What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Lord of the Rings: The Rings of Power

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Καλά, βγαίνουν πια και εκατοντάδες σειρές πόσοι πιά ποιοτικοί συγγραφείς, σκηνοθέτες, ηθοποιοί, show runners να υπάρχουν? Μιας και είπα για show runners, αυτοί του RoP είναι πρωτάρηδες, και πήρανε την δουλειά γιατί μίλαγαν quenya στην παρουσίαση και αυτό εντυπωσίασε τον εγγονό Tolkien.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Καλά, βγαίνουν πια και εκατοντάδες σειρές πόσοι πιά ποιοτικοί συγγραφείς, σκηνοθέτες, ηθοποιοί, show runners να υπάρχουν? Μιας και είπα για show runners, αυτοί του RoP είναι πρωτάρηδες, και πήρανε την δουλειά γιατί μίλαγαν quenya στην παρουσίαση και αυτό εντυπωσίασε τον εγγονό Tolkien.

Αυτό για την ποσότητα των συγγραφέων είναι σωστό νομίζω. Η ζήτηση είναι δυσανάλογη της προσφοράς σε αυτό το κομμάτι και σε συνδυασμό με την έμφαση στα american politics βλέπουμε άτομα εμφανώς ακατάλληλα να καταλαμβάνουν υψηλές θέσεις στα writing rooms.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@munkinnousu Θα σου έβαζα disagree για το σχόλιο πάνω στον PJ αλλά με κέρδισαν τα υπόλοιπα και γλίτωσες. Ειδικά η σκηνή με το λάβαρο του Ροαν που σκίζεται από τον ιστό του όπως και οι εφορμήσεις των ιππέων ήταν απίστευτες. Τα μόνο που με χαλασαν ήταν οι σκηνές με τον Φρόντο. Δεν χώνεψα ποτέ την φάτσα του Ελάιζα και ειδικά τα βρώμικα φαγωμενα νύχια του ανάμεσα σε κλάματα και περίεργα φωτορυθμικα.
Bonus, η σκηνή που του μιλάει ο άρχοντας Elrond και όπως σκάει μέσα από το φως περιμένω να του πει welcome back Mr. Anderson.

Τώρα όσον αφορά την σκηνή αυτή καθεαυτή, κρατάω μία πισινή διότι είναι και η μόνη σκηνή που έχω δει από όλη την σειρά. Αν και εδώ που τα λέμε, έχει γεμίσει ο τόπος memes, οπότε μάλλον δεν έπεσα και πολύ έξω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
welcome back Mr. Anderson.
This. Λατρεμένος Hugo Weaving, αλλά ήταν οριακό miscast στον Elrond, ακριβώς επειδή ήταν εξαιρετικός (και έσωσε όλη την τριλογία) στο Matrix.

Τουλάχιστον έδωσε ελπίδες σε όλους εμάς τους καραφλοχαίτουλες και λέγαμε ότι είμαστε ευρυμέτωπα Ξωτικά από την Πρώτη Εποχή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
@munkinnousu Θα σου έβαζα disagree για το σχόλιο πάνω στον PJ αλλά με κέρδισαν τα υπόλοιπα και γλίτωσες. Ειδικά η σκηνή με το λάβαρο του Ροαν που σκίζεται από τον ιστό του όπως και οι εφορμήσεις των ιππέων ήταν απίστευτες. Τα μόνο που με χαλασαν ήταν οι σκηνές με τον Φρόντο. Δεν χώνεψα ποτέ την φάτσα του Ελάιζα και ειδικά τα βρώμικα φαγωμενα νύχια του ανάμεσα σε κλάματα και περίεργα φωτορυθμικα.
Bonus, η σκηνή που του μιλάει ο άρχοντας Elrond και όπως σκάει μέσα από το φως περιμένω να του πει welcome back Mr. Anderson.

