σε κανά patch να το βάλουν. Αλλιώς τα κελεπούρια χάνονται γρήγορα.. 😭
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
και εγώ με τις κόρες που τις έδινα στην αρχή σε κάτι απίθανους στην άλλη άκρη του κόσμου τελικά από την Ιρλανδία βρέθηκα να κατέχω και 2 μικρά φέουδα στην Βαυβαρία.
Mε το γενεαλογικό δέντρο της οικογένειας μπορείς να δεις ποιος που και τι κατέχει πάντως.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Τελευταίο update: Ήταν θέλημα Θεού! Οι Άγιοι Τόποι ανήκουν στη χριστιανοσύννη!
Και σαν τους καθολικούς με τη μεγαλύτερη συνεισφορά, Βασιλιάς της Ιερουσαλήμ είναι ένας ζήλωτας ανηψιός μου.

bOh6GvH.png


Zcrht98.png

Σχετικά με τις συμμαχίες.. έκανα το λάθος και συμμάχησα με τους βασιλειάδες Αγγλίας και Γαλλίας, οπότε τώρα έχω μπει σε ένα τρυπάκι πολέμων.. και στα καπάκια call for holy war από τον βασιλειά της Βαρκελώνης..
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Εγινε σιγά σιγά η επέκταση προς το νησί της βρετανίας με κατάκτηση της Ουαλίας και δημιουργία του Βασιλείου εκεί. Με είχε ευνοήσει πολύ που ο διάδοχος ήταν μικρός σε ηλικία και μπόρεσε να δημιουργήσει πολλά perk κατά την διάρκεια της ζωής του και μετά από μια δεκαετία ουσιαστικά να μην είχε κάποιο εσωτερική έριδα.

YstXjmV.png


Δυστηχώς όμως ήρθε και το τέλος της ζωής του και διάδοχος έγινε ο γιός του πρωτότοκου γιού και αυτό έγινε λίγο πριν μαζέψω το απαραίτητο ποσό prestige για να κάνω εισβολή στο βασίλειο της Γαλικίας.
Φυσικά μετα την διαδοχή έχω και τα καθιερωμένα προβλήματα εσωτερικής διαμάχης από όλους τους υποψήφιους διάδοχους του θρόνου συν την ανεξαρτησία του βασίλειου της Ουαλίας

vyBX4Oz.png


Δεν συμφέρει νομίζω να δημιουργείς βασίλεια και να είσαι κάτοχος πολλών τέτοιων μεγάλων τίτλων. Mπορεί να δίνουν καλό prestige αλλά χάνονται μετά την διαδοχή.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
για τους τίτλους των βασιλείων μπορείς να τους κάνεις usurp με το κατάλληλο χρυσό και prestige και μετά μένει μόνο το δουκάτο στον κάτοχο του. Αυτό φυσικά το κατακτάς πανεύκολα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν έχω πιάσει το παιχνίδι και δεν βλέπω να συμβαίνει προτού σκάσει η πρώτη φουρνιά από DLCs.
Παρόλα αυτά, παρακολουθώ την πορεία των συντρόφων Ιρλανδών με μεγάλο ενδιαφέρον και ελπίζω να καταφέρετε να πιείτε μπύρα στο Λονδίνο
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Δεν συμφέρει νομίζω να δημιουργείς βασίλεια και να είσαι κάτοχος πολλών τέτοιων μεγάλων τίτλων. Mπορεί να δίνουν καλό prestige αλλά χάνονται μετά την διαδοχή.

Με τα κατάλληλα culture innovations, μπορείς να αλλάξεις τους νόμους διαδοχής από το partition που συνήθως είναι το αρχικό, στο άλλο που ένας διάδοχος τα παίρνει όλα.
Ή.. ξέρεις.. κάπως οι άλλοι διάδοχοι να εξαφανιστούν.. (disinherit, δολοφονία κλπ κλπ) 🧛‍♂️
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565

Ένα Mod in Progress το οποίο εισάγει υλικό που, λογικά, θα δούμε σε μελλοντικά expansions για το game. Στην παρούσα φάση του μεταρρυθμίζει το σύστημα διοίκησης των Βυζαντινών, και εισάγει νέα Traits.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τo βασίλειο πλέον έχει αυτήν εδώ την μορφή

