What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ναι σκετονα...δεν πολυεψαξα διαφορες 2600χ και απλο, αλλα ητανε αγορα της στιγμης, ειχε πεσει απο το ψυχολογικο οριο των 100 ευρω (τονε πηρα 98) ενω ο αλλος ειχε 135 με μεταφορικα, και απο το ιδιο μαγαζι πηρα πακετο mobo/ram οποτε δε πληρωσα μεταφορικα και για τα αλλα δυο. Σε φαση κανα 50αρι υπολογιζω να γλιτωσα.

Και μολις τωρα ψηθηκα να τσεκαρω τις διαφορες τους :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κατά την γνώμη μου αξίζει, αλλά δεν πειράζει 😅😛.

Εγώ ρε γμτ δεν βρήκα μαγαζί χωρίς μεταφορικά γιατί όλοι λένε ότι μένω σε δυσπρόσιτη περιοχή... Omg k 3 X lol xD t n knc DN przei.

Τώρα θα ξεκινήσουμε τις ερωτήσεις για υδρόψυξη, μια που φτάνει το καλοκαίρι.

Πς: εφόσον αλλάζω σχεδόν τα πάντα, γλιτώνω και το καθάρισμα της παλιάς μονάδας 😜🤪🙃
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλοφόρετα, παίδες!

Χρόνε, τι κουτάκι τσίμπησες και ποιο Aerocool σου βγήκε μάπα; Γιατί το Aero-500 το θεωρούσα πολύ τίμια πρόταση στα 50 ευρώ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τώρα πήρα το NZXT H Series H510 black red
Το Aerocool είναι το GT advance. Μπορεί να έκανε 35 ευρώ αλλά δεν άξιζε σε καμία περίπτωση. Το πλαϊνό καπάκι δεν κλείνει πλήρως και το κενό που αφήνει, αν δουλεύουν στο τέρμα τα ανεμιστήρια, από την ταλάντωση χτυπάει με τον κορμό. Οπότε και δεν έχω πλαϊνό καπάκι εδώ και χρόνια. Το φίλτρο που είχε μπροστά από την μάνα του έβρισκε στον ανεμιστήρα και εν τέλει το έβγαλα κι αυτό.
Δηλαδή έδωσα 35 ευρώ για να έχω έναν συλλέκτη σκόνης πάνω στον οποίο κρέμασα την μητρική 😛
Θα μου πεις καλά κι εσύ τι περίμενες με αυτό το ποσό; Ε περίμενα τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές κουτί κι ας μην ήταν τόσο σούπερ ουαου. Καλύτερα δηλαδή να είχα το ένδοξο κουτί του σρεντερ!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Θα μπορούσες να βάλεις λίγο πλαστελίνη (blue tack) εκει που σου κάνει το κενό για να μην το αφήνει να ταλαντώνεται από το κραδασμό.

μαστρομίτσος ce
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εφτασαν τα πραματα!!! Καλη φαση, αν σκεφτεις οτι τα παραγγειλα Παρασκευη 8 το πρωι.

Μια ερωτηση ρε σεις. Ενω το CPU και η RAM ηρθαν σφραγισμενα (το CPU με ετικετα και οι RAM σε πλαστικο κουτι), το κουτι της μητρικης δεν ειχε καποιο σφραγισμα,σελοφαν η κατι τετοιο. Εσωτερικα απο το κουτι ολα τα καλωδια/βιδες ειναι κλεισμενα σε φακελακια και η μητρικη σε εχει τη κλασσικη πλαστικη σακουλα/θηκη που βαζουν και στους δισκους, αλλα αντιθετα με τους δισκους που πηρα προσφατα και ηταν σφραγισμενοι αυτη η σακουλα απλα ηταν διπλωμενη (ατσαλακωτη ομως εργοστασιακα διπλωμενη) και δεν ειναι ακολλητη.

