What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

linux gaming

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Τί γραφικό περιβάλλον έχεις;

Αν γράψεις pulseaudio στην μπάρα ψαξίματος και ανοίξεις από εκεί αντί από τα system settings για τον ήχο βλέπεις τα ίδια;

δώσε το αποτέλεσμα τής εντολής
Code:
pactl info
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Λοιπόν, το θέμα για το gamepad λύθηκε! Mε 360 gamepad, δεν είχα κανένα πρόβλημα!!! Οπότε ήταν θέμα του Series S.


Τώρα για τον ήχο:

Με PulseAudioControl βλέπω και τις δύο κάρτες ήχου, οπότε μπορώ να βάλω και τα αντίστοιχα profiles!!

Μέσω του HDMI και με Digital Surround 5.1 ήχο, έχω έξοδο ήχου!!

Με την Soundblaster και Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3) Output Profile, μπορώ να την διαλλέξω από το Control Panel του ήχου. Αλλά επειδή ο ήχος βγαίνει από την οπτική έξοδο της κάρτας, ακόμα δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Όταν αλλάζω το Output Profile της Soundblaster σε Analog Surround 5.1 (για να βγεί ή έξοδος στα ήχεία), τότε δεν την βλέπω καθόλου στο Control Panel!!

Καμιά καλή ιδέα?

Πληροφορίες για το configuration του μηχανήματος:

inxi -Fx

Graphics:
Device-1: AMD Vega 10 XL/XT [Radeon RX 56/64] vendor: Sapphire
driver: amdgpu v: kernel arch: GCN-5 bus-ID: 0c:00.0
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.4 driver: X: loaded: amdgpu
unloaded: modesetting dri: radeonsi gpu: amdgpu resolution: 2560x1440~240Hz
API: OpenGL v: 4.6 Mesa 22.2.1 renderer: AMD Radeon RX Vega (vega10 LLVM
14.0.6 DRM 3.48 6.0.6-1-MANJARO) direct render: Yes
Audio:
Device-1: Creative Labs Sound Core3D [Sound Blaster Recon3D / Z-Series]
driver: snd_hda_intel v: kernel bus-ID: 09:00.0
Device-2: AMD Vega 10 HDMI Audio [Radeon 56/64] driver: snd_hda_intel
v: kernel bus-ID: 0c:00.1
Sound API: ALSA v: k6.0.6-1-MANJARO running: yes
Sound Server-1: JACK v: 1.9.21 running: no
Sound Server-2: PulseAudio v: 16.1 running: yes
Sound Server-3: PipeWire v: 0.3.59 running: yes


pactl info

Server String: /run/user/1000/pulse/native
Library Protocol Version: 35
Server Protocol Version: 35
Is Local: yes
Client Index: 6
Tile Size: 65472
User Name: kal_rego
Host Name: ManjaroMain
Server Name: pulseaudio
Server Version: 16.1
Default Sample Specification: s16le 2ch 44100Hz
Default Channel Map: front-left,front-right
Default Sink: alsa_output.pci-0000_0c_00.1.hdmi-stereo-extra4
Default Source: alsa_output.pci-0000_0c_00.1.hdmi-stereo-extra4.monitor
Cookie: b191:2ca1
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Καμιά καλή ιδέα?
Θα μπορουσες να τσεκαρεις αν γινεται device switching με αλλο app...ισως με κανα alsamixer variant οπως το gnome alsamixer η pacmixer η αντιστοιχο;
(Κανεις εγκατασταση το alsamixer αν δε το εχεις και με F6 αλλαζεις device1 σε device2 , δλδ απο HDMI σε Soundblaster)


Τσεκαρε και αυτο το θρεντ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Με PulseAudioControl βλέπω και τις δύο κάρτες ήχου, οπότε μπορώ να βάλω και τα αντίστοιχα profiles!!
όταν ρωτάω για το γραφικό περιβάλλον, δεν το κάνω μόνο για μας, είναι και για αυτόν που κάποια αράχνη θα τον φέρει εδώ στο μέλλον.

