What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

linux gaming

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
η καθυστέρηση δεν είναι καλή για λόγους σταθερότητας, αυτά είναι βλακείες

Αν μιλάς για gaming, μαζί σου. Αν το λες γενικά, λελ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700


Το σημείο που με χάλασε ήταν η αναφορά στο tweet για το Planetary Annihilation. Είναι άκυρο on so many levels. Καταλαβαίνω γιατί ήθελαν να βάλουν μια τέτοιου είδους «κακή» αναφορά αλλά έπρεπε να βρουν κάτι άλλο, όχι τόσο άκυρο.

Κατά τα άλλα σωστά τα λένε αν και από την οπτική ενός χρήστη windows, κάποιος που για τον χψ λόγο δεν έπαιζε παιχνίδια στα windows τα τελευταία χρόνια αν δοκιμάσει λίνουξ πριν τα windows δεν θα πέσει σε πολλά από αυτά που λένε. (και ίσως να έχει και καλύτερη εμπειρία από αυτή που θα είχε στα windows) Αν το δει κάποιος έτσι τότε από πρακτικής άποψης σήμερα κυρίως το multiplayer υποφέρει ακόμα αν και σε αυτό έχει αρκετές επιλογές.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Δεν ξέρω, εμένα αυτό το challenge μου φάνηκε κάπως... πρώιμο, να πω; Μήπως δηλαδή θα έπρεπε να περιμένουν λίγο ακόμη αφού το Steam Deck είναι προ των πυλών; Ορισμένα από τα πιο σημαντικά ζητήματα που έθιξαν, όπως το anticheat και η υποστήριξη παιχνιδιών εκτός Steam είναι πιθανό να έχουν βελτιωθεί δραστικά ή ακόμα και λυθεί τους αμέσως επόμενους μήνες, οπότε τα videos αυτά θα είναι εντελώς outdated.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Δεν ξέρω, εμένα αυτό το challenge μου φάνηκε κάπως... πρώιμο, να πω;
Όχι. Το έχω ξαναπεί ότι αυτό που εγώ θα ήθελα είναι να επανέρχονται και να υπάρχει η εικόνα τής εξέλιξης.

Το 2007 (που υπήρχαν ελάχιστα παιχνίδια κυρίως ελεύθερου λογισμικού και δεν είχε βγει καν το opengl3) δεν είχε καμμία σχέση
με το 2010 (που είχαμε humble bundle και opengl4) και καμμία σχέση
με το 2013 (που είχαμε steam) και καμμία σχέση
με το 2016 (που πια υπήρχε μεγάλος αριθμός παιχνιδιών να υποστηρίζουν λίνουξ στο steam και επίσης βγήκε ο Vulkan) και καμμία σχέση
με το 2018 (που βγήκε το dxvk και το proton και επίσης άρχισε να στρώνει η amdgpu) και καμμία σχέση
με το 2021 (που το proton έχει ωριμάσει πολύ περισσότερο και η amdgpu κατά κανόνα νικάει τα windows σε επιδόσεις και είμαστε σε αναμονή για το Arch btw on the go)

Δεν δίνεις την εικόνα τής εξέλιξης με ένα μόνο στιγμιότυπο όποιο και να είναι αυτό.

Ανέφερα τι εντελώς άκυρο βάλανε στο βίντεο και δεν βάλανε έστω κάτι από τις άπειρες άλλες θετικές αναφορές (πχ για το πώς το Λίνουξ βοήθησε να λυθούν προβλήματα ακόμα και στα windows ή πώς βοήθησε να βγει έκδοση για ps) για να αντισταθμίσουν την βλακεία που έδειξαν.

Θα ήταν επίσης καλό να βρίσκονται λίγο περισσότερο σε mood εξερεύνησης και λίγο λιγότερο σε mood κρίσης. (και τα δύο χρειάζονται αλλά στο μείγμα θεωρώ ότι τούς έπεσε παραπάνω το ένα από το άλλο)
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Δεν είναι το multiplayer μόνο, υπάρχει και θέμα με mods ή community launchers, κοκ. Για πολύ κόσμο, τα mods είναι σημαντικό κομμάτι της εμπειρίας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Δεν είναι το multiplayer μόνο, υπάρχει και
Μιλώ για κάποιον που ξεκινάει χωρίς προηγούμενες δεσμεύσεις. Για αυτήν την περίπτωση επιμένω ότι το κύριο σημείο που θα χτυπήσει είναι το multiplayer. Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που υποστηρίζουν multiplayer αλλά ισχύει ότι είναι κάτι που αν τον ενδιαφέρει θα πέσει πάνω του ενώ σε όλα τα άλλα η πιθανότητα να πέσει πάνω τους ως κάποιος που δεν έχει δεσμεύσεις, είναι πολύ μικρή. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, λέω ότι δεν θα πέσει πάνω τους.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
Το σημείο που με χάλασε ήταν η αναφορά στο tweet για το Planetary Annihilation. Είναι άκυρο on so many levels. Καταλαβαίνω γιατί ήθελαν να βάλουν μια τέτοιου είδους «κακή» αναφορά αλλά έπρεπε να βρουν κάτι άλλο, όχι τόσο άκυρο.

