What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Επειδή το gamepad μου (Logitech F710) τα έπαιξε μετά από αρκετά χρόνια χρήσης (κουμπιά πατιούνται μόνο τους, δεν πιάνει πάνω από μισό μέτρο απο το receiver και τέτοια) τι θα μου προτείνατε να πάρω πάντα σε ασύρματο και το οποίο να μην έχει θέμα με τα windows και να αναγνωρίζεται άμεσα;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Επειδή το gamepad μου (Logitech F710) τα έπαιξε μετά από αρκετά χρόνια χρήσης (κουμπιά πατιούνται μόνο τους, δεν πιάνει πάνω από μισό μέτρο απο το receiver και τέτοια) τι θα μου προτείνατε να πάρω πάντα σε ασύρματο και το οποίο να μην έχει θέμα με τα windows και να αναγνωρίζεται άμεσα;

Αν δεν εχεις οριο απο φραγκα, με κλειστα ματια αυτο...το πηρα στη πρωτη καραντινα και ειμαι υπερ-ικανοποιημενος. Εχει ανεβει η τιμη του βλεπω αποταν το πηρα...φραγκοφονιαδες!!!

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ποιος ο λόγος να πάρει προηγούμενης γενιάς, όταν έχει κυκλοφορήσει η νέα φουρνιά και μάλιστα σε καλύτερη τιμή;


Από άποψη συμβατότητας και αναγνώρισης, δεν υπάρχει πιο safe bet.

Από εκεί και πέρα βέβαια, αν ρε συ Arwindan ήσουν ευχαριστημένος με το F710, γιατί να μην ξαναπάρεις το ίδιο; Γλυτώνεις και ένα εικοσάρικο.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ωπ ωραιος! Δεν ειχα δει τη νεα φουρνια, ειχα στο fav το συγκεκριμενο μοντελο αν τυχον μου χαλασει το δικο μου...προφανως και εχεις δικιο!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
+1 για το XBox gamepad. Πολύ ποιοτικό και απολύτως κανένα πρόβλημα σύνδεσης σε windows με το dongle ή με bluetooth, αλλά και σε android-iOS. Προτείνω να πάρεις και το play and charge kit.

Αυτό που πόσταρε ο G0O δεν έχει το wifi dongle μέσα στην συσκευασία και θα χρειαστεί είτε να έχεις bluetooth στο PC ή να αγοράσεις ένα. Του τιναπή έχει. Για αυτό η διαφορά τιμής.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μιας και το συζητάμε, να πω κι εγώ τον πιο-first-world-problem-πεθαίνεις πόνο μου, γιατί ξέρω ότι εσείς εδώ μέσα θα δείξετε κατανόηση;

Λοιπόν, πολύ μου αρέσει το nuXbox controller σε μπλε χρώμα (για την ακρίβεια διχρωμία μπλε-άσπρο), ΟΜΩΣ για κάποιον λόγο που μου είναι αδύνατον να κατανοήσω, έχουν κάνει και τα A, B, X, Y buttons όλα μπλε αντί για τα κλασικά πράσινο, κόκκινο, μπλε, κίτρινο. Έχουν βάλει δίπλα στα κουμπιά κάτι γελοίες χρωματιστές τελίτσες για να θυμάται ο κόσμος την χρωματική αντιστοίχιση. ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟ;

Να σημειώσω ότι ο ίδιος controller στη μαύρη και την άσπρη version, διατηρεί το πατροπαράδοτο color pattern στα κουμπιά, μόνο στο μπλε τους ήρθε η όρεξη για νεοτερισμούς.

Μπορεί να ακούγεται γελοίο, αλλά με χαλάει τα μάλλα, και είναι ο βασικός λόγος που δεν πήρα το νέο Xbox controller blue, παρόλο που ο προηγούμενος έχει χαλάσει εδώ και μήνες. Τελικά θα καταλήξω στο κλασικό μαύρο, αν και ήθελα κάτι διαφορετικό ρε γαμώτο, και η Microsoft την έκανε την παλικαριά να δώσει επιλογές, αλλά δεν μπόρεσε να την κάνει σωστά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αλήθεια πόσο βγαίνει για Ελλάδα ένα custom από το site της MS? Εκεί μάλλον θα μπορούσες να το κάνεις όπως θες.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το F710 είχε θέματα με τα Windows γενικά. Δεν το αναγνώριζαν και έπρεπε να περάσεις drivers για το Xbox controller για να το αναγνωρίσει. Πριν από λίγο καιρό δεν μου το αναγνώριζε ούτε και έτσι και έπρεπε να πειράξω κάτι στη registry για να το φτιάξω. Είχε και θέμα με την εμβέλεια που έπιανε εδώ και καιρό, οπότε λέω να πάω σε κάτι που να μην μου δημιουργεί τέτοια θέματα.

