What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Το Guardians of the Galaxy Vol 3 έχει πολύ υψηλές βαθμολογίες στα διάφορα audience metrics παγκοσμίως. Φαίνεται πως θα σπάσει το σερί των αμφιλεγόμενων ή μετρίων ταινιών που είχε η Marvel τον τελευταίο καιρό.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Το Guardians of the Galaxy Vol 3 έχει πολύ υψηλές βαθμολογίες στα διάφορα audience metrics παγκοσμίως. Φαίνεται πως θα σπάσει το σερί των αμφιλεγόμενων ή μετρίων ταινιών που είχε η Marvel τον τελευταίο καιρό.
Μακάρι. Μου άρεσε η 1η (όχι τόσο η 2η). Βέβαια, δεν ξέρω εάν μπορεί να θεωρηθεί θετικό ή αρνητικό το ότι έχει καλές κριτικές η πιο guffy σειρά ταινιών της marvel. Φοβάμαι μην πάρουν ως μήνυμα ότι ο κόσμος θέλει ακόμα πιο χαζές ταινίες από αυτές που βγάζουν ήδη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Μακάρι. Μου άρεσε η 1η (όχι τόσο η 2η). Βέβαια, δεν ξέρω εάν μπορεί να θεωρηθεί θετικό ή αρνητικό το ότι έχει καλές κριτικές η πιο guffy σειρά ταινιών της marvel. Φοβάμαι μην πάρουν ως μήνυμα ότι ο κόσμος θέλει ακόμα πιο χαζές ταινίες από αυτές που βγάζουν ήδη.

Από αυτά που ακούω η ταινία είναι αναπάντεχα καταθλιπτική σε αρκετά σημεία. Ίσως ένας λόγος για τις καλές εντυπώσεις είναι και αυτός, τα παιδιά που μεγάλωσαν με Marvel έχουν κουραστεί από τον πολύ χαβαλέ και θέλουν τώρα κάτι πιο "σοβαρό".
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Από αυτά που ακούω η ταινία είναι αναπάντεχα καταθλιπτική σε αρκετά σημεία. Ίσως ένας λόγος για τις καλές εντυπώσεις είναι και αυτός, τα παιδιά που μεγάλωσαν με Marvel έχουν κουραστεί από τον πολύ χαβαλέ και θέλουν τώρα κάτι πιο "σοβαρό".
Καλό είναι αυτό (δεν διαβάζω καθόλου review για να έχω καθαρό μυαλό). Δεν υπάρχει πάντως περίπτωση να κάνουν σοβαρές ταινίες η marvel. Δεν το θέλει και φαίνεται με τα συνεχόμενα αστεία πάνω στις δραματικές σκηνές. Έχει και την εμπειρία από την DC που το σοβαρό ύφος(από man of steel και μετά) δεν απέδωσε
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Καλό είναι αυτό (δεν διαβάζω καθόλου review για να έχω καθαρό μυαλό). Δεν υπάρχει πάντως περίπτωση να κάνουν σοβαρές ταινίες η marvel. Δεν το θέλει και φαίνεται με τα συνεχόμενα αστεία πάνω στις δραματικές σκηνές. Έχει και την εμπειρία από την DC που το σοβαρό ύφος(από man of steel και μετά) δεν απέδωσε

Προσωπικά δεν το θέλω κιόλας. Το πολύ σοβαρό ύφος νομίζω ότι δεν δουλεύει καλά στα κόμικς με λίγες εξαιρέσεις. Χρειάζεται ένας βαθμός χιούμορ και αυτοσαρκασμού για να μπορέσει ο θεατής να δεχθεί τα όσα παλαβά συμβαίνουν.

View attachment 5447

Εν τω μεταξυ δε ξερω τι ειναι,δεν εχω δει το ετερναλςζ, μπορει να ειναι κρυμμενο.
:ROFLMAO:

Έχει γίνει αναφορά ως easter egg στις σειρές αλλά οι πληροφορίες λένε ότι θα είναι το επίκεντρο μιας επερχόμενης ταινίας.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Προσωπικά δεν το θέλω κιόλας. Το πολύ σοβαρό ύφος νομίζω ότι δεν δουλεύει καλά στα κόμικς με λίγες εξαιρέσεις. Χρειάζεται ένας βαθμός χιούμορ και αυτοσαρκασμού για να μπορέσει ο θεατής να δεχθεί τα όσα παλαβά συμβαίνουν.



