What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
ε καλά το FSR/RSR δεν είναι ντροπή :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Όχι ότι δεν το υποψιαζόμασταν, αλλά να ένα hint γιατί όλες οι "καλές" τιμές συνοδεύονται από παράδοση 10 - 15 ημερών:

MSI Gaming Radeon : Με την σημερινή ισοτιμία, με 531 ευρώ στο σπίτι και όλα πληρωμένα (μεταφορικά - τελωνεία κλπ). Μέχρι τέλη Μαϊου!! (Συχνά έρχονται πολύ νωρίτερα από το amazon)!!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Για ποιο λόγο όταν υπάρχει αυτή ετοιμοπαράδοτη;

Δεν ξέρεις εάν είναι μεταχειρισμένη ή όχι βασικά (Όχι για το συγκεκριμένο!! Γενικά μιλάω)!!
Παράδειγμα για εμπορική πρακτική έδωσα!! Όπου σπίτι, βάλε μαγαζί, εταιρία κλπ!!

Δεν διαφωνώ πάντως!! Φαίνεται καλή περίπτωση!!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438

Master Race, όχι αστεία.
I see your 4GB and raise the 8!

Τελικά αφού οι περισσότεροι είμαστε low end, γιατί εξακολουθούν να βγάζουν τόσο απαιτητικά παιχνίδια;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
γιατί εξακολουθούν να βγάζουν τόσο απαιτητικά παιχνίδια;

Για τον ιδιο λογο που υπαρχουν τα pay2win παιχνιδια.


Υπαρχει η πλεμπα και υπαρχουν και οι φαλαινες.

1683306916071.png
1683306849189.png

πιστευω βλεπεις καποια ομοιοτητα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο, ιστορικά οι νέες γενιές των game consoles ανεβάζουν τον πήχη των απαιτήσεων στο hardware, με την έννοια ότι οι νέες τεχνολογίες που γεννιούνται στο PC γίνονται μετά mainstream με την ενσωμάτωση στις κονσόλες. Εάν δεν είχαμε αυτό το σερί απαράδεκτων τεχνικά κυκλοφοριών τοτε η άνοδος των απαιτήσεων δεν θα ήταν πρόβλημα αφου τα παιχνίδια θα ήταν επαρκώς scalable.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Εν τω μεταξύ, η GTX 1650 είναι αργή κάρτα, συγκρινόμενη με τον ανταγωνισμό της (review του Tomshardware: Nvidia GeForce GTX 1650 4GB Review: This Turing Fails the Test )

Άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται το ότι η πλειονότητα των αγοραστών βλέπει/διαβάζει τα reviews των halo products και μετά αγοράζει το προϊόν της σειράς αυτής που ταιριάζει στο budget τους. Σαν να θες γκάζια και να αγοράζεις το χιλιαράκι Micra επειδή η Nissan βγάζει το GT-R.

Πάντως Steam Hardware Survey μου έχει βγάλει μόνο μια φορά, και αυτό σε PC της δουλειάς (ήθελα να κατεβάσω το Doom Eternal και η σύνδεση στο σπίτι είναι χάλια) που συμπτωματικά έχει Nvidia κάρτα. Στο σπίτι που έχω σερί AMD κάρτες πιο πολλά χρόνια από ότι έχω Steam account, δεν μου το έχει βγάλει ποτέ. Conspirancy?
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Πάντως Steam Hardware Survey μου έχει βγάλει μόνο μια φορά, και αυτό σε PC της δουλειάς (ήθελα να κατεβάσω το Doom Eternal και η σύνδεση στο σπίτι είναι χάλια) που συμπτωματικά έχει Nvidia κάρτα. Στο σπίτι που έχω σερί AMD κάρτες πιο πολλά χρόνια από ότι έχω Steam account, δεν μου το έχει βγάλει ποτέ. Conspirancy?
εμένα αν μου βγάλει σε ένα σύστημα, μου βγάζει μετά και στα υπόλοιπα που ανοίγω το account, τελευταία φορά είχα βάλει 3 συστήματα :p
(όλα AMD χα, take that intel fanboys :p )

in other news... άρχισα να δουλεύω με video στην δουλειά και διαπίστωσα ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω την radeon 7790 1GB που έχω στο σύστημα για κάτι που δεν θα βλαστημάει την ώρα και την στιγμή που άνοιξα το resolve.
Οπότε έριξα μια ματιά στην αγορά, και η ανωμαλία καλά κρατάει...

Καταρχάς το πρώτο πράγμα που τσέκαρα ήταν φυσικά intel A380, αφού όλοι έλεγαν "great for video, not so much for gaming", αλλά στα 130€ δεν μου φαντάζει και φοβερό deal.

Με τέτοιο entry cost αρχίζω να σκέφτομαι μήπως να έφερνα την 5500ΧΤ στο γραφείο και να αναβάθμιζα στο σπίτι (η σύζυγος κάνει renders αρχιτεκτονικά, έχουμε ψαχτεί λίγο για GPU rendering, να βάζαμε μια νεότερη εκεί πχ για win win gaming+rendering).

Οπότε τσεκάρω παραπάνω, βλέπω 1660 super στα 200, που οκ, σκατά στο Τζένσεν, αλλά καλές κάρτες για τέτοια.

