What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming Industry Drama thread

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867


This leak will most likely be useful for those who want to learn how CDPR has managed to create this game. The source code will expose every trick the team used.

Those who will benefit from this leak are small game developers. By getting access to the code, they will see how CDPR has managed to create the game’s scripts, AI and renderer. Of course, they won’t be able to use them in their games. However, they can give them an insight into how things were done in this particular game.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ε, δεν μπορώ να πω ότι παίρνω τέτοια περιστατικά κατάκαρδα. Η CDPR είναι πλέον καταξιωμένο στούντιο με άφθονους πόρους, δεν θα της κάνει κάποια ζημιά λογικά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268


Middle-earth Enterprises & Friends" will be the home of critically acclaimed studios, including Crystal Dynamics, Dambuster Studios, Eidos-Montréal, Flying Wild Hog Studios, Tripwire, Vertigo Games, Warhorse Studios and 4A Games among many others. IPs includes Dead Island, Killing Floor, Kingdom Come Deliverance, The Lord of the Rings, Metro and Tomb Raider, among many others. The group will include PLAION, Freemode, Dark Horse and other businesses.

Happy Tree Friends


Εντιτορε: Κατά 99,7% το πάνε για πώληση και ψάχνουν αγοραστές...
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Είναι και η μόδα της εποχής. Σπας το μαγαζί σε υποκαταστήματα, μοιράζεις το χρέος, βελτιώνεις το πιστωτικό σου προφίλ και συνεχίζεις απτόητος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

As pointed out by IGN, an in-game shop, known as the ‘R Shop’, appears in Stellar Blade. In one instance, pictured below, generic graffiti reading ‘Hard’ is placed next to it.

When viewed together, this evokes a reference to racist language, which Sony claimed was unintentional.

screenshot-2024-04-23-13-49-43-1713905553711.jpg



Εμ... what?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
όλα τα ιντερνετζ σήμερα ψάχνουν να βρουν τι στο διάολο είναι αυτό και πια χιονονιφάδα θίχτηκε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
όλα τα ιντερνετζ σήμερα ψάχνουν να βρουν τι στο διάολο είναι αυτό και πια χιονονιφάδα θίχτηκε.
Και εγω εχω την ιδια απορια και βρηκα αυτο
Put these two bits together and you've got yourself a 'Hard R,' which many Western players, particularly those hailing from the US, might interpret to be a distasteful reference to the complete spelling of the n-word.
πηγη

Προσπαθω ακομα να καταλαβω πως απο την μια λεξη καταληγεις στην αλλη παντως
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
εγώ hodor διαβάζω/ακούω, πως βγαίνει nigger από το hardar?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Την επόμενη φορά Κορεατάκια, Steam release για να μην κοιτάτε σαν astonished Pikachu την κάθε ηλίθια κορεκτίλα (την οποία ούτε θα αντιληφθεί, ούτε απασχολεί το 90% της υφηλίου) που περνάει από τα μυαλά των από πάνω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Σε λίγο καιρό τα πάντα είναι ένας σκατουλί καμβάς χωρίς δυνατότητα διάδρασης, γιατί άμα τον κανεις οποιοδήποτε άλλο χρώμα θα θιχτεί κάποιος.
Τώρα που το σκέφτομαι με το σκατουλί ίσως θιχτούν τα κατούρια…
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Και εγω εχω την ιδια απορια και βρηκα αυτο

πηγη

Προσπαθω ακομα να καταλαβω πως απο την μια λεξη καταληγεις στην αλλη παντως

Όταν έχετε απορίες για αμερικανικά "politics" (δηλαδή σαχλαμάρες) θα ρωτάτε εμένα που έχω εμπειρία από Ρεσετέρα. Ακολουθεί η εξήγηση:

Οι μαύροι Αμερικάνοι οικειοποιήθηκαν τον ρατσιστικό όρο "νέγρος" ώστε να αποδυναμώσουν και απενεργοποιήσουν την χρήση του ως προσβολή. Σε αυτό το πλαίσιο, το χρησιμοποιούν μεταξύ τους στην καθημερινή γλώσσα περίπου όπως οι νεοέλληνες το "ρε μαλάκα". Όταν ο όρος χρησιμοποιείται έτσι, δηλαδή μεταξύ μαύρων Αμερικανών ως ένδειξη οικειότητας, γράφεται "nigga", ουσιαστικά η γραπτή απόδοση της προφοράς του. Ο όρος "hard R" χρησιμοποιείται στην διάκριση μεταξύ του ως άνω όρου οικειότητας (στον οποίο δεν προφέρεται το r) και του "κανονικού" ρατσιστικού προσβλητικού όρου (στον οποίο προφέρεται το er στο τέλος).
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Όταν έχετε απορίες για αμερικανικά "politics" (δηλαδή σαχλαμάρες) θα ρωτάτε εμένα που έχω εμπειρία από Ρεσετέρα. Ακολουθεί η εξήγηση:

Οι μαύροι Αμερικάνοι οικειοποιήθηκαν τον ρατσιστικό όρο "νέγρος" ώστε να αποδυναμώσουν και απενεργοποιήσουν την χρήση του ως προσβολή. Σε αυτό το πλαίσιο, το χρησιμοποιούν μεταξύ τους στην καθημερινή γλώσσα περίπου όπως οι νεοέλληνες το "ρε μαλάκα". Όταν ο όρος χρησιμοποιείται έτσι, δηλαδή μεταξύ μαύρων Αμερικανών ως ένδειξη οικειότητας, γράφεται "nigga", ουσιαστικά η γραπτή απόδοση της προφοράς του. Ο όρος "hard R" χρησιμοποιείται στην διάκριση μεταξύ του ως άνω όρου οικειότητας (στον οποίο δεν προφέρεται το r) και του "κανονικού" ρατσιστικού προσβλητικού όρου (στον οποίο προφέρεται το er στο τέλος).
Thanks ναυαρχε, χαίρομαι που η ενασχόληση με το resetera κάπου φάνηκε χρήσιμη

Μεταξύ μας, μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο με την εξήγηση σου 😅 (τιμά την πηγή της resetera :p)

edit @Admiral Ακυρο, το επιασα με την δευτερη
Καλα μιλαμε το τραβηξαν απο τα μαλλια. Μονο καποιος που θελει να παρεξηγηθει και πολυ μεγαλη φαντασια μπορει να το συνδιασει ολο αυτο
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Η εξήγηση του Admiral και η απάντηση του Nameless μου θύμισαν εκείνη την αξέχαστη σκηνή από τους Απαράδεκτους: έχουν πάει σε τηλεπαιχνίδι κι ο Σπύρος απαντάει μια ερώτηση για τον Λένιν με αποτέλεσμα ο Γιάννης να τον φιλήσει ενθουσιασμένος λέγοντας στην παρουσιάστρια Αλιφέρη "με συγχωρείτε αλλά να, τόσα χρόνια κομμουνιστής πρώτη φορά του χρησιμεύει σε κάτι!".

ΥΓ: Εύγε Admiral, είμαστε ευγνώμονες για τις καταδρομές σου behind enemy lines που φέρνουν πίσω πολύτιμο intelligence.
 
Top Bottom