What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Για ποια games θα θέλατε ένα remake στο στυλ των Resident Evil;

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,391
δεν ξέρω ποιο είναι το στυλ των RE γιατί δεν έχω παίξει, αλλά αν είναι να ακουμπήσουν τίποτα δεν θέλω να είναι του κώλου σαν το Neverwinter Nights...

Θέλω να φέρνει το παιχνίδι στην μοντέρνα εποχή, αλλά όχι αυτούσιο, θέλω να είναι όχι όπως ήταν, αλλά όπως το θυμάμαι. Δεν ξέρω αν με πιάνετε.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Πολυ καλο θεμα, να εισαι καλα @Admiral .

Αρχιζουμε λοιπον!

Vampire the Masquerade: Redemption
Ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ολων των εποχων, και σε πολλους τομεις το βρισκω ανωτερο απο το επισης πολυαγαπημενο Bloodlines. Εχω δει την ειδηση οπου το αναδημιουργουν φιλοι του παιχνιδιου, αλλα... φαινεται πολυ ερασιτεχνικο γιαυτο οπου θα ηθελα να (ξανα)δω.

Silent Hill 1
Πραγματι εχει ανακοινωθει κατι, ελπιζω να ειναι ομως στα πλαισια των Resident Evil 1/2 REmake και οχι κατι παντελως διαφορετικο, οπως επιχειρησε να κανει το κατα τα αλλα πολυ καλο Shattered Memories.

Tresspasser
Ειχε πολλες ατυχιες, οπως να ειναι υπερπαναβαρο για την εποχη, πολλα προγραμμαματιστικα λαθη, και αρκετα μικρο σε μεγεθος. Τα χρονια περασαν και οι δυνατοτητες οπως και η αγορα προχωρησε, καιρος για μια νεα κινηση.

Legacy of Kain: Blood Omen
Δεν εχω κανενα παραπονο απο τη παρουσα μορφη του και το θεωρω αξεπεραστο στο ειδος του, παραμενει ενδιαφερουσα μια υποθετικη αναδημιουργια του. Και αν ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος, ακομα καλυτερα.

Resident Evil 3 (2020)
Επειδη καλομαθαμε με τα Resident Evil1 REmake και Resident Evil 2 REmake, οι της Crapcom θα επρεπε να ντρεπονται οπου κυκλοφορησαν υπο αυτη την μορφη, το απαραδεκτο Resident Evil 3 REmake απο τα LIDL, και θα επρεπε να ειχαν ηδη μεριμνησει για μια σοβαρη εκδοση στα προτυπα των δυο προηγουμενων παιχνιδιων.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Τι έχουν τα remake στο 3ds; 😕
Απλα αλλαξαν προς το χειροτερο τα μοντελα των χαρακτηρων, ο Link μοιαζει με ανθρωπο με νανισμο οπου εχει φαει παρα πολλα δαμασκηνα και δεν εχουν καμια ουσιωδη βελτιωση στο υπολοιπο παιχνιδι. Ξεχωρα οπου ο χειρισμος ειναι στη καλυτερο περιπτωση μετριος, και συμπυκνωσαν την αναλυση του παιχνιδιου σε μεγεθος -συγκριτικα- γραμματοσημμου ωστε να υπαρξει στο 3DS.
Καιρος λοιπον για μια σοβαρη αναβαθμιση στα πλαισια του υπεροχου Twilight Princess, με τις απαραιτητες προσθηκες, και ΟΧΙ με την cell shaded μανια οπου ΔΥΣΤΗΧΩΣ επικρατησε με το Wind Waker και επειτα..............................
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,762
το απαραδεκτο Resident Evil 3 REmake απο τα LIDL
Διαφωνώ εντελώς με αυτό. Σίγουρα μπορούσαν να προσθέσουν καμιά περιοχή ακόμα όπως το νοσοκομείο (όπου έκαναν εξαιρετική δουλειά) ή να έχουν μια πιο εκτεταμένη πόλη, αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά ήταν το συγκεκριμένο. Αρκετοί γκρίνιαζαν για το περιεχόμενο, αλλά όπως φαίνεται και από τα δεδομένα στο how long to beat, στην πραγματικότητα δεν ήταν μικρότερο. Είχαν αφαιρέσει κάποιες "θεματικές", ενιαίες περιοχές όπως η έπαυλη κάτω από το ρολόι, αλλά είχαν προσθέσει αρκετές μικρότερες εδώ κι εκεί πχ. σκαλωσιές, διάδρομοι, τούνελ στους υπονόμους κλπ. Τέλειο σίγουρα όχι, αλλά η τελική αίσθηση που μου άφησε ήταν καλή.

