What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
Δείτε για επιστροφή χρημάτων και αγοράστε από άλλο μαγαζί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
πάρε ρε ένα glue gun και μπουμπούνα του, τι το κάναμε εδώ μέσα; φλωροκονσολάδικο; :ROFLMAO:
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εσύ το γελάς αλλά εγώ το έχω εδώ δίπλα το θερμοσυστελλόμενο. Έτοιμος είμαι αρκεί να το σφυρίξει.

Πάντως το πρόβλημα λύθηκε, βρήκα ένα καλώδιο από παλιό τροφοδοτικό και μετά από έναν άλλο φίλο βρήκα ένα καινούργιο καλώδιο από corsair τροφοδοτικό και μάλιστα sleeved. Θα περάσω και θερμοσυστελλόμενο στο ελλατωματικό και θα τα εμπορεύομαι.

Οπότε του είπα να ζητήσει αν μπορούν να του αντικαταστήσουν το ελαττωματικό καλώδιο, αλλά να μην μπλέξει με αντικατάσταση τροφοδοτικού.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μεγεια και καλοδουλευτο το μηχανακι. Ισως αν στειλετε μια φωτο του καλωδιου να το αλλαξουν. Αν μπορειτε να μηλισετε και με καποιον υπευθυνο, εξηγοντας οτι και στους δυο συμφερει αυτη η αντικατασταση. Αν δεν περνουν απο λογια, καμια φορα πιανει και η απειλη, οτι θα τους δισφημισετε σε οποιο σαιτ μηλαει Ελληνικα.
Το you, OK μαγαζυ ειναι, αλλα οι πωλητες, ευγενικοι μεν, παντελως ασχετοι δε.
Δυστυχως στο Ελλαντα ο καταναλωτης ειναι παντελως ακαλυπτος
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μετά κόπων και βασάνων το PC ολοκληρώθηκε. Μπορεί να έχει δανεικό καλώδιο τροφοδοτικού, παλιά οθόνη, κάρτα γραφικών δανεική και αυτή, με χαλασμένη θύρα hdmi και τον έναν ανεμιστήρα off (μεγάλη ιστορία, βρέθηκε κρεμάμενος μετά την μεταφορά) ΑΛΛΑ έχουμε PC!

Το MSystems επικοινώνησε και είπαν ότι στέλνουν άλλο καλώδιο.

2.jpg

3.jpg

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για την βοήθεια.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
To μπροστά ανεμιστηράκι υποθέτω ότι θα το έχεις ανεβάσεις πιο ψηλά,
στο ύψος της cpu.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
To μπροστά ανεμιστηράκι υποθέτω ότι θα το έχεις ανεβάσεις πιο ψηλά,
στο ύψος της cpu.

Όχι το έχω αφήσει χαμηλά, να είναι μισό στο πάνω κομμάτι και μισό στο κάτω, αφενός επειδή θα προσθέσει έναν σκληρό που έχει από το τωρινό PC και θέλω να στέλνει και εκεί αέρα και αφετέρου χαμήλα για να υπάρχει ροή αέρα σε όλο το κουτί με κίνηση από χαμηλά, ο ψυχρός αέρας, για την εισαγωγή, προς τα πάνω για την εξαγωγή του θερμού αέρα στο πίσω μέρος.

Μια χαρούλα! Πες μας τώρα περισσότερα για τα γαμάτα κάδρα στον τοίχο και το όμορφο μπασάκι δεξιά... :love:

Τα κάδρα είναι αφισάκια από την προβολή του Force Awakens στο IMAX και μου τα έχει φέρει φίλος από Ολλανδία, έχω άλλα δύο τέτοια.

Το μπάσο είναι ο έρωτας της καραντίνας, ένα Yamaha TRBX 174 και η φωτογραφία το αδικεί. Δεν είμαι κανένας κανονικός μπασίστας, αλλά την παλεύω με πολύ Rocksmith και εσχάτως με backing tracks.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ωραιο και ευρυχωρο κουτακι, θα βαλει οτι θελει μελλοντικα ο φιλος σου. Ενταξει φανακια βαζετε κι αργοτερα αν χρειαστουν. Αν του εκανες και μια πατεντουλα ετσι ωστε να καλυφθουν οι τρυπες στο πανω μερος για αποφυγη ατυχηματος, θαναι τελειο
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ωραιο και ευρυχωρο κουτακι, θα βαλει οτι θελει μελλοντικα ο φιλος σου. Ενταξει φανακια βαζετε κι αργοτερα αν χρειαστουν. Αν του εκανες και μια πατεντουλα ετσι ωστε να καλυφθουν οι τρυπες στο πανω μερος για αποφυγη ατυχηματος, θαναι τελειο