Τώρα όσον αφορά την σκηνή αυτή καθεαυτή, κρατάω μία πισινή διότι είναι και η μόνη σκηνή που έχω δει από όλη την σειρά. Αν και εδώ που τα λέμε, έχει γεμίσει ο τόπος memes, οπότε μάλλον δεν έπεσα και πολύ έξω.
ρε μλκς ξεκολλάτε επιτέλους, δείτε πρώτα και μετά πείτε μας. Είπαμε δεν είναι κανένα έπος, έχει τρύπες και λάθη (αυτό με το άλογο θα αμαυρώσει για πάντα την εικόνα που έχω σχηματίσει) αλλά σίγουρα είναι δυνατό, μόλις σκάσαμε Numenor έφυγαν σαγόνια στο πάτωμα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Ουάου, πραγματικά της αρέσει η ιππασία 😮
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
ρε μλκς ξεκολλάτε επιτέλους, δείτε πρώτα και μετά πείτε μας. Είπαμε δεν είναι κανένα έπος, έχει τρύπες και λάθη (αυτό με το άλογο θα αμαυρώσει για πάντα την εικόνα που έχω σχηματίσει) αλλά σίγουρα είναι δυνατό, μόλις σκάσαμε Numenor έφυγαν σαγόνια στο πάτωμα.
Δεν βλέπω την σειρά για τους δικούς μου λόγους κι έτσι δεν μπορώ να την κρίνω συνολικά. Αναφέρομαι μόνο στην συγκεκριμένη σκηνή η οποία σε έπος που όλη την ώρα διαφημίζει το 1 δις, θα έπρεπε να έχει μαζέψει την αφρόκρεμα της υποκριτικής και του γενικότερου κλάδου.
Επίσης, γενικότερα σαν κουβέντα, δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν ταλέντα εκεί έξω. Μια ματιά να ρίξει κανείς σε χομπίστες θα καταλάβει ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες πένες στις fan κοινότητες. Δεν θέλουν όμως να τους δώσουν πάτημα γιατί δεν είναι του συναφιού τους και δεν θα υποκύψουν τόσο εύκολα σε μια τέχνη πλήρως στρατευμένη και καλουπωμενη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,668
ρε μλκς ξεκολλάτε επιτέλους, δείτε πρώτα και μετά πείτε μας.
Κάποτε ένας επαγγελματίας κριτικός κινηματογράφου είχε πει ότι δεν βλέπει ποτέ τις ταινίες πριν τις κρίνει. Κάτι τέτοιο «θα έβλαπτε την αντικειμενικότητά του»
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Λέτε να δούμε καμιά συνέχεια του Lotr με το Dagor Dagorath από το Amazon;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Είδα το τρίτο επεισόδιο, με διαφορά το χειρότερο μέχρι στιγμής. Είχε πολλές σαχλαμάρες ενώ η Γκαλάντριελ το παλεύει να γίνει η πιό αντιπαθητική πρωταγωνίστρια που έχω δει ποτέ.

Πέτυχα και το παρακατω


Αρκετά βοηθητικό για όσους σαν εμένα δεν ήταν Tolkienίτσες μικροί. Αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό πολλών.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Συνεχίζεται η κατηφόρα και στο 4ο επεισόδιο. Συμβαίνουν πολλά χαζά πράγματα δεξιά και αριστερά, τα χασμουρητά πέφτουν σύννεφο ενώ συνεχίζει να μου την δίνει η Γκαλάντριελ, της οποίας θέλω κάποιος να της ρίξει δύο χαστούκια μπας και ηρεμήσει. Η αποκάλυψη του Ανταρ ήταν καλή σκηνή και μου άρεσε και ο ηθοποιός αλλά νομίζω δεν είναι καλό σημάδι όταν έχεις φτάσει στο σημείο να υποστηρίζεις τους κακούς. Τα εφέ σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο, το όνειρο της βασίλισσας με τον καταποντισμό του Νούμενορ πολύ εντυπωσιακή σκηνή.