στα πλαισια του υπεροχου Twilight Princess, με τις απαραιτητες προσθηκες, και ΟΧΙ με την cell shaded μανια
Όσο και να είναι το αγαπημένο μου Zelda (για μένα η πραγματική συνέχεια/πνευματικός διάδοχος του OoT), τα cell shaded είναι έργο τέχνης από μόνα τους και ωριμάζουν με πιο μεστό τρόπο. Το animation και οι εκφράσεις των χαρακτήρων στο Wind Waker αλλά και σε παιχνίδια τύπου Ni No Kuni, ακόμα αναζητούνται σε αρκετά πολυγωνικά 3d games...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τα fire emblem thracia 776 επειδη δεν εχει κυκλοφορησει ποτε στη δυση. βεβαια μπορω να βαλω στην λιστα και το genealogy of the holy war αν και αυτο τουλαχιστον ειναι στα games του nintendo switch online service.


θυμαμαι οταν ειχε κυκλοφορησει το windwaker ειχε φαει ενα κραξιματακι λογο art style κλπ. μετα ολοι σχεδον ανακαλεσαν.

και επειδη εχω παιξει τα 3ds remake (περισσοτερο remaster παει στα oot και majora's mask) δεν ειναι τοσο τραγικα οσο λετε. οι περισσοτερες διαφορες βεβαια φανηκαν στο majora's mask αλλα μια χαρα ηταν. αν και περισσοτερο μου αρεσε το ala alttp remake (re-imagining περισσοτερο) a link between worlds.
 
Last edited:

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Διαφωνώ εντελώς με αυτό. Σίγουρα μπορούσαν να προσθέσουν καμιά περιοχή ακόμα όπως το νοσοκομείο (όπου έκαναν εξαιρετική δουλειά) ή να έχουν μια πιο εκτεταμένη πόλη, αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά ήταν το συγκεκριμένο. Αρκετοί γκρίνιαζαν για το περιεχόμενο, αλλά όπως φαίνεται και από τα δεδομένα στο how long to beat, στην πραγματικότητα δεν ήταν μικρότερο. Είχαν αφαιρέσει κάποιες "θεματικές", ενιαίες περιοχές όπως η έπαυλη κάτω από το ρολόι, αλλά είχαν προσθέσει αρκετές μικρότερες εδώ κι εκεί πχ. σκαλωσιές, διάδρομοι, τούνελ στους υπονόμους κλπ. Τέλειο σίγουρα όχι, αλλά η τελική αίσθηση που μου άφησε ήταν καλή.


Όσο και να είναι το αγαπημένο μου Zelda (για μένα η πραγματική συνέχεια/πνευματικός διάδοχος του OoT), τα cell shaded είναι έργο τέχνης από μόνα τους και ωριμάζουν με πιο μεστό τρόπο. Το animation και οι εκφράσεις των χαρακτήρων στο Wind Waker αλλά και σε παιχνίδια τύπου Ni No Kuni, ακόμα αναζητούνται σε αρκετά πολυγωνικά 3d games...
Σεβαστες οι αποψεις, ωστοσο, με δεδομενα τα δυο προηγουμενα παιχνιδια, το Resident Evil 3 2020 εχει μηδαμινες νεες προσθηκες. Απλα πηρανε το κλασικο παιχνιδι και το "πεταξαν" με νεα μηχανη γραφικων κτλ. Καμια σχεση με τον εμπλουτισμο οπου θα μπορουσανε και θα επρεπε να ειχανε κανει. ΔΕΝ ειναι κακο παιχνιδι, αλλα απογοητευτικο, αφου ειχανε θεσει ηδη τον πηχη παρα πολυ ψηλα.

