What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Τουτέστιν, 'τσίζαρες' το Beat The Breat, καθαρίζοντας τους μαχητές εκτός κανόνων; Έτσι να το καταλάβω. Αν διανοηθείς να τους παίξεις 'σωστά', δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις. Και μιλάμε τώρα για το αρχετυπικό 'Παίξε πουνιές να νιώσεις μάγκας' sidequest που κυκλοφορεί άπειρα χρόνια στην πιάτσα και είναι περισσότερο mini-game, παρά οτιδήποτε άλλο.

Επίσης, το ντεμέκ σουντόκου για το χάκινγκ δεν σε ξενέρωνε άσχημα; Ως και τα Mass Effect είχαν πιο ευρηματικά mini games.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Cheeseαρα. Εφόσον υπάρχει σαν λύση για ολοκλήρωση του quest δεν θα το χαρακτήριζα έτσι. Απλά είδα ότι τλκ δεν είχα την νίκη και από το να μου σπάσει τα νεύρα πήγα στη εναλλακτική να πάρω τουλάχιστον έξτρα eddies.

Για το minigame. Ξεκάθαρα και να μην υπήρχε δεν θα ενοχλούσε αλλά την ίδια άποψη έχω για όλα τα minigames τέτοιου είδους και στα υπόλοιπα γκειμς. Εφόσον δεν με ενόχλησαν στα bioshock mass effect και δεν ξέρω και γω σε πιο άλλο γκειμ τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να με ενοχλούσε και εδώ. Τα θεωρώ απλά φάση Κλάιν αν υπάρχουν Κλάιν και αν δεν υπάρχουν. Σε αντίθεση βγάζω σπυριά πχ στα qte και είναι από τα στοιχεία που με χάλασαν στο Witcher 2 και σε όποιο άλλο game είχε (ώρες ώρες παρολο που ήταν παιχνιδαρα ρίχνω κατάρες στο shenmue για τα qte)
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Για όσους το τελειώσατε :

Ποιό φινάλε επιλέξατε και γιατί;

Το έγραψα και πιο πάνω, αλλά προτίμησα το The Star φινάλε των νομάδων. Ήταν από τις σπάνιες στιγμές που ένιωσα κάποια συναισθηματική σύνδεση με έναν ανθρώπινο παράγοντα στο παιχνίδι. Μόνο ανακούφιση ένιωθα στην ιδέα πως θα άφηνα πίσω μου τον εφιάλτη της Night City. Ουδέποτε κληρονόμησα το μένος του Johnny για την Arasaka, ίσως γιατί παρά τις απόπειρες του σεναρίου, ποτέ δεν ένιωσα κάποια έτσι *προσωπική* έχθρα με την απρόσωπη zaibatsu.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,674
Είμαι ένας απλός άνθρωπος, και

επέλεξα το Nomad φινάλε καθαρά λόγω
:PANAM:

Ισχύει όμως πως αυτό είναι ίσως ότι κοντινότερο σε "good ending" μπορεί να βιώσει ο V, δεδομένων των συνθηκών. Ξεφεύγει από το χάος της Night City για να ζήσει όσο του απομένει on his own terms.

Επιχείρησα αρχικά να επιδιώξω το "κρυφό" ending, στο οποίο ο V εισβάλει στην Αρασάκα μόνος του καθοδηγούμενος από τον Τζόνι, καθώς η αλήθεια είναι πως ακούγεται πιο ταιριαστό με το "redemption" story arc που διαμορφώνεται ανάμεσα στον V και τον Τζόνι, αλλά δεν είχα εκπληρώσει μία από τις απαραίτητες προϋποθέσεις και έτσι δεν είχα εν τέλει πρόσβαση σε αυτό.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Εγώ το είχα ανοιχτό, είχα εκπληρώσει τα πάντα αλλά ποτέ δεν μου παρουσιάστηκε σαν επιλογή. Ιντριγκαρισμένος το έψαξα και διαπίστωσα πως για να ενεργοποιηθεί, πρέπει λέει...να μην επιλέξεις ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ στον τελευταίο διάλογο με το Τζόνι στην ταράτσα. Σε φάση φιλαράκι να 'ουμ, μύρισε νυχάκια, μείνε idle πέντε λεφτάκια και σου σκάει το παραμύθι.