Πέρα από αυτά, έχω έναν φίλο που έχει μάστερ στην ανώτατη Τολκινική και μου εξηγεί, σε έντονο ύφος, γιατί είναι τόσο λάθος όλα αυτά που δείχνει η σειρά. Επιμένω, πως αν ήταν καλογραμμένη η σειρά δεν θα ενοχλούσε τον μέσο τηλεθεατή, αλλά τώρα είναι ένα ακόμα καρφί στο φέρετρο. Μιας και είπα για φέρετρο Why Is Queen Elizabeth II Going To Be Buried In A Lead-Lined Coffin?.

Ξανά στο θέμα μας. Έχουν μείνει 4 επεισόδια και δεν νομίζω πλέον ότι γυρίζει το παιχνίδι. Ειδικά από την στιγμή που στο τρέϊλερ έχουν δείξει και τον Μπαλρογκ που για τον φίλο ηταν μεγάλο NO NO NO
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εσείς που βλέπετε τρύπες δεξιά και αριστερά δεν τις πετάτε σε spoiler να δούμε και εμείς;
Δεν ξέρω πως δεν τα βλέπω, συνήθως μου χαλάνε την στιγμή οι χαζομάρες ότι και να βλέπω πλέον, αλλά τώρα εκτός από την σκηνή με το άλογο, όλα καλά μου είναι. Μπορεί να με χάζεψαν τα γραφικά του Νούμενορ, τι να πω.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Εσείς που βλέπετε τρύπες δεξιά και αριστερά δεν τις πετάτε σε spoiler να δούμε και εμείς;
Δεν ξέρω πως δεν τα βλέπω, συνήθως μου χαλάνε την στιγμή οι χαζομάρες ότι και να βλέπω πλέον, αλλά τώρα εκτός από την σκηνή με το άλογο, όλα καλά μου είναι. Μπορεί να με χάζεψαν τα γραφικά του Νούμενορ, τι να πω.
Θα είναι όλο spoiler😜😜