Τα Wind Waker και Phantom Hourglass ειναι φανταστικα παιχνιδια με μαγευτικη αισθητικη. Το ζητημα ειναι πως ολη η σειρα αλλαξε ροτα, και διαφωνω πληρως σε ολα τα φασματα σε αυτη την αποφαση. Ας κυκλοφορουσαν παραλληλα παιχνιδια με αυτη την αισθητικη και οχι να αντικατασταθει γενικα και αοριστα σε ολους τους τιτλους εκτοτε.
Καλο παραδειγμα εδω το επισης φανταστικο Link's Awakening 2019, αλλαξανε την μηχανη γραφικων διχως να ειναι Cell Shaded και δειχνει υπεροχο ετσι ως πραγματικο παιχνιδι.
Περι Remake παντως, μακαρι να υπαρξει καποιο ουσιαστικο πανω στο Twilight Princess, μιας και αφου το επεσπευσαν, τελικως ειδαμε το μισο επος απο αυτα οπου σχεδιαζαν.

@Mogrey665 το Twilight Princess κυκλοφορησε το 2006 και το Ocarina of Time 3DS το 2011, πεντε γεματα χρονια επειτα δηλαδη. Ο σχεδιασμος των χαρακτηρων του OOT 3DS μου θυμιζει τους αντιστοιχους του Fable, οπου πολυ ωραιο και ομορφο το τελευταιο, αλλα το OOT ειναι OOT και δεν θα επρεπε να πανε σε αντιστοιχες αλχημειες. Ειδικα απο την στιγμη οπου το υπεροχο Twilight Princess ειχε βαλει ολες τις σωστες βασεις, οπου δυστηχως δεν συνεχισαν ετσι..
Παρεπιπτωντος, το Twilight Princess ειχε με διαφορα μεγαλυτερο πολεμο απο τα μεσα, σε σχεση με το Wind Waker. Η πανηλιθιη και σχεδον εκληματικη παρουσιαση του gamespot δεν ξεχνιεται αλλωστε.
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,880
Από την δική μου πλευρά θα έλεγα το Hitman 1 του 2000. Το game έχει κάπιοες πολύ μικρές πίστες και κάποιες πραγματικά πολύ μεγάλες με αποτέλεσμα στις πρώτες, οι τρόποι εκτέλεσης να είναι πραγματικά πολύ περιορισμένοι ενώ στις δεύτερες να χάνεσαι λόγω αποπροσανατολισμού χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό περιεχόμενο ανάμεσα στα σημεία όπου βρίσκονται οι στόχοι.

Επίσης λόγω και της τεχνολογίας, το σύστημα των μεταμφιέσεων δεν σου κάνει εύκολα σαφές το πότε σε αναγνωρίζει κάποιος και πότε όχι.

Πιστεύω μιας και η νεότερη τριλογία του Πράκτορα 47 έκλεισε, ενα hard remake θα ήταν σαν ένα ολοκαίνουργιο game για παλιούς και νέους παίχτες της σειράς.


Επίσης, Far Cry 1. Από γραφικά, stealth μηχανισμούς όπου όντως το χρώμα της λουλουδάτης πουκαμίσας σου να παίζει ρόλο στην απόκρυψη, πιο open world design
...και το απαραίτητο difficulty balancing για τους noobades :trollface:

