What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

linux gaming

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
εξακολουθώ να διατηρώ πολύ καλή γνώμη και και να χρησιμοποιώ (αλλά για ειδικούς σκοπούς, όχι σαν κύριο λειτουργικό) Debian και διανομές που βασίζονται σε αυτό (όχι σε ubuntu) (πχ Bunsenlabs, Sparky). Για υπολογιστές που θες ένα λειτουργικό απλά να υπάρχει και να κάνει την δουλειά του είναι μια χαρά.

Λόγω αγοράς Steam Deck, θέλω να εξοικιωθώ λίγο με το λειτουργικό του (όσο αυτό είναι δυνατό). Ουσιαστικά, να εγκαταστήσω/χρησιμοποιήσω κάποια games/προγράμματα εκτός steam, χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω Windows εκει!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Φαίνεται πως τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται σε ελλιπή υποστήριξη από κατασκευαστές hardware;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Φαίνεται πως τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται σε ελλιπή υποστήριξη από κατασκευαστές hardware;
κάτι που γενικά δεν αξιολογείται ποτέ όπως πρέπει είναι ότι η σχέση υποστήριξης τόσο σε λογισμικό όσο και σε υλικό μεταξύ Λίνουξ και windows αντιστοιχεί σε διάγραμμα Βεν και ο κύκλος για το Λίνουξ δεν είναι καθόλου μικρότερος από τα Windows. Το να λες τα windows υποστηρίζουν τα πάντα ενώ το λίνουξ όχι είναι σαν να μπαίνεις σε μαγαζί για Μακ και να λες τα Μακ υποστηρίζουν τα πάντα τέλεια. Η δική μου μάλιστα ανεκδοτολογική εμπειρία έχει υπάρξει πολύ καλύτερη από τα windows (το λίνουξ πάντα απλά δούλευε χωρίς να ψάχνω καν για drivers, τα windows με μισούσαν και οκ μιλώ για 00s που χρησιμοποιούσα και τα δύο). Είναι το κοινό εμπορικό υλικό και λογισμικό που πουλιέται για windows που τείνει να έχει καλύτερη υποστήριξη στα windows. Αν βρεθείς με τυχαίο υλικό έχεις καλύτερες πιθανότητες με το λίνουξ.

τώρα αυτό που έκαναν στο συγκεκριμένο επεισίδιο δεν είναι κάτι που έχει ανάγκη ο καθένας και επιπλέον το γεγονός ότι τα κατάφεραν έστω και με τις όποιες δυσκολίες τόσο γρήγορα δείχνει ότι δεν είναι deal breaker ακόμα και αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο. Θα είναι deal breaker σε κάποιες περιπτώσεις που κάποιος θέλει να κάνει τέτοια πράγματα επαγγελματικά, ακόμα και για επαγγελματίες θα δεις αρκετούς που χρησιμοποιούν και τα δύο λειτουργικά γιατί κάποια πράγματα που θέλουν να κάνουν υποστηρίζονται καλύτερα στο λίνουξ.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669


Η δική μου υπόθεση γιατί το apt-get δεν έβγαλε απλά command not found είναι ότι πρόκειται για κάποια υπεραισιόδοξη ρύθμιση στην νέα έκδοση τού manjaro που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα και με ξένες εντολές. Μια τέτοια ρύθμιση δεν περνάει αυτόματα σε παλιές εγκαταστάσεις, οπότε αν κάποιος έχει καινούργια εγκατάσταση manjaro ας πει τι γίνεται. Πάντως είμαι εναντίων τέτοιων ρυθμίσεων. Αν κάποιος θέλει να κάνει ταρζανιές θα πρέπει να τις κάνει συνειδητά. Σε κάθε περίπτωση ήταν έκπληξη και για μένα ότι συνέβη κάτι διαφορετικό στον Linus.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Το να μην υποστηρίζονται utilities για ποντίκια/πληκτρολόγια/gamepads είναι πιο μεγάλο θέμα από το να μην δουλεύεουν σωστά Stream Deck/Camlink ( ή να κάνουν "νούμερα" ), αλλά ακόμα και στην περιπτωση του streaming gear, δεν μιλάμε για υλικό που ξεφεύγει πολύ από τον μέσο οικιακό χρήστη πλέον. Μεγάλο μέρος των προβλημάτων τους πάντως ήταν οι Geforce που είχαν, η Nvidia το δικαιώνει ακόμα το κωλοδάχτυλο του Torvalds. Η AMD αντίθετα, τα πάει πολύ καλά στο Linux ( νομίζω πως EPYC και Threadripper δουλεύουν καλύτερα εκεί, και το driver stack της, είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση ).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Εγώ θα επιμείνω για άλλη μια φορά ότι το θέμα είναι πώς αξιολογούμε μια gaming πλατφόρμα. Αν θέσουμε ακριβώς το ίδιο κριτήριο για το playstation τότε το playstation είναι απείρως χειρότερη πλατφόρμα από το λίνουξ. Άρα gaming? don't use playstation.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Το κριτήριο στο βίντεο απ΄όσο καταλαβαίνω είναι η "ease of use/plug & play/out of the box" εμπειρία στα games, κάτι που οι σύγχρονες κονσόλες, παρόλο το κατέβασμα updates, εγκατάσταση παιχνιδιών κλπ. εξακολουθούν να tickάρουν, οπότε μια χαρά κάνουν για gaming.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αποριών Manjaro συνέχεια:

1. Για την AMD 290, χρησιμοποιεί του Hawaii Pro drivers? Για gaming (θεωρητικά, γιατί δεν βολεύει το δεύτερο μηχάνημα για gaming), αρκούν? Ή να μπω στην διαδικασία, για κάτι καλύτερο?