U6htf3A.png


ενώ λόγο γάμων και συγγενών έχω και δύο τμήματα στην ηπειρωτική ευρώπη

KInzXUQ.png


Aπό την στιγμή που έφυγα από το tribal και πήγα σε φεουδαρχικό βασίλειο έχουν αρχίσει και τα προβλήματα αστάθειας. Δλδ η τελευταία βασιλεία είναι όλο προβλήματα και συνέχεια προσπαθώ να κατευνάσω τους vassal μου.
Αρκετές φορές έχω πάει σε πολύ αυστηρά μέτρα με φυλακίσεις, δολοφονίες κτλ ώστε να κρατήσω το βασίλειο ακαίρεο.
Ενα άλλο σοβαρό πρόβλημα που έχω από την στιγμή που έφυγα από tribal είναι ότι ο στρατός μου είναι πολύ ποιο μικρός πάντα σε αριθμούς και το βασικότερα κοστίζει κάθε μέρα εκστρατείας πάρα πολύ χρήμα.
Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να μην έχεις καθόλου δικά σου στρατεύματα ώστε να κάνεις οικονομία και να παίρνεις πάντα μισθοφόρους στις εκστρατείες.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Νομίζω ότι έφτασα πλέον στην κορύφωση της επέκτασης του βασιλείου και από εδώ και πέρα θα πέσω σε παρακμή καθώς δεν μπορώ να συγκρατήσω με τίποτα τις αυτονομιστικές τάσεις και το επεκτατισμό από άλλες χωρες ιδίως στην ηπειρωτική ευρώπη.

ADEGJcf.png


Κάτι άλλο που νομίζω έκανα λάθος σε αυτό το gamethrough είναι ότι θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερο έλεγχο στο ποιος είναι vassal και την σχέση που έχει με την οικογένεια και κυρίως με την Ιρλανδια πολιτιστικά και θρησκευτικα.
Δλδ πιστέυω ότι αν απομακρύονται από αυτά τα τρία θα έπρεπε άμεσα να τους κάνω revoke τους τίτλους η να scheme για δολοφονίες και γενικα για δολοπλοκία.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Ναι ειδικά το θρησκευτικό είναι πολύ σημαντικό, κάθε φορά που άλλαζε ο ηγεμόνας μου κατευθείαν ξεκινούσα να κάνω "demand conversion" σε όλα τα μέλη της αυλής του και σε όσους vassals γινόταν.

Φαντάζομαι στέλνεις και τους "υπουργούς" σου για να κάνουν convert τη θρησκεία και τον πολιτισμό των νέων περιοχών ε.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Ναι ειδικά το θρησκευτικό είναι πολύ σημαντικό, κάθε φορά που άλλαζε ο ηγεμόνας μου κατευθείαν ξεκινούσα να κάνω "demand conversion" σε όλα τα μέλη της αυλής του και σε όσους vassals γινόταν.

Φαντάζομαι στέλνεις και τους "υπουργούς" σου για να κάνουν convert τη θρησκεία και τον πολιτισμό των νέων περιοχών ε.
μπα όλους χύμα τους είχα. Ο καθένας έκανε ότι του καπνίσει :D συν ότι οι χαρακηρες μου πάντα δεν τα είχαν και πολύ καλά με τους επίσκοπους ούτε με την θρησκεια.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
οι μαχες και γενικα το στρατιωτικο κομματι τι λενε σε σχεση με το ck2?
μου αρεσε ιδιαιτερα που υπηρχε διαχωρισμος σε levies/retinues στο ck2.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
παρόμοιο είναι το σύστημα μάχης συn την μεγαλύτερην ευκολία να μαζέψεις τα στρατεύματα σου από τους vassal.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Εντάξει δεν τα παρατάω τόσο εύκολα. Απλά από ένα σημείο και μετ;ά το game θέλει μεγάλη προσοχή με τους vassal γιατί αν γιγαντωθούν θα διεκδηκήσουν ανεξαρτησία όπως και να έχει ιδίως αν δεν έχουν σχέση και με την εθνότητα σου.
Πλέον αν ξεφεύγει κάποιος βάζω scheme για δολοφονία με την μια και μετά αν έχει μικρό παιδί σαν διάδοχο το παίρνω υπό την προστασία μου και αν μπορώ του κάνω και convert την κουλτούρα του στην δικιά μου.
To άλλο που με έχει βοηθήσει να επιβιώσω είναι η μεγάλη συμμαχία που έχω κάνει με την Γαλλία και ότι στράφηκα προς τον καθολικισμό ώστε να μπορώ να τα βγάλω πέρα και την Αγγλία που είναι το ποιο δυνατό γειτονικό βασίλειο.
To ότι έγινα καθολικός με βοηθάει να επεκταθώ και στην ηπειρωτική ευρώπη και στα διάσπαρτα μικρά φέουδα που σχεδόν όλα τους είναι άλλης θρησκείας.
Αυτό όμως δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως ότι μακροπρόθεσμα λόγο διαφορετικής κουλτούρας θα έχω εξεγέρσεις.

MRH9VEj.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Κάτι άλλο που κάνω στους απείθαρχους vassal όταν θέλω να τους ξεφορτωθώ είναι να τους στέλνω επικεφαλής του στρατεύματος σε σταυροφορίες.
Και οι μάχες εκεί ειναι σε πολλές περιπτώεσεις αρκετά δύσκολες και πολύ συχνά αυτός που είναι επικεφαλής πεθαίνει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Αν έχεις την οικονομική άνεση, πολλές φορές είναι αναγκαίο κακό να τους αφήνεις απλά να επαναστατήσουν. Και μετά προσλαμβάνεις 2-3 μισθοφορικές ομάδες, τους νικάς, τους φυλακίζεις και αφαιρείς τους τίτλους τους.
 
Top Bottom