What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Emulators, VMs, και Συναφή - Το Νήμα.

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,536
Πέρασα πρόσφατα Retroarch σε pc & ps3. Για την ακρίβεια προσάρμοσα αυτό που είχα βρει για ps vita παλιότερα με όλα τα συστήματα που είχε και covers για τα παιχνίδια. Απόλαυση. Στο 3DS XL που αγόρασα φέτος έβαλα απλά emulators. Μπορούσα και retroarch αλλά έχει τόσο πολλά αξιολογα παιχνίδια η κονσόλα που δεν χώραγε να κάνω κάτι παρόμοιο. Οσο να'ναι το ps vita είναι πιο δυνατό μηχάνημα εξάλλου.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Πολυ ωραιο θεμα, θα τα πουμε ολα εν καιρο.

Αρχη λοιπον με το υπεροχο και λατρεμενο Duckstation, τον καλυτερο εξομοιωτη για το Playstation 1, με διαφορα.


Προσφερει λιγο πολυ τα παντα:

Την καλυτερη συμβατοτητα
Επιλογες για εξομαλυνση του ηχου, της αναλυσης, των γραφικων
Πραγματικο widescreen και ανωτερο απο αυτο οπου εχουν καποια παιχνιδια !
Πληθωρα αλλων επιλογων, οπως save states, dev mode και τοσα αλλα.

Υποχρεωτικα βιντεακια πανω στο προγραμμα, απο τον ETA Prime, εναν απο τους καλυτερους του χωρου:



Δεν μπορω να παραθεσω βαση κανονων isos του συστηματος, υπαρχει διαθεσιμη παντως σχεδον ολη η βιβλιοθηκη του.

Θα παραθεσω σε λιγες μερες καποιες εικονες με το ποσο ενδοξο προγραμμα ειναι. Υπεφερα τοσα χρονια με τις μετριες ως κακες επιλογες, αλλα ο Duckstation τους εσβησε απο το χαρτη για παντα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Καλή φάση, προσπάθησα κάποια στιγμή να σκαλίσω λίγο και εγώ την φάση του PS1 γιατί είναι βασική πηγή gaming αναμνήσεων μου, αλλά δυστυχώς διαπίστωσα ότι το SD quality που είχε το αρχικό μηχάνημα, βοηθούσε να κρύψει και τις τεχνικές αδυναμίες του, τα χάλια textures με περίεργες ασυμμετρίες, το ελάχιστο render distance κ.α.

Νομίζω ότι αυτά καλύτερα θα ήταν να παιχτούν σε παλιά CRT ή με scanlines για να κοροϊδέψουν το μάτι.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Πολυ ωραιο θεμα, θα τα πουμε ολα εν καιρο.

Αρχη λοιπον με το υπεροχο και λατρεμενο Duckstation, τον καλυτερο εξομοιωτη για το Playstation 1, με διαφορα.


Προσφερει λιγο πολυ τα παντα:

Την καλυτερη συμβατοτητα
Επιλογες για εξομαλυνση του ηχου, της αναλυσης, των γραφικων
Πραγματικο widescreen και ανωτερο απο αυτο οπου εχουν καποια παιχνιδια !
Πληθωρα αλλων επιλογων, οπως save states, dev mode και τοσα αλλα.

Υποχρεωτικα βιντεακια πανω στο προγραμμα, απο τον ETA Prime, εναν απο τους καλυτερους του χωρου:



Δεν μπορω να παραθεσω βαση κανονων isos του συστηματος, υπαρχει διαθεσιμη παντως σχεδον ολη η βιβλιοθηκη του.

Θα παραθεσω σε λιγες μερες καποιες εικονες με το ποσο ενδοξο προγραμμα ειναι. Υπεφερα τοσα χρονια με τις μετριες ως κακες επιλογες, αλλα ο Duckstation τους εσβησε απο το χαρτη για παντα.


Συμφωνώ απόλυτα για Duckstation!!! Είναι εξαιρετικός emulator!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Δεν έχω νοσταλγία για παλιότερα console systems καθώς ήμουν κομπιουτεράς από μικρός αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ ξανά με emulation όταν πάρω Steam Deck. Θα ήταν ωραίο να θυμηθώ ξανά αγαπημένα games από τον Amstrad αλλά και να καλύψω ορισμένα κενά στο βιογραφικό μου ως gamer στις κονσόλες από την εποχή του NES έως και το PS2. Έχει κανείς υπόψη του λίστες με τα must plays για κάθε console generation;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Δεν έχω νοσταλγία για παλιότερα console systems καθώς ήμουν κομπιουτεράς από μικρός αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ ξανά με emulation όταν πάρω Steam Deck. Θα ήταν ωραίο να θυμηθώ ξανά αγαπημένα games από τον Amstrad αλλά και να καλύψω ορισμένα κενά στο βιογραφικό μου ως gamer στις κονσόλες από την εποχή του NES έως και το PS2. Έχει κανείς υπόψη του λίστες με τα must plays για κάθε console generation;
χμ... αυτό είναι λίγο σχετικό, αν δεν είχα παίξει PS1 παιχνίδια δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα παίξω τώρα χωρίς το nostalgia factor. Σίγουρα από PS2 το NFS HP 2 που ήταν η καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού και δεν είχε οπτικά καμία σχέση με την πετσοκομμένη που ήρθε σε PC.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Είναι όντως τόσο καλός; είχα μείνει στον pcsx reloaded και τον xebra.
Επίσης θαμπς απ στον @Chosen Undead που ανέφερε το retroarch, την καλύτερη all in λύση.
ναι το κατέβασα και ότι είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα φαντάζει πρωτόγονο. Και realtime εφαρμογή σε ότι settings αλλάζεις.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Παίζω το Xenogears μέσω Duckstation. Επί τη ευκαιρία, ενδιαφέρoν J-RPG, το προτείνω σε φίλους και μη του είδους. Δεν έχει διατεθεί καν στην Ευρώπη, μόνο Αμερική και Ιαπωνία, οπότε κατέβασα τα ISO δίχως ενδοιασμό.

