What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Linux corner

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Το Arch με ψηνει οσο με ψηνει να φορεσω βρεγμενη καλτσα αλλα εντυπωσιαστικα απο την ανοδο του.
Η απορια μου ειναι με το Mint, τι αγωνας ειναι αυτος που δινει; πολλα σκαμπανεβασματα.
Τουλαχιστον γκρεμοτσακιστηκε το ubuntu που μου καθεται στο λαιμο σαν αχινος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Δεν ήξερα ότι Manjaro και Arch ήταν τόσο δημοφιλή
Το έχω πει άπειρες φορές ότι το Arch και τα Arch-οειδή είναι πολύ δημοφιλέστερα από όσο νομίζει ο κόσμος.

Ειδικά για το linux gaming το Arch έρχεται τακτικά σε πολλές δημοσκοπήσεις στην πρώτη θέση ξεπερνώντας το ubuntu.

Χαρακτηριστική περίπτωση το gaming on linux. User stats - trends | GamingOnLinux

Βέβαια οι δημοσκοπήσεις δεν είναι γενικά αντιπροσωπευτικές. Στο gaming on linux μπορεί να υποθέσει κάποιος ότι οι χρήστες Arch είναι πιθανότερο να μετρήσουν. Ή επίσης το βιντεάκι είναι δεδομένα από το protondb όπου επίσης κανείς υποθέτει ότι είναι πιο πιθανό χρήστες Arch να συμμετέχουν. Ακόμα και έτσι όμως το Arch είναι εξαιρετικά δημοφιλές. Και έχω την πηγή που το δείχνει πιο αντικειμενικά


Και ναι έχω πει πολλές φορές ότι το manjaro είναι η στάνταρ κύρια πρόταση (με κάποιες μικρές προϋποθέσεις). Μετά σαν «συντηρητική» πρόταση έχω το Mint και σαν πρόταση για αδύναμους υπολογιστές (ή επίσης αν θέλει κάποιος να είναι πολύ κοντά στο Debian) είναι τα Sparky/Bunsenlabs. Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές είναι PopOS και Fedora. Φυσικά αν κάποιος ρωτά τι να βάλει τότε δεν είναι για κανονικό Arch ή κανονικό Debian.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Σε στιγμες απελπισιας, ο κοσμος πινει και μερικοι, οπως ο κουνελος, περιμενουν να δουν πως θα εξελιχθει η κατασταση.
Θα βαλω linux επειδη επεσα σε απελπισια, πρωτη φορα το ακουω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα βαλω linux επειδη επεσα σε απελπισια, πρωτη φορα το ακουω.
Δεν γίνομαι κατανοητός και είναι μάλλον δύσκολο να το εξηγήσω. Την εμπιστοσύνη την μαζεύεις σε σταγόνες και την αδειάζεις σε κουβάδες. Το θέμα είναι ότι τότε (2014) το Arch απλά δούλεψε με τότε σύγχρονα πράγματα που είχα ανάγκη και δεν ήταν εύκολο να δουλέψουν αλλιώς και φαστ φοργουρντ σήμερα ακολουθόντας τεμπέλικη καθημερινή αναβάθμιση απλά δουλεύει χωρίς ποτέ να φταίξει για τίποτα.

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Και ποιον θα βρίζουμε τώρα;

Μοιάζει με πρωταπριλιάτικο αστείο (θυμίζει το μιμίδιο «τι χρώμα θέλεις τον δράκο;»)

Αναρωτιέμαι από ποιες κάρτες γραφικών και μετά θα πιάσει και πόσα χρόνια θα πάρει να ανέβει σε καλό επίπεδο. Για να συγκρίνουμε το αντίστοιχο με την amd, έκανε το ίδιο το 2015, ποιάνει από gcn και μετά με gcn1 και gcn2 να είναι σε "experimental" (η gcn βγήκε το 2012 και η gcn3 από την οποία η amdgpu έχει κανονική υποστήριξη βγήκε το 2015) και έφτασαν σε ένα καλό επίπεδο το 2018 και σε ένα σούπερ επίπεδο το 2021.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


Έχω μια παρατήρηση σε αυτά που λένε. Δεν χρειάζεται η nvidia να ανοίξει τούς «εξωτερικούς» οδηγούς. Ενδεχομένως δεν είναι καν επιθυμητό κάτι τέτοιο γιατί θα δημιουργήσει μόνο μπέρδεμα για το πώς θα χρησιμοποιηθούν. Υπάρχουν ανοικτοί οδηγοί οι οποίοι είναι ήδη ανώτεροι.

Για να πω το προηγούμενο παράδειγμα, ούτε η amd άνοιξε ποτέ τούς δικούς της (οι amdgpu-pro είναι κλειστοί). Αυτό που θέλουμε είναι τούς «εσωτερικούς» οδηγούς και από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα θα πάρουν τον δρόμο τους όπως πήραν και για την amd. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι δεν θα χρειάζεται πια να γίνει reverse engineering για να δουλέψουν οι κάρτες γραφικών.

Επίσης δεν πιστεύω ότι το steam deck έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απόφαση, και επιπλέον εκτός αν η nvidia κάνει κάποια μεγάλη έκπληξη, δεν πρόκειται οι ανοικτοί nvidia οδηγοί να γίνουν σύντομα ανταγωνιστικοί στο gaming.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εγώ πάντως θέλω να δοκιμάσω το virtual machine που βλέπει κανονική κάρτα γραφικών!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Τον τελευταιο καιρο χρησιμοποιω το focuswritter.
FYI το focuswritter ειναι ενας γαμαστερος κειμενογραφος, distraction free, ευγενικος με το ματι.
Προσπαθω να γινω καλος στην εκθεση, γραφω κατι.
Να πω και το προβλημα.
Στην αρχη δεν ειχα κανενα αλλα οταν πλησιασα τις 5 χιλιαδες λεξεις, αρχισαν τα περιεργα.
πχ εδω δεν ειχα μια παραγραφο; στην πορεια δεν μπορουσα να τονισω τις λεξεις, ναι, ειπα να βαλω μερικους τονους και κιλα.
Χθες ανακαλυψα οτι δεν μπορει να κανει find και γενικα, παιζει μια κατω βολτα, ανεξηγητη.

Εφτασα τις 10.000 λεξεις και παρατηρησα οτι ξεκινησαν και καποια παγωματα, πραγμα περιεργο επειδη μιλαμε για κειμενογραφο.
Τωρα που πλησιαζω τις 11.000 λεξεις, ειναι πολλες για να τις χασω. Η εμπιστοσυνη μου εχει κλονιστει σαν την ντροπαλη γκομενα που την εβγαλες βολτα και ηπιε μονορουφι το ποτο της.

Παιζει καποιο alternative της προκοπης;
Δοκιμασα το libre office, αν θελεις να γραψεις την παραιτηση σου ειναι καλο αλλα μετα τις 800-900 λεξεις αρχιζει να παιζει οπτικο θεμα.
Δοκιμασα καποια random αλλα δεν ειναι τοσο φιλικα με το ματι.
Για το ghost-κατι διαβασα καλα πραγματα, το βρηκα και στο software Manager αλλα δεν κανει τιποτα, στην κυριολεξια.
Απλα δεν τρεχει.
 
Top Bottom