What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Στο Witcher 3 συνέβαινε κάτι το διαφορετικό?
Δεν είδα και trailer όμως του Witcher 3 να δείχνει ακριβώς αυτό και να λένε ότι θα έχει πολλά τέτοια που κάνουν τον κόσμο να φαντάζει ζωντανός και vague μαλακίες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,713
Χοχοχοχο, τότε έχεις χάσει ένα τεράστιο κεφάλαιο drama σχετικό με το Witcher 3. Ακριβώς το ίδιο είχε γίνει, διότι το scope ήταν τεράστιο και μη υλοποιήσιμο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,960
@Northlander :LOL:
Σοβαρά όμως το λινκ ανοίγει κανονικά.

edit- α, τα τίναξε η γοογλε για λίγο:
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
314
Σκόρπιες σκέψεις μετά από 9 ώρες. Μου πήρε 4-5 ώρες να εγκλιματιστώ...

- Το παιχνίδι φυσάει με σχεδόν όλα στο high και ultra ray tracing σε 1080p. 'Έχω i5 9800 / RTX 2060 / 32GB RAM. Sorry console suckers!
- Ηχητικά μου έχει πέσει το σαγόνι, τόσο από μουσική όσο και από εφφέ.
- Απλοϊκό gameplay επιπέδου DOOM δεκαετίας 90, όσο μιλάνε τα γκάνια... Αν προσθέσεις melee / hacking / stealth αλλάζει το πράγμα...
- Μας έχουν βγει τα μάτια με την κόκκινη γραμματοσειρά στα datashards
- Στο L.A. Noire σκίπαρα κάθε οδήγηση. Εδώ δεν την χορταίνω! Αλλάζω και σταθμούς στο ράδιο συνέχεια...
- Έμενα πάντως όταν παρέσυρα ένα πεζό με πήρε από πίσω η αστυνομία...
- Bugs έχω δει κυρίως να εμφανίζονται και να εξαφανιζονται άτομα, αλλά όχι κάτι που σπάει το παιχνίδι. Σίγουρα στο μέλλον θα είναι καλύτερο , αλλά ειλικρινά και λίγα bugs μου φαίνεται ότι έχει μπροστά σ'αυτό το χάος της Night City.
- Braindance μηχανισμός ίσως κλέψαμε λίγο Detroit Βecome Human, αλλά τον εξελίξαμε και τα σπάει!
- Ωπ πήγε 16.10! Σχόλασα! Τρεχω για Cyberpunk!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν είδα και trailer όμως του Witcher 3 να δείχνει ακριβώς αυτό και να λένε ότι θα έχει πολλά τέτοια που κάνουν τον κόσμο να φαντάζει ζωντανός και vague μαλακίες.



"we do a certain build for a tradeshow and you pack it, it works, it looks amazing. And you are extremely far away from completing the game. Then you put it in the open-world, regardless of the platform, and it's like 'oh shit, it doesn't really work'. We've already showed it, now we have to make it work. And then we try to make it work on a huge scale. This is the nature of games development."
"Maybe we shouldn't have shown that [trailer], I don't know, but we didn't know that it wasn't going to work, so it's not a lie or a bad will - that's why we didn't comment actively. We don't agree there is a downgrade but it's our opinion, and gamers' feeling can be different. If they made their purchasing decision based on the 2013 materials, I'm deeply sorry for that, and we are discussing how we can make it up to them because that's not fair.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Ένα,δεν μιλάμε για το witcher 4 μιλάμε για καινούργιο francise στο οποίο όπως βλέπεται υπόσχονταν πολλά πράγματα που δεν βλέπουμε στο παιχνίδι.
Δύο,δεν μιλάω για γραφικά, μιλάω για στοιχεία gameplay,Αν και αν μιλήσουμε για γραφικά και playstation το παιχνίδι θέλει θάψιμο όσο καλό και αν θα γίνει.Και μετά θέλουν θάψιμο και οι κονσόλες γιατί μην νομίζετε ότι δεν παίξανε ρόλο σε όλα αυτά οι γραβατάδες των Sony/Microsoft.

Δηλαδή οι τύποι και στο witcher 3 ότι νάνε δείχνανε στα trailer, οπότε όλα κομπλέ? Δεν περίμενα το παιχνίδι να είναι κάτι τρομερό είχα πει εδώ ,πριν κυκλοφορήσει, καλύτερα να περιμένουμε για review πριν αγοράσουμε, μην εμπιστεύεστε καμία εταιρεία ούτε την CDPR.
Αλλά η ερώτηση που έχω κάνει και δεν έχει απαντηθεί ακόμα ,είναι αν πρέπει στο review να κατηγορήσουμε ένα παιχνίδι για το τι θα μπορούσε να είναι, τι υπόσχονταν ότι θα είναι και τι είναι τελικά.