Οκ, είπες ότι είναι άκυρο 2 φορές και "ότι έπρεπε να βάλουν κακή αναφορά" χωρίς να δικαιολογήσεις ούτε τη μια ούτε την άλλη άποψη.


Ανέφερα τι εντελώς άκυρο βάλανε στο βίντεο και δεν βάλανε έστω κάτι από τις άπειρες άλλες θετικές αναφορές (πχ για το πώς το Λίνουξ βοήθησε να λυθούν προβλήματα ακόμα και στα windows ή πώς βοήθησε να βγει έκδοση για ps) για να αντισταθμίσουν την βλακεία που έδειξαν.

Δεν νομίζω ότι ήταν συγκριτικό Windows vs Linux για το gaming.

Θα ήταν επίσης καλό να βρίσκονται λίγο περισσότερο σε mood εξερεύνησης και λίγο λιγότερο σε mood κρίσης. (και τα δύο χρειάζονται αλλά στο μείγμα θεωρώ ότι τούς έπεσε παραπάνω το ένα από το άλλο)

Μου φαίνεται ότι δε κατάλαβες το νόημα της σειράς αυτών των βίντεο καθόλου. Σκοπός είναι να εξετάσουν κατά πόσο ένας κάποιος που η κύρια χρήση του υπολογιστή του είναι το gaming μπορεί να κάνει τη μετάβαση.

Αν μη τι άλλο λόγο αμφότεροι λόγω background (tech youtubers, tech enthusiasts όπως θες πέστους) μάλλον είναι ακατάλληλοι να αντιπροσωπεύσουν το μέσο χρήστη και τη δυνατότητα αλλά ΚΑΙ τη διάθεση που θα έχει να αντιμετωπίσει τις όποιες τεχνικές δυσκολίες/προβλήματα. Με αποτέλεσμα να σχηματίζεται και καλύτερη εικόνα από την πραγματικότητα. Κάτι που το έθιξαν και οι ίδιοι βασικά.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
@lucinos, για να μην έχεις κάποια δέσμευση, πρέπει να μην έχεις backlog.

Ή τουλάχιστον, το backlog σου να τρέχει σε Linux. Να ξεκινάς τώρα την πορεία σου στο PC gaming, και το πιο σημαντικό κριτήριο σου να μην είναι αν σου αρέσει ένα παιχνίδι, αλλά να τρέχει σε Linux.

Με δεδομένο ότι συνήθως οι εφαρμογές αποτελούν κριτήριο επιλογής ενός υπολογιστικού συστήματος, μην απορείς αν οι περισσότεροι δεν συμμερίζονται αυτή την άποψη. Θα αγοράσω PC με Windows γιατί αυτά που θέλω να κάνω γίνονται καλύτερα ή πιο εύκολα σε PC με Windows. Αν αυτά που θέλω να κάνω γίνονται μόνο σε κονσόλα ή γίνονται καλύτερα σε κονσόλα, θα πάρω κονσόλα, κοκ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Με δεδομένο ότι συνήθως οι εφαρμογές αποτελούν κριτήριο επιλογής ενός υπολογιστικού συστήματος,
Το συνηθέστερο κριτήριο είναι, δεν υπάρχει κριτήριο, ο κόσμος απλά δέχεται την κατάσταση ως δεδομένη.

Πιστεύεις ότι είναι λίγα τα παιδιά που έχουν xbox επειδή αυτό έδωσαν στο μαγαζί στην μαμά τους που είπε νιντέντο επειδή δεν θυμόταν ή αδιαφορούσε να πει playstation που είχαν ζητήσει; (με την ίδια λογική που όλα τα κόμικ είναι μικυμάους)

Η συντρηπτική πλειοψηφία τού κόσμου δεν επιλέγει και δεν θέλει να επιλέξει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700


όπως το manjaro είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση. Το αναφέρω επειδή εδώ και δυο χρόνια έχω προσέξει την άνοδο που έχει η Fedora. Μετά το 2010 περίπου που ήταν το peak-ubuntu το ubuntu είναι σε συνεχόμενη πτώση. Όλες οι διανομές ωφελήθηκαν αλλά όλως περιέργως την μεγάλη έκπληξη έκανε το Arch, Τελευταία όμως έχει πολύ δυνατή πορεία η Fedora η οποία δεν πιστεύω ότι είναι πυροτέχνημα γιατί μιλάμε για μια διανομή με σημαντική παράδοση και πιστεύω ότι σύντομα το ubuntu όχι μόνο δεν θα είναι στην πρώτη θέση αλλά δεν θα είναι καν κοντά και η «μάχη» θα είναι μεταξή Arch και Fedora.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Δεν ξέρω αν είναι σωστό να λέμε ότι ο κόσμος "δέχεται" κάτι.