Το θεωρώ κάκιστο σχεδιασμό να μην σου δίνει το παιχνίδι την παραμικρή ένδειξη πως υφίσταται κάτι τέτοιο. Έστω αν ο Τζόνι μονολογούσε ή έλεγε μαλακίες και τον άφηνες για να δεις που το πάει, ίσως είχε νόημα. Όπως παρουσιάστηκε όμως, δεν υπήρχε περίπτωση ως υγιής και ψυλλιασμένος παίκτης να αντιληφθείς πως έπαιζε κάτι τέτοιο.

Οποιαδήποτε σύγκριση με τα ΥΠΕΡΟΧΑ φινάλε του Blood & Wine, μόνο μελαγχολία φέρνει φυσικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Αναρωτιέμαι αν το παιχνίδι "κάηκε" οριστικά σε επίπεδο image ή αν μπορεί ακόμα να διασωθεί. Πιστεύω υπάρχει ακόμη ευκαιρία ανάκαμψης μέσω μιας enhanced edition.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,669
Δεν νομίζω να υπάρχει ρευστό που να δικαιολογεί τέτοια κατανομή πόρων ώστε η Enchanced να βγει γρήγορα (μαζί με τα όποια patches).
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Enhanced όχι. Για την ώρα είναι καθοδόν η 1.3 που με βάση τα ποσά update έχει δεχτεί το qa build μάλλον είναι μεγάλο. Λογικά θα βγει Σεπτέμβρη. Τουλάχιστον αυτό άκουσα. Στο θέμα updates έχουν αποφασίσει να μη λένε τπτ αν δεν είναι έτοιμο (κάποιοι μέσα δεν συμφωνούν 100% με αυτό). Γι'αυτό και το community team για να ποσταρει κάτι ποσταρει αυτά.

Ένα εντιτ: μια φήμη λέει ότι ένα από τα επόμενα patches θα προμοταριστει σαν relaunch. Αλλά αυτή η φήμη βγήκε από έναν που έλεγε φήμες για τα dlc που βρήκε μέσω epic που είναι τέρμα fake. Οπότε δεν ξέρω αν ευσταθεί τέτοια φήμη εφόσον βγαίνει από το ίδιο άτομο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Οι ομάδες ανάπτυξης, 'relaunch' ή 'second launch' ονομάζουν συνήθως απελπισμένες επενδύσεις σε πολλά υποσχόμενους τίτλους οι οποίοι έπεσαν έξω. Δεσμεύεται η εταιρεία να τους δώσει επιπλέον πόρους (έξω και πάνω από το budget) ακόμη και έξτρα φράγκα στο μάρκετινγκ για να το σπρώξουν, με τον απόλυτο όρο πως αν δεν γίνει το θαύμα, η ομάδα διαλύεται όπως είναι και μοιράζεται σε άλλα projects.