Δηλαδή αν πες έβγαινε το Half Life 2,ήταν σήμερα 16 Νοεμβρίου 2004 δηλαδή παιχνιδάρα για την εποχή του, και μας είχαν πει ότι θα είναι το καλύτερο RPG που έχετε παίξει και οι αποστολές θα έχουν πολλούς τρόπους να λυθούν όπως πχ στο New Vegas ,και έδειχναν trailers από πράγματα που το παιχνίδι τελικά δεν έχει, τι θα λέγαμε? Ότι δεν είναι παιχνιδάρα επειδή δεν κάνει αυτά που λέγανε ή θα του βάζαμε έναν βαθμό για αυτό που προσπαθεί να κάνει και ας είναι τελείως διαφορετικό από αυτό για το οποίο το έκαναν μαρκετινγκ?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,623
Ένα,δεν μιλάμε για το witcher 4 μιλάμε για καινούργιο francise στο οποίο όπως βλέπεται υπόσχονταν πολλά πράγματα που δεν βλέπουμε στο παιχνίδι.
Δύο,δεν μιλάω για γραφικά, μιλάω για στοιχεία gameplay,Αν και αν μιλήσουμε για γραφικά και playstation το παιχνίδι θέλει θάψιμο όσο καλό και αν θα γίνει.Και μετά θέλουν θάψιμο και οι κονσόλες γιατί μην νομίζετε ότι δεν παίξανε ρόλο σε όλα αυτά οι γραβατάδες των Sony/Microsoft.

Δηλαδή οι τύποι και στο witcher 3 ότι νάνε δείχνανε στα trailer, οπότε όλα κομπλέ? Δεν περίμενα το παιχνίδι να είναι κάτι τρομερό είχα πει εδώ ,πριν κυκλοφορήσει, καλύτερα να περιμένουμε για review πριν αγοράσουμε, μην εμπιστεύεστε καμία εταιρεία ούτε την CDPR.
Αλλά η ερώτηση που έχω κάνει και δεν έχει απαντηθεί ακόμα ,είναι αν πρέπει στο review να κατηγορήσουμε ένα παιχνίδι για το τι θα μπορούσε να είναι, τι υπόσχονταν ότι θα είναι και τι είναι τελικά.

Δηλαδή αν πες έβγαινε το Half Life 2,ήταν σήμερα 16 Νοεμβρίου 2004 δηλαδή παιχνιδάρα για την εποχή του, και μας είχαν πει ότι θα είναι το καλύτερο RPG που έχετε παίξει και οι αποστολές θα έχουν πολλούς τρόπους να λυθούν όπως πχ στο New Vegas ,και έδειχναν trailers από πράγματα που το παιχνίδι τελικά δεν έχει, τι θα λέγαμε? Ότι δεν είναι παιχνιδάρα επειδή δεν κάνει αυτά που λέγανε ή θα του βάζαμε έναν βαθμό για αυτό που προσπαθεί να κάνει και ας είναι τελείως διαφορετικό από αυτό για το οποίο το έκαναν μαρκετινγκ?

Είναι φοβερά ενδιαφέρον το ερώτημα γιατί εκφράζει προβληματισμούς που όλοι έχουμε στο μυαλό μας όταν γράφουμε ένα review, είτε σε site είτε σε forum, Steam κλπ. Είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ λογικού/θεμιτού marketing και παραπλάνησης του κοινού. Είναι λογικό και αναμενόμενο να παρουσιάζει ο publisher ή ο developer το προϊόν του από την πιο θετική οπτική γωνία. Είναι επίσης λογικό/θεμιτό ότι κατά την ανάπτυξη ενός παιχνιδιού που μπορεί να διαρκέσει χρόνια, ορισμένα πράγματα που υπήρχαν στο σχεδιασμό αρχικά μπορεί να αλλάξουν ή να κοπούν. Άρα πού είναι το όριο;

Για μένα νομίζω ότι το όριο είναι στην έγκαιρη ενημέρωση του κοινού. Για παράδειγμα, αν για ένα RPG είχες πει ότι θα περιλαμβάνει έξι playable races και έξι μήνες πριν την κυκλοφορία βλέπεις ότι δεν προλαβαίνεις να βάλεις πάνω από τρεις, ανακοίνωσέ το επίσημα και ενημέρωσε κοινό και δημοσιογράφους ώστε οι πελάτες σου να γνωρίζουν τι θα περιλαμβάνει το τελικό προϊόν. Μην κάνεις αυτό που έκαναν οι παπατζήδες της Hello Games με το No Man's Sky, που μέχρι και μερικές μέρες πριν από την κυκλοφορία υποκρινόταν σε συνεντεύξεις ότι το παιχνίδι περιλάμβανε πράγματα που είχαν κοπεί μήνες πριν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,819