Λίγο παραδίπλα όμως τσουπ 6600 στα ίδια λεφτά. Εδώ αρχίζει να με καίει το θέμα, μιλάμε για μια κάρτα που ανά περίπτωση μπορεί να είναι 35 με 50% καλύτερη από την 1660super +νεότερη δηλαδή εξακολουθεί να παίρνει driver optimizations, η nvidia όλοι ξέρουμε πως παλιώνουν και η 1660s είναι πολύ παλιά κάρτα πλέον.

πφφφ αν ήταν η A380 στο sub 100 θα την αγόραζα hands down που λένε και στο χωριό μου, τώρα πολύ σκέψη ρε παιδάκι μου...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
εμένα αν μου βγάλει σε ένα σύστημα, μου βγάζει μετά και στα υπόλοιπα που ανοίγω το account,
Το ίδιο ισχύει και για μένα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει σε εντελώς διαφορετικά συστήματα. Έχω διαβάσει αναφορές στο παρελθόν ότι βγήκε μόνο στα windows και όχι στο λίνουξ (δεν έχω windows για να το επιβεβαιώσω)

Από το 2013 που το χρησιμοποιώ έχει βγει αρκετές φορές, δεν ξέρω αν είναι πολλές ή λίγες, περίπου 10 νόμίζω με διαστήματα που δεν έχει βγει για πολύ πάνω από χρόνο αλλά αυτό ίσως και να είναι τυχαίο.

Υπάρχει ένα θέμα ότι αποδεδειγμένα στο παρελθόν έχουν μετρηθεί δυσανάλογα κάποιοι (πχ internet cafe στην ασία) οπότε οι μετρήσεις δυστυχώς δεν είναι πραγματικά αξιόπιστες.

Επίσης από αξιόπιστες αναφορές δεν δουλεύει στο gaming mode τού steam deck. Αυτό σημαίνει ότι κόσμος που δεν μπαίνει καθόλου στο desktop δεν μετράται και άρα τα πραγματικά ποσοστά τού steam deck θα είναι μεγαλύτερα από αυτό που μετράται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Παλιότερα που είχα το steam στο macbook το έβγαζε και εκεί αν το έβγαζε στa windows, φαντάζομαι είναι account wide άσχετα με την πλαρφόρμα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Λίγο παραδίπλα όμως τσουπ 6600 στα ίδια λεφτά.
Για να παίζει κάποιος παιχνίδια κοιτάζει μόνο RX 6600 ως RX 6800 XT ανάλογα πόσα έχει. Αν δεν τον φτάνουν για RX 6600 κοιτάζει μάλλον στα μεταχειρισμένα. Οι nvidia δεν συμφέρουν. Αν θέλει nvidia για επαγγελματικούς λόγους μάλλον κοιτάζει RTX 4070 και πάνω ή αλλιώς επίσης στα μεταχειρισμένα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Παλιότερα που είχα το steam στο macbook το έβγαζε και εκεί αν το έβγαζε στa windows, φαντάζομαι είναι account wide άσχετα με την πλαρφόρμα.
Λογικά έτσι θα είναι εκτός αν κάτι κατα διαστήματα μπόκαρε την εμφάνισή του στο λίνουξ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Για να παίζει κάποιος παιχνίδια κοιτάζει μόνο RX 6600 ως RX 6800 XT ανάλογα πόσα έχει. Αν δεν τον φτάνουν για RX 6600 κοιτάζει μάλλον στα μεταχειρισμένα. Οι nvidia δεν συμφέρουν. Αν θέλει nvidia για επαγγελματικούς λόγους μάλλον κοιτάζει RTX 4070 και πάνω ή αλλιώς επίσης στα μεταχειρισμένα.
Ευτυχώς ο renderer RedShift που δουλεύει με το archicad της συζύγου πλέον υποστηρίζει και AMD, για αυτό σκέφτομαι προς την 6600 που είναι φθηνή, δουλεύει με redshift και είναι σαφής αναβάθμιση από την 5500ΧΤ σε όλα.

Από την άλλη γενικότερα η επέκταση των εφαρμογών στο να δουλεύουν με RDNA κάρτες βοηθάει και εμένα στο γραφείο να έχω την 5500ΧΤ κρατώντας τα κόστη αναβάθμισης των συστημάτων χαμηλά.

nVidia, για να το θέσω απλά, δεν συμφέρει με τίποτα να πάρει κάποιος, πόσο μάλλον εγώ που είμαι φραγκοφονιάς φτωχομπινές.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,655
Huang will take home $21.35 million
much of Huang's remuneration comes in the form of stock awards, nearly $19.7 million worth
His base salary is just shy of $1 million, with a further $693,000 made up of 'other compensation' which is likely to be made of things like travel allowances and health insurance.
woody-harrelson-crying.gif
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ίσα-ίσα προλαβαίνει να αλλάξει ρότα πριν αναγκαστεί να πουλήσει το δερμάτινο.

Πέρα από το γεγονός όμως ότι προφανώς ήταν, είναι, και θα είναι ζάμπλουτος, επιτυχία δεν το λες, το θέμα είναι τι συμπέρασμα θα βγάλουν από αυτό. Όσο τους φταίνε τα supply chains και τα world economics, αντί το anti-consumer pricing, δεν θα δούμε άσπρη μέρα.
 
Top Bottom