Μπορεί να υπάρχουν υπολογιστές παντού πλέον ( έστω και αν δεν είναι άμεσα ορατοί ) αλλά ο κόσμος παραμένει σε μεγάλο βαθμό "τεχνολογικά αναλφάβητος". Και ας έχει προφίλ σε όλα τα "κοινωνικά μέσα", βλέπει βίντεο στο Youtube,κοκ

Και κακά τα ψέματα, ο κόσμος δεν έχει την δικιά μου ή την δικιά σου πετριά στο κεφάλι. Θέλει να κάνει την δουλειά του στην τελική. Γυρνάει στο σπίτι του κουρασμένος, μπουχτισμένος, θέλει να δει την οικογένεια του, να φάει, να ξεκουραστεί. Όχι να παιδευτεί με Linux, Windows, Mac, κοκ.

Στο δε επαγγελματικό περιβάλλον, να δεις πόσο ρόλο παίζει ο χρόνος ολοκλήρωσης μιας εργασίας και η έλλειψη πονοκεφάλων. Ειδικά αν τρέχεις ντάλα καλοκαίρι, να προλάβεις μελέτες, ενστάσεις για διαγωνισμούς δημοσίου, έκτακτες βλάβες κοκ,

Αν η μαμά του παιδιού ήταν κουρασμένη και μπουχτισμένη, γιατί να την κακολογήσουμε; Να μαζέψει ο πιτσιρίκος ή η πιτσιρίκα τα χαρτζιλίκια της, και άμα δεν έχει άλλες πιο πιεστικές ανάγκες το σπίτι της όπου πρέπει να συνεισφέρει, να πάει μόνος/η ή έστω με συνοδεία ενηλίκου, να αγοράσει αυτό που θέλει. Να μαθαίνει και ότι τίποτα, καλώς ή κακώς, δεν χαρίζεται στην ζωή.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Οπως τα λες @lucinos καταλαβαινω οτι εχουμε μεταγραφες και οχι αυξηση των χρηστων.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εκανα μια παπαρια, κανοντας δοκιμες και πατωντας τους runners του Lutris, και εχει κανει εγκατασταση τους launchers του Ubisoft connect και Epic... Το connect καταφερα και το εβγαλα, αλλα το Epic εχει μπαστακωθει μεσω wine και δε βγαινει με τιποτα...λεω να σβησω το Lutris αλλα βαριεμαι να ξανακονφιγκιουραρω ολα τα παιχνιδια που τρεχω απο αυτο. Σκεφτηκα επισης να σβησω τους σχετικους φακελους του Epic αλλα δε βρισκω ινφο που τα εχει σωσει και μεσα τα Prefix του wine... καμια ιδεα;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
λίγο από το αρκετά συνηθισμένο δράμα πίσω από την πρόοδο τού wine/proton

 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
λίγο από το αρκετά συνηθισμένο δράμα πίσω από την πρόοδο τού wine/proton



Πωωω αυτος ο τυπος ειναι ο ορισμος του εκνευριστικου ανθρωπου
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Και μπορώ να πω, ότι Elden Ring από τον Θείο (για καθαρά ερευνητικούς σκοπούς), δούλεψε στο Manjaro, μέσω lutris!!!

Αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Αν και το Manjaro έχει βρει ότι, έχω κάρτα Soundblaster (μέσω inxi -Fx), για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο control panel του ήχου στα settings!!

Επίσης τί παίζει με τα gamepads. Μου αναγνωρίζε το blutooth (Series S gamepad) και στο παιχνίδα, αλλά τα inputs δεν ήταν σώστά!! (Η κάμερα ήταν κολλημένη, και έβλεπα από τα πόδια και προς τα πάνω!!!!!!!!!, ενώ ορισμένα κουμπιά δεν τα διάβαζε)!!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Επίσης τί παίζει με τα gamepads. Μου αναγνωρίζε το blutooth (Series S gamepad) και στο παιχνίδα, αλλά τα inputs δεν ήταν σώστά!! (Η κάμερα ήταν κολλημένη, και έβλεπα από τα πόδια και προς τα πάνω!!!!!!!!!, ενώ ορισμένα κουμπιά δεν τα διάβαζε)!!


Αν και το Manjaro έχει βρει ότι, έχω κάρτα Soundblaster (μέσω inxi -Fx), για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο control panel του ήχου στα settings!!
Εννοεις οτι δεν εχεις ηχο (μπορεις να τεσταρεις για ηχο με την εντολη στο τερμιναλ aplay /usr/share/sounds/alsa/Noise.wav )
η οτι υπαρχει προβλημα με το παιχνιδι;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333



Εννοεις οτι δεν εχεις ηχο (μπορεις να τεσταρεις για ηχο με την εντολη στο τερμιναλ aplay /usr/share/sounds/alsa/Noise.wav )
η οτι υπαρχει προβλημα με το παιχνιδι;


Ήχος βγαίνει κανονικά από το HDMI στο μόνιτορ!! Εγώ θέλω να βγαίνει από την Soundblaster στα ηχεία!!

Αλλά στο control panel για τον ήχο, δεν μου δίνει επιλογή για Sounblaster, μόνο για HDMI, ενώ το λειτουργικό την βλέπει ότι υπάρχει (με inxi -Fx) και της έχει αναθέσει και driver (alsa, αν δεν κάνω λάθος)!!
 
Top Bottom