Λοιπόν, τα βασικά.
Η Γκαλάντριελ γιατί πέφτει στην θάλασσα? Αν δεν ήθελε να γυρίσει στο Valinor, ας μην έμπαινε στο πλοίο. Τι σκεφτόταν? Θα κατέβει στο πρωτάθλημα ανοιχτής θαλάσσης? Γιατί την αντιπαθούν στο Νούμενορ? Τι έχει γίνει μεταξύ Νουμεριανών και ξωτικών? Δεν τα πάνε τα ξωτικά αλλά κανείς δεν ξέρει γιατί. Γιατί ενώ ήταν υπό εντολή να κάτσει στο παλάτι, πήγε στην άλλη άκρη του νησιού? Γιατί κανείς δεν την σταμάτησε? Γιατί της έδωσαν να διαβάζει κειμήλια των Νουμεριανών? Ώστε, το σύμβολο ήταν χάρτης? Καλά, εδώ πέφτουμε στο πάτωμα από τα γέλια. Πως έκλεψε ο Halbrand το ξιφίδιο του Elendil? Μπροστά σε 200 νοματαίους? Γενικά, πόσο τυροκεφτές είναι ο Elendil? Και έλα βρε, ο Halbrand είναι βασιλιάς! Ούτε ο ίδιος δεν το ήξερε, ευτυχώς του το είπε η Gal. Τι νόημα είχε η σκηνή με το ξύλο? Που εξυπηρετεί την πλοκή, ο Halbrand να είναι στο κελί? Ποιά είναι η ανωτερότητα των Νουμεριανών εκτός από το ότι ζούνε μεσα στο allou fun park? Όλο το Νούμενορ είναι γεμάτο από κύριους Παντελήδες που φοβούνται μην έρθουν οι ξένοι και τους πάρουν τις δουλειές. Πως κοιμάται κάποιος που το σπίτι του είναι δίπλα στον καταρράκτη στο Νούμενορ. Δεν τον πιάνει κατούρημα όλη την ώρα? Να μείνει η Galadriel, όχι τελικά θα φύγει, όχι τελικά θα μείνει, α πέφτουν τα φύλλα, ας φύγουμε όλοι μαζί. Τι νόημα είχε να μας δείξει ότι ο πρώην βασιλιάς είναι ετοιμοθανατος? Και να μην ήταν, τι θα άλλαζε? Αφού η Miriel κάνει κουμάντο. Τι νόημα είχε η προσπάθεια απόδρασης των ξωτικών? Έγινε όλη η προσπάθεια για να πεθάνουν όλοι οι λευκοί ξωτικοί εκτός του Arondir (μιγάς privilege). Για να τον αφήσει ο άλλος ελεύθερο!! Με το βέλος και τις σαΐτες του!!! Ώστε να σκοτώσει και άλλα Ορκς!!!! Που μόλις δύο σκηνές πιο πριν, είχε δείξει πόνο στον θάνατο ενός!!!! Σταματάω γιατί βαριέμαι να βάζω θαυμαστικά. Ο Isildur τινάζει όλη του την καριέρα στον αέρα, γιατί?? Επειδή ακούει μια φωνή?? Πήγαινε στον ψυχίατρο αγόρι μου. Και γενικότερα, το Νούμενορ δείχνει λίγο σαν εργασιακή κόλαση, πρέπει να έχεις διαλέξει από τα 4 τι θα κάνεις για την υπόλοιπη ζωή σου? Ο Elrond είχε να δει τον κολλητό Durin είκοσι χρόνια, αλλά τώρα έκανε το Eregion - Khazad-dum Κολιάτσου Παγκράτι. Και γενικά, τι γίνεται με τον Elrond στο Khazad-dum. Κάνεις δεν τον τσεκάρει? Μιλάμε, δεν περνάει και απαρατήρητος. Είναι μισό μέτρο ψηλότερος από όλους. Τι νόημα είχε να μας δείξει τον λύκο στο πρώτο επεισόδιο με τα Harfoots? Γιατί ο γιος της Bronwyn μοιάζει 9 χρονών και έχει φωνή 32χρονου? Γιατί τα Ορκς που τον ψάχνουν πάνε πάνω κάτω την ίδια διαδρομή σαν κολλημένοι npc στο FarCry? Είναι και άλλα, αλλά έγραψα αυτά πρόχειρα. Κάποιος, σαν τον φίλο μου που "ξέρει" τον Tolkien του, θα σου βρει τα διπλά. Προσωπικά, δεν το βρίσκω καλογραμμένο, οι πρωταγωνιστές είναι αντιπαθητικοι και ηλιθιοι, η πλοκή δεν είναι οργανική, συμβαίνουν πολλά πράγματα που δεν σε κάνουν να νιώθεις. Η όλη εμμονή της Galadriel με τον Sauron ας πούμε, δείχνει γελοία και ας γνωρίζουμε εμείς ότι έχει δίκιο. Αυτα για την ώρα
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Η παρακάτω σκηνή παίζει ξανά και ξανά στο κεφάλι μου.
ΜΕΗΚ ΙΤ ΣΤΑΠ!




 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ενα Half-Ogre βλεπει σειρα με ξωτικα, νανους και χιουμαναδες. Σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας...
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Ενα Half-Ogre βλεπεις σειρα με ξωτικα, νανους και χιουμαναδες. Σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας...
Ελπίζω σύντομα σε promotion. Αν είναι ogre θα απογοητευτώ πολύ
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ειδα χθες το τεταρτο. Μεγαλη αγαπη σε slow motion βλεπω και δε το μπορω . Επισης οι διαλογοι ειναι τραγικοι. Μεχρι στιγμης χαμηλη βαθμολογια απο εμενα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Η παρακάτω σκηνή παίζει ξανά και ξανά στο κεφάλι μου.
ΜΕΗΚ ΙΤ ΣΤΑΠ!





από τότε που το είδα και εγώ σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω, πως είναι δυνατόν κάποιος, εκεί στην παραγωγή να το είδε αυτό και να είπε οκ καλό είναι το κρατάμε; Δεν έχει να κάνει ούτε με κακό γράψιμο, ούτε με τρύπιους διαλόγους, ούτε με μηδέν φαντασία, είναι καθαρά άθλια κακογουστιά!
 
Top Bottom