What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Παίρνει RGB? Εαν όχι, είναι κονσόλα!

Ναι!

FoQ4FnGWYAAmOth

rgb-moded-steam-deck-v0-dgwx6hg0jlfa1.jpg
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Προδότη! Έγινες και εσύ Κονσολακιας!
Το πρόβλημά σου είναι ότι κάποιος παίζει αραχτός ή τα walled gardens; Η Valve βάζει μέν το μαγαζί της μπροστά αλλά όχι μόνο δεν χτίζει τείχη αλλά γκρεμίζει και τείχη που χτίζουν τα παράθυρα.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εντάξει, πλάκα κάνει προφανώς ο @The Nameless One , αλλά η συζήτηση για το "τι είναι το Steam Deck" έχει ένα (κυρίως φιλολογικό) ενδιαφέρον. Κατά τη γνώμη μου εφόσον μιλάμε για υβριδική συσκευή, όπως και να την χαρακτηρίσουμε μέσα θα πέσουμε. Κανονικό PC, κανονική κονσόλα, κονσολόμορφο PC, ανοικτή κονσόλα.

Στο δικό μου το μυαλό το Steam Deck είναι πιο κοντά στην έννοια του home computer που είχαμε στα 80s, Amiga, Atari κλπ. Συσκευές δηλαδή που οι περισσότεροι αγοράζαμε και χρησιμοποιούσαμε κυρίως για gaming αλλά που ήταν ταυτόχρονα πλήρεις υπολογιστές. Ιδανικά το Steam Deck θα ήθελα να ενθαρρύνει μια νέα γενιά gamers να πειραματιστεί, να μάθει και εντέλει να αγαπήσει το computing όπως το αγαπήσαμε εμείς τότε. Όχι απλά ως καταναλωτές αλλά ως χρήστες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εντάξει, πλάκα κάνει προφανώς ο @The Nameless One , αλλά η συζήτηση για το "τι είναι το Steam Deck" έχει ένα (κυρίως φιλολογικό) ενδιαφέρον. Κατά τη γνώμη μου εφόσον μιλάμε για υβριδική συσκευή, όπως και να την χαρακτηρίσουμε μέσα θα πέσουμε. Κανονικό PC, κανονική κονσόλα, κονσολόμορφο PC, ανοικτή κονσόλα.

Στο δικό μου το μυαλό το Steam Deck είναι πιο κοντά στην έννοια του home computer που είχαμε στα 80s, Amiga, Atari κλπ. Συσκευές δηλαδή που οι περισσότεροι αγοράζαμε και χρησιμοποιούσαμε κυρίως για gaming αλλά που ήταν ταυτόχρονα πλήρεις υπολογιστές. Ιδανικά το Steam Deck θα ήθελα να ενθαρρύνει μια νέα γενιά gamers να πειραματιστεί, να μάθει και εντέλει να αγαπήσει το computing όπως το αγαπήσαμε εμείς τότε. Όχι απλά ως καταναλωτές αλλά ως χρήστες.
mini laptop θα έλεγα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
αλλά η συζήτηση για το "τι είναι το Steam Deck" έχει ένα (κυρίως φιλολογικό) ενδιαφέρον.
Η δική μου γνώμη «είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι οι κονσόλες»

Είναι εντυπωσιακό πόσο σταθερός είναι ο GabeN και η Valve στην ελευθερία. Έχει το δικό του μαγαζί αλλά πέρα από αυτό έχει δράσει μόνο θετικά. Δεν είναι απλώς ότι χρησιμοποιεί Linux για πυρήνα. Στην σύγκριση με την google (android, chromos) αλλά και την canonical (ubuntu) η Valve κερδίζει χαλαρά. Από το 2012/2013 που άρχισε την υποστήριξη μπορεί να προχωράει αργά αλλά δεν έχει κάνει καμμία υποχώρηση στην ελευθερία.

Η επιλογή τού Linux είναι εν μέρη ευκαιριακή γιατί πρακτικά ήταν η μόνη επιλογή αλλά η πολύχρονη πλέον πορεία δείχνει έναν σημαντικό βαθμό αληθινής πίστης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
εμ καλά να πάθετε που πάτε και αγοράζετε nvidia.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το να φαγωθούν τα 4 γίγα από τις apu είναι ήδη μπροστά μας, ουσιαστικά δεν είναι πια πρόβλεψη. Αλλά βλέπω ότι και τα 8 γίγα λογικά θα φαγωθούν στο όχι πολύ μακρυνό μέλλον, βλέποντας τις σημερινές «κονσόλες» αυτό φαίνεται ουσιαστικά αυτονόητο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
μπορει να μη μπορω να παιξω με ray tracing ιστοριες αλλα νιωθω δικαιωμενος που πηρα φτηνη gpu. δεν θα το αντεχε ουτε η τσεπη μου ουτε η καρδια μου να σκασω 1000+ ευρω και να πρεπει συντομα να την αλλαξω παλι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μπορει να μη μπορω να παιξω με ray tracing ιστοριες αλλα νιωθω δικαιωμενος που πηρα φτηνη gpu. δεν θα το αντεχε ουτε η τσεπη μου ουτε η καρδια μου να σκασω 1000+ ευρω και να πρεπει συντομα να την αλλαξω παλι.
ξέρεις τώρα, το γαμάτο είναι ότι γενικά οι κάτοχοι radeon έπρεπε να νοιώθουν δικαιωμένοι τα τελευταία χρόνια, ειδικά όταν άρχισαν να γίνονται εκείνα τα retrospective reviews όπου έδειχναν τι ωραία ωριμάζουν οι κάρτες, αλλά τα κουλ παιδάκια θέλουν nvidia :)
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
@Epitaph, μήπως να το ξανασκεφτείς;
To δα χθες που το πόσταρε ο Admiral. To ξανασκέφτηκα και η αλήθεια είναι ότι εμμένω στην άποψη μου.
1) Μιλάμε για την καλύτερη AMD κάρτα στα 8GB και σίγουρα στις 3-4 καλύτερες κάρτες των 8GB κι απ τις 2 εταιρείες.
2) Ωραίες θερμοκρασίες η υλοποίηση που πήρα.
3) 50% φθηνότερη από την 2η καλύτερη κάρτα στα 8GB (RTX 3070 - 2η καλύτερη κάρτα στα 8GB) και 10-15% λιγότερες επιδόσεις. Και δεν ενισχύω τα πουστράκια της Envydia.