Έχει γίνει αναφορά ως easter egg στις σειρές αλλά οι πληροφορίες λένε ότι θα είναι το επίκεντρο μιας επερχόμενης ταινίας.
Παρόλα αυτά, τα καλύτερα comic είναι σοβαρού ύφους. Δεν είναι της marvel φυσικά
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Παρόλα αυτά, τα καλύτερα comic είναι σοβαρού ύφους. Δεν είναι της marvel φυσικά

Αναλόγως του κριτηρίου το οποίο χρησιμοποιούμε. Γενικά στον κινηματογράφο και την τηλεόραση ισχύει ο άγραφος κανόνας ότι τα έργα που ανήκουν στο είδος του δράματος θεωρούνται de facto πιο "ποιοτικά". Κατά συνέπεια, ένα καταπληκτικό αλλά συμβατικό κόμικ δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσει απέναντι σε ένα αντίστοιχο πιο μέτριο αλλά δραματικό. Στον κινηματογράφο, η τέλεια zombie movie δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ βραβείο απέναντι σε μια απλά καλή δραματική ταινία. Οπότε ναι μεν αυτό που λες αληθεύει αλλά η τράπουλα είναι μάλλον σημαδεμένη.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
εχμ, νομιζω δεν ειναι θεμα ποιοτητας ή "ποιοτητας".
μηπως ειναι απλα το γεγονος οτι ζομπι δεν υπαρχουν, ενω δραματικα πραγματα συμβαινουν στις ζωες μας?
με ποια απ τις 2 καταστασεις θα ταυτιστει περισοτερο καποιος και θα την θεωρησει "σημαντικοτερη" εμπειρια?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
εχμ, νομιζω δεν ειναι θεμα ποιοτητας ή "ποιοτητας".
μηπως ειναι απλα το γεγονος οτι ζομπι δεν υπαρχουν, ενω δραματικα πραγματα συμβαινουν στις ζωες μας?
με ποια απ τις 2 καταστασεις θα ταυτιστει περισοτερο καποιος και θα την θεωρησει "σημαντικοτερη" εμπειρια?

Το ίδιο δεν λέμε; Ότι το θέμα επηρεάζει και διαστρεβλώνει την κριτική;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
εγω παντως λεω οτι δεν ειναι σημαδεμενη τραπουλα να νιωθει καποιος κοντυτερα με κατι που συμβαινει και στην δικη του ζωη.
αρα ενα drama δεν "θεωρειται πιο ποιοτικο". ειναι κατα κανονα κατι πιο αληθινο.

αυτο βεβαια για μενα ειναι μια γενικη αληθεια. δεν σημαινει ομως οτι δεν υπαρχουν ταινιες του φανταστικου σινεμα που να γεννανε συναισθηματα και να ειναι εφαμιλλης η ανωτερης ποιοτητας απο δραματικες ταινιες. π.χ. ο μπατμαν του νολαν η το σπαιντερμαν 2 του ραιμι (ανεξαρτητα απ τους αχωνευτους για μενα πρωταγωνιστες τομπι και κιρστεν).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
εγω παντως λεω οτι δεν ειναι σημαδεμενη τραπουλα να νιωθει καποιος κοντυτερα με κατι που συμβαινει και στην δικη του ζωη.
αρα ενα drama δεν "θεωρειται πιο ποιοτικο". ειναι κατα κανονα κατι πιο αληθινο.

Σεβαστή η άποψη σου. Για μένα το να κρίνει κάποιος την ποιότητα ενός έργου από την αληθοφανειά του είναι σαν να βαθμολογήσω εγώ αρνητικά ένα FPS γιατί θεωρώ τα strategy πιο εγκεφαλικά παιχνίδια. Στην προσωπική μου ζωή μπορώ να πιστεύω ότι θέλω, αν κρίνω κάτι επαγγελματικά οφείλω να είμαι δίκαιος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Τραβάτε ρε διαβάστε κανά Μπιλάλ να πούμε, μαρβελομαμάκηθοι :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Τραβάτε ρε διαβάστε κανά Μπιλάλ να πούμε, μαρβελομαμάκηθοι :p

Δεν ήξερα ότι ο παίκτης του ΠΑΟ έχει και συγγραφική δραστηριότητα, έχεις λινκ;

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δεν ήξερα ότι ο παίκτης του ΠΑΟ έχει και συγγραφική δραστηριότητα, έχεις λινκ;

αμε
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Πολύ καλό το τρίτο Guardians, με σωστές δόσεις (και υφές) δράματος, κωμωδίας, και δράσης. Το fan service αφορούσε κυρίως inside jokes μεταξύ των μελών της ομάδας και αναφορές στις προηγούμενες περιπέτειές τους, αντί για τα κυνικά και αχρείαστα cameos ηθοποιών/χαρακτήρων που επιστρατεύει η Marvel τελευταία. Η ιστορία της συγκεκριμένης ομάδας Guardians κλείνει πολύ όμορφα και -θεωρώ- ταιριαστά για όλους, ενώ αφήνει και τις απαραίτητες υπόνοιες ότι για κάποιους το ταξίδι στο MCU συνεχίζεται. Μπράβο στον Gunn, προσωπικά τον θεωρώ αρκετά άνισο δημιουργό με πολύ καλές και πολύ cringy στιγμές αλλά το Vol.3 για μένα ανήκει ξεκάθαρα στις πρώτες και φαίνεται πως ήταν εξαρχής ένα πολύ προσωπικό project για εκείνον.
8/10
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Μια φήμη αναφέρει ότι ο Sam Raimi μπορεί να σκηνοθετήσει τόσο το Dr Strange 3 όσο και το Avengers: Secret Wars.
 
Top Bottom