Το Retroarch είναι αρκετά καλό, σε κάποιες περιπτώσεις η καλύτερη λύση, αναλόγως το σύστημα.

Θα πρότεινα μια βόλτα από το Emulation General Wiki σε όσους θέλουν να παίξουν κάτι μέσω εξομοίωσης, καθώς και από τα site των επιμέρους εξομοιωτών και τις δικές τους ιστοσελίδες και λίστες συμβατότητας ( αν έχουν - βλέπε Dolphin, RPCS3 πχ ) για πληροφορίες.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Παίζω κάτι Βugs Bunny και Taz στον Retroarch στο κινητό, είναι τόσο πιο καλύτερο πχια αυτό το duckstation? Κιαλλού το είδα να συζητιέται.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Δεν το έχω τσεκάρει στο κινητό, μόνο στο λάπτοπ.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826
Την εποχή του NES έως και το PS2. Έχει κανείς υπόψη του λίστες με τα must plays για κάθε console generation;
Ορίστε οι λίστες σου Ναύαρχε







Είναι turn based, άρα είναι και must play 😜
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Δεν έχω νοσταλγία για παλιότερα console systems καθώς ήμουν κομπιουτεράς από μικρός αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ ξανά με emulation όταν πάρω Steam Deck. Θα ήταν ωραίο να θυμηθώ ξανά αγαπημένα games από τον Amstrad αλλά και να καλύψω ορισμένα κενά στο βιογραφικό μου ως gamer στις κονσόλες από την εποχή του NES έως και το PS2. Έχει κανείς υπόψη του λίστες με τα must plays για κάθε console generation;

Δοκίμασε για αρχή Colony Wars (Τριλογία) και την σειρά Ace Combat!!

Επίσης το "Treasures of The Deep" και φυσικά "Castlevania: Symphony of The Night".

Επίσης υπάρχει και το TFX της DID, αλλά είναι γιαπωνέζικη έκδοση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
^

(παρεμβλήθηκε ο Κάπταιν όσο έγραφα το σεντόνι, ξέρεις για ποιον μιλάει ο πρόεδρος, Ακατονόμαστε).

Εγώ θα προτείνω μερικά που παραμένουν διασκεδαστικά και playable σήμερα (sorry GnG και Battletoads), αρκετά δύσκολο βέβαια να τα περιορίσω σε χαμηλό αριθμό με τόσες εκτενείς βιβλιοθήκες.

Από snes

Shmup
Axelay

Beat em up
Turtles in TIme

Platform
Mario All Stars, Mario World, Yoshi's Island, Donkey Kong Country 1-3, Castlevania IV

Fighting (κυρίως για το multiplayer)
SF 2 Turbo, Killer Instinct

Racing (ομοίως)
Mario Kart, F-Zero

Puzzle
Tetris Attack

Action-adventure
Link to the Past, Act Raiser

Action
Super Metroid, Bomberman 3, Mega Man X-X3

Action-Rpg
Terranigma, Secret of Mana

RPG
Final Fantasy 4-6 (2-4 US), Chrono Trigger, Super Mario RPG


Από mega drive

Shmup
Thunder Force IV, MUSHA

Beat em up
Streets of Rage 2, Golden Axe 2-3

Platform
Sonic 2-Knuckles, Rocket Knight Adventures, Castle of Illusion, World of Illusion, Castlevania Bloodlines

Action-adventure
Landstalker, Story of Thor, Soleil (Crusader of Centy)

Action
Gunstar Heroes, Shinobi 2-3

RPG
Shining Force 1-2, Phantasy Star IV
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Καλή φάση, προσπάθησα κάποια στιγμή να σκαλίσω λίγο και εγώ την φάση του PS1 γιατί είναι βασική πηγή gaming αναμνήσεων μου, αλλά δυστυχώς διαπίστωσα ότι το SD quality που είχε το αρχικό μηχάνημα, βοηθούσε να κρύψει και τις τεχνικές αδυναμίες του, τα χάλια textures με περίεργες ασυμμετρίες, το ελάχιστο render distance κ.α.

