What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Crusader Kings III

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
τα hook τελικά είναι μηχανισμός κλειδί για να επιβιώσει ένα μικρό βασίλειο. Εχω βάλει τον spymaster και έχω κάνει hook τους βασιλιάδες στα γύρω ισχυρότερα βασίλεια και έχω μπορέσει να παντρέψω και τους γιους κόρες χωρίς μεγάλες αντιρήσεις συν για ότι μελλοντικά χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσω.
Και η επένδυση στο spymaster στα perk βοηθάει πάρα πολύ σε μικρής επικράτειας και δύναμης βασίλεια. Αφού δεν υπάρχει στρατιωτική δύναμη και που είναι δύσκολο να αποκτήσεις τότε με τέτοια σκοτεινή "διπλωματία" μπορείς να επιβιώσεις.
Συνεχίζω κανονικά δύο χρόνια μετά στο μικρό kingdom που έχω επιλέξει πάλι στην Ιρλανδία και με αυτή την τακτική δεν έχω και πολλά προβλήματα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
20200908211907_1.jpg



Παντού είναι Σαλλλλονίκη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έτσι ρε κουφάλες, εδώ είναι βορράς! :LOL:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το πήγα ένα βήμα παραπέρα και μετά από ένα σύντομο πόλεμο με το Βυζάντιο κατάφερα να αποσχιστώ τελείως και να δημιουργήσω αυτόνομο κράτος Θεσσαλονίκης.

lvSrX23.jpg


Εν τω μεταξύ και ολόκληρη η έκταση στα δυτικά της Σαλονίκης ανήκει στο Δεσποτάτο της Ηπείρου, το οποίο είναι υπό την ηγεσία ενός ξαδέρφου μου. Πρέπει να τον πείσω να έρθει κι αυτός προς τα εμένα.

Καλά θα πάει αυτό, μέχρι να αποφασίσουν οι Άραβες από τα ανατολικά να μπουκάρουν και να μας τζιχαντίσουν άπαντες.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
μια και υπάρχουν αρκετοί έδω μέσα που μετά από τo πολύχρονο gaming έχουν εντρυφήσει στους κανόνες διακυβέρνησης του μεσαίωνα να ρωτήσω κάτι.
Πως γίνετε και σου δημιουργείτε δουκάτο και αυτό το δουκάτο έχει και εδάφη εκτός επικράτειας σου?
Νομίζω το έκανα στο προηγούμενο crusader αλλά έχω ξεχάσει γιατί γίνετε.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
μια και υπάρχουν αρκετοί έδω μέσα που μετά από τo πολύχρονο gaming έχουν εντρυφήσει στους κανόνες διακυβέρνησης του μεσαίωνα να ρωτήσω κάτι.
Πως γίνετε και σου δημιουργείτε δουκάτο και αυτό το δουκάτο έχει και εδάφη εκτός επικράτειας σου?
Νομίζω το έκανα στο προηγούμενο crusader αλλά έχω ξεχάσει γιατί γίνετε.

Ουσιαστικά έχει να κάνει με τον De Jure μηχανισμό. Δηλαδή αναπαριστά το ότι κάποιες ανήκουν σε δουκάτα/βασίλεια/αυτοκρατορίες.
Π.χ. αν έχεις 3 κομητείες που de jure ανήκουν σε ένα δουκάτο το οποίο δεν υφίσταται και το εν λόγω δουκάτο απαρτίζεται από 4 κομητείες, τότε εσύ μπορείς να δημιουργήσεις το δουκάτο. Και (αν θυμάμαι καλά) πλέον για την 1 κομητεία που δεν έχεις, μπορείς να κυρήξεις πόλεμο στον κάτοχό της.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ομοίως, αν είσαι ανεξάρτητος ηγεμών και De Jure δούκας μιας περιοχής, μπορείς να κάνεις "Offer Vassalization" προσφορά στις υπόλοιπες κομητείες του De Jure δουκάτου οι οποίες δεν σου ανήκουν ήδη, για να τις αποκτήσεις ειρηνικά.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
fkLuD7l.png


