What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φθηνό Πληκτρολόγιο / Ποντίκι

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τωρα αν ποσταρω και την αντιμετωπιση που ειχα απο καταστημα πωλησης στο Ελλαντα και απο Genesis στο Πολαντ, θα με πειτε κουτσομπολη, γι αυτο δεν λεω τιποτα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
H Genersis μου απαντησε σχετικα γρηγορα σε δυο μειλ. Στο πρωτο εξηγουσα το προβλημα και απαντησαν να ςπικοινωνησω με το καταστημα πωλησης, εφοσον ειναι στην εγγυηση με την αποδειξη να μου το αλλαξουν. ΣΩΣΤΟΙ! Στο δευτερο τους ςνημερωσα οτι ηδη τρεις φορες προσπαθησα να επικονωνησω μεμ το καταστημα και με αγνοησαν, κι αν υπαρχει σερβις στην Ελλαδα η αντιπρπσωπεια να αγορασω πληκτρα και να τα αλλαξω μονος μου. Απαντηση "Λυπουμεθα, δεν πουλαμε τετοια πραγματα, συνιστουμε επικοινωνια με καταστημα πωλησης με την αποδειξη" Στο τριτο μειλ τους ειπα Ευχαριστω για τον χρονο σας, με υποχρεωσατε, το μαθημα μου το πηρα. Μακρυα απο Genesis και e....... στο μελλον. Απαντηση? δεν πηρα
Πριν κανα τριμηνο μειλ στο καταστημα για το προβλημα ακομα περιμενω να απαντησουν. Περνω τηλ σερβις μετα 2ωρη προσπαθεια, ρωτω τον υπαλληλο τι μπορει να γινει, αντικατασταση, αλλαγη τα πληκτρα, μου λεει οχι αντικατασταση αφου το πληκτρολογιο δουλευει, στειλτε μειλ στο σερβις να σας κατευθυνουν. Εστειλα ηδη, ειπα, και καλα με το σερβις δεν μηλω τωρα γιατι δεν με κατευθινεται εσεις? Οχι, εμεις ειμαστε λογιστηριο, κι εξυπηρετουμε προσορινα. Κεραμιδα! μου ειρθε. Εστειλα κι αλλο μειλ, περιμενω απαντηση, μαλλον θαρθει μαζυ με την πρωτη. Αυταααααα
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το Logitech G19 που είχα κερδίσει σε διαγωνισμό του PC Master πίσω στο 2009 αντέχει ακόμα σα Thrash Metal Σκυλί του Πολέμου. Μόνο το Space έχει πιτσικάρει λίγο λόγω της υπερβολικής χρήσης από τη σκληρή αρθρογραφία και το ιντερνετικό shitposting, αλλά με μια γενική καθαριότητα το χρόνο είναι σαν καινούργιο.

Το thread θα καταλήξει σε Logitech Master Race Appreciation Society.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Στήναμε το μηχάνημα φίλου. βασικά παίζει να ήταν όταν είχα πρωτομπει σε τούτη εδώ ην σέχτα. Παίρνουμε τα πάντα από το eshop, επειδή δεν υπάρχουν ντροπές και μας φέρνουν τις RAM σε νάυλον σακουλάκι με κόλλα, σαν τις συσκευασίες που έχουν κάτι παιδικά αυτοκόλλητα στα τζάμπο. Μετά τα εγκεφαλικά και κάμποσες επικλήσεις στον αγιαντρέα, πατρινός ο φίλος γαρ, φέρανε ΤΟ ΙΔΙΟ σετ μνημών ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ κουτί. Δεν θυμάμαι αν είχαν πει κάποια διακιολογία, αλλά έκανε μπαμ ότι ήταν από κάνα στοκατζίδικο που χάσανε το κουτάκι.

Γενικά ή του ύψους ή του βάθους το συγκεκριμένο κατάστημα.

Logitech να πάρεις!

