What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Βρε, το νινι σερνει καραβι. Κι αποτι φαινεται, στην προκειμενη περιπτωση, εμπλεκονται δυο εκ των τριων, υπερμεγιστων κακων, ever. Πυρ, γυνη Πι Σι (πισοειδες τηλεφωνο, το ιδιο ειναι). Οσο για το "παρακολουθουν", αν ποτε παρει το νιμου τεχνολογια εσελον, στα χερια του, τι να πω? we paint it!
To να γνωριζονται μεταξυ τους η Μ με την Λ, το αποκλειουμε?

Συγνώμη, αλλά τον κουνέλι δεν το σέρνει τίποτα. Οι δύο προσωπικότητες δεν γνωρίζονται αλλά και πάλι, αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο.
Μάλλον πρέπει να βρω τρόπο επικοινωνίας με το Viber, για να ρωτήσω στα ίσα και αντρικια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
κουνέλι δεν το σέρνει τίποτα
Γουσταρω με χιλια και το ευχομαι σε ολακερο τον ταλαιπορημενο αντρικο πληθυσμο.
να ρωτήσω στα ίσα και αντρικια.
Λαγος (κουνελι) πιπερι ετριβε κακο της κεφαλης του, μου ειχε πει η γιαγια μου. Ας ειν καλα το γινατι σου. Προσωπικα, θακανα delete, μην σου πω, deep format, και βουρ σε αναζητιση τριτης προσωπικοτητας. Μπαρμπαναπτης ων = καθε λιμανι και καυμος, που λεει και το ασμα. Λατρης, του οριζοντιου μπλεξιματος, αποφευγω. οπως τα βαμπιρ το σκορδο, τα καθετα μπλεξιματα. viber or not
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Ξερετε αν υπαρχει τροπος να κανεις το pc να αναγνωριζεται σαν λαπτοπ ή ταμπλετ? Ο λόγος που ρωτάω είναι το nova go που δεν υποστηρίζει να βλέπεις από desktop παρά μόνο από κινητο, τάμπλετ ή λαπτοπ σαν εξτρά συσκευές εκτός της τηλεόρασης
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Ξερετε αν υπαρχει τροπος να κανεις το pc να αναγνωριζεται σαν λαπτοπ ή ταμπλετ? Ο λόγος που ρωτάω είναι το nova go που δεν υποστηρίζει να βλέπεις από desktop παρά μόνο από κινητο, τάμπλετ ή λαπτοπ σαν εξτρά συσκευές εκτός της τηλεόρασης
Γιατι δεν συνδεεις το λαπτοπ με την τηλεοραση;/οθονη;
Γιατι εχεις nova go που θελει να σε στραβωσει με τις οθονιτσες;
βασικα μπερδευτικα....
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Ξερετε αν υπαρχει τροπος να κανεις το pc να αναγνωριζεται σαν λαπτοπ ή ταμπλετ? Ο λόγος που ρωτάω είναι το nova go που δεν υποστηρίζει να βλέπεις από desktop παρά μόνο από κινητο, τάμπλετ ή λαπτοπ σαν εξτρά συσκευές εκτός της τηλεόρασης

intriguing και σαν "θέμα" (privacy) και ως προς την λύση. Βασικά έτσι όπως το σκέφτομαι εξαρτάται πως καταλαβαίνει η Nova τι είναι το pc..

Χρησιμοποιεί την ύπαρξη ή μη μπαταρίας; το form factor της RAM; ή το enclosure του pc;; Θα έμπ1 στην διαδικασία να πειραματιστώ με το pc μου. Αλλά imma too old for formats r8 now.

Ίσως αυτό να βοηθήσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
intriguing και σαν "θέμα" (privacy) και ως προς την λύση. Βασικά έτσι όπως το σκέφτομαι εξαρτάται πως καταλαβαίνει η Nova τι είναι το pc..

Χρησιμοποιεί την ύπαρξη ή μη μπαταρίας; το form factor της RAM; ή το enclosure του pc;; Θα έμπ1 στην διαδικασία να πειραματιστώ με το pc μου. Αλλά imma too old for formats r8 now.

Ίσως αυτό να βοηθήσει.

Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει κάπου ότι ανιχνεύει τον τρόπο σύνδεσης της οθόνης.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Γιατι δεν συνδεεις το λαπτοπ με την τηλεοραση;/οθονη;
Γιατι εχεις nova go που θελει να σε στραβωσει με τις οθονιτσες;
βασικα μπερδευτικα....
Δεν έχω λαπτοπ ούτε ταμπλέτ αλλιώς θα το έκανα αυτό.
Το δωμάτιο μου είναι πρώην γκαράζ κολλητα με το σπίτι μας οπότε δεν έχω nova στο δωμάτιο μου. Για κανέναν αγώνα θα ήθελα να έβλεπα μέσω nova go. Θα δοκιμάσω τα κόλπα που είπατε αλλιώς θα βάλω multiview
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
αν έχεις smart TV μπορείς να κάνεις screen cast από το κινητό, βασικά και στο PC το κάνεις αλλά η ποιότητα είναι λίγο κάπως.


Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα κινητά υποστηρίζουν USB to HDMI από την θύρα φόρτισης με το αντίστοιχο καλώδιο, αλλά διάφοροι τσουτσέδες κατασκευαστές το μπλοκάρουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Εγω ξερω οτι φτασαμε σε σημειο οπου ο παροχος της ΦΧΨ υπηρεσιας, θα κρινει ποια συσκευη θα χρησιμοποιησεις. εαν αυτο δεν ειναι αλητεια και λογος να ξεκινησει ο πολεμαχαρης ο τριτος, που λενε και οι lost bodies, τοτε δεν ξερω τι πρεπει να γινει. αηδια καταντησαν.
Για οτιδηποτε αλλο εκτος καλωδιου πχ screencast κτλ χρειαζομαστε ιδιαιτερο hardware. Μια χαρα τα εχουν χτισει οι κουφαλες για να μας ψειριζουν χωρις λογο δηλαδη αυτο....
Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα κινητά υποστηρίζουν USB to HDMI από την θύρα φόρτισης με το αντίστοιχο καλώδιο, αλλά διάφοροι τσουτσέδες κατασκευαστές το μπλοκάρουν.

εχεις φαει πακετο φιλτατε Chosen
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Υπάρχει χρονικό σημείο από το οποίο και μετά "πρέπει" να αλλαχθεί το psu; Έχω ένα Corsair το οποίο έχει κλείσει τα 8 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα, περαν από κάποιο γρασάρισμα που ήθελε ο ανεμιστήρας. Θεωρητικά η λειτουργία τους χειροτερεύει με τον καιρό έτσι;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Υπάρχει χρονικό σημείο από το οποίο και μετά "πρέπει" να αλλαχθεί το psu; Έχω ένα Corsair το οποίο έχει κλείσει τα 8 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα, περαν από κάποιο γρασάρισμα που ήθελε ο ανεμιστήρας. Θεωρητικά η λειτουργία τους χειροτερεύει με τον καιρό έτσι;

Ναι, από όσο ξέρω γίνεται λιγότερο efficient όσο περνά ο καιρός με αποτέλεσμα να χρειάζεται να δαπανήσει περισσότερη ενέργεια για να προσφέρει τα ίδια βατ. Κατά τα άλλα πάντως δεν έχω υπόψη μου κάποιον παράγοντα που να βάζει αυστηρή ημερομηνία λήξης πέρα από τον γενικό κίνδυνο να καεί κάποια στιγμή όσο παλιότερο είναι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Οχι θεωρητικα φιλτατε, δυστηχως. Οι πυκνωτες τρωνε ξηρασια, μαζευει πολυ σκονη εκει μεσα και ζεστη. Εχεις μπει ηδη σε εμπολεμη ζωνη, τα 8 χρονια δεν ειναι λιγα. Αν δεν τον υπερφορτωνεις και τον κρατας δροσερο θα εχει μια μικρη θεληση για ζωη.
Θα σε συμβουλευα να το αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια, οχι αυριο, μεθαυριο αλλα καλο ειναι να μην κλεισεις δεκαετια με αυτο.
Δεν εχει σημασια οτι τωρα λειτουργει αψογα. Συμφωνα με τον νομο του χρηστη υπολογιστων, θα σου σκασει κυριακη πρωι και σε στιγμη που θα εχεις κατι σοβαρο να κανεις.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
To degredation είναι δεδομένο με την χρήση. Απλά δεν είναι εύκολο να δόσεις συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα ζωής, γιατί ο βαθμός εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την χρήση, εφόσον μιλάμε για PSU της προκοπής. Το πιο ευπαθές εξάρτημα στο τροφοδοτικό είναι συνήθως οι πυκνωτές. Γι αυτό κιολας συστήνονται οι ποιοτικές μονάδες διότι έχουν καλύτερης ποιότητας πυκνωτές που αυξάνουν την διάρκεια ζωής.

