What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,543
Αγορασα πριν λίγες μέρες αυτη τη smart tv https://www.skroutz.gr/s/18465800/LG-32LM6300PLA-Smart-Full-HD-32.html
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι. Εχω home cinema & αποκωδικοποιητη nova. Εχω ενώσει με καλώδιο RCA το home cinema με τον αποκωδικοποιητη και έτσι έχει ήχο το nova στα ηχεία του home cinema. Πως μπορώ να συνδέσω και την τηλεόραση να έχει ήχο στα ηχεία του home cinema χωρίς να βγάλω τα RCA καλώδια που έχω ενώσει το nova? Στην προηγούμενη τηλεόραση που είχε βύσμα για ακουστικά με καλώδιο Jack σε Jack είχα ενώσει την TV στο home cinema για όποτε ήθελα να δω ταινία από εξωτερικό σκληρό ή από ψηφιακά κανάλια και η νέα τηλεόραση δεν έχει. Θα κάνω δουλειά αν πάρω καλώδιο optical? Υπάρχει άλλο τρικ με κανένα splitter?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Απο οτι ειδα η TV εχει εξοδο digital audio optical. Αν εχει ο ενισχυτης σου κενη εισοδο optical γινεται με ενα καλωδιο. Αν οχι τοτε εξωτερικο DAC. TV>optical καλωδιο>dac>RCA αναλογικα καλωδια>ενισχυτης. Προυποθετει μια κενη αναλογικη εισοδο στον ενισχυτη.
Ωραια τουβουλα παντως. Καλοδουλευτη!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Υπάρχουν jacks τύπου Υ τα οποία λειτουργούν σαν αυτό που είπες προηγουμένως. Αλλιώς θα κοίταζα κάτι σε audio switch/hub όπου μπορείς να συνδέσεις επάνω ότι χρειάζεσαι και να βγάλεις μία έξοδο προς τα ηχεία
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το Home Cinema δεν έχει θύρες HDMI? Αν ναι κοίτα αν έχει ρύθμιση ARC (Audio Return Channel).
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,543
Το home cinema είναι παλιό και δέχεται μόνο hdmi καλώδιο και όχι hdmi-arc διαπίστωσα. Θα πάρω ένα καλώδιο με optical out να δω μήπως κάνω δουλεια

Edit->άκυρο ούτε optical out έχει. Tragic. Θα ψάξω splitter οπότε να ενωσω 4 arc καλωδια
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Εχω φαει ενα πακετακι.
Στο λαπτοπ εχω σκορπισει σε καθε πιθανη γωνια αρχεια του office γιατι δεν υπαρχει αυριο. Επειδη το αυριο ηρθε δεν βρισκω καποια αρχεια του office. Δεν υπαρχει φακελος που να μην περιεχει 10-20 φακελους που περιεχουν 20-30 φακελους με την ονομασια new folder 1,2,3,4,5,6,7,8,9... καθε αρχειο που ψαχνω εχει την ιδια ονομασια, new 1,2,3,100,1000.100 000....
Με την αναζητηση των windows δεν γινεται δουλεια γιατι ψαχνω πολλα πραγματα και καταληγω να ξεκιναω νεα αναζητηση.
Βρηκα στο μαγαζακι της microsoft ενα προγραμμα που κανει την δουλεια που θελω, manager για τα αρχεια του office αλλα δεν κατεβαινει, ολο error με την κλασσικη μορφη 444χ322 που δεν σημαινει τιποτα για μενα.

υπαρχει καποιο προγραμμα που να φτιαχνει λιστα με τα αρχεια ωστε να μπορω να τα τσεκαρω ενα προς ενα;
καποια random που δοκιμασα ψαχνουν ονομασια και οχι καταληξη αρχειου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
να ψαξω απο linux? τι καψιμο ειναι αυτο; ουτε που μου περασε απο το μυαλο. too much stress
βασικα θα βρω αλλο tutorial γιατι το συγκεκριμενο με υπνωτισε και δεν καταλαβα τιποτα. κατι μου λεει οτι το εκανες εκ του πονηρου.
....

εκανα skip την αρχη και ειδα οτι ειναι πολυ γρηγορο αλλα θελω να κανω run τα αρχεια, ενα προς ενα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
να ψαξω απο linux? τι καψιμο ειναι αυτο;
το θέμα είναι ότι η find κάνει ακριβώς αυτό που ζήτησες,

Για να δεις την λίστα με τα αρχεία με την ησυχία σου μπορείς να την συνδυάσεις με ανακατεύθυνση (σε txt αρχείο ή με σωλήνα στην less)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
την ωρα που με υπνωτιζε η λινουξου, βρηκα το FF file finder και το προτεινω. Εχω περισσοτερα word αρχεια απο το ΚΕΠ της γειτονιας σας.
ευχαριστω πολυ φιλτατε, μπηκε στην ατζεντα για τις επομενες αναζητησεις.


εστιασες στα ματια?
ναι, περισσοτερο απο οσο μου επιτρεπει η ηθικη μου. ειχαν το σχημα και το μεγεθος που μου αρεσει. χωρις ακροτητες που τις απεχθανομαι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αλλο ενα προβλημα. format ΔΕΝ ΚΑΝΩ.