βλέπω στο pactl info έχεις
Code:
Server Name: pulseaudio
εγώ έχω
Code:
Server Name: PulseAudio (on PipeWire 0.3.59)
έχοντας «σκοτώσει» το PulseAudio

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πειραματιστείς αλλά το PipeWire αποδεικνύεται από κάθε άποψη καλύτερο και πλήρως συμβατό με το API για το pulseaudio. Δίνω μια μικρή πιθανότητα περνόντας πλήρως στο pipewire να δουλέψει σωστά.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
επίσης θα βρείς χρήσιμη γνώση σε αυτό το επεξηγηματικό βίντεο


@captain kal


btw το endeavourOS μετα το atlantis, εχει pipewire from the get-go ;)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αφου πιασατε τον ηχο, δεν ξερω πως γινεται να πιασεις τον ηχο. anyway.

Σε linux mint εχω ενα θεμα με το playonlinux και το cossacks. O ηχος κανει διαφορα παραξενα.
Ενω εχω ηχο, καποια στιγμη μπορει να σταματησει η μουσικη αλλα οι ηχοι του παιχνιδιου συνεχιζουν κανονικα.
Αυτο δεν με ενοχλει.
Ας πουμε οτι τελειωνω ενα παιχνιδι και το κλεινω. Αν ξεκινησω παλι το playonlinux δεν θα εχω ηχο. Πρεπει να κανω restart το λαπτοπ. Στο debugger εχω αυτο το μακρυναρι. ειναι λες και φταινε τα παντα ολα.


Code:
[11/10/22 17:14:11] - Running wine- dmln.exe (Working directory : /home/kounelos/.PlayOnLinux/wineprefix/playwindows/drive_c/Program Files/GOG.com/Cossacks Anthology/Cossacks - Art Of War)
err:module:load_builtin_dll failed to load .so lib for builtin L"winepulse.drv": libpulse.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
ALSA lib conf.c:3357:(snd_config_hooks_call) Cannot open shared library libasound_module_conf_pulse.so
ALSA lib pcm.c:2266:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM default
ALSA lib confmisc.c:768:(parse_card) cannot find card '0'
ALSA lib conf.c:4292:(_snd_config_evaluate) function snd_func_card_driver returned error: No such file or directory
ALSA lib confmisc.c:392:(snd_func_concat) error evaluating strings
ALSA lib conf.c:4292:(_snd_config_evaluate) function snd_func_concat returned error: No such file or directory
ALSA lib confmisc.c:1251:(snd_func_refer) error evaluating name
ALSA lib conf.c:4292:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned error: No such file or directory
ALSA lib conf.c:4771:(snd_config_expand) Evaluate error: No such file or directory
ALSA lib pcm.c:2266:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM default
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x33f6e4,0x00000000), stub!
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x33f484,0x00000000), stub!
err:ole:CoUninitialize Mismatched CoUninitialize

Εχετε καμια ιδεα απο που να ξεκινησω; Απο αναζητηση που εκανα στο ιντερνετ, δεν βρηκα κατι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Εχετε καμια ιδεα απο που να ξεκινησω;
Ποιό πυρήνα έχεις;

δώσε και συ τι βγάζει το
Code:
pactl info

και το
Code:
inxi -F

λίγη αναζήτηση παραπάνω που έκανα υποδεικνύει ότι μάλλον είναι πρόβλημα με το ubuntu (στο οποίο βασίζεται το mint) που τα έχει κάνει θάλασσα με τις 32bit εξαρτήσεις.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
4.15.0-142-generic

Inxi -f
inxi-f.png



pactl info
pactl.png
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
winepulse.drv
Ενδεχομενως αυτο το dll να ειναι το προβλημα, ισως λυθει το προβλημα αν κανεις update τα πακετα του wine?


Οπως και ναχει θα προτεινα ενα γενικο update/upgrade του mint για να εισαι σιγουρος
sudo apt-get update η sudo apt-get upgrade


edit: τωρα ειδα οτι ανεβασες και τις info απο το pactl φαινεται παλιο, και το Sound API: ALSA v: κ4.15.0 - και το sound server, ισως με ενα update ρε στρωσει
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
4.15.0-142-generic
είναι πολύ παλιός. :( Σε ένα άλλο ποστ που πήγα να αναφέρω ως περίπου σχετικό αλλά το έσβησα γιατί μετά σκέφτηκα ότι δεν είναι σχετικό (γιατί μπλέκαν και θέματα με το υλικό) ένα αντίστοιχο πρόβλημα λύθηκε στον πυρήνα 4.20.

