What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Θυμάμαι έναν στο RPG Codex που είχε γράψει 1000+ ώρες στο Darkest Dungeon και κάθε του post ήταν μια διατριβή 5000 λέξεων για το πόσο κακό παιχνίδι είναι.
Κλασικό φαινόμενο και με τα MOBA όπου τύποι με 2000+ ώρες βάζουν αρνητική ψήφο με την δικαιολογία "μΟυ ΕχΕι κΑτΑστΡεψει τη ζΩη!"
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Γενικά μαζί σας είμαι, αν κάτι δεν μ'αρέσει το παρατάω/refund χωρίς δεύτερη σκέψη.

Για το Cyberpunk έκανα τεράστια εξαίρεση, λόγω πρότερου έντιμου βίου της CDPR και συμμετοχής λατρεμένου Keanu Reeves. Ήθελα ρε παιδί μου να το πάω μέχρι τέλους, μήπως κάπου, κάτι λυτρωνόταν. Δεν συνέβη. Πολύ ειδική περίπτωση όπου εξάντλησα κάθε καλή θέληση, αλλά δεν βγήκε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Παιδια ας το παραδεχτουμε. Το Cyberpunk 2077 αποδειχτηκε το νεο Oblivion.

Η σύγκριση με το Oblivion έχει ενδιαφέρον. Άποψη για το Cyberpunk δεν έχω, θα περιμένω Enhanced Edition + expansions, για το Oblivion όμως θυμάμαι την άποψή μου για την ποιότητά του να μεταβάλλεται δραστικά όσο περνούσαν οι ώρες παιχνιδιού. Στις πρώτες ώρες ήμουν ενθουσιασμένος γιατί τα προβλήματα του παιχνιδιού (π.χ. level scaling, επανάληψη των oblivion gates, μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα playthrough κλπ) χρειάζονται 10+ ώρες ή και δεύτερο playthrough για να εμφανιστούν.

Για το Cyberpunk έκανα τεράστια εξαίρεση, λόγω πρότερου έντιμου βίου της CDPR και συμμετοχής λατρεμένου Keanu Reeves.

Και αυτή είναι ενδιαφέρουσα συζήτηση. Υπήρχε πραγματικά πρότερος έντιμος βίος με δεδομένο ότι και τα τρία Witcher κυκλοφόρησαν με αρκετά ζητήματα στο launch; Ή εννοείς αποκλειστικά μη τεχνικούς παράγοντες, δηλαδή quests, γράψιμο κλπ;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Κοίταξε, το πρώτο Witcher το έπαιξα στην Enhanced Edition, 2 και 3 όταν κυκλοφόρησαν. Δεν αντιμετώπισα κάποιο τεχνικό θέμα που να θυμάμαι με κανένα από τα τρία. Με συνεπήραν ολοκληρωτικά, με το πρώτο να αποτελεί και την μεγαλύτερη έκπληξη, καθώς το αγόρασα από καθαρή περιέργεια όταν το είδα κοψοχρονιά στο ράφι του Παπασωτηρίου (Αιωνία η Μνήμη) και δεν είχα την παραμικρή ιδέα περί τίνος επρόκειτο.

Για το δεύτερο και το τρίτο ξεκίνησα φούλ hypαρισμένος και όχι μόνο δικαίωσαν, αλλά ταυτόχρονα ξεπέρασαν και κάθε προσδοκία μου, στους τομείς της γραφής, αίσθησης εμβαπτισμού στον κόσμο, τα πάντα όλα. Με συνεπήραν με το 'καλημέρα', δεν ένιωσα ούτε λεπτό αυτό το φρικτά αγγαρειομαχικό 'Ε να το βάλουμε, να κάνουμε τουλάχιστον απόσβεση' που μου έβγαζε σχεδόν κάθε συνεδρία με το C2077.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για όσους το τελειώσατε :

Ποιό φινάλε επιλέξατε και γιατί;