Η ερωτηση ομως ειναι τουτη...Δεν μπορω να τη δοκιμασω για 8 ωρες ακομη γιατι ειμαι στη δουλεια. Ετσι ειναι πλεον το πακεταρισμα μητρικων/ηταν ετσι παντα και δε θυμαμαι, η παιζει να ειναι καμια επιστροφη με ρισκο να μη δουλευει; Αμα ειναι να τους παρω τηλ να τους το επισημανω τωρα που ειναι νωρις
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν έχει χρησιμοποιηθεί θα φαίνεται στις οπές βιδωματος επάνω στο κουτί καθώς και στις αντίστοιχες που βιδωνει το φουρφουρι του επεξεργαστή.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Σωστα!!! Δεν το σκεφτηκα αυτο!

Μολις τη τσεκαρα, δε φαινονται χαραξιες η αλλα σημαδια στις οπες...τωρα το μερος που εχει τις οπες για το φουρφουρι εχει ασφαλεια πανω οποτε δεν το τσεκαρα...λογικα νταξει θα ειναι απλα ειμαι λιγο παρανοικος με νεα πραγματα :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
λογικα νταξει θα ειναι απλα ειμαι λιγο παρανοικος με νεα πραγματα :p

Aren't we all? ;)

Καλορίζικα παίδες. Ανεβάστε και καμιά φωτό.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Θενξ ρε συ!!!

Προσπαθω να ανεβασω φωτό από τη δουλειά με τα κουτιά, αλλα δεν με αφηνει (3,4mb εικονα λεει οτι ειναι μεγαλη)

Edit
 

Attachments

  • IMG_20200224_132805_compress74.jpg
    IMG_20200224_132805_compress74.jpg
    599.8 KB · Views: 13
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Λοιπον τελευταια ερωτηση το υποσχομαι!

Επειδη με εχει πιασει η ρουχλα και ειναι αρχη της εβδομαδας δε ψηνομαι να κανω backup, νεες εγκαταστασεις στα games/progs να ψαχνω δεξα αριστερα πραματα και θαματα...αλλα ταυτοχρονα ψηνομαι να σεταρω το πισι....αν τα αλλαξω ολα και μπουταρω θα εχει νοημα η;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Νέο PC = νέο OS install, και για σιγουριά με τα Win 10 να μην κάνουν τα δικά τους, με το PC εκτός σύνδεσης internet, μέχρι να περάσεις ότι driver θες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Νέο PC = νέο OS install, και για σιγουριά με τα Win 10 να μην κάνουν τα δικά τους, με το PC εκτός σύνδεσης internet, μέχρι να περάσεις ότι driver θες.

Νταξει δεν ειναι και νεο πισι...mobo-cpu-ram αλλαζει, τα αλλα ειναι παλια :p
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
zomg, κάποιος έβγαλε το factory seal από το κουτί της μητρικής δλδ; deaaaaaaath.

Αν είναι από Ελλάντα η αγορά, εγω δε θα το κρατουσα με τπτ (αλλά είμαι και ψυχάκιας με αυτά, don't mind me )
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Προσωπικά θα με ενδιέφερε περισσότερο να τα ψεκάσω με αντισηπτικό παρά να κοιτάξω τα αυτοκολλητάκια. Και που ξέρω αν έχει φταρνιστεί κάνας Κινέζος πάνω στο pcb?
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Παιδες σορρυ που δεν απανταω...το χρονομετρο λεει 5ωρες και 49 λεπτα and counting... οπου ναναι τελειωνω και θα συρθω στο κρεββατι να ονειρευτω τηγανιτες πατατες με μπεικο


Edit:
1)Εγκατασταση hardware 1μιση ωρα
2) Backup 1 ωριτσα
3) γαμημενες ρυθμισεις των windows και να φερω το συστημα στα μετρα μου με εγκαταστασεις κλπ...αξια ανεκτιμητη...χρονος αιωνιος...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ηθικο διδαγμα για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι...

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κανετε αναβαθμιση πισι αν ειστε κουρασμενοι,βαριεστε και πεινατε.


Εκανα μαλακια με τα SATA περιφερειακα μου και δεν ενιωθα οτι τα ειχα βαλει τα καλωδια οπως ναναι, με αποτελεσμα ο χρονος μπουταρισματος να ειναι 2-3 λεπτα και σε καθε restart το συστημα να παιζει ρουλεττα για να δει τι θα αναγνωρισει και τι οχι.