Βέβαια εσύ δεν εννοείς να αγοράσω απαραίτητα NVIDIA, αλλά 6700+. Έχω λίγο buyer's remorse είναι η αλήθεια, αλλά το ότι δεν χρειάζεται να τις πειράξω (άντερκλοκ) για να κατεβάσω κατανάλωση, για μένα είναι ένας πονοκέφαλος λιγότερο.
Άσε που παίζω στα 1080p και δεν σκοπεύω να αλλάξω μόνιτορ (είναι ASUS @160Hz). Οπότε θα με κρατήσει άλλα 5 χρόνια.

Είχα σκοπό να ποστάρω και κάτι άλλο, αλλά θα το στείλω αύριο λογικά.

Πάντως αν συμβεί κάτι και την ακυρώσουν (π.χ. έλλειψη σε διαθεσιμότητα) εννοείται πάω σε 6700 ή 6800!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
@Epitaph, μήπως να το ξανασκεφτείς;
Δεν είναι άσχημα γιατί υποτίθεται ότι είναι σχετικά χαμηλή κατηγορία. Βέβαια το 2023 αυτές οι κάρτες θα έπρεπε να κάνουν 200 ευρώ και όχι 300 ευρώ αλλά τουλάχιστον είναι ισορροπημένη. Το πρόβλημα είναι οι 3070 που ενώ υποτίθεται είναι πιο πάνω κατηγορία έχουν μόνο 8 γίγα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Βέβαια εσύ δεν εννοείς να αγοράσω απαραίτητα NVIDIA, αλλά 6700+.

Αυτή τη στιγμή μη μεταχειρισμένη Nvidia θα έπαιρνα μόνο αν μου τη χάριζαν. Αυτό ίσως αλλάξει με την κυκλοφορία της 4070 μεθαύριο. Ή ίσως όχι, θα δείξει.

(είναι ASUS @160Hz). Οπότε θα με κρατήσει άλλα 5 χρόνια.

Το 160 είναι 160, ή ξέφυγε το χέρι και είναι 60? Γιατί αν είναι 160, πλήρη αξιοποίηση του μόνιτορ για πέντε χρόνια δεν θα έχεις ούτε με την 6800.

Μετά τις πρόσφατες κυκλοφορίες, θεωρώ λάθος την αγορά GPU με λιγότερα από 12GB RAM, ακόμα και για 1080p, ΑΝ σε ενδιαφέρουν ultra settings. Και αν δεν σε ενδιαφέρουν, γιατί να δώσεις 300 ευρώ για GPU, ενώ έχεις μια Radeon 570? Για medium settings, μια χαρά κρατιέται για κάνα χρόνο ακόμα, και τότε θα υπάρχουν πιο φρέσκες mid range προτάσεις.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Αυτή τη στιγμή μη μεταχειρισμένη Nvidia θα έπαιρνα μόνο αν μου τη χάριζαν. Αυτό ίσως αλλάξει με την κυκλοφορία της 4070 μεθαύριο. Ή ίσως όχι, θα δείξει.



Το 160 είναι 160, ή ξέφυγε το χέρι και είναι 60? Γιατί αν είναι 160, πλήρη αξιοποίηση του μόνιτορ για πέντε χρόνια δεν θα έχεις ούτε με την 6800.

Μετά τις πρόσφατες κυκλοφορίες, θεωρώ λάθος την αγορά GPU με λιγότερα από 12GB RAM, ακόμα και για 1080p, ΑΝ σε ενδιαφέρουν ultra settings. Και αν δεν σε ενδιαφέρουν, γιατί να δώσεις 300 ευρώ για GPU, ενώ έχεις μια Radeon 570? Για medium settings, μια χαρά κρατιέται για κάνα χρόνο ακόμα, και τότε θα υπάρχουν πιο φρέσκες mid range προτάσεις.


όντως στα περισσότερα παιχνίδια δεν θα πιάνει 160Frames η 6650ΧΤ. Αναφερόμουν μόνο στο CS:GO βασικά που θέλω να ναι όσο πιο γρήγορη η απόκριση. Στα υπόλοιπα με ενδιαφέρει να πιάνω 70FPS κατ' ελάχιστο. Η 750Ti που είχα το 2018 χώλαινε π.χ. στο Dark Souls III που έπεφτε 40FPS στα 1080p.

H RX570 χωλαίνει στο Wolfenstein : The Old Blood που σε αρκετά σημεία έπεφτα κάτω από τα 60FPS και ήταν σπαστικό. Που είναι και περίεργο γιατί στο New Order δεν είχα θέματα απ' ότι θυμάμαι.

Λογικά η 6650XT θα με κρατήσει πολύ πιο πάνω...
 
Top Bottom