What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
ενώ του σπρώχνεις τη δική σου σακαράκα...

Το πουλάκι μου κοντεύει να κλείσει 4 χρόνια και παίζει όλα τα παιχνίδια στο φουλ (1080p). Δεν το δίνω σε κανέναν μπούστη! :Ρ

Ορίστε και μερικές φωτό μετά τον τυπικό "καλοκαιρινό" καθαρισμό του εσωτερικού.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Thanks Jon. Σύμφωνα με τη σελίδα που παρέθεσες, το PSU, κυμαίνεται μεταξύ 425-475W. Άρα, και με 600άρι καλά θα είναι. Το κακό είναι ότι ήθελα seasonic και η διαθεσιμότητα είναι χάλια (αναμονή 30 μέρες και αν...). Θα αρχίσω να κοιτάζω και εξωτερικό μπας και...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Η αληθεια ειναι απο παλια με εψηνε να εχω ενα κουτι τιγκα με αχρηστα led. παντως η ευκολια πληρωμης μημη νανα μπορει να σε συνδεσει με την τεχνολογια.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Προτεινόμενη ελάχιστη σύνθεση

Επεξεργαστής : AMD Ryzen 7 3800X
Μητρική : ASUS Prime B550-Plus
RAM : G.Skill RipjawsV 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-32GVK)
Κάρτα Γραφικών : Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming OC
SSD : Corsair Force Series Gen.4 500GB
Τροφοδοτικό : Corsair TX-M Series TX750M
Κουτί : Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Satin Black

Σύνολο 1.317,25 €

Τα ρέστα τα διαθέτεις σε καλύτερα εξαρτήματα ή πιο ισχυρά, και δεν υπολόγισα μεταφορικά, αντικαταβολές, διαθεσιμότητες, κτλ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Προτεινόμενη ελάχιστη σύνθεση

Επεξεργαστής : AMD Ryzen 7 3800X
319

185

130

387

142

109

εγώ απορρίπτω λόγω διαθεσιμότητας (θα προσθέσω όμως 150 για το σύνολο)

* Σύνολο 1.317,25 €

ΣΥΝΟΛΟ 1422€ (αλλά πρέπει να επιλέξει άλλο κουτί)

Μια χαρά πρόταση είναι ειδικά για το όριο των 1500€ βγάζει καλό νόημα. (ελάχιστη δεν θα την έλεγα φυσικά)
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το κουτί υπάρχει διαθέσιμο εντός 10 εργάσιμων.

Με δεδομένο το 1080p/144 ή το 1440p/60, και όσο το δυνατόν futureproofing, εγώ θα την έλεγα ελάχιστη. Αν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο με τα ρέστα, ή αν υπάρχει ένσταση για ποιότητα σε κάποιο εξάρτημα, δεκτή, δεν το ψείρισα πολύ.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Το budget των 1500 είναι χωρίς οθόνη? Υπάρχει ήδη δλδ? Οκ βρήκα το post που απαντάει σ' αυτό.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, περιμένω τηλεφώνημα από το ταβάνι τον πατέρα! :Ρ

EDIT: Λοιπόν, @nitro912gr και λοιποί φίλοι, το περιβόητο ταβάνι "παίζει" στα 1500 (χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι)...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@vtheofilis + @lucinos : Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας και τις προτάσεις σας!

Διάβαζα συγκριτικά για το B550 και δεν μπορώ να πω ότι πείστηκα να το προτιμήσω έναντι του Χ570. Παρόλο που το Β550 είναι νέο, θεωρώ πιο future-proof το Χ570.

Για το κουτί, θα προτιμούσα κάτι σε midi και όχι σε full. Ωστόσο, τα midi με θύρα 5,25" είναι μετρημένα στα δάχτυλα...

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο με τη διαθεσιμότητα των εξαρτημάτων, είναι η αξιοπιστία του εκάστοτε καταστήματος. Μπορεί να λένε 10 μέρες και τελικά να είναι μήνας...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Άμα μείνει σε μια GPU και ένα NVMe, τι να το κάνει το X570;
Προσωπικά, θα τα έριχνα στην GPU τα ρέστα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Με δεδομένο το 1080p/144 ή το 1440p/60, και όσο το δυνατόν futureproofing, εγώ θα την έλεγα ελάχιστη.
Σοβαρά τώρα, αν πάρει ryzen 3 αντί για ryzen 7, 16 γίγα αντί 32, και φτηνότερο σκληρό (500 γίγα sata), θα δει οποιαδήποτε ορατή διαφορά μέσα στα επόμενα δύο χρόνια;

Εγώ λέω προφανώς όχι, και σε αυτόν τον χρόνο έχει την άνεση αν θέλει να προσθέσει ραμ, σκληρό και να αναβαθμίσει επεξεργαστή (που θα είναι και επόμενη σειρά δηλαδή καλύτερος). Από την άλλη αν το ζήτημα είναι να χρησιμοποιηθεί το budget οκ συμφωνώ μια χαρά επιλογές είναι και αυτές.

