What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Lord of the Rings: The Rings of Power

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Καλά τι ελεύθερο χρόνο έχουν ορισμένοι για να ασχολούνται τόσο πολύ με τέτοια ζητήματα; Ούτε ο Τόλκιν δεν θα σπαταλούσε τόση φαιά ουσία. Ή δείτε το και φάτε καμιά κοκοσα ή αλλάξτε κανάλι/στριμ
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
ήθελα να επανέλθω σε αυτό λόγω των αντιδράσεων, δηλαδή ας πούμε τι γνώμη έχετε για το 300 του Μίλερ που μεταφέρθηκε σε ταινία;
Θα μπερδέψει τα παιδιά σας για τα ιστορικά γεγονότα;

Ναί!! Γιατί δεν αναφέρει πουθενά τους 700 Θεσπιείς που πέθαναν μαζί με τους 300 (οι οποίοι δεν ήταν υποχρεωμένοι από το νόμο να παραμείνουν), ούτε και τους υπόλοιπους Έλληνες που σταμάτησαν τον Ξέρξη, μέχρι την προδοσία του Εφιάλτη!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
επ3 πολύ καλύτερο πιστεύω, αν δεν είχε την εντελώς ηλίθια σκηνή με την Γκαλάντριεν καβάλα στο άλογο δηλαδή...
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544

Αυτο που θυμάμαι από τότε, ήταν ότι διάβαζα τις κριτικές του Δανίκα στα Νέα (λάθη της νιότης). Δεν είχε ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με την ταινία σαν ταινία. Είμαστε λίγους μήνες μετά την 11η Σεπτεμβρίου, όλος ο κόσμος είναι ακόμα συγκλονισμενος και ο Δανίκας έγραψε 2 ολόκληρες σελίδες όπου έγραφε θεωρίες συνομωσιας. Ότι στην ταινία, οι Δυτικοί είναι οι καλοί άνθρωποι και στην Ανατολή είναι ο Σάουρον και τα Ορκς. Σύμφωνα με το κείμενο, το timing που βγήκε η ταινία δεν ήταν τυχαίο. Οι Αμερικανοί ετοίμαζαν την κοινή γνωμη για τον πόλεμο και θεωρούσε ότι το FotR λειτουργούσε υποσυνείδητα. Εμένα πάντως με επηρέασε και σταμάτησα να διαβάζω Δανίκα.
φάτε καμιά κοκοσα
Πρέπει να ρωτήσω, τι είναι η κοκοσα?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Έχουμε κονσένσους μέχρι τώρα; Αξίζει τουλάχιστον να το ξεκινήσω και βλέπουμε;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Έχουμε κονσένσους μέχρι τώρα; Αξίζει τουλάχιστον να το ξεκινήσω και βλέπουμε;
Πατάει καλύτερα στο 2ο επεισόδιο, αλλά επαναλαμβάνω, δεν κοιμόμουν με τα βιβλία στα νιάτα μου, δεν είμαι συναισθηματικά φορτισμένος, οπότε το βλέπω χαλαρά. Αν και εσένα ή πρώτη σου επαφή με το LOTR ήταν οι ταινίες του PJ, νομίζω θα είσαι οκ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Κοκόσες λέμε τα σπυριά από τα καλαμπόκια , τα οποία με την σειρά τους λέγονται και ροκες/κορόκες. Αφου τα ψήσεις γίνεται και το γνωστό ποπ κορν. Επιπλέον λέμε έτσι τα ξηροκαρπια και ειδικά τα καρύδια. Πρόκειται για απευθείας δάνειο της σλαυικης λέξης kokosha που σημαίνει καρύδι.
Στην περιοχή, στα κάλαντα του Λαζαρου ενας στιχος λέει «οι τσεπούλες δεκαρούλες, τα χεράκια μ’ κοκοσούλες»

Αυτά για να μην μαθαίνετε μόνο Quenya
 
Last edited:

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Αυτή τη κριτική του Δανίκα μπορούμε να την βρούμε κάπου; Θυμάμαι ότι την είχα διαβάσει και ότι αναρωτιόμουν "τι βλακείες γράφει ο ηλίθιος;".
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Αυτή τη κριτική του Δανίκα μπορούμε να την βρούμε κάπου; Θυμάμαι ότι την είχα διαβάσει και ότι αναρωτιόμουν "τι βλακείες γράφει ο ηλίθιος;".
Έψαξα κάνα 10λεπτο,δεν βρήκα κάτι αλλά δεν το σκάλισα κιόλας. Έπεσα όμως πάνω σε αυτό


Δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες τι είχε γράψει τότε, εχουν περάσει και 21 χρόνια, αλλά κριτική ταινίας ΔΕΝ έκανε. Όλη η σουμα ήταν ότι το Fellowship of the Ring λειτουργεί υποσυνείδητα στο αμερικανικό κοινό για να το προετοιμάσει για τον πόλεμο στο Ιράκ και το Αυγανιστάν. Ότι δεν ήταν τυχαίο, πως στην ταινία οι καλοί ήταν λευκοί και ήταν στην Δύση ενώ τα κακά Ορκς που ήταν μαύρα και άραχνα και είχαν και να κάνουν μπάνιο καιρό ζούσαν στην Ανατολή. Κάπου μέσα θυμάμαι κάτι για Μπιν Λαντεν, δίδυμους πύργους, την βιομηχανία του Χόλιγουντ που εξυπηρετεί την εκάστοτε Αμερικάνικη κυβέρνηση και άλλα τέτοια.