αν το λαπτοπάκι σου το είχες μόνο για παιχνιδάκια θα έλεγα να δοκιμάσεις άλλη διανομή αλλά το καταλαβαίνω ότι δεν το έχεις μόνο για αυτό και λογικά δεν θα έχεις όρεξη για τέτοια αστεία. Ακόμα χειρότερο είναι να δοκιμάσεις δραστικά γιατροσόφια πάνω στο mint.

To απλό apt upgrade που προτείνει ο από πάνω δεν πιστεύω να βοηθήσει (πιστεύω ότι είναι ενημερωμένη η διανομή), χρειάζεσαι αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση mint για να πεις ότι κάτι έκανες.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Σα να ακουω εν τω μεταξυ τον κουνελο.... "Ο Κουνελος updates ΔΕ ΚΑΝΕΙ"
όπως είπα πιστεύω ότι τα απλά updates τα κάνει, αυτό που προφανώς δεν έχει κάνει είναι μετάβαση σε επόμενη έκδοση. (και τον καταλαβαίνω αρκετά να μην θέλει να το πειράξει)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
όταν ρωτάω για το γραφικό περιβάλλον, δεν το κάνω μόνο για μας, είναι και για αυτόν που κάποια αράχνη θα τον φέρει εδώ στο μέλλον.

1668098518099.jpeg

Τελευταίες εκδόσεις Manjaro με KDE Plasma!!

Αύριο θα δοκιμάσω την οπτική έξοδο, γιατί πρέπει να γίνω λίγο Indiana Jones, με τα καλώδια πίσω από τον υπολογιστή!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
όπως είπα πιστεύω ότι τα απλά updates τα κάνει, αυτό που προφανώς δεν έχει κάνει είναι μετάβαση σε επόμενη έκδοση
Αυτο...

Σα να ακουω εν τω μεταξυ τον κουνελο.... "Ο Κουνελος updates ΔΕ ΚΑΝΕΙ"
Μου αρεσεις επειδη δινεις βαση στην πενια. Αν οι απαντησεις ηταν λιγο διαφορετικες πχ τραβα στην επομενη εκδοση, θα το ειχα γραψει 100%.
Μου αρεσε πολυ αυτη η κατανοηση απο ολους.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Δεν μπαινω στον κοπο για εγκαταστασεις. Ισως, αργοτερα.

ωρα για restart, ηρθε η ωρα για cossacks :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ξεκίνησα πάλι από την αρχή, οπότε έκανα το εξής:

Είχα δύο σκληρούς SSD και ένα εξωτερικό dock, που συνδέεται με τον κύριο μηχανημα. (Ryzen 7 3800X, 32 GB 3200 MHz, Vega 56).
Οπότε έκανα clean installation, σε δύο διανομές, τις οποίες έτρεχα από το dock (Όχι από τους εσωτερικούς δίσκους του μηχανήματος).

Οι δύο διανομές που χρησιμοποίησα:

PoP_OS 22.04 (Debian based)

Steam_OS, (Arch based), το οποίο το κατέβασα από τον παρακάτω σύνδεσμο:

HoloISO

Και στις δύο διανομές, έγινε ή εγκατάσαση από φλασάκι και μπορώ να πω, ότι το hardware αναγνωρίστηκε αυτόματα. Και ο αναλογικός ήχος βγαίνει κανονικά από τα ηχεία σε 5.1!!

Όμως, μου το Steam_OS μου φάνηκε, κατά πολύ πιο ελαφρύ. Θες ότι το έχουν κάνει να φορτώνει από πιο αργό δίσκο, θες ότι το Arch με KDE είναι ελαφρύτερο, δεν κατάλαβα διαφορά στο boot ή στην λειτουργία του, τρέχοντας από dock!!

Αντίθετα το PoP_OS, το έβλεπα να ζορίζεται!! Σαν να είχε ένα input lag ένα πράμα!!

Οπότε προχωρώ με Steam OS, για να δω τί γίνεται με την gaming πλευρά του!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Ξεκίνησα πάλι από την αρχή, οπότε έκανα το εξής:

Είχα δύο σκληρούς SSD και ένα εξωτερικό dock, που συνδέεται με τον κύριο μηχανημα. (Ryzen 7 3800X, 32 GB 3200 MHz, Vega 56).
Οπότε έκανα clean installation, σε δύο διανομές, τις οποίες έτρεχα από το dock (Όχι από τους εσωτερικούς δίσκους του μηχανήματος).