Θεωρώ πως το πρόβλημα του C2077 είναι δομικό, δεν το φάγανε τα bugs. Αυτά στο PC έτσι κι αλλιώς αμελητέα ήσαν. Ένα γραμμικό action RPG πρώτου προσώπου δίχως ψυχή ήταν. Δεν υπήρχε κάτι ανθρώπινο, μια ηρωϊκή τροχιά με την οποία μπορούσες να ταυτιστείς. Είχαν δείξει και το 75% του παιχνιδιού σε τρέηλερς και πρόμος, δεν ήθελε πολύ. Με τα χίλια ζόρια το τελείωσα και δεν μου άφησε κάτι πέρα από στιγμές και υδρατμούς.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Παιδια ας το παραδεχτουμε. Το Cyberpunk 2077 αποδειχτηκε το νεο Oblivion. Θα το επαναλαβω και εδω, δεν φταινε ουτε τα απειρα bugs, ουτε τα broken mechanics, ουτε το χειριστο driving, ουτε τα απειρα glitches. Το παιχνιδι δεν εχει ψυχη. Ακομα και οι ομορφοι χαρακτηρες και καποιες στιγμες που ΙΣΩΣ μεινουν για μερικες εβδομαδες αφου το τερματισεις η ελλειψη ψυχης και φαντασιας δεν προκειται να πατσαριστει οσα χρονια και αν περασουν.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Εμφανίστηκε το αλτ του μπορατσου. Αλλά σε λάθος θρεντ. Στο Μάρβελ πάνε μια βόλτα
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Μόγρη, επί τω προκειμένω, εσύ είσαι στη μειοψηφία. Έχουν βουήξει τα Ίντερνετ πως ο τίτλος είναι άψυχος και έχω κάνει μπόλικες κουβέντες με συναδέλφους-βαμμένα Cyberpunk geeks (ένας μάλιστα έπαιζε το επιτραπέζιο CP απ' όταν ήταν 2020 νομίζω), ούτε ένας εκ των οποίων δεν είχε να πει κάτι θερμότερο από 'Εντάξει μωρέ, δεν ήταν τόσο κακό όσο λένε όλοι, εγώ εντάξει, το χάρηκα, έπαιξα σαράντα ωρίτσες. Τί; Να το τελειώσω; Τρελός είσαι;! Βαρέθηκα!'
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εμένα μου άρεσε. Δεν είναι στο τοp 5 των αγαπημένων μου παιχνιδιών αλλά ούτε είναι τόσο κακό όσο βγαίνει προς τα έξω. Τεχνικά δεν είχα κάποιο σοβαρό θέμα. Σαν παιχνίδι διαφωνώ εντελώς με τους περισσότερους χαρακτηρισμούς του Στέφανου. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι γραμμικό, καθώς υπάρχουν αρκετές κομβικές αποφάσεις για quests ενώ μια επιλογή σε διάλογο κλειδώνει εντελώς κάποια questlines. Γενικώς είναι ένα παιχνίδι που θέλει ψάξιμο για να το ανακαλύψεις, παίζεται φυσικά και τελείως επιφανιακά. Έχει μπόλικη σαβούρα quests/activities όμως έχει και πάρα πολλά αναπάντεχα και εξαιρετικά. Το θεωρώ πολύ πιο ανθρώπινο σε σχέση με την προηγούμενη τους δουλειά αφού στην κεντρική ιστορία με το μόνο που ασχολούμαστε είναι το πως θα σώσουμε το τομάρι μας, δεν είμαστε ξεχωριστοί εκλεχτοί μεσσίες. Περιμένω να δω τη συνέχεια, αν υπάρχει αφού το main αφήνει λίγα περιθώρια.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να το παίξει κάποιος με το ζόρι από τη στιγμή που δεν του αρέσει. Δεν είναι κακό να παρατήσει κάποιος ένα παιχνίδι. Υπάρχουν τόσα άλλα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Κυρ μπορατσε ας είμαι οποία μειονότητα θέλει. Μπορώ να διαφωνήσω με τα περισσότερα που διαβάζω. Από κει και πέρα δεν ξέρω τι ψυχαναγκαστικά βγάλατε όσοι παίξατε με το ζορι ώστε να τελειώσετε κάτι που δεν σας άρεσε. Αν κάτι δεν μου αρέσει το drop γίνεται αστραπιαία. Καλύτερα να ξεκινούσα ναρκωτικά και να γίνω βαμμένος Μάρβελ φαν από το να παίξω κάτι ψυχαναγκαστικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,488
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να το παίξει κάποιος με το ζόρι από τη στιγμή που δεν του αρέσει. Δεν είναι κακό να παρατήσει κάποιος ένα παιχνίδι. Υπάρχουν τόσα άλλα.

αυτό, μην το κουράζουμε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Θυμάμαι έναν στο RPG Codex που είχε γράψει 1000+ ώρες στο Darkest Dungeon και κάθε του post ήταν μια διατριβή 5000 λέξεων για το πόσο κακό παιχνίδι είναι.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
μα την μπαναγια θα τον κερνουσα λιγα ναρκωτικα να στανιαρει. η snickers μιας και παιζει να δουλευει και αυτη.
 
Top Bottom