Αυτόν εδώ λες; Μπορεί να μην θυμόμουν το θεώρημα του Φερμά όταν έπρεπε αλλά θυμάμαι ακόμη ότι είχε κερδίσει ένα ποντίκι ένας από το σχολείο μου :p
 
Last edited:

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πριν κανα τριμηνο μειλ στο καταστημα για το προβλημα ακομα περιμενω να απαντησουν.
Ποιο κατάστημα είναι? Αυτό δεν είναι κουτσομπολιό, αλλά προστασία των επόμενων πελατών τού καταστήματος. Όλοι πουλάνε ένα προϊόν, το after sales είναι που έχει σημασία όμως.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το Logitech G19 που είχα κερδίσει σε διαγωνισμό του PC Master πίσω στο 2009 αντέχει ακόμα σα Thrash Metal Σκυλί του Πολέμου. Μόνο το Space έχει πιτσικάρει λίγο λόγω της υπερβολικής χρήσης από τη σκληρή αρθρογραφία και το ιντερνετικό shitposting, αλλά με μια γενική καθαριότητα το χρόνο είναι σαν καινούργιο.

Το thread θα καταλήξει σε Logitech Master Race Appreciation Society.
μολις το ειδα στο Amazon, 789 δολαριακια. Λεω να το παραγειλλω. paysafecard, δεχονται αραγε?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το ανεφερε ο chronomancy. Eιμαι 20 χρονια,σχεδον, πελατης τους και τα περισσοτερα εξαρτηματα στο νεο μου Η/Υ απο αυτους τα πηρα, δεν περιμενα τετοια αντιμετωπιση. Αλλα απο οτι διαβαζω στο ιντερνετ οι περισσοτεροι ετσι κανουν, μελια και γλυκες στο τμημα πωλησεων, μηδεν ανταποκριση στο after sale service.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
η αληθεια ειναι ότι όντως δεν πουλαει ξεχωριστα keycaps η genesis. στα μηχανικα παντως μπορεις να βρεις ευκολα να αλλαξεις η να κανεις και 3d print keycaps σκέψου το :p
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για τα ποντικια τους καλες κριτικες ειδα, για τα πληκτρολογια ξεβαφουν κι αυτα λενε. Και ΟΚ ενα, κοστους 10-15Ε αν ξεβαψει μετα 1-2 χρονια λες, στα κοματια, ενα κοστους 50+ καιει λιγουλακι, εμενα τουλαχιστον. Ξοδεψα και προσφατα κανα χιλιαρικακι για το νεο μηχανημα, οποτε καταλαβαινεις. Μην πιδηχτω κι απτο παραθυρο
Κάπως γενικό αυτό που λες. Ποια πληκτρολόγια ξεβάφουν (φαντάζομαι αναφέρεσαι στα πλήκτρα);
Το CK104 έχει doubleshoted PBT πλήκτρα και δεν γίνεται να ξεβάψουν αφού δεν είναι τυπωμένα τα γράμματα επάνω τους. Υπάρχουν κάποια τυπωμένα σημαδάκια (ως έξτρα σήμανση) στα media keys και τα πλήκτρα "προγραμματισμού", αλλά δεν το κόβω να ξεβάψουν.

Το να το γύρισε σε ABS πλήκτρα με τυπωμένα γράμματα στο συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, δεν το ξέρω αλλά δεν το νομίζω κιόλας.

Edited φλασιά
Μάλλον κατάλαβα που οφείλονται τα παράπονα για ξεβαμμένα πλήκτρα. Η Motospeed από τότε που ήρθε επίσημα στη χώρα μας, άρχισε να διαθέτει το CK104 (και άλλα της πληκτρολόγια) με ελληνικό layout. Τα ελληνικά γράμματα λοιπόν είναι τυπωμένα κάτω από τα doubleshot λατινικά (με τον ίδιο τρόπο που είναι τυπωμένα τα σημαδάκια στα media keys). Οπότε τα όποια παράπονα μάλλον αφορούν στο ξεθώριασμα/σβήσιμο των ελληνικών χαρακτήρων.
Όποιος γνωρίζει που είναι τα ελληνικά σε κάθε πληκτρολόγιο, παίρνει εξαρχής το κανονικό US και δεν έχει να φοβάται για τα πλήκτρα.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κι εγώ με G502 είμαι (όχι το Hero, το Proteus Spectrum που είχε cap στα 12.000 dpi) καμιά 4ετία τώρα και πληκτρολόγιο G413 εδώ και κάνα δίχρονο νομίζω. Κανένα παράπονο, κανένα ξεθώριασμα, αμφότερα άξιζαν τα λεφτά τους (τα είχα πάρει και με έκπτωση βέβαια) και άμα ποτέ μου χαλάσει το Spectrum θα φύγω καρφωτός για το νεώτερο G502.
Γενικά ό,τι έχω πάρει από Logitech μου έχει φτουρήσει, το μόνο που χάλασε ήταν ένα απλό οπτικό ποντικάκι κι αυτό μετά από 8-10 χρόνια χρήσης.
12000 dpi? Καταλαβαινεις τι κανεις τωρα? Μου συστηνεις να παρω Φεραρι για να τρεχω στους χωματοδρομους της Παιανιας
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κάπως γενικό αυτό που λες. Ποια πληκτρολόγια ξεβάφουν (φαντάζομαι αναφέρεσαι στα πλήκτρα);
Το CK104 έχει doubleshoted PBT πλήκτρα και δεν γίνεται να ξεβάψουν αφού δεν είναι τυπωμένα τα γράμματα επάνω τους. Υπάρχουν κάποια τυπωμένα σημαδάκια (ως έξτρα σήμανση) στα media keys και τα πλήκτρα "προγραμματισμού", αλλά δεν το κόβω να ξεβάψουν.