Οι δύο διανομές που χρησιμοποίησα:

PoP_OS 22.04 (Debian based)

Steam_OS, (Arch based), το οποίο το κατέβασα από τον παρακάτω σύνδεσμο:

HoloISO

Και στις δύο διανομές, έγινε ή εγκατάσαση από φλασάκι και μπορώ να πω, ότι το hardware αναγνωρίστηκε αυτόματα. Και ο αναλογικός ήχος βγαίνει κανονικά από τα ηχεία σε 5.1!!

Όμως, μου το Steam_OS μου φάνηκε, κατά πολύ πιο ελαφρύ. Θες ότι το έχουν κάνει να φορτώνει από πιο αργό δίσκο, θες ότι το Arch με KDE είναι ελαφρύτερο, δεν κατάλαβα διαφορά στο boot ή στην λειτουργία του, τρέχοντας από dock!!

Αντίθετα το PoP_OS, το έβλεπα να ζορίζεται!! Σαν να είχε ένα input lag ένα πράμα!!

Οπότε προχωρώ με Steam OS, για να δω τί γίνεται με την gaming πλευρά του!!
το pop_os είναι ubuntu based, τα ξεχωρίζω από τα debian. ubuntu-based=μπλιαχ. Αν είναι για πειραματισμούς θα είχε ενδιαφέρον το Garuda ή ακόμα τώρα που έχεις πάρει μια πρώτη ιδέα, κανονικό Arch.

για δώσε ένα
Code:
neofetch

σημείωση ελπίζω να έχεις καινούργιο πυρήνα, ο πυρήνας για το steamOS προς το παρόν έχει μείνει στο 5.13.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
για δώσε ένα
Code:
neofetch
Στο steamOS? (Γιατί το PoP έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες)

Αν είναι για πειραματισμούς θα είχε ενδιαφέρον το Garuda ή ακόμα τώρα που έχεις πάρει μια πρώτη ιδέα, κανονικό Arch

Σιγά, σιγά!! Ακόμα βρέχουμε τα πόδια μας, με το linux γενικά!!!

σημείωση ελπίζω να έχεις καινούργιο πυρήνα, ο πυρήνας για το steamOS προς το παρόν έχει μείνει στο 5.13.

Αν υπάρχει η δυνατότητα, από τα settings του KDE, θα το κάνω!! Αλλά και να το αφήσω default, δεν με πειράζει!!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
Στο steamOS?
ναι στο steamOS, εννοούσα


Αν υπάρχει η δυνατότητα, από τα settings του KDE
όταν κάνεις την εγκατάσταση στο HoloISO κάπου είχες την επιλογή να διαλέξεις ποιον πυρήνα θες.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις το ιδιαίτερο για το deck (neptune νομίζω λέγεται) αν δεν έχεις steam deck. Οι διαφορές με τον κανονικό αφορούν αποκλειστικά παραξενιές τού steam deck Αλλιώς όσο νεώτερο πυρήνα έχεις τόσο το καλύτερο.


ποιο πυρήνα έχεις φαίνετεαι με το neofetch αλλά και με το inxi -F ή με την πιο ειδική εντολή
Code:
uname -a

σημείωση: είναι πολύ πιθανό να έχεις βάλει τον πυρήνα που πρέπει, απλά όταν μού λες "default" δεν ξέρω τι έκανες.

τώρα για το HoloISO λογικά δεν είναι σαν το manjaro που έχει ειδικό τρόπο για να αλλάξεις πυρήνα, θα γίνεται όπως το κανονικό Arch.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μόλις έστησα σήμερα ένα νέο HTPC να αντικαταστήσω το refurbish που έχω στο σαλόνι με αισθητά ανώτερο hardware από διάφορα leftovers και σκέφτομαι να βάλω ένα Manjaro για gaming και netflix/prime.

Από ότι βλέπω το proton είναι μέρος του steam οπότε δεν έχει σημασία τι distro του πετάξω πίσω.

Το ερώτημα είναι, θα δει οκ την Radeon 7850 και θα έχω κόλπα όπως FXR ή πρέπει να κάνω αλχημείες;
 
Top Bottom