Σε αυτο βαζουμε και το συνδυασμο οτι δεν ειχα ετοιμο το DVD-rom μου για να βαλω τους drivers της μητρικης (που βλακωδως ειχα κατεβασει ΜΟΝΟ το all-in-one graphics drivers απο το site της asrock) και της καρτας wifi (μοιραζομαι ιντερνετ) και να μην καταλαβαινω γιατι η μονη πηγη για ηχεια να ειναι το μονιτορ?!?!?!

Στο εν τω μεταξυ εκανα αλχημειες και κατεβασα τους drivers του wifi απο το κινητο αλλα δεν αναγνωριζε σωστα τις usb θυρες η μητρικη γιατι δεν ειχε τους σωστους drivers Oo, πηγα να πεσω απο τη σκαλα και να πατησω τη γατα μου καθως κατεβαζα το DVD απο το παταρι και παραλιγο να ξεριζωσω την PCI-e υποδοχη επειδη ξεχασα να απασφαλισω την καρτα γραφικων....ΑΑΑαααααααα!!!!

Σημερα ξυπναω, κοιταω τη μητρικη αναφωνω "μα ποσο ηλιθιος εισαι" και βαζω τα καλωδια στη σωστη σειρα.μπουταρουν ολα κομπλε, βαζω να κατεβει το warhammer και το division 2 και φευγω για τη δουλεια μου....

Επαναλαμβανω

Ηθικο διδαγμα για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι...

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κανετε αναβαθμιση πισι αν ειστε κουρασμενοι,βαριεστε και πεινατε.


edit: Χρονος ταλαιπωριας 6-6μιση ωρες
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μου θυμίζεις εμένα, με την διαφορά ότι δεν γουστάρω τις γάτες :p
Άντε να έρθουν και τα δικά μου. Μου τρέχουν τα σάλια!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ηθικο διδαγμα για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι...

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κανετε αναβαθμιση πισι αν ειστε κουρασμενοι,βαριεστε και πεινατε.


Εκανα μαλακια με τα SATA περιφερειακα μου και δεν ενιωθα οτι τα ειχα βαλει τα καλωδια οπως ναναι, με αποτελεσμα ο χρονος μπουταρισματος να ειναι 2-3 λεπτα και σε καθε restart το συστημα να παιζει ρουλεττα για να δει τι θα αναγνωρισει και τι οχι.

Σε αυτο βαζουμε και το συνδυασμο οτι δεν ειχα ετοιμο το DVD-rom μου για να βαλω τους drivers της μητρικης (που βλακωδως ειχα κατεβασει ΜΟΝΟ το all-in-one graphics drivers απο το site της asrock) και της καρτας wifi (μοιραζομαι ιντερνετ) και να μην καταλαβαινω γιατι η μονη πηγη για ηχεια να ειναι το μονιτορ?!?!?!

Στο εν τω μεταξυ εκανα αλχημειες και κατεβασα τους drivers του wifi απο το κινητο αλλα δεν αναγνωριζε σωστα τις usb θυρες η μητρικη γιατι δεν ειχε τους σωστους drivers Oo, πηγα να πεσω απο τη σκαλα και να πατησω τη γατα μου καθως κατεβαζα το DVD απο το παταρι και παραλιγο να ξεριζωσω την PCI-e υποδοχη επειδη ξεχασα να απασφαλισω την καρτα γραφικων....ΑΑΑαααααααα!!!!

Σημερα ξυπναω, κοιταω τη μητρικη αναφωνω "μα ποσο ηλιθιος εισαι" και βαζω τα καλωδια στη σωστη σειρα.μπουταρουν ολα κομπλε, βαζω να κατεβει το warhammer και το division 2 και φευγω για τη δουλεια μου....

Επαναλαμβανω

Ηθικο διδαγμα για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι...

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κανετε αναβαθμιση πισι αν ειστε κουρασμενοι,βαριεστε και πεινατε.


edit: Χρονος ταλαιπωριας 6-6μιση ωρες


Πω ρε φίλε, ούτε στο Ψυχώ τόση αγωνία, με έλουσε κρύος ιδρώτας εκεί με το παραλίγο ξήλωμα της pci-e θύρας.

Θέλει αγάπη και προδέρμ το pc building, ρε Βυσιγότθοι. Καρδιακούς θα μας κάνετε στα καλά καθούμενα.
 
Top Bottom