Το νέο Xbox controller δεν βγαίνει σε κάποιο πακέτο μαζί με dongle?
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
ώπα, τι custom υπηρεσία είναι αυτή και δεν την έχω ξανακούσει; Link υπάρχει;
Ενώνω τη φωνή μου.
Ενσύρματο όμως δεν υπάρχει (εντάξει υπάρχει, τρόμαξα προς στιγμήν).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααα ninjaed by Admiral για νανοδευτερολεπτα!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
Αυτό το μπλε είναι τόσο όμορφο που με έκανε να αναζητήσω το λήμμα gamepad στην εγκυκλοπαίδεια του σπιτιού (ΔΟΜΗ). Από ότι διαβάζω δεν πρέπει να είναι και τόσο διαολεμενα μηχανήματα. Ίσως να χρειάζομαι ένα μπλε στολίδι για την φάτνη.
Εξάλλου έχει και τα χρώματα της πατρίδας μας επάνω, πώς να το αρνηθώ; Κι αν δεν μου κάνει, μπορώ κάλλιστα να το κρεμω από το μπαλκόνι στις εθνικές εορτές.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Great0ldOne όπως βλέπεις ούτε ένα λινκ δεν μας αφήνουνε να ποστάρουμε με την ησυχία μας. :cylons:

Η υπηρεσία δυστυχώς είναι οφ προς το παρόν αλλά η ιδέα είναι αυτή που σου είπα. Διαλέγεις χρώμα κορμού, grips, triggers, sticks, d-pad, κουμπιά. Μπορείς να κάνεις ό,τι γυφτιά ομορφιά θέλεις. Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου το κόστος της υπηρεσίας και των μεταφορικών. Αν το ψάξεις περισσότερο, όταν ανοίξεις, ρίξε μια ενημέρωση.

Η διαφορά του παλιού με το νέο αν θυμάμαι καλά είναι το share κουμπάκι που πρόσθεσαν. Στο μέγεθος είναι ίδιο, στα triggers δεν άλλαξε κάτι, ίσως να προσθέσαν κάποιο texture για να μην γλιστράνε, δεν θυμάμαι.

Το gamepad συνδέεται και παίζει και με οποιοδήποτε micro-usb καλώδιο για ενσύρματα, αν τελειώσουν οι μπαταρίες π.χ. ή για φόρτιση με το play and charge kit. Επίσης συνδέεται με bluetooth ή με το dongle. Η διαφορά του dongle με το bluetooth είναι ότι με το πρώτο στέλνεις και ήχο στο controller (έχει υποδοχή 3,5mm) και μπορείς να συνδέσεις μέχρι 8 χειριστήρια. Εγώ προσωπικά είχα χτυπήσει ένα ψεύτικο dongle από το ebay και δουλεύει μια χαρά.

Αυτό που πήρα ψεύτικο και δεν δούλεψε ήταν η μπαταρία (το play and charge kit που λέγαμε) που κράτησε το πολύ μια εβδομάδα. Πήρα το αυθεντικό και ησύχασα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
@Great0ldOne όπως βλέπεις ούτε ένα λινκ δεν μας αφήνουνε να ποστάρουμε με την ησυχία μας. :cylons:

Η υπηρεσία δυστυχώς είναι οφ προς το παρόν αλλά η ιδέα είναι αυτή που σου είπα. Διαλέγεις χρώμα κορμού, grips, triggers, sticks, d-pad, κουμπιά. Μπορείς να κάνεις ό,τι γυφτιά ομορφιά θέλεις. Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου το κόστος της υπηρεσίας και των μεταφορικών. Αν το ψάξεις περισσότερο, όταν ανοίξεις, ρίξε μια ενημέρωση.

