What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
η 2060 έχει παρόμοιες επιδόσεις με 1070 οπότε για 1440p θαρρώ είναι καλή επιλογή. τώρα άμα είναι να παίζεις 1080p και η rx590 μια χαρά είναι.

όσο για τα παιχνίδια δώρο θέλει και αγορά από καταστήματα που συμμετέχουν στο promotion. από Ελλάδα συμμετέχουν μόνο πλαισιο-eshop νομίζω. άμα γνωρίζει κανείς κανένα άλλο ας πει άλλα η amd αναγράφει μόνο αυτά τα δυο. (στο πλαίσιο για να πάρει ο αδερφός μου τα παιχνίδια έκανε κάτι τηλεφωνήματα και του τα έστειλαν με email σε κάτι μέρες.)
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Σε οθόνες, ειδικά τώρα που η Nvidia 'έσπασε' και άρχισε να υποστηρίζει το FreeSync, δες αν υπάρχει καμία από τις συμβατές 27άρες 1440p FreeSync σε καλή τιμή και θα χτυπήσεις τζάκποτ. Καθαρό G-Sync μόνο για 4Κ και πάλι με ερωτηματικό ως προς το κόστος/απόδοση.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
<blockquote>Σε οθόνες, ειδικά τώρα που η Nvidia ‘έσπασε’ και άρχισε να υποστηρίζει το FreeSync, δες αν υπάρχει καμία από τις συμβατές 27άρες 1440p FreeSync σε καλή τιμή και θα χτυπήσεις τζάκποτ.</blockquote>


Και 1080p. Μια χαρά ανάλυση είναι και σε μεγάλα panel!!!!
 

obelix3

Hobgoblin Captain
Joined
Oct 5, 2013
Messages
221
μετριες κριτικες ειδα στο youtube για την AMD Radeon VII
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
βασικα οτι review ειδα ηταν φαση καλη επιλογη/μεση λυση για content creators-gamers συνδιασμο. για τους μονο gamers πας σε αλλη επιλογη.
 

lazosv9

Commoner
Joined
Apr 6, 2019
Messages
10
καλησπερα σε ολους.θελω να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου και θα χρειαζομουν την βοηθεια σας.εχω ενα desktop 7 ετιας με i5 760@2,80ghz με ενα socket που νομιζω εχει καταργηθει και μια μητρικη της foxxcon αγορασμενο απο πλαισιο.σκευτομαι να αναβαθμισω μητρικη,επεξεργαστη και ραμ(απο καρτα γραφικων εχω μια nvidia gtx 1050 ti) και θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την συνθεση που εχω βρει. Μητρικη:msi x470 gaming pro η την asrock b450 pro4. επεξεργαστης: amd ryzen 5 2600x ραμ:corsair vengeance lpx ddr4-3200mhz 2x8.ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα υπαρχουν οπως και η καρτα γραφικων.θα εχω καποιο θεμα με αυτα που προανεφερα?απο θεμα bottleneck πως θα ειναι? Να πω πως η χρηση ειναι κυριως gaming
 

lazosv9

Commoner
Joined
Apr 6, 2019
Messages
10
Το budget ειναι μεχρι 350-400 ευρω.οσο δηλαδη βγαινουν αυτα τα 3 περιφερειακά που ανεφερα.στο μελλον ισως παρω και μια καλυτερη καρτα γραφικων
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το Β450. Η Asrock πιστεύω θα σε καλύψει. Ρίξε μια ματιά και αυτή μήπως σου αρέσει περισσότερο.

https://www.skroutz.gr/s/15608044/Gigabyte-B450-Aorus-Pro-rev-1-0.html

Οι μνήμες που γράφεις πρέπει να είναι αυτές.

https://www.skroutz.gr/s/7332757/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3200MHz-CMK16GX4M2B3200C16.html

Είναι αρκετό καιρό στην αγορά είναι γνωστές σε όλους τους κατασκευαστές μητρικών. Οπότε είναι απίθανο να έχεις κάποιο θέμα με αυτές και την μητρική.

Η κάρτα γραφικών θα κόβει λιγάκι τον 2600x, αλλά δεν είναι κάτι που χρήζει άμεσης αλλαγής. Την αλλάζεις όταν δεις οτι δεν τραβάει άλλο.

Ελπίζω το τροφοδοτικό σου να είναι καλό.

Σε τέτοιο μηχάνημα επιβάλλεται ένας SSD, αλλιώς το χαντακώνεις με HDD.