Ποιές τρύπες;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ποιές τρύπες;
Στο πανω μερος δεν εχει τρυπες για 2 ακομη ανεμηστηρες? Εκτος αν δεν ειδα καλα.
Καμια φορα καφες αναψηκτικο αν ειναι χαμηλα τοποθετημενο το κουτι. Just in case που λεμε στο χωριο μου
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αααααα, ναι έχει. Ε υποθέτω ότι θα προσέχει. Τώρα αν θέλει να τον κάνει σουβέρ, τι να πω;

Αλλά είναι προσεκτικός. Εδώ ψειρίζει άλλα κι άλλα αυτό δεν θα προσέξει;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω επιδει εκανα την λακαμια παλαιοτερα, εφτυχως δεν λειτουργουσε το πι σι και δεν εγινε ζημια. Σε αυτο το κουτι που εχω τωρα εβαλα μια περγκολα απο πανω, εμποδιζει και την σκονη
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
Όχι το έχω αφήσει χαμηλά, να είναι μισό στο πάνω κομμάτι και μισό στο κάτω, αφενός επειδή θα προσθέσει έναν σκληρό που έχει από το τωρινό PC και θέλω να στέλνει και εκεί αέρα και αφετέρου χαμήλα για να υπάρχει ροή αέρα σε όλο το κουτί με κίνηση από χαμηλά, ο ψυχρός αέρας, για την εισαγωγή, προς τα πάνω για την εξαγωγή του θερμού αέρα στο πίσω μέρος.

Εκτός αν πρόκεται να ντανιάσει δισκους και να τους δουλεύει συνεχώς ώστε να ψήνονται, δεν έχει να
προσφέρει κάτι το fan.

Στο δικό μου κουτί (Fractal Define S), SSD και HDD είναι στην δεξιά μεριά του κουτιού, κάθετα, με μη-
δενική παροχή αέρα. Η μέγιστη θερμοκρασία του HDD είναι 51 C σε 608 ημέρες λειτουργίας και τον
έχω ψιλολιώσει καθημερινά στα torrents.

Πιστεύω ότι θα έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα στις θέσεις 2-3 (τις μεσαίες) ώστε να σπρώχνει αέρα εί-
τε στη gpu είτε στη cpu. Μπορείτε να τρέξετε 1-2 benchmarks για gpu/cpu και να συγκρίνεται τις
θερμοκρασίες στις διάφορες θέσεις του ανεμιστήρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
όπως είπε ο @Hank Chinnaski το να είναι κάτω δημιουργεί καλύτερο airflow γιατί τραβάει τον ψυχρό αέρα που είναι χαμηλότερα. Δεν είναι τυχαίο που εκεί είναι η είσοδος αέρα στα κουτιά κλειστού τύπου, ούτε ότι μεταφέρθηκε χαμηλά τροφοδοτικό.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
3 φανηδες στο μπροστινο μερος να βαζουν και 1 στο πισω 2 στην οροφη να βγαζουν= καταψυξη μεχρι και ωμο μπιφτεκι διατηρειται επι 6ημερον. Τροφοδοτικο στο κατω μερος συμηθως δικη του εισοδο με φιλτρο. Στο πανω μερος τραβουσε ζεστο αερα μεσα απο το κουτι. Συμφωνω με nitro, για την κυκλοφορια του αερα στο εσωτερικο του κουτιου, απο χαμηλα προς ψηλα και απο εμπρος προς τα πισω.
Στα φανακια λεμε ναι. Οχι στην υδροψυξη
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
όπως είπε ο @Hank Chinnaski το να είναι κάτω δημιουργεί καλύτερο airflow γιατί τραβάει τον ψυχρό αέρα που είναι χαμηλότερα. Δεν είναι τυχαίο που εκεί είναι η είσοδος αέρα στα κουτιά κλειστού τύπου, ούτε ότι μεταφέρθηκε χαμηλά τροφοδοτικό.

Το τροφοδοτικό μεταφέρθηκε κάτω καθώς δεν είχε νόημα να λειτουργεί ως εξαγωγή ζεστού αέρα.

Για τον ψυχρό αέρα στα χαμηλά, ομολογώ ότι δεν το καταλάβαίνω. Λέτε δηλαδή ότι στην χαμηλή
θέση του fan, έχεις πχ 25C θερμοκρασία αέρα ενώ 6-7εκ πιο πάνω έχεις 30C;

Anyway, φιλοσοφικά είναι όλα αυτά (τα δικά μου). Στην τελική το μπροστινό fan μπορεί να μην έχει
δύναμη ή να έχει περίεργο pattern και να μη φτάνει η ροή του μέχρι cpu/gpu οπότε να μην έχει
νόημα η αλλαγή θέση.