Το να το γύρισε σε ABS πλήκτρα με τυπωμένα γράμματα στο συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, δεν το ξέρω αλλά δεν το νομίζω κιόλας.

Edited φλασιά
Μάλλον κατάλαβα που οφείλονται τα παράπονα για ξεβαμμένα πλήκτρα. Η Motospeed από τότε που ήρθε επίσημα στη χώρα μας, άρχισε να διαθέτει το CK104 (και άλλα της πληκτρολόγια) με ελληνικό layout. Τα ελληνικά γράμματα λοιπόν είναι τυπωμένα κάτω από τα doubleshot λατινικά (με τον ίδιο τρόπο που είναι τυπωμένα τα σημαδάκια στα media keys). Οπότε τα όποια παράπονα μάλλον αφορούν στο ξεθώριασμα/σβήσιμο των ελληνικών χαρακτήρων.
Όποιος γνωρίζει που είναι τα ελληνικά σε κάθε πληκτρολόγιο, παίρνει εξαρχής το κανονικό US και δεν έχει να φοβάται για τα πλήκτρα.
εννοειται τα πληκτρα κι οχι ολα αυτα που χρησιμοποιουνται περισσοτερο. Για τα motospeed δεν ειδα, διαβασα σε αξιολογησεις, διαφορων σκρουτζομαγαζων, ισως να μην γνωριζαν αυτη την λεπτομερεια. Το δικο μου genesis εχει πλαστικα διαφανα πληκτρα,βαμενα με μαυρη μπογια, εκτος του σημειου που απεικονιζει το καθε γραμμα. δεν παει για πεταμα, αυτοκολητα γραμματακια και στο βοηθιτικο PC
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Προφανώς και το ρυθμίζεις κάπου ανάμεσα στα 1500 και τα 2500 dpi, ανάλογα τα γούστα και την ανάλυση. Θα μου πεις, και τότε γιατί να τα σκάσω για 12000? Καλή ερώτηση, και η μόνη απάντηση είναι ότι τα σκας για high-end mouse για την καλή εργονομία και ποιότητα κατασκευής (που θεωρητικά πρέπει να έχουν), τα παλαβά dpi νούμερα αν και ισχύουν ως δυνατότητα, πρακτικά είναι marketing ticking box.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω μια ζωη του Hi Fi entry ειμουν π.χ. Rotel 985 thx, Roister steles 130 και μεχρις εκει. Δυστοιχως Hi End οπως tsaxiridis devices, magnepan και τετοια μονο σε καμια βιτρινα του Νακα ταχω χαζεψει. Ετσι και με τα ποντικοπληκτρολογια Hi End, ας ειν καλα το ιντερνετ, τα βλεπω, τα θαυμαζω, αλλα για το συστημα μου, μεχρι 50 ευροπουλα και για τα 2 μια χαρα ειναι. Hi Fi entry!
Σοβαρα τωρα το Lotro και το Dragon Age, που παιζω εγω θελουνε χαιεντιλικια? Θα με κραζουν οχι μονο το Κιν μου, αλλα κι ολη η Mordor
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ξοδεψα και προσφατα κανα χιλιαρικακι για το νεο μηχανημα, οποτε καταλαβαινεις.
12000 dpi? Καταλαβαινεις τι κανεις τωρα? Μου συστηνεις να παρω Φεραρι για να τρεχω στους χωματοδρομους της Παιανιας