P.S. Καλώς όρισες στην παρέα μας.
 

lazosv9

Commoner
Joined
Apr 6, 2019
Messages
10
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.θα ριξω μια ματια στην μητρικη που εστειλες.ναι οι μνημες ειναι αυτες.τροφοδοτικο υπαρχει ενα των 550W ελπιζω να καλυπτει.επεισης υπαρχει και ssd 500gb samsung evo οπως και hdd 1tb
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Ο 2600 έχει την ίδια κατανάλωση με τον 760 που έχεις τώρα. Οπότε άμεσα δεν θα έχεις πρόβλημα με το τροφοδοτικό σου. Αν όμως είναι κανένα πατσαβούρι καλό θα ήταν να προγραμματίσεις την μελλοντική αλλαγή του. Οπότε κάνε ένα κόπο και κοίτα ακριβώς τι τροφοδοτικό έχεις.

Στα υπόλοιπα είσαι τζάμι.
 

lazosv9

Commoner
Joined
Apr 6, 2019
Messages
10
Το τροφοδοτικο δεν αναφερει καπου την μαρκα εκτος απο το αυτοκολλητο turbo x.παντως δεν εχω αντιμετοπισει καποιο προβλημα.υπαρχουν συγκεκριμενες μαρκες που ειναι καλες;και αν ναι εχεις να μου προτεινεις;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
ΔΕΝ έχεις καλό τροφοδοτικό, το αντίθετο μάλιστα. Κοίτα προς EVGA/Corsair μεριά.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Τα Τουρμπέξ είναι κάστομ λύση του Πλαισίου. Πολύ χαμηλή ποιότητα γενικά, ποντάρουν στο ότι οι υπολογιστές που θα τα 'φορέσουν' δεν θα ζοριστούν ποτέ. Δεν είναι πως ανατινάζονται κάθε δυο χρόνια, αλλά αμαρτία είναι να στήσεις δυνατό gaming PC και να μείνεις από Τουρμπέξ. Οι προτάσεις του Παύλου είναι στιβαρές και θα προσθέσω εδώ και τα Silverstone που χωρίς να έχουν τα 'γαλόνια' της Corsair, δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ και είναι και περισσότερο οικονομικά.

Από την άλλη, στο τωρινό μου σύστημα, Corsair 'φόρεσα' και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ως τώρα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
+1 για Silverstone. Το χω τώρα 9 χρόνια και δεν είχα το παραμικρό παράπονο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Συμφωνώ με ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω. Απλά να προσθέσω οτι το καινούριο τροφοδοτικό καλό θα ήταν να το πάρεις λίγο μεγαλύτερο, δηλαδή στα 600W-650W, για να αντέξει κάποιες μελλοντικές αναβαθμίσεις (π.χ. αλλαγή κάρτας γραφικών).

Όταν κάνεις την αναβάθμιση πες μας εντυπώσεις απο το νέο μηχάνημα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Παραθέτω για άλλη μία φορά https://ragequit.gr/hardware/item/psu-efficiency-psu-info/">το άρθρο του Φραπέ για τα τροφοδοτικά το οποίο παρότι γραμμένο πριν αισίως 4.5 (!) χρόνια μπορεί να λειτουργήσει ως οδηγός αγοράς καθώς παρέχει θεμελιώδεις πληροφορίες.

Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι πέραν των "μεγάλων" παικτών EVGA (μεγάλες χρονικές εγγυήσεις), Corsair, Coolermaster, NZXT υπάρχουν όντως εταιρείες με μικρότερες κυκλοφορίες (όπως η Silverstone που αναφέρθηκε). Το σημαντικό είναι μία εταιρεία να έχει σωστό QA (Quality Assurance) για τα προϊόντα της, ένα χαρακτηριστικό που είναι ολότελα αμφίβολο εάν το περνάνε τα Turbo-X, για αυτό έχουν και πολύ μικρό προσδόκιμο (ημι)ζωής.
 

lazosv9

Commoner
Joined
Apr 6, 2019
Messages
10
Εχεις απολυτο δικιο για το μεγαλυτερο τροφοδοτικο.απο το λιγο που το εψαξα και με αλλαγη μελλοντικα της καρτας γραφικων θα κινηθω καπου στα 650w.Σας χιλιοευχαριστω ολους.τα κομματια θα αγοραστουν προς το τελος του μηνα.εννοειτε θα σας γραψω εντυπωσεις



(Υ.Γ Ο 2600Χ ερχετε με προεγκατεστημενη θερμικη παστα η θα χρειαστω?)
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Ο 2600Χ έχει ήδη απλωμένη την πάστα στο κάτω μέρος της ψύκτρας. Αν αφήσεις την εργοστασιακή θα είσαι οκ, εγώ θα πρότεινα να την αφαιρέσεις και να βάλεις φρέσκια πάστα για καλύτερες θερμοκρασίες (κατά προτίμηση την Arctic MX-3 ή Arctic MX-4).

 
Top Bottom