2. Από το site του AUR, πως εγκαθιστάς packages?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Το κριτήριο στο βίντεο απ΄όσο καταλαβαίνω είναι η "ease of use/plug & play/out of the box" εμπειρία στα games,
Το κριτήριο που βάζει δεν είναι αυτό. Το κριτήριο που βάζει είναι ΟΛΑ τα παιχνίδια που παίζουν στα Windows και ΜΟΝΟ τα παιχνίδια που παίζουν στα Windows να είναι "ease of use/plug & play/out of the box" (ένα κριτήριο που ακόμα και τα windows παίρνουν χαμηλό βαθμό και το λίνουξ παίρνει ναι πολύ χαμηλότερο, το μακ παίρνει πολύ χαμηλότερο βαθμό από το λίνουξ και όλες οι άλλες πλατφόρμες παίρνουν ακόμα χαμηλότερο βαθμό.

Η αλήθεια είναι ότι παίρνοντας παράδειγμα από εμένα, το σύνολο τών παιχνιδιών που έχω παίξει ήταν "ease of use/plug & play/out of the box" Στην χειρότερη περίπτωση και για ελάχιστες περιπτώσεις το μόνο που έχω κάνει είναι κόπυ-πέϊστ από κάπου launch options στο steam. Οτιδήποτε παραπάνω δεν το κάνω, βαριέμαι (προσωπικά δεν έχω καθόλου διάθεση για πειράματα ειδικά για να παίξω ένα παιχνίδι) και δεν έχει χρειαστεί γιατί κοιτάζω μόνο παιχνίδια που δουλεύουν και όχι παιχνίδια που δεν δουλεύουν ή μισοδουλεύουν. Τα παιχνίδια που απλά δουλεύουν στο λίνουξ είναι περισσότερα από τα παιχνίδια που δουλεύουν σε όλες τις κονσόλες μαζί.

Και καταλαβαίνω το επιχείρημα ότι κάποιος έχει επενδύσει (χρήμα/χρόνο/κλπ) σε κάποιο παιχνίδι ή το επιχείρημα «όλοι οι φίλοι μου παίζουν Fortnite/PUPG/παιχνίδι που δεν δουλεύει στο λίνουξ». Αυτά τα δέχομαι, το έχω ξαναπεί αλλά αυτό είναι πολύ διαφορετικό από την εικόνα που περνάει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
2. Από το site του AUR, πως εγκαθιστάς packages?
τρεις τρόποι προτείνω τον (γ) σε πρώτη φάση (αν χρησιμοποιείς manjaro), ή τον (β) αν χρησιμοποιείς EndeavourOS ή τον (α) αν χρησιμοποιείς Arch.

α) δες το Arch wiki

β) yay

γ) πήγαινε στην γραφική εφαρμογή τού manjaro για ενημέρωση/εγκατάσταση λογισμικού. Κάπου έχει επιλογή για ενεργοποίηση να ψάχνει και στο AUR.

edit βρήκα βιντεάκι που το δείχνει:
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
1. Για την AMD 290, χρησιμοποιεί του Hawaii Pro drivers? Για gaming
δεν ξέρω τι είναι τα hawaii pro drivers και ένα γούγλισμα βγάζει υπηρεσία συγκοινωνιών χαβάης. Αν θες γνώμη αν έχεις καλούς οδηγούς πόσταρε
Code:
inxi -G
Αυτό που γενικά θες για amd είναι απλά amdgpu+mesa το οποίο είναι το default (δλδ δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα) για gcn3 και πάνω αλλά δυστυχώς επειδή η 290 είναι παλιότερη δεν είναι το default για σένα.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
@lucinos
Νομίζω πως μετακινείς τα δοκάρια. Ο κόσμος δεν θα πάει σε κάποια πλατφόρμα, είτε σε επίπεδο υλικού, είτε σε επίπεδο λογισμικού, για την ψυχή της μάνας του, θα πάει γιατί τρέχει εφαρμογές που του χρειάζονται ή του αρέσουν. Οι εφαρμογές σε πάνε στο λειτουργικό και στο υλικό, όχι το αντίστροφο.
To Linux κυριαρχεί στους server πχ λόγω των εξαίρετων stack που έχει ( πχ LAMP ). Όταν όμως ο επαγγελματίας δεν μπορεί να τρέξει εγγενώς προγράμματα που του χρειάζονται για την δουλειά του, ή τρώει χρόνο για να τα κάνει να δουλέψουν κουτσά στραβά στο Wine, ξέρεις τι θα πει; Καλύτερα να αγόραζα μια άδεια Windows. Και το ίδιο ισχύει και για τον Gamer. Αν θέλει να τρέξει κάποια παιχνίδια πάρα πολύ, και δεν έχει επαρκείς επιδόσεις στο Wine, γιατί να παιδευτεί με το Linux;
Σημειωτέον, ότι κάποιοι φωστήρες στην κοινότητα του Linux, εκφράστηκαν αρνητικά και για το Wine, και για τις ικανότητες passthrough σε VMs Windows με host Linux, ακόμα και για multiplatform ανοικτό λογισμικό...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
δεν ξέρω τι είναι τα hawaii pro drivers και ένα γούγλισμα βγάζει υπηρεσία συγκοινωνιών χαβάης. Αν θες γνώμη αν έχεις καλούς οδηγούς πόσταρε
Code:
inxi -G
Αυτό που γενικά θες για amd είναι απλά amdgpu+mesa το οποίο είναι το default (δλδ δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα) για gcn3 και πάνω αλλά δυστυχώς επειδή η 290 είναι παλιότερη δεν είναι το default για σένα.