τελικά με δολοπλοκίες και με πειθώ έχω καταφέρει να επεκτείνω το δουκάτο πλέον Munster. Εκανα και μια επική ανάβαση στο βασίλειο The isles και μάλλον θα ξανακάνω για να κατακτήσω και αυτή την μικρη γωνία στον χάρτη. ;
To κακό είναι ότι υπάρχουν σουηδοί και δανοι στην περιοχή και θα έχουμε ξεμπερδέματα αν δεν βάλω καμία ραδιουργία
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Έχε το casus belli έτοιμο, έλεγχε πότε είναι σε πόλεμο τα παραπάνω κράτη, και σε κάποια φάση που δίνουν σκληρό πόλεμο και χάνουν ή έχουν στείλει στρατό μακριά και έχει μειωθεί το manpower τους δραματικά, χώσου σαν την ύπουλη κατσαρίδα και κήρυξε πόλεμο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
πέθανε η κόρη που είχε πάρει το γιό του μικρού βασιλείου meath και χάλασε η συμμαχία και είναι ο επόμενος στόχος.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
χθές ο ένας από τους vassal που έχω έκανε ένα πόλεμο και επέκτεινε το δουκάτο. Tώρα η δυσκολία είναι ότι έχουν μπει στην Ιρλανδία μεγάλα βασίλεια και είναι δύσκολο να πάω σε ανοιχτό πόλεμο μαζί τους. Συν ότι πέθανε ο βασιλειάς και είμαι πλέον με τον γιό του.

0WTEiMm.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
κάτι άλλο που βλέπω ότι είναι αρκετά χρήσιμο να κάνει κάποιος σε περίοδο ειρήνης είναι να προσκαλεί κοσμο και champion στην αυλή του.
Και γράφω σε περιοδο ειρήνης γιατί αν είσαι σε πόλεμο με τις πολιορκίες όλο και κάποιον από το συμβούλιο σου πιάνουν η σου σκοτώνουν και κινδυνεύεις να μείνεις χωρίς συμβούλους.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ναι το Invite Knights/Heteriai/Champions/whatever είναι υπερκρίσιμο, επηρεάζει καθοριστικά την ποιότητα του στρατεύματος.

Επίσης πάντα προσοχή να βάζουμε "FORBID" τον υιό και διάδοχο στις εκστρατείες, αν αφήσει τα κόκαλά του σε καμιά αφιλόξενη παραλία έχει διαλυθεί όλη η δυναστεία.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Καταμεσής του campaign μέγιστης ραδιουργίας.. Το ένοχο μυστικό μας το έμαθε ο ντουνιάς!
Αναγκάστηκα να δώσω 180 χρυσά στον Πάπα για άφεση αμαρτιών.. Το ενδιαφέρον είναι πως η Urraca έχει 5 παιδιά, εκ των οποίων 2 τουλάχιστον είναι με αρνητικά γεννετικά tratis και ένα άλλο είναι στείρο.. Χμμμ smells like inbreeding to me!
Φυσικά η σύζυγος έγινε έξω φρενών αλλά είμαι τέτοιος μπαγάσας, που μετά από 1-2 χρόνια το έχει "ξεχάσει" πλέον και μου έδωσε άλλον ένα υιό.

1158310_screenshots_20200920200048_1.jpg
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Άξιος! Επόμενο βήμα; British Empire?
Βλέπω οι Δανοί έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στο νησί :O
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
ναι αλλά τους περιμένω στην γωνία πότε θα ανοίξουν πόλεμο να τους την πέσω :D
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
φέρνουν σήμερα τεράστιο update με εκατοντάδες στη κυριολεξία αλλάγές

 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ΩΝΣΓ!!! Πιθανότατα να μην υποστηρίζει το παλιό playthrough...και ήμουν καμία πενηνταρια χρόνια να αναβαθμίσω από tribal σε feudal....
 
Top Bottom