What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
και με 30€ κουτί κάνεις δουλειά, το ότι είναι φθηνό δεν πάει να πει δεν έχει airflow, πάει να πει δεν έχει όνομα και πλαστικά που αντέχουν την επιφάνεια του ηλίου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Από τις μέχρι τώρα συζητήσεις που έχω κάνει με το παιδί, δεν πολυξέρει τι θέλει. Ό,τι του προτείνω του φαίνεται καλό. Έχω μπλοκάρει κι εγώ. Μάλλον θα κάνω επιλογή συστήματος με δικά μου κριτήρια (αυτό που φοβόμουν δηλαδή) χωρίς να λάβω υπόψη τις επερχόμενες αλλαγές και μετά θα αρχίσω να αφαιρώ... (Παρεμπιπτόντως, έχει και PS4...)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
(Παρεμπιπτόντως, έχει και PS4...)

Τα πράγματα είναι πιο σοβαρά από ό,τι φοβόμουν, πάρε του PC χτες και ας είναι και ZX Spectrum.

Τι παιχνίδια του αρέσει να παίζει στο PS4?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τι παιχνίδια του αρέσει να παίζει στο PS4?

Άι χεβ νόου αηδία! Εδώ χτες έμαθα ότι έχει και PS4 (τηντρέλλαμου...)!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ε, δεν είναι σημαντική πληροφορία; Θέλω να πω, για Fortnite και LoL μας είπε, αλλά άμα ξαφνικά προκύψει ότι του αρέσουν και Dark Souls και racing και open-world looter shooters στο Ps4... βασικά δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα στο build με τα 1500 ευρώ, απλά εμείς θα ξέρουμε ότι τελικά δεν του δώσαμε Ferrari για να πηγαίνει για ψώνια, του δώσαμε Ferrari για να τρέχει στην πίστα, and all is well in the world.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ε, δεν είναι σημαντική πληροφορία; Θέλω να πω, για Fortnite και LoL μας είπε, αλλά άμα ξαφνικά προκύψει ότι του αρέσουν και Dark Souls και racing και open-world looter shooters στο Ps4... βασικά δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα στο build με τα 1500 ευρώ, απλά εμείς θα ξέρουμε ότι τελικά δεν του δώσαμε Ferrari για να πηγαίνει για ψώνια, του δώσαμε Ferrari για να τρέχει στην πίστα, and all is well in the world.

Μπα, για ψώνια θα πηγαίνει... Μόλις έμαθα: Fortnite, Pro 2020 και GTA5. Ντάξει, δεν είναι και λαϊκή, αλλά σουπερμάρκετ σίγουρα. :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Άμα παίζει GTA5, υπάρχει μια αχτίνα ελπίδας. Εκτός κι αν δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το single-player campaign, οπότε πάρτε του ένα mini Mega Drive να μάθει πρώτα σωστό gaming, και μετά το ξανασυζητάμε.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όντως από το GTA υπάρχει περίπτωση να τον "κοροϊδέψεις" και να περάσει στο Cyberpunk. Και μετά ελπίζεις ότι μέχρι να καταλάβει πως παίζει κάτι διαφορετικό θα του αρέσει και θα μάθει στο σωστό το gaming το ορθόδοξο.

Από την άλλη 99,9% δεν έχει ξεκινήσει single player στο GTA 5 ούτε κατά λάθος.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
...οπότε πάρτε του ένα mini Mega Drive να μάθει πρώτα σωστό gaming, και μετά το ξανασυζητάμε.

Το PC το θέλει και για το σχολείο του (γι' αυτό χρειάζεται και το DVD drive - του δίνουν κάποια DVD λέει... ελπίζω να μην είναι τσόντες :Ρ).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Σόρρυ για το ντούμπλε ποστ (δεν ήθελα να χαθεί στα πάμπολλα edit), αλλά να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το τροφοδοτικό:

Οι απαιτήσεις σε τροφοδοσία για την 5700 ΧΤ είναι minimum 600W (recommended 700W) και για την 2070 Super το recommended είναι 650W. Μήπως να πάω σε κάνα 750άρι να τελειώνουμε; Π.χ. το Corsair SF750 ή το Seasonic Prime Ultra 750W Gold. Το κακό είναι η διαθεσιμότητα ρε γμτ...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
όχι καλά είσαι, αν πάρεις πολύ μεγαλύτερο από ότι χρειάζεσαι χαλάς το efficiency που το τσιμπάει κάπου στο 85-90% αν θυμάμαι καλά. Αν τώρα θες να είναι λίγο future proof δεν θα έλεγα όχι σε +100 αλλά μέχρι εκεί και με επιφύλαξη αφού τα power req κατεβαίνουν συνεχώς συγκριτικά με τις επιδόσεις (δες πχ 580 και 5500 που είναι ίδια επίπεδα απόδοσης τι τραβάνε)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Οι απαιτήσεις σε τροφοδοσία για την 5700 ΧΤ είναι minimum 600W
Says who?