την είχα πατήσει με αυτό... πήρα το Witcher 3 όταν είχα την 7850, ΟΚ λέω βλέπω ότι βλέπω γιατί είμαι στα medium με 1-2 high... μετά που το έβαλα όλα φουλ έψαχνα τα γραφικά του βίντεο... μάταια.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,614
Είναι φοβερά ενδιαφέρον το ερώτημα γιατί εκφράζει προβληματισμούς που όλοι έχουμε στο μυαλό μας όταν γράφουμε ένα review, είτε σε site είτε σε forum, Steam κλπ. Είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ λογικού/θεμιτού marketing και παραπλάνησης του κοινού. Είναι λογικό και αναμενόμενο να παρουσιάζει ο publisher ή ο developer το προϊόν του από την πιο θετική οπτική γωνία. Είναι επίσης λογικό/θεμιτό ότι κατά την ανάπτυξη ενός παιχνιδιού που μπορεί να διαρκέσει χρόνια, ορισμένα πράγματα που υπήρχαν στο σχεδιασμό αρχικά μπορεί να αλλάξουν ή να κοπούν. Άρα πού είναι το όριο;

Για μένα νομίζω ότι το όριο είναι στην έγκαιρη ενημέρωση του κοινού. Για παράδειγμα, αν για ένα RPG είχες πει ότι θα περιλαμβάνει έξι playable races και έξι μήνες πριν την κυκλοφορία βλέπεις ότι δεν προλαβαίνεις να βάλεις πάνω από τρεις, ανακοίνωσέ το επίσημα και ενημέρωσε κοινό και δημοσιογράφους ώστε οι πελάτες σου να γνωρίζουν τι θα περιλαμβάνει το τελικό προϊόν. Μην κάνεις αυτό που έκαναν οι παπατζήδες της Hello Games με το No Man's Sky, που μέχρι και μερικές μέρες πριν από την κυκλοφορία υποκρινόταν σε συνεντεύξεις ότι το παιχνίδι περιλάμβανε πράγματα που είχαν κοπεί μήνες πριν.
Το δικο μου ερωτημα ειναι το εξης

Εχει νοημα να κανεις σημερα review στο Cyberpunk οταν ειναι φως φαναρι οτι θελει δουλεια και οταν γνωριζεις οτι σε 1-2 χρονια απο τωρα θα ειναι ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι;

Αντιστοιχα, εχει νοημα να δωσω βασει σε ενα review το οποιο ενδεχομενως να ειναι ατοπο 12 μηνες μετα;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,819
εμένα μια χαρά τρέχει πάντως δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με τα μπορντέλα σας
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,623
Το δικο μου ερωτημα ειναι το εξης

Εχει νοημα να κανεις σημερα review στο Cyberpunk οταν ειναι φως φαναρι οτι θελει δουλεια και οταν γνωριζεις οτι σε 1-2 χρονια απο τωρα θα ειναι ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι;

Αντιστοιχα, εχει νοημα να δωσω βασει σε ενα review το οποιο ενδεχομενως να ειναι ατοπο 12 μηνες μετα;

Δεν θα αλλάξουν ουσιώδη στοιχεία του παιχνιδιού οπότε ναι, έχει νόημα ακόμη κι αν δεν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις day one.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εχει νοημα να κανεις σημερα review στο Cyberpunk οταν ειναι φως φαναρι οτι θελει δουλεια και οταν γνωριζεις οτι σε 1-2 χρονια απο τωρα θα ειναι ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι;
Και? Λεφτά δεν ζητάει να το αγοράσεις? Άρα θα κριθεί τώρα ως προϊόν που πωλείται 60 ευρώ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Toughlife.jpg

Δύσκολη η ζωή στους δρόμους. Ευτυχώς που είναι πρώτου προσώπου και δεν βλέπω τις στιλιστικές επιλογές μου. Μπορώ και χειρότερα. Ακόμα και στο πλάι του παντελονιού λεοπάρ έχει, το καλύπτει το λεοπάρ παλτό μου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
Για το αν έχει νόημα να γίνεται day one review, απάντησε ο Jon.

Τώρα το αν ένας υποψήφιος αγοραστής οποιουδήποτε παιχνιδιού ψάχνει να βρει αν αξίζει η αγορά 2 χρόνια πχ μετά την αρχική κυκλοφορία, τα day one review πιθανότατα να μην είναι πλέον αντιπροσωπευτικά. Εκεί καλύτερα να απευθυνθεί στην community και στα διάφορα forums για γνώμες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,623
View attachment 1393

Δύσκολη η ζωή στους δρόμους. Ευτυχώς που είναι πρώτου προσώπου και δεν βλέπω τις στιλιστικές επιλογές μου. Μπορώ και χειρότερα. Ακόμα και στο πλάι του παντελονιού λεοπάρ έχει, το καλύπτει το λεοπάρ παλτό μου.

Όλα τα λεφτά το αυτοκίνητο που θυμίζει την θρυλική 80s καψούρα Ferrari Testarossa.
 
Top Bottom