What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Football is life...

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τρελη σφαγη στο αρης-αστανα. αν και κερδιζει ο αρης.

εντιτ: ο παλετας ηταν ετοιμος να μπει να πλακωσει τον διαιτητη :p
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Πολύ κρίμα για τον Άρη χθες σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έπαθε αυτό που της άξιζε με τη νοοτροπία που έχει ο πρόεδρος της
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Θα έχει και συνέχεια αυτή η ιστορία απ'ότι φαίνεται.

 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Θα έχει και συνέχεια αυτή η ιστορία απ'ότι φαίνεται.

Η αλήθεια είναι ότι η UEFA/FIFA το έχουν παραχεσει με την απολυταρχική/μαφιόζικη τουε νοοτροπία ότι εγώ έλεγχο τα πάντα στο ποδόσφαιρο και όποιος θέλει να βγει εκτός του ελέγχου μου, θα τον καταστρέψω.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις ποιον να υποστηρίξεις. FIFA/UEFA πιάνεις τη μύτη σου από τη μπόχα, οι μεγάλοι σύλλογοι είναι τα ίδια και χειρότερα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τωρα το καταλαβατε? που ηταν η ουεφα/φιφα οταν καποιες συγκεκριμενες ομαδες φτιαχνανε συμβολαια μαμουθ? η οταν αυτες οι ομαδες χρωσταγαν αρκετα? α ναι κυνηγουσε καποιες μικρες ομαδες που δεν τις ηξερε ουτε η μανα τους και εκανε τα στραβα ματια στις μεγαλες.
με την ανοχη της ουεφα το ch.l εχει γινει ατυπα μια κλειστη λυγκα με πρωταγωνιστες παντα συγκεκριμενες ομαδες. σπανια γινεται η αναλαμπη για καμια μικροτερη να κανει πορεια.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Δεν είσαι υποχρεωμένος να υποστηρίξεις κάποιον από τους δύο, μπορείς απλά να είσαι αμέτοχος και να μην παρακολουθείς.

Προφανώς αλλά υπάρχει και το συναίσθημα για την ομάδα και η αγάπη για το σπορ. Πολλές (όλες; ) εταιρίες είναι σκέτο σίχαμα αλλά συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε προϊόντα τους γιατί είτε μας αρέσουν είτε τα χρειαζόμαστε.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το συναίσθημα για την ομάδα και η αγάπη για το σπορ (μέχρι και στη δουλειά μου εμπλέκεται) είναι οι λόγοι που γύρισα την πλάτη μου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο εδώ και κάτι περισσότερο από μια δεκαετία. Δεν ηθικολογώ, απλώς λέω πως αγάπη για το ποδόσφαιρο και αποχή από το προϊόν δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες καταστάσεις, ούτε και υπάρχει ταύτιση μπάλας και προϊόντος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το συναίσθημα για την ομάδα και η αγάπη για το σπορ (μέχρι και στη δουλειά μου εμπλέκεται) είναι οι λόγοι που γύρισα την πλάτη μου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο εδώ και κάτι περισσότερο από μια δεκαετία. Δεν ηθικολογώ, απλώς λέω πως αγάπη για το ποδόσφαιρο και αποχή από το προϊόν δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες καταστάσεις, ούτε και υπάρχει ταύτιση μπάλας και προϊόντος.

Καταλαβαίνω τι λες, μακάρι να μπορούσαμε όλοι μας να το κάνουμε αλλά...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
μετα απο μερες να προσθεσω οτι ο λογος που το παει αρκετα ακραια η ουεφα ειναι οτι την αφηνουν στην απεξω στα εσοδα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Έχει και πιο κάτω, όλοι οι υπόλοιποι εξελίσσονται και βελτιώνονται και εμείς έχουμε τραβήξει χειρόφρενο και κοιμόμαστε.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν κοιτάξαμε να εκμεταλλευτούμε την κατάκτηση του Euro τότε, και να χτίσουμε πάνω σ' αυτήν.
Λογικό, όταν όλοι ανεξαιρέτως οι πρόεδροι των ομάδων μας κοιτάνε μόνο "να πάρουμε το πρωτάθλημα" για τη λαϊκή τους κατανάλωση, αντί να κοιτάξουν να πάρουμε κανένα Europa League. Όλοι τους είναι "ή Ch. L. η τίποτα" και παρατάνε μετά την Ευρώπη. Δεν είναι έτσι όμως. Δεν γίνεσαι μεγάλος απ' τη μια μέρα στην άλλη...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
. Όλοι τους είναι "ή τα λεφτά του Ch. L. η τίποτα"
Fixed that for you!
Πιστεύω πραγματικά ότι εάν μπορούσαν να πάρουν τα λεφτά χωρίς αγώνες, δεν θα κατέβαζαν ομάδα για να μην ταλαιπωρούνται έναντι των αγώνων του πρωταθλήματος
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Παίρνουμε ότι μας αξίζει στο ποδόσφαιρο. Ενώ γίνεται σπουδαία δουλειά στις ακαδημίες των ερασιτεχνικων σωματειων, δεν συμβαίνει το ίδιο στις επαγγελματικες ομάδες και όταν υπάρχει καμία εξαίρεση δεν κρατάνε τους παίχτες που βγάζουν να φτιάξουν ομάδα της προκοπής. Τους πουλάνε και αντί να στήσουν ομάδα με αυτούς γεμίζουν τις ομάδες με ξένους της πλάκας. Χώρια το ανύπαρκτο scouting που έχουν που τότε θα έλεγα οκ. Μόνο ο Ολυμπιακός έχει σοβαρό scouting και έχει γίνει σούπερ μάρκετ τύπου Πόρτο. Ούτε αυτός βλέπει σοβαρά την Ευρώπη αλλιώς με τα λεφτά που τσεπωνει ο μαρινακης άνετα χτυπούσε europa league αν τα επενδύε σε μεταγραφές. Πραγματικά καμία ελπίδα για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Παλιότερα απλά λεφτά υπήρχαν για τους πάντες. Τώρα που δεν υπάρχουν λειτουργούν σαν καφενεία και έτσι δεν πάμε πουθενά. Όχι πως είναι καλύτερη η κατάσταση και στο μπάσκετ...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Συμφωνούμε για salary cap, έπρεπε να εφαρμοστεί χθες. Draft θεωρώ ότι είναι αδύνατο σε επίπεδο ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Είναι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός των ομάδων, των roster, οι ιδιαιτερότητες του αθλήματος κ.α. που δεν το καθιστούν εφαρμόσιμο.
Μόνο σε "κλειστές" λίγκες τύπου super league (την Ευρωπαϊκή, όχι την δική μας) θα ήταν πρακτική(και χρήσιμη) η εφαρμογή της