Άσε τα watt που λέει η κάθε εταιρία και γιατί τα λέει. Κατέληξε στο hardware που θες και δες τις απαιτήσεις του σε ρεύμα (συνολικά).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Η γνώμη μου είναι πάρε 750.

Η γνώμη μου είναι επίσης σταματήστε να σκέφτεστε ότι θέλει να παίζει lol και fortnite. Η αλήθεια είναι ότι απλά δεν ξέρει τι θέλει, θα το ανακαλύψει στην πορεία, αλλά θα πρέπει να έχει υπολογιστή για να το ανακαλύψει. Με αντίστοιχο σκεπτικό επιμένω και το πρώτο μπουτάρισμα σε Linux απλά δεν θα ξαναβρεί ποτέ αυτά τα τρία λεπτά που θα δαπανήσει για να δει ότι μπορεί να έχει και μια διαφορετική επιλογή.

Επίσης πάρε κανονικό και με dvd. (ήδη μου φαίνεται παράξενο που οι τελευταίοι υπολογιστές μου δεν έχουν floppy, αλλά τουλάχιστον να έχει dvd παραμένει το φτηνότερο μέσο να δώσεις πληροφορία χέρι με χέρι.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν θυμάμαι καλά, το peak efficiency είναι στο 50% της αποδιδόμενης ισχύος. Αν το σύστημα δουλεύει στο μέγιστο πολλές ώρες, καλό είναι να αγοραστεί 2πλάσιας (από το μέγιστο απαιτούμενο) ισχύος τροφοδοτικό, όχι μόνο για οικονομία, αλλά και για αξιοπιστία σε βάθος χρόνου ( τα τροφοδοτικά γερνάνε ).

Θα προσπαθήσω να προτείνω σύστημα στα 1500€ αργότερα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο single-GPU system να τραβάει πάνω από 450W "από τον τοίχο", και μιλάμε για PC με 2080Ti και CPU κλοκαρισμένες στα κόκκινα. Μια χαρά "αέρα" έχεις με 650W τροφοδοτικό, στο 50% θα δουλεύει, με οφέλη στο efficiency (αν και έχουμε πάθει γρύλο αν νομίζουμε ότι έχει καμιά σημασία αν το efficiency είναι 89% αντί για 90%, γιατί για τέτοιες διαφορές μιλάμε σε ένα gold-rated PSU), τις θερμοκρασίες, τον θόρυβο και την διάρκεια ζωής.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεν ξέρω παιδιά. Εγώ είχα καταλήξει στο Corsair SF600 Platinum (το οποίο εκθειάζεται και από τον Τζόνυ τον Γκουρού) προτού μπω να ψάξω για τις κάρτες γραφικών...

ΕΔΙΤ: Η ενβίδια στο σίτε της 2070 Ζούπερ λέει:

Graphics Card Power (W) : 215
Recommended System Power (W)* : 650

Το αστεράκι λέει: Recommendation is made based on PC configured with an Intel Core i7 3.2 GHz processor. Pre-built system may require less power depending on system configuration.

Κάτι ανάλογο θα ισχύει και για την ΑΜΔ φαντάζομαι...

Αν πιστεύετε ότι είμαι ΟΚ με 600 πλατίνες, το κλείνουμε το θέμα (του τροφοδοτικού).
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τι να το κάνεις το SFX form factor PSU σε νορμάλ ATX case?

Έχουμε αρχίσει να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό, έχω την εντύπωση. Θα φύγει το μισό budget για πράγματα που χρειάζονται μόνο σε datacenter, και στο τέλος θα προσφέρουμε cinematic experience των 30fps αλλά με κορυφαίο power efficiency.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τι να το κάνεις το SFX form factor PSU σε νορμάλ ATX case?

Αν σου πω ότι δεν το είχα προσέξει...

Τελικά είναι δύσκολο να συνδυάσεις τη δουλειά σου με το ψάξιμο για νέο pc που να μην είναι και δικό σου. Βραχυκύκλωσα...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ευκολάκι, παρατάς τη δουλειά! Μετά βάζεις τον νέο να δώσει 1500 ευρώ για dream PC που κρατάς για τον εαυτό σου ενώ του σπρώχνεις τη δική σου σακαράκα, και λιώνεις like a boss.

Great0ldOne, great life advice since the pleistocene.
 
Top Bottom