Η διαφορά του παλιού με το νέο αν θυμάμαι καλά είναι το share κουμπάκι που πρόσθεσαν. Στο μέγεθος είναι ίδιο, στα triggers δεν άλλαξε κάτι, ίσως να προσθέσαν κάποιο texture για να μην γλιστράνε, δεν θυμάμαι.

Το gamepad συνδέεται και παίζει και με οποιοδήποτε micro-usb καλώδιο για ενσύρματα, αν τελειώσουν οι μπαταρίες π.χ. ή για φόρτιση με το play and charge kit. Επίσης συνδέεται με bluetooth ή με το dongle. Η διαφορά του dongle με το bluetooth είναι ότι με το πρώτο στέλνεις και ήχο στο controller (έχει υποδοχή 3,5mm) και μπορείς να συνδέσεις μέχρι 8 χειριστήρια. Εγώ προσωπικά είχα χτυπήσει ένα ψεύτικο dongle από το ebay και δουλεύει μια χαρά.

Αυτό που πήρα ψεύτικο και δεν δούλεψε ήταν η μπαταρία (το play and charge kit που λέγαμε) που κράτησε το πολύ μια εβδομάδα. Πήρα το αυθεντικό και ησύχασα.

Η MS υπόσχεται κάποιες βελτιώσεις, ειδικά στο d-pad, αλλά εντάξει, αυτά σπάνια κάνουν τη διαφορά ή ακόμα και γίνονται αντιληπτά από τον μέσο gamer. Για εμένα το πιο σημαντικό είναι πως η ενσύρματη σύνδεση του νέου controller πλέον γίνεται με usb-c και όχι micro-usb καλώδιο, ενώ η MS λέει ότι ενίσχυσε και τη θύρα. Ήταν το πιο συχνό failure point στον προηγούμενο controller γενικά, και η πρώτη βλάβη του δικού μου - εντάξει, το χρησιμοποίησα για λίγους μήνες wireless αλλά δεν μου αρέσει και τέρμα και τελείωσε, ε και μετά έβγαλε και πρόβλημα στον αριστερό μοχλό και πάπαλα.


Οπότε παίρνουμε αυτό
και είμαστε οκ;

Αν εξαιρέσουμε την τσέπη μας, ναι :p .
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η MS υπόσχεται κάποιες βελτιώσεις, ειδικά στο d-pad,

Τώρα παρατήρησα ότι όντω και εμφανισιακά το d-pad είναι διαφορετικό. Εντύπωση μου κάνει γιατί τουλάχιστον για αυτό το εύρος τιμής και λίγο παραπάνω, το d-pad του Xbox είναι μακράν το καλύτερο (μαζί με την 8bitdo).

Εγώ το έχω τρία χρόνια αν δεν κάνω λάθος και το μόνο που μου έβγαλε είναι ότι κάποια στιγμή τα Y/X δεν πατιόντουσαν (σαν κάτι να είχε σφηνώσει). Το μαρίναρα σε σπρέι επαφών και επανήλθαν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
Ρε κρυφοκονσολαδες, γιατί εμμένετε στο xbox και έχετε αφήσει στην απέξω το μορτικο του PS με τον μοχλό που κάνει γκράπαρα γκρούπαρα™; Τόσο άσχημο είναι; Ή μηπως το συγκεκριμένο εφέ δεν παίζει στην Μητέρα Πλατφόρμα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ρε κρυφοκονσολαδες, γιατί εμμένετε στο xbox και έχετε αφήσει στην απέξω το μορτικο του PS με τον μοχλό που κάνει γκράπαρα γκρούπαρα™; Τόσο άσχημο είναι; Ή μηπως το συγκεκριμένο εφέ δεν παίζει στην Μητέρα Πλατφόρμα;
Δεν ξέρω αν το αναγνωρίζουν κανονικά αυτό τα Windows ή θέλει τίποτα αλχημείες όπως το Logitech.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλά θέλουν αλχημείες τα Windows για να το δουν το DualShock, αλλά προσωπικά εκτός του ότι μου φαίνεται πολύ χειρότερης ποιότητας και μικρά τα triggers, στα χειριστήρια που έχουν το layout του PS βαράνε οι αντιχειρές μου μεταξύ τους.

Αν κάποιος δεν θέλει αναλογικά triggers πάντως, εξαιρετικά χειριστήρια είναι και τα 8bitdo, με υποστήριξη σε PC, PS, Xbox και Switch.
 
Top Bottom