Γιατί να μην είναι εφαρμόσιμο το draft; Περιορισμός στους ξένους και γίνεται νομίζω. Κάπως μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή.
Πόσα θεωρητικά είναι τα και καλά μεγάλα πρωταθλήματα στην Ευρώπη; Και από πόσες ομάδες αποτελούνται;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Δεν είσαι υποχρεωμένος να υποστηρίξεις κάποιον από τους δύο, μπορείς απλά να είσαι αμέτοχος και να μην παρακολουθείς.

Το συναίσθημα για την ομάδα και η αγάπη για το σπορ (μέχρι και στη δουλειά μου εμπλέκεται) είναι οι λόγοι που γύρισα την πλάτη μου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο εδώ και κάτι περισσότερο από μια δεκαετία. Δεν ηθικολογώ, απλώς λέω πως αγάπη για το ποδόσφαιρο και αποχή από το προϊόν δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες καταστάσεις, ούτε και υπάρχει ταύτιση μπάλας και προϊόντος.

Να σου πω κάτι (σχεδόν) άσχετο και περίεργο πάνω σε αυτό;
Τέλη του '13/αρχές του '14, σταμάτησα να βλέπω μπάλα τελείως. Όχι για ιδεολογικούς λόγους ή τίποτα τέτοιο, αλλά εκείνη την περίοδο είχα αρχίσει να ασχολούμαι με άλλο άθλημα που στην πορεία εξελίχθηκε σε φανατική απασχόληση μέχρι και σήμερα, οπότε σταδιακά έχανα την όρεξή μου να ασχολούμαι με μπάλα. Ποτέ βέβαια δεν έβλεπα φανατικά μπάλα, δηλαδή να σταματάω τα πάντα για να δω μέχρι και κόπα άφρικα ξέρω γω, αλλά την ομάδα που υποστήριζα στην Ελλάδα, καθώς και 2-3 ευρωπαικές, προσπαθούσα να παρακολουθώ όσο μπορώ τους αγώνες τους. Επίσης, έβλεπα αρκετά συστηματικά θα έλεγα τσουλού και ουέφα ξέρω 'γω, καθώς και γιούροζ, μουντιάλς κλπ. Μέχρι τότε που έβλεπα, πίστευα ότι αγαπώ τις ομάδες που υποστήριζα, καθώς και το ποδόσφαιρο το ίδιο, ειδικά απολάμβανα τις μεγάλες διοργανώσεις.
Ε, καμία σχέση. Δεν έχω δει νομίζω ούτε καν ολόκληρο 90λεπτο από τότε, δεν μου λείπει τίποτα. Ούτε οι ομάδες που υποστήριζα, ούτε το άθλημα το ίδιο. Αν τύχει και βρεθώ κάπου που παίζει να έχει ανοικτή τηλεόραση και να έχει μπάλα, ρε δεν μπορώ να δω 5 λετπά συνεχόμενα, το βαριέμαι τελείως πλέον. Ακόμα και σήμερα μου φαίνεται αρκετά περίεργο.
Απ' την άλλη μπασκετάκι έβλεπα συχνά πυκνά για κάποιο καιρό ακόμα, σποραδικά παίζει να δω κανά στιγμιότυπο (όπως φέτος πχ με Γιάννη που χάρηκα πολύ) αλλά ουσιαστικά το 'χω παρατήσει και αυτό.
 
Top Bottom