Να τι μου έβγαλε:

Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Hawaii PRO [Radeon R9 290/390] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.21.1.1 driver: loaded: ati,radeon unloaded: modesetting resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: AMD HAWAII (DRM 2.50.0 5.15.2-2-MANJARO LLVM 13.0.0) v: 4.5 Mesa 21.2.5
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
@captain kal
Δες εκεί που λέει "driver: radeon". Αυτός είναι ο «παλιός» για παλιές κάρτες. Αν δεν σε νοιάζει το gaming μείνε με αυτόν. Για παιχνίδια όμως θες τον καινούργιο, θα έπρεπε να λέει "driver: amdgpu". Η διαφορά μεταξύ radeon και amdgpu είναι η διαφορά μεταξύ νύχτας και μέρας για τα παιχνίδια.

Ο λόγος που δεν έχεις τον amdgpu φαίνεται στο πινακάκι: List of AMD graphics processing units - Wikipedia παρατήρησε κάτω που λέει experimental για gcn1 και gcn2.

Για να βάλεις τον amdgpu δες: AMDGPU - ArchWiki

Σημείωση: ερωτήσεις στην κοινότητα τού Manjaro, όχι στην κοινότητα τού Arch.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Νομίζω πως μετακινείς τα δοκάρια.
Εγώ μετακινώ τα δοκάρια;

Επιμένω στην προσωπική μου εμπειρία που το Linux είναι απολύτως plug & play σε όλα τα παιχνίδια που παίζω και στον δικό μου υπολογιστή. Και επίσης είναι plug & play στα παιχνίδια συγγενούς μου που τού έχω εγκαταστήσει Λίνουξ στον δικό του υπολογιστή και τού έχω κάνει family share στο steam (για να βάλω και ένα παράδειγμα ατόμου που δεν έχει ιδέα).

Είναι εντελώς άκυρο να αναφέρεται κάποιος σε πράγματα που στο Linux δεν είναι plug&play και να λέει ορίστε το playstation είναι plug&play όταν ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΑ στο playstation.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

Στο θέμα gaming, είναι αρκετά εκτός εποχής πλέον στα περί συμβατότητας με τίτλους out of the box. Σε ό,τι αφορά παλιά παιχνίδια, είναι spot-on. Συμφωνώ 100% σε θέματα software, 200% στα περί terminal.

Καλό χαλάκι btw:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Και επίσης είναι plug & play στα παιχνίδια συγγενούς μου που τού έχω εγκαταστήσει Λίνουξ στον δικό του υπολογιστή και τού έχω κάνει family share στο steam (για να βάλω και ένα παράδειγμα ατόμου που δεν έχει ιδέα).

Ποια διανομή θα πρότεινες για παλιό (δεκαετίας +) PC συγγενούς που δεν έχει ιδέα;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Ποια διανομή θα πρότεινες για παλιό (δεκαετίας +) PC συγγενούς που δεν έχει ιδέα;
Συγγενής δικός μου ή συγγενής δικός σου; Έχει διαφορά. Έτσι να προτείνω στο άσχετο αν μιλάμε για υπολογιστή δεκαετίας τότε θα πω απλά Linux Mint, αλλά δεν έχει πραγματικά σημασία η διανομή για την χρήση, έχει μόνο στην εγκατάσταση και αν θα έχεις εύκολα ενημερωμένο σύστημα (που το θες για gaming άρα manjaro). Αυτό που πρέπει κανείς να ξέρει είναι μην περιμένει Linux gaming σε υπολογιστή δεκαετίας. Σε υπολογιστή δεκαετίας προτείνω καθαρά dual boot Linux (δεν έχει σημασία η διανομή) με win7 και να μπαίνει στο internet από το Linux και όχι από τα μη υποστηριζόμενα πια win7. Αν είναι δικός μου συγγενής τότε ανάλογα με την συγκεκριμένη περίπτωση θα έβαζα είτε Sparky Linux είτε Manjaro.
 
Top Bottom