EDIT: Και Far Cry 2 με rework το stealth, εμπλουτισμό του κόσμου, ενδεχωμένος σύστημα disguise μια κ είσαι πράκτορας και μείωση του armor από τα φανελάκια των Αφρικανών. Εντάξει, θέλουν 4-5 βολές από G3 για πέσουν. Κάπου, όπα.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Με δεδομένο πως μιλάμε πάντα για αποκλειστικά οπτικοακουστικό remake και όχι "μεταφέρουμε το αρχικό παιχνίδι στις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες του σήμερα" (τουτέστιν Deus Ex remake με τρανς αφροαμερικάνη JC Denton επειδή ο ήρωας του αρχικού παιχνιδιού είναι τοξικό λευκό αρσενικό), θα ήθελα να δω το Deus Ex και το New Vegas που προαναφέρθησαν, αλλά κυρίως παιχνίδια εκείνης της εποχής του πρώιμου 3D environment τα οποία κυριολεκτικά δε βλέπονται σήμερα, πχ το Gabriel Knight 3, King's Quest: Mask of Eternity, την obscure γκοτιά Betrayal in Antara... και, για μερακλήδες, το Daikatana.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
πιστευεις οτι θα μεινουν πιστοι στο ολο στορυ του witcher 1 η θα του αλλαξουν τα φωτα?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Το όλο story δεν βλέπω για ποιο λόγο θα έμπαιναν στον κόπο να το αλλάξουν. Sex cards βέβαια πρέπει να τα ξεχάσουμε.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
πχ το neutral path δεν υπηρχε στο 2 και 3 παιχνιδι, ισως και δω επειδη τα aaa production values κοστιζουν αποφασισουν να το αφαιρεσουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Χμ, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Με τον τρόπο που το θέτεις, σίγουρα δεν μπορώ να το αποκλείσω ως πιθανότητα. Οπότε μιας και θα βγει κάποια στιγμή, θα δούμε...
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Hexen Series
Heretic Series
Chasm
Alone In The Dark (1+2+3)
City Of Lost Children
Ecstatica 1 + 2
Discworld Noir Series
Men In Black
Tomb Raider 1+2+3
Nocturne (Terminal Reality)
Blair Witch Project Vol 1-3
Vampire The Masquerade : Bloodlines (γιατί όχι και Redemption)
The House Of The Dead Series
Silent Hill Series
King's Quest Series
Space Quest Series

Αυτά τα ολίγα για αρχή.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
@Mogrey665 το Twilight Princess κυκλοφορησε το 2006 και το Ocarina of Time 3DS το 2011, πεντε γεματα χρονια επειτα δηλαδη. Ο σχεδιασμος των χαρακτηρων του OOT 3DS μου θυμιζει τους αντιστοιχους του Fable, οπου πολυ ωραιο και ομορφο το τελευταιο, αλλα το OOT ειναι OOT και δεν θα επρεπε να πανε σε αντιστοιχες αλχημειες. Ειδικα απο την στιγμη οπου το υπεροχο Twilight Princess ειχε βαλει ολες τις σωστες βασεις, οπου δυστηχως δεν συνεχισαν ετσι..
Παρεπιπτωντος, το Twilight Princess ειχε με διαφορα μεγαλυτερο πολεμο απο τα μεσα, σε σχεση με το Wind Waker. Η πανηλιθιη και σχεδον εκληματικη παρουσιαση του gamespot δεν ξεχνιεται αλλωστε.
προσπαθω να κατανοησω το σκεπτικο λιγο εδω. εγιναν αλλαγες σε textures και φωτισμους αλλα η βαση ηταν παλι το oot.


στην τλκ και το twilight princess ειχε κατι το καρτουνιστικο




και παρεξηγησες για τον πολεμο στο wind waker. δεν εγινε απο τα μεσα αλλα απο users. οπου με το περασμα των χρονων σχεδων ολοι ανακαλεσαν και το βαζουν μεσα στα πρωτα καλυτερα zelda games. απλα εκεινη την εποχη που ανακοινωθηκε ολοι λεγανε οτι ηθελαν το press demo και οχι αυτο το "παιδικο" art style.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,391
heretic ή και hexen αν λάβει την αγάπη που έλαβε το Doom, YES PLEASE!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Απ' τα καλύτερα παιχνίδια τρόμου. Και τα Blair Witch πολύ παρεξηγημένα. Η περίεργη γαλήνη που σου παρείχαν στα ήρεμα σημεία είναι κάτι που δεν έχω ξαναβρεί σε άλλα παιχνίδια.
Π.χ. το χιονισμένο χωριό και η ατμόσφαιρα του στο Elly Kedward Tale ή οι ήχοι όταν πάταγες τα φύλλα στο Rustin Parr ή ακόμα και όλοι οι διάλογοι. Noir Survival Horror χωρίς τις τυρένιες ατάκες των Noir ταινιών.

Πότε θα τα βγάλει το gog στα ορίτζιναλ;
 
Top Bottom