Χμμ. Αν εννοείς ότι έδωσες 1000ρικο για καινούργιο PC τότε δεν μου φαίνεται καθόλου τεπεινό ώστε να αντιστοιχεί με "χωματόδρομο της Παιανίας".
Τώρα, το κατά πόσο χρειάζεσαι τα 12.000 dpi είναι άλλο καπέλο. Όπως είπε κι ο GoO καθαρά για μόστρα και για marketing φτάνουν τους αισθητήρες τους σ'αυτά τα ανούσια νούμερα. Π.χ. το G502 Hero, ο διάδοχος του "παλιού" G502 που έχω εγώ, φτάνει πλέον τα 16.000 dpi. Υπάρχει κανείς που θα αναβαθμίσει από τη μία έκδοση στην άλλη γι'αυτό το λόγο; Όμως το νούμερο δείχνει γαμάτο στο κουτί με τα χαρακτηριστικά.
Προσωπικά πάνω από τα 2500 dpi δεν το έχω δουλέψει ποτέ και ούτε πρόκειται. Δεν παύει όμως να είναι το πιο εργονομικό και αξιόπιστο ποντίκι που έχω πιάσει στα χέρια μου.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Τα 12k dpi είναι ο μοναδικός ορθόδοξος τρόπος για να βγαίνεις πρώτος στο διαγωνισμό ψαρέματος του rdr2.

nuff said
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Χμμ. Αν εννοείς ότι έδωσες 1000ρικο για καινούργιο PC τότε δεν μου φαίνεται καθόλου τεπεινό ώστε να αντιστοιχεί με "χωματόδρομο της Παιανίας".
Τώρα, το κατά πόσο χρειάζεσαι τα 12.000 dpi είναι άλλο καπέλο. Όπως είπε κι ο GoO καθαρά για μόστρα και για marketing φτάνουν τους αισθητήρες τους σ'αυτά τα ανούσια νούμερα. Π.χ. το G502 Hero, ο διάδοχος του "παλιού" G502 που έχω εγώ, φτάνει πλέον τα 16.000 dpi. Υπάρχει κανείς που θα αναβαθμίσει από τη μία έκδοση στην άλλη γι'αυτό το λόγο; Όμως το νούμερο δείχνει γαμάτο στο κουτί με τα χαρακτηριστικά.
Προσωπικά πάνω από τα 2500 dpi δεν το έχω δουλέψει ποτέ και ούτε πρόκειται. Δεν παύει όμως να είναι το πιο εργονομικό και αξιόπιστο ποντίκι που έχω πιάσει στα χέρια μου.
ενιακοσα κατι μαζυ με μια οθονη που πηρα. Το παραδειγμα φεραρι/παιανια το ειπα με την εννοια του, οπως δεν μπορεις να κυκλοφορεις τετοιο αυ/το σε χωματοδρομους, ετσι και τετοιας αξιας ποντικια πληκτρολογια δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησω τις δυνατοτητες τους. Δεν αμφυβαλω, μπορει να αξιζουν τα λεφτα τους κι εγω τα βλεπω και τα θαυμαζω, ...απο μακρυα
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Οκ δεκτό, αλλά πράγματικά, ούτε το 5% των αγοραστών του ποντικιού δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει όλα τα dpi.
Προσωπικά το αναγνωρίζω περισσότερο ως δείκτη "κλάσης" της συσκευής. Δηλαδή το "φθηνό" μοντέλο μιας εταιρείας (Logitech, Razer, Roccat κτλ.) θα πιάνει π.χ. μέχρι 4k, το mid-range 8-10k και το high-end 12k+. Όσο ανεβαίνει η "κλάση" όμως, αυτό συνήθως συνεπάγεται και άλλα βελτιωμένα χαρακτηριστικά, όπως επιπλέον κουμπάκια, ποιότητα κατασκευής, εργονομία, customizable βάρος, και πάει λέγοντας. Οπότε προσανατολίζεσαι στην αγορά του μοντέλου που σε καλύπτει όχι λόγω dpi, που είναι ήδη υπεραρκετά σε όλο το φάσμα, αλλά λόγω των υπόλοιπων χαρακτηριστικών που συνεπάγονται.
 
Top Bottom