Τον τελευταιο καιρο εχω ενα θεμα (μη software-ικο) και χθες ειχα μια αναλαμπη εξυπναδας. Ηθελα καποια video απο την καρτα sd της καμερας που παιζει για την ασφαλεια του χωρου. Επειδη καηκα, καθυστερησα να το κανω και ετσι η καρτα sd γεμισε και επαιξε delete στα παλια.
Εχω ενα προγραμμα για να ψαρευω σβησμενα αρχεια αλλα με τις καρτες sd δεν θελει να συνεργαστει. Τελικα επικοινωνησα με τον θειο και μου εδωσε ενα προγραμματακι δωρεαν, που δεν με αφησε ικανοποιημενο. δοκιμασα ενα δευτερο και εφαγα ενα ωραιο error
Unable to Execute files in the temporary directory. setup aborted, error 5: access is denied.

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα του προγραμματος αλλα γρηγορα καταλαβα οτι ειναι γενικο το κακο. Για να προσθεσω EVIL στην φαση, ουτε uninstall μπορω να κανω γιατι τρωω το ιδιο error.
Εκανα μια ψακτικη με το Malware bytes και τα βρηκε ολα κομπλε. Εκανα ενα check το συστημα των windows και ειναι κομπλε.
τσεκαρα τα permission και ειναι σωστα.
Εκανα νεο temp και τρωω αλλο σφαλμα που ειναι το ιδιο πραγμα αλλα με διαφορετικο ονομα.

οσο πληκτρολογουσα εψαχνα για λυσεις, τελικα το εκανα κουνελισια, εσβησα τον φακελο temp και εγιανε. ελπιζω για τα καλα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αρχικά, ακόμα και να συνεργαζόταν το πρόγραμμα με την κάρτα SD, μέρος των αρχείων (ή όλα) δεν θα μπορούσε να ανακτηθεί αφού μιλάμε για καταγραφικό. Αλλά το γνωρίζεις λογικά.

Σε έχασα στα errors και τον temp φάκελο. Τον temp των Windows λες; Το error έβγαινε όταν πήγαινες να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα του θείου; Αν ναι, τι δουλειά είχε στον temp folder;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Η καμερα εχει ανιχνευτη κινησης και ηχου και αποθηκευει τα video (mp4) σε καρτα SD. Επειδη δεν καταγραφει συνεχεια η sd καρτουλα ειναι ΟΚ. Παιζει και cloud αλλα δεν φιλοτιμηθηκα.
Αυτο ειναι το προβλημα.

παιζει ενας φακελος temp στο c users\μπλαμπλα\AppData\Local για καποιον λογο, αγνωστο, μου το εμφανιζε και στην απεγκατασταση.

EDIT
Βρηκα ενα προγραμμα, ξεχασμενο σε εναν ρημαδοσκληρο, και κανει δουλεια. 34% και ξεθαψε 429 video. ελπιζω να παιζει αυτο που χρειαζομαι γιατι θα φαω πολυ ξυλο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν θέλω να ρωτήσω τίποτα, απλά να αναφέρω ότι μου κάηκε το 750W τροφοδοτικό. 12 χρόνων. Πλέον απ' την αρχική σύσταση του PC των 12 χρόνων μού έχει απομείνει η μητρική (μόνο Asus), η μία πλακέτα RAM των 4 GB (απ' τα 8 που έχω πλέον), ο επεξεργαστής (Phenom II X4 955 3,2GHz) με το ανεμιστηράκι του και 1ΤΒ HDD (έχω βάλει και SSD 1TB).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Δεν θέλω να ρωτήσω τίποτα, απλά να αναφέρω ότι μου κάηκε το 750W τροφοδοτικό. 12 χρόνων. Πλέον απ' την αρχική σύσταση του PC των 12 χρόνων μού έχει απομείνει η μητρική (μόνο Asus), η μία πλακέτα RAM των 4 GB (απ' τα 8 που έχω πλέον), ο επεξεργαστής (Phenom II X4 955 3,2GHz) με το ανεμιστηράκι του και 1ΤΒ HDD (έχω βάλει και SSD 1TB).

RIP. Για την ιστορία, τι μάρκα ήτο το τροφοδοτικό;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
RIP. Για την ιστορία, τι μάρκα ήτο το τροφοδοτικό;
Ομολογώ ότι δεν τα ξέρω αυτά, δεν τα ψάχνω. Μόλις με πήρε ο τεχνικός που μου το άλλαξε. Με είπε ότι το προηγούμενο ήταν Cougar, και με έβαλε ένα NG.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
η μεγαλυτερη απορια τωρα ειναι απο που κανει rebrand ο λαρισσινος τα τροφοδοτικα.
ημουν τερμα περιεργος γιατι δεν ηξερα καμια ng και ψαχνοντας ετσι στα γρηγορα βρηκα αυτο

Bei Facebook anmelden

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Ομολογώ ότι δεν τα ξέρω αυτά, δεν τα ψάχνω. Μόλις με πήρε ο τεχνικός που μου το άλλαξε. Με είπε ότι το προηγούμενο ήταν Cougar, και με έβαλε ένα NG.
όχι ρε μαν γιατί δε ρωτάς εδώ να σου πούμε, δεν θες να βγάλεις άλλα 12 χρόνια; :p
 
Top Bottom