Με κάποιον μαγικό τρόπο, ο τύπος είναι σαν κατσαρίδα και επιβιώνει, μάλιστα, ακόμα πληρώνεται για να γράφει. Δεν έχω κεραία εδώ και πολλά χρόνια, αλλά νομίζω κάποια εποχή τον πετυχαινα σε πάνελ να μιλάει σαν ειδικός για τα πάντα. Για πολιτική, για ποδόσφαιρο, για σεξ, για την αντιμετώπιση της μουχρίτσας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Σαν τον Κώστα Πρέκα είναι

Περιμένω με αγωνία την πρώτη σκηνή πολιορκίας.

elate-na-ta-parete-elate.gif
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Hahaha, κοιμηθηκα και στο τριτο επεισοδιο. Ανοιξα τα ματια μου στη slow motion ιππασια της galandriel και τα ξαναεκλεισα γνωριζοντας οτι πραττω σωστα.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Κωμωδίας το ανάγνωσμα δηλαδή. Θέλω να δω το πρώτο επεισόδιο να μου φύγει η περιέργεια, αλλά ο λίγος χρόνος πάει στο The Boys που σπέρνει αλύπητα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Κωμωδίας το ανάγνωσμα δηλαδή. Θέλω να δω το πρώτο επεισόδιο να μου φύγει η περιέργεια, αλλά ο λίγος χρόνος πάει στο The Boys που σπέρνει αλύπητα.
να μην δεις μόνο το πρώτο και να μην κρίνεις από ότι ακούς. Ήμουν έτοιμος να σκιπάρω αλλά τελικά όχι απλά δε με χάλασε, με το 3ο γούσταρα τόσο που ξανά έπιασα Silmarilion, lotrwiki και lotro για να καλύψω τα κενά μου.
Δεν είναι τέλειο, όπως είπα ένα εξαιρετικό επεισόδιο σαν το 3 λερώθηκε από αυτή την ηλίθια σκηνή καβάλα στο άλογο, δηλαδή πραγματικά το ξέχασαν στο edit? Τρόλαρε κάποιος που απολύθηκε; Δεν βγάζει νόημα η επιλογή αυτής της σκηνής.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Αν αυτή η σειρά κόστισε 1 δις δολλάρια τότε έχουμε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα πληθωρισμού από ότι πιστεύουμε. Υποκριτική από ελληνική τηλεταινία των late 80ς και CGI από b movie. Ακόμη και o invincible ως skeletal horse του lich king πιο ζωντανό ήταν από αυτό το ψοφίμι. Και λογικά στο post edit έχουν κάνα πιτσιρίκι από το tik tok.

Το μόνο νόημα που βρήκα ήταν να ήθελαν να αποδώσουν τιμές στις εξαιρετικές slow motion σκηνές του PJ με αντίστοιχα υφάσματα/λάβαρα να δερνονται στον άνεμο, αλλά ακόμη κι αυτό κατέληξε χάλι.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Αν αυτή η σειρά κόστισε 1 δις δολλάρια τότε έχουμε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα πληθωρισμού από ότι πιστεύουμε. Υποκριτική από ελληνική τηλεταινία των late 80ς και CGI από b movie. Ακόμη και o invincible ως skeletal horse του lich king πιο ζωντανό ήταν από αυτό το ψοφίμι. Και λογικά στο post edit έχουν κάνα πιτσιρίκι από το tik tok.

Το μόνο νόημα που βρήκα ήταν να ήθελαν να αποδώσουν τιμές στις εξαιρετικές slow motion σκηνές του PJ με αντίστοιχα υφάσματα/λάβαρα να δερνονται στον άνεμο, αλλά ακόμη κι αυτό κατέληξε χάλι.
Πω πω, να σε καλέσουμε στον γάμο μας να μας πεις και του χρόνου 😜, με έχετε ιντριγκάρει με αυτή την σκηνή με το άλογο, μάλλον θα το δω το απόγευμα, το δεύτερο επεισόδιο πάντως βλεπόταν. Δεν έχω να παρατηρήσω κάτι πολύ τραγικό ως τώρα, οκ η Γκαλάντριελ είναι borderline ψυχωτικη και το γεγονός ότι δεν με έχει καθηλώσει είναι ανησυχητικό και δεν έχει τόσα woke στοιχεία όσο θα ήθελα για να γίνει της μουρλής, λείπουν ας πούμε οι νάνοι ινδικής καταγωγής ή trans ξωτικά με σχιστά μάτια.

Οι slow motion σκηνές του PJ είναι ότι χειρότερο θυμάμαι από την πρώτη τριλογία.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
δεν έχει τόσα woke στοιχεία
Not woke per se, αλλά το χαμηλής ποιότητας σενάριο/γράψιμο που βλέπουμε σε αρκετές σύγχρονες σειρές οφείλεται σε χιονονιφάδες επειδή στις ΗΠΑ ποσόστωση διαφορετικότητας > αξιοκρατική πρόσληψη.
 
Top Bottom