Από περιέργεια το Devil ending το είδες, καμιά σχέση με το γλυκανάλατο ending που είχες.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Άφησα γιωτάδικα τον Τακεμούρα να μου πεθάνει στην επίμαχη αποστολή, οπότε δεν προβλεπόταν. Δεν είδα καθόλου διαφορετικά φινάλε, καθώς ως παθολογικός ναρκισσιστής θεωρώ πάντοτε τις ΑΠΟΨΑΡΕΣ και τις ΑΠΟΦΑΣΑΡΕΣ μου τη μοναδική canon αλήθεια για το εκάστοτε παιχνίδι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εγώ τον έσωσα αλλά είχα άλλο τέλος έτσι κι αλλιώς. Όπως κι εσύ θεωρώ το δικό μου canon και ή βλέπω τα υπόλοιπα στο youtube από περιέργεια πιο πολύ ή πιο σπάνια τα παίζω από το συγκεκριμένο save point. Έχει ενδιαφέρουσα εξέλιξη να καταλήξουμε πειραματόζωο της Arasaka σε έναν διαστημικό σταθμό από το απλά μπαίνω σε ένα αμάξι και πάω σε άλλη πόλη.

Πάντως συμφωνούμε πως δεν είναι κορυφαίο παιχνίδι και εν τέλει ήταν κατώτερο των προσδοκιών. Απλώς παρά τα θέματά του πέρασα καλά δεν το έπαιξα μόνο και μόνο για να το παίξω.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Για την ώρα περνάω και εγώ καλά με το cyberpunk. Αλλά πολύ τριτεύον quest Και έχω μανία να καθαρίζω τα πάντα στο χάρτη. Όταν με το καλό τελειώσω θα έχω ολοκληρωμένη άποψη. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με την πένα του witcher, αλλά επειδή δεν το έπαιξα day 1 ήξερα τι να περιμένω και δεν βρέθηκα προ εκπλήξεως. Πολύ σημαντικό να ξέρεις τι να περιμένεις και να μην είσαι εσύ ο πρώτος που θα φάει τη σφαίρα.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Για την ώρα περνάω και εγώ καλά με το cyberpunk. Αλλά πολύ τριτεύον quest Και έχω μανία να καθαρίζω τα πάντα στο χάρτη. Όταν με το καλό τελειώσω θα έχω ολοκληρωμένη άποψη. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με την πένα του witcher, αλλά επειδή δεν το έπαιξα day 1 ήξερα τι να περιμένω και δεν βρέθηκα προ εκπλήξεως. Πολύ σημαντικό να ξέρεις τι να περιμένεις και να μην είσαι εσύ ο πρώτος που θα φάει τη σφαίρα.

Σε παρόμοια φάση βρίσκομαι και εγώ, καθαρίζω τα πάντα! Περιμένω τώρα να τελειώσουν οι διακοπές μπας και κάτσω να το τερματίσω (επιτέλους 😤 )..
Το σχόλιο πως δεν έχει ψυχή το CB το ακούω και το καταλαβαίνω. Περιμένω όμως να το ολοκληρώσω, για να αποφασίσω για το αν συμφωνώ ή όχι.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Ανακοίνωσαν πριν λίγο λίγα νέα για το 1.3 πατς.

Αύριο απόγευμα όσοι ενδιαφέρονται θα έχει stream που λογικά θα μιλήσουν για το 1.3.


Εδώ η κλασσική (πλέον) in-character σύνοψη των αλλαγών. Νομίζω το mini-map είναι αυτό που κάνουν re-work.
Για να δούμε!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Δηλαδή μετά από 8 μήνες διόρθωσαν 2 γραμμές διαλόγου και το μίνιμαπ το οποίο είχε ήδη μονταριστεί από μόντερς σχεδόν από την πρώτη εβδομάδα του γκεημ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δηλαδή μετά από 8 μήνες διόρθωσαν 2 γραμμές διαλόγου και το μίνιμαπ το οποίο είχε ήδη μονταριστεί από μόντερς σχεδόν από την πρώτη εβδομάδα του γκεημ.
θα εχει και δεν ξερω ποσα free dlc. και maybe even more. θα εχουν livestream αυριο (σημερα)
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Χάλασες κι εσύ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
patchαρισμα θελω και εγω οπως φαινεται.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Τίποτα για την ΑΙ. Μάλλον δεν θα γίνει ποτέ.
 
Top Bottom