Είναι σημαντικό το τροφοδοτικό να μην δουλεύει σε full load (συνήθως και το efficiency pik είναι πιο χαμηλά, πιο κοντά προς το 50% load),

Να δουλεύει με καλή ψύξη. Airflow στο case ή και στο χώρο, καθαρές εξατμίσεις-εισαγωγές.

Να μην δέχεται stress από τον τοίχο. Ασταθής τάση κτλ.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος δεν είναι να καεί απλά το PSU αν υπάρχει κάποιο θέμα. Αλλά να μην δίνει σωστές τάσεις και να δημιουργεί ζημιά σε άλλα εξαρτήματα. Το καλό είναι ότι είναι μετρήσιμο πόσο καλά δουλεύει, αν δεν υπάρχει εξάρτημα (psu tester ή πολύμετρο κτλ) γίνεται κανείς να ελέγχει τις τάσεις από το bios.

Γενικά online θα δει κανείς, να μιλάνε για 5 χρόνια λειτουργίας για καλές μονάδες αλλά προσωπικά αν δεν έβλεπα κάποια μέτρηση σημαντικά εκτός προδιαγραφής δεν θα το άλλαζα. (και το δικό μου είναι κάπου 8 χρονών).
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι τα τροφοδοτικά είναι απο τα τελευταία πράγματα που σκέφτεται να αλλάξει κάποιος, οι περισσότεροι τα αλλάζουν όταν χαλάσουν.
Το δικό μου το έχω απο το 2009 ή το 2010 απο τότε που έφτιαξα αυτό τον πύργο. Το είχα πάρει αρκετά μεγάλο (700W) και με εγγύηση στα 5 χρόνια. Δουλεύει κανονικά, παρόλο που απο τις αναβαθμίσεις αυξήθηκε η κατανάλωση. Το σύστημα το έχω σε ups και κάθε βράδυ κλείνω τελείως το ρευμα γιατί το ανεμιστήρι του ups δεν μ' αφήνει να κοιμηθώ.
Θα το αφήσω καμία δεκαετία ακόμη και μετά το αλλάζω. :LOL:
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
E, μα πειτε και τις ρατσες των τροφοδοτικων, τουλαχιστον αυτοι που το εχουν χρονια, για να περνουμε ιδεες. Corsair και Seasonic απο τα κορυφαια, νομιζω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
E, μα πειτε και τις ρατσες των τροφοδοτικων, τουλαχιστον αυτοι που το εχουν χρονια, για να περνουμε ιδεες. Corsair και Seasonic απο τα κορυφαια, νομιζω
Corsair, not great not terrible
seasonic γκαραντί

τώρα γενικά είναι λίγο μπάχαλο η φάση, αφού τα περισσότερα τροφοδοτικά εκεί έξω δεν τα φτιάχνουν οι μάρκες που τα πουλάνε, seasonic και FSP κάνουν ΟΕΜ συμφωνίες και πουλάνε σε τρίτους χωρίς να φαίνονται.

Η καλύτερη λύση είναι αυτό που θα σταμπάρεις να το ψάξεις λίγο αν έχει κανένα σε βάθος review και όχι "με το κιλό" και φυσικά να μην εμπιστευτείς απλά ότι είναι μάρκα.

Είδαμε τη gigabyte...


Εγώ έχω στο γραφείο ένα XFX που θυμάμαι τότε που το πήρα είχε κάτι κορυφαία review και στο σπίτι ένα corsair VS, 450 και τα 2 με 80άρια bronze αν δεν κάνω λάθος σε απόδοση.

Γενικά πάντως νομίζω ότι η επόμενη αγορά μου σε τροφοδοτικό θα είναι εκ του ασφαλούς και θα τα ακουμπήσω στην seasonic.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
EVGA. Μονόδρομος για μένα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
κακα προιοντα συμβαινουν και στις καλυτερες εταιριες. το θεμα ειναι το μετα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Το είχα πάρει αρκετά μεγάλο (700W) και με εγγύηση στα 5 χρόνια
Thermaltake 1500w δεν προλαβε να δει 7ετια επειδη παιζει αυτο που ειπε ο Nitro. παιρνεις το επωνυμο και το εχει συναρμολογησει ο χουεν λη στο υπογειο του σπιτιου του ο οποιος πληρωνεται 20 σεντς το κομματι. Τα τροφοδοτικα δεν ειναι επεξεργαστες.
 
Top Bottom