Νομίζω ότι αυτά καλύτερα θα ήταν να παιχτούν σε παλιά CRT ή με scanlines για να κοροϊδέψουν το μάτι.
Εχω παιξει επισης πολυ και PS1, η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
Οντως υπαρχουν πολλα παιχνιδια οπου δεν γερασαν καλα η και δεν παιζονται/βλεπονται πλεον. Υπαρχουν φυσικα ομως και πολλα οπου ειναι διαχρονικα και πολυ ευχαριστα και σημερα.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα εδω θα δωσω το Medievil οπου το ειχα τελειωσει απο τοτε πολλες φορες, με το Duckstation ομως με το PGXP και Vulkan το ξαναμαθαινω και το απολαμβανω απο την αρχη, δεν το απογειωνει, το μετετρεψε σε ενα νεο υπεροχο τιτλο

Το παιχνιδι εχει λεπτομεριες οπου δεν φαινονται για κανενα λογο, στις μισητες και απεχθειες CRT οθονες. Ειδικα το widescreen του, οπου να πουμε εδω πως δεν ειναι hack, ωστε να τραβαει την εικονα η να βγαζει γραμμες και αλλα περιεργα, αλλα κανονικο widescreen, σε οσους τιτλους μπορουνε πλαγειως να το υποστηριξουν, οπως και στο Medievil παραπανω.
Δεν έχω νοσταλγία για παλιότερα console systems καθώς ήμουν κομπιουτεράς από μικρός αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ ξανά με emulation όταν πάρω Steam Deck. Θα ήταν ωραίο να θυμηθώ ξανά αγαπημένα games από τον Amstrad αλλά και να καλύψω ορισμένα κενά στο βιογραφικό μου ως gamer στις κονσόλες από την εποχή του NES έως και το PS2. Έχει κανείς υπόψη του λίστες με τα must plays για κάθε console generation;
Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση και φυσικα υπαρχει και πολυς χωρος προσωπικων αποψεων και υποκειμενισμου. Σου παραθετω μερικες αγαπημενες σελιδες οπου συγκεντρωνουν πολλες πληροφοριες και προτασεις και αποφασιζεις ο ιδιος:

Υπαρχουν επισης και πολλα καναλια στο youtube, θα τα συγκεντρωσω και παραθεσω σε μελλοντικη καταχωρηση.
Είναι όντως τόσο καλός; είχα μείνει στον pcsx reloaded και τον xebra.
Επίσης θαμπς απ στον @Chosen Undead που ανέφερε το retroarch, την καλύτερη all in λύση.
Πραγματι ειναι εκπληκτικος, ετη φωτος ανωτερος απο τα παραπανω, ακομα και απο τον beetle του retroarch. Οπου καλο και χρησιμο το τελευταιο, αλλα δεν με βολευει καθολου και τρεχω προγραμματα οπου προς το παρων δεν υπαρχουν εκει.
Παίζω κάτι Βugs Bunny και Taz στον Retroarch στο κινητό, είναι τόσο πιο καλύτερο πχια αυτό το duckstation? Κιαλλού το είδα να συζητιέται.
Με διαφορα! Ασχολουμαι χρονια με την εξομοιωση, ενω κραταω δευτερες και τριτες προτασεις για προγραμματα, το Duckstation τα σβηνει ολα απο το χαρτη. Δοκιμασε τον σιγουρα, περαν απο διαφορα βιντεακια που μπορεις να δεις παραπανω, υπαρχει και αυτο το καλο αρθρο:
Δοκίμασε για αρχή Colony Wars (Τριλογία) και την σειρά Ace Combat!!

Επίσης το "Treasures of The Deep" και φυσικά "Castlevania: Symphony of The Night".

Επίσης υπάρχει και το TFX της DID, αλλά είναι γιαπωνέζικη έκδοση.
Παρα πολυ σωστος. Να πουμε εδω επισης οτι υπαρχει μια ανεπισημη εκδοση οπου εχει τον αυθεντικο, Ιαπωνικο διαλογο και αγγλικη μεταφραση Βικτωριανης περιοδου οπου ειναι α-πι-στευ-τα ατμοσφαιρικο!


Φυσικα υπαρχουν δεκαδες πολυ καλα παιχνιδια, μετα χαρας να μιλησουμε για την πολυ σημαντικη βιβλιοθηκη στο θεμα.

Πανω στους καλους τιτλους του συστηματος, μεταξυ ολων αυτων εχει και πολλα survival horror διαμαντακια. Απο τα πολυ αγαπημενα μου ειναι το Countdown Vampires, το κατεθαψε ο κοπανος ο video games nerd αλλα εχει πολυ ενδιαφερον, εστω και αν εχει και τα ζητηματακια του
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
retrogamer που να μισεί τις CRT δεν έχω ξαναδεί, αλλά οκ περί ορέξεως. Όχι ότι μου λείπει η οθόνη των 15 κιλών με 60εκ βάθος... αλλά τα παλιά παιχνίδια που τα έφτιαχναν με τις crt στο μυαλό τους, δείχνουν καλύτερα σε αυτές, για να μην πω το input lag που δυστυχώς έπρεπε να θυσιάσουμε για τις νεότερες οθόνες.

 
Top Bottom