Σημείωση: δεν ξέρω γιατί δεν προτιμάς Full Tower, εγώ θα κοιτούσα μόνο Full.

Σημείωση 2: σκληρό εγώ θα έπερνα ή 500γίγα sata ή 1 τέρα nvme. Οι μέσες λύσεις όπως βλέπω τιμές δεν μού αρέσουν.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Εάν τα specs των XBOX Series X και PS5 είναι 8 πυρήνες Ryzen 2, και είναι η βάση για AAA, θα προτιμούσα να πάω έστω σε προηγούμενης γενιάς 8 πύρηνο.

32 GB, αν οι κονσόλες είναι στα 16, δεν τα λες υπερβολικά.

Μιλάμε για High End μηχάνημα, στην τελική.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εάν τα specs των XBOX Series X και PS5 είναι 8 πυρήνες Ryzen 2, και είναι η βάση για AAA, θα προτιμούσα να πάω έστω σε προηγούμενης γενιάς 8 πύρηνο.

32 GB, αν οι κονσόλες είναι στα 16, δεν τα λες υπερβολικά.

Μιλάμε για High End μηχάνημα, στην τελική.

Συμφωνώ ότι οι οκτώ πυρήνες και τα 32GB είναι κατάλληλα για ένα σύστημα αυτής της τιμής.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το μεγάλο ερωτηματικό κατ' εμέ, είναι η GPU. Αν και πιστεύω ότι η 5700ΧΤ 2-3 χρόνια τα δίνει, η έλλειψη Ray Traycing και... τα ρέστα, με κάνουν να κοιτάζω αν μπορώ να στριμώξω μια RTX 2070 Super.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν το Ray-Tracing γίνει must, σε 4 χρόνια και η 2070S άχρηστη θα είναι για το συγκεκριμένο feature. Το first generation hardware ποτέ δεν αποδίδει καλά όταν έρχεται η στιγμή που τα πρωτοποριακά χαρακτηριστικά του γίνονται mainstream. Το κυνήγι του future-proofing σε τέτοια θέματα δεν έχει νόημα (για CPU και RAM μπορούμε να κάνουμε καλύτερες προβλέψεις), είτε 5700XT είτε 2070S πάρει, το 2025 θα θέλει άλλη GPU, ενώ το υπόλοιπο σύστημα θα αντέχει ακόμα. Οπότε εγώ λέω ας πάρει αυτή που έχει το καλύτερο κόστος/απόδοση εδώ και τώρα (δηλαδή 5700ΧΤ) , την αναβάθμιση GPU σε βάθος πενταετίας έτσι κι αλλιώς δεν την γλυτώνει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν το Ray-Tracing γίνει must, σε 4 χρόνια και η 2070S άχρηστη θα είναι για το συγκεκριμένο feature. Το first generation hardware ποτέ δεν αποδίδει καλά όταν έρχεται η στιγμή που τα πρωτοποριακά χαρακτηριστικά του γίνονται mainstream. Το κυνήγι του future-proofing σε τέτοια θέματα δεν έχει νόημα (για CPU και RAM μπορούμε να κάνουμε καλύτερες προβλέψεις), είτε 5700XT είτε 2070S πάρει, το 2025 θα θέλει άλλη GPU, ενώ το υπόλοιπο σύστημα θα αντέχει ακόμα. Οπότε εγώ λέω ας πάρει αυτή που έχει το καλύτερο κόστος/απόδοση εδώ και τώρα (δηλαδή 5700ΧΤ) , την αναβάθμιση GPU σε βάθος πενταετίας έτσι κι αλλιώς δεν την γλυτώνει.

Το θέμα όμως είναι ότι εάν το DLSS εξαπλωθεί, μια 2070 θα πάρει αυτομάτως +2 χρόνια ζωής τουλάχιστον.
 
Top Bottom