Αναμένουμε εντυπώσεις από τα πρώτα games :)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Eaglos ξεκινάμε από το ότι ο θερμός αέρας πάει ψηλά, άρα από εκεί θα τον βγάλουμε. Αυτό μέσα στο κουτί θα είναι πιο εμφανές λόγω του περιορισμένου χώρου και των υψηλών θερμοκρασιών. Τώρα θα συμφωνήσω ότι ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν έχει μεγάλες διακυμάνσεις σε ένα σπίτι λογικών διαστάσεων (ως προς το ύψος και την κατανομή της θέρμανσης/ψύξης), αλλά κατεβάζοντας κάτω την εισαγωγή αέρα βοηθάμε ο ψυχρός αέρας (ότι θερμοκρασία και να έχει, είναι ψυχρότερος από το εσωτερικό του κουτιού) να διαπερνάει όλο το κουτί, δημιουργώντας μία ροή και αποφεύγοντας να δημιουργήσουμε θύλακες θερμού αέρα, περιοχές δηλαδή που ο αέρας δεν κυκλοφορεί.

Ό)λα αυτά φυσικά στο 90% των περιπτώσεων είναι μπαρούφες, στην πράξη σε ένα normal PC χωρίς Overclocking, αν δεν κάνεις καμιά χοντρή με τους ανεμιστήρες, δεν νομίζω ότι θα δεις αισθητές διαφορές, αλλά από την άλλη το καλοκαιράκι έχει άλλη άποψη.

cabinet-airflow-diagram.png
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οχι δεν πιστευω σε διαφορετικη θερμοκρασια περιβαλλοντος με 5 εκ ψηλοτερα η χαμηλοτερα. Πιστευω οτι η διαδρομη του αερα μεσα στο κουτι, χαμηλα προς ψηλα και απο μπροστα προς στα πισω εχει καλητερη απαγωγη θερμοτητας απο το εσωτερικο του κουτιου. Επισης τυχον ανεμηστηρες ταχυτεροι απο αλλους να μπαινουν στην εξαγωγη κι οχι στην εισαγωγη του αερα. Να λαβουμε υπ' οψην μας και το οτι η θερμοκρασια του αερα αυξανεται 2-3 βαθμους καθως περνα απο τον ανεμηστηρα, λογο του στροβηλισμου και της τριβης του με λεπιδες/ πλαισιο. Στην ψυξη του χωρου συντελει περισσοτερο η ταχυτητα με την οποια περνα και φευγει ο αερας απο το εσωτερικο του κουτιου. Βαλτε κανα φανακι περισσοτερο μην τσιγγουνευεστε φτηνα ειναι. Με 3+3 εχω 22-28 στους δισκους 42 στην cpu 50 στην gpu LOTRO με ολες τις ρυθμισεις στο φουλ. η DA Inquisition, δεν εχω κατι πιο βαρυ για να σας πω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Και όμως δεν είναι μπαρούφες, θα εκπλαγείτε από το πόσο ρόλο παίζει μια τόσο μικρή λεπτομέρεια στην ροή του αέρα, οι θερμοκρασίες μέσα στο κουτί είναι σημαντικές όχι έξω.
Όταν μέσα στο κουτί έχει 50 βαθμούς, οι δυναμικές αλλάζουν πολύ και το να μπαίνει ο αέρας από κάτω δεν είναι για να κερδίσεις 2 βαθμούς (τώρα που με ξαναδιαβάζω δεν το διευκρίνισα καλά, είναι σαν να γράφω ότι έχει αισθητά χαμηλότερη θερμοκρασία το δωμάτιο κάτω), αλλά γιατί ακολουθεί την φυσική ροή προς τα επάνω και σου δίνει επιπλέον airflow.
Δεν κάνω επιστημονικές μετρήσεις, αλλά σε ένα κακό κουτί μπορεί να κάνει την διαφορά από το "φούρνος" προς το "ανεκτό" και το διαπίστωσα και ο ίδιος με ένα σκατόκουτο τουρμπέξ που έχω σπίτι.

Για το τροφοδοτικό μεταφέρθηκε γιατί εκεί που ήταν είναι η φυσική ροή του ζεστού αέρα από το σύστημα και ψηνόταν μπριτζόλα., όχι για να κερδίσει τους 2 βαθμούς, συγνώμη κοιτάζω το ποστ μου πριν και είναι τόσο λιτό που δεν ξεκαθαρίζω τίποτα από ότι έγραψα.
 
Top Bottom