What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
χαχαχα ολα καλα πηγαν!
Το τραβαγα, το τραβαγα το κακομοιρο το pcb δεν ελεγε να βγει, σε μια φαση σκεφτομαι "waaaait a minute..." και με ελουσε κρυος ιδρωτας :p
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Γι' αυτό και εγώ έχω μητρική με 2 μεγάλες pci-e. Αν κάνω καμία μ@λ@κι@ με την πρώτη, να μπορώ τουλάχιστον να κουμπώσω την gpu στην δεύτερη. :ROFLMAO:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Γι' αυτό και εγώ έχω μητρική με 2 μεγάλες pci-e. Αν κάνω καμία μ@λ@κι@ με την πρώτη, να μπορώ τουλάχιστον να κουμπώσω την gpu στην δεύτερη. :ROFLMAO:

Στανταρακι! :p

Χμμμ, σοβαρα τωρα, αν ξεριζωθει ξερω γω η μια θα δουλευει η μητρικη γενικα ρε αν εχουν διαλυθει οι αγωγοι;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Άμα διαλύσεις τις πίστες τότε μάλλον σου αξίζει να σου στείλουν ολόκληρο πισι της αρεσκείας σου 😛
Σε μία παλιά μητρική μου είχε σπάσει το αυτακι της PCI και από το ζόρι κάποια στιγμή έχασα την πλαστική βάση εξωτερικά της θύρας. Εντάξει, στέκοταν, είχε και μία βάση από κάτω γιατί είχα μονταρισμένο fan οπότε δεν είχε κίνδυνο να πέσει.
Γενικά πήγαινε για πρωταγωνιστής στο mad Max αυτό το πισακι
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ερώτηση...χτες τεσταρα το Division 2 για καμια ωριτσα και μου μυρισε η καινουργιλα του CPU :D

Απο περιεργεια μπηκα στο aida64, εκτος οτι μου ειπε οτι δεν ξερει ποια μητρικη εχω, μου εβγαλε θερμοκρασια cpu 39 βαθμους ενω θερμοκρασια cpu diode 105 βαθμους...googlarw τι ειναι η cpu diode και λενε οτι ειναι η πραγματικη θερμοκρασια του cpu και δεν πρπ να ειναι ψηλα αλλα δε λεει ποσο...googlarw τι θερμοκρασιες πιανει ο ryzen 2600 και μου βγαζει 39-45 δηλαδη οσες μου βγαζει το κανονικο...τι φαση;

Φοραω τη μαμισια και παει μπαλα, η ειναι ΨΕΜΑ και θα μου ΚΑΕΙ ΤΟ ΠΙΣΙ σα το χριστουγενιατικο δεντρο της ομονοιας;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καλορίζικο το σεταπ.
Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ και περνάω τους οδηγούς. Συγχαρητήρια στην ASUS για τους φοβερούς οδηγούς της. Καμία σχέση με την ταλαιπωρία που είχα φάει με την gigabyte σε δύο διαφορετικά sockets... και πάλι άκρη δεν έβγαλα...
Τώρα μένει μόνο να ξεκινήσει το μακρύ ταξίδι του κατεβάσματος και να απολαύσω την ησυχίαου NZXT

ΥΓ: Εννοείτια ότι κι εγώ από την βιασύνη μου ξεκίνησα να βγάζω την κάρτα γραφικών χωρίς να έχω πατήσει τον διακόπτη. Ευτυχώς με το πρώτο ζόρι θυμήθηκα έναν συμφορουμίτη που τα έκανε μούσκεμα και το έσωσα :p Μεγάλη άνεση το φαρδύ κουτί παίδες, καμία σχέση. όλα πολύ πιο άνετα. Βέβαια πολλά τα νέα τρικ και ίσως γεράσαμε για δαύτα.

Ρε σεις έκαμα μαλακία.... Αντί για 2χ8 πήρα 2χ4 ραμ πωωωωω... Ελπίζω να μου την αλλάξουν αν και την κάρφωσα πάνω στην μητρική...
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Ερώτηση...χτες τεσταρα το Division 2 για καμια ωριτσα και μου μυρισε η καινουργιλα του CPU :D

Απο περιεργεια μπηκα στο aida64, εκτος οτι μου ειπε οτι δεν ξερει ποια μητρικη εχω, μου εβγαλε θερμοκρασια cpu 39 βαθμους ενω θερμοκρασια cpu diode 105 βαθμους...googlarw τι ειναι η cpu diode και λενε οτι ειναι η πραγματικη θερμοκρασια του cpu και δεν πρπ να ειναι ψηλα αλλα δε λεει ποσο...googlarw τι θερμοκρασιες πιανει ο ryzen 2600 και μου βγαζει 39-45 δηλαδη οσες μου βγαζει το κανονικο...τι φαση;

Φοραω τη μαμισια και παει μπαλα, η ειναι ΨΕΜΑ και θα μου ΚΑΕΙ ΤΟ ΠΙΣΙ σα το χριστουγενιατικο δεντρο της ομονοιας;

Αν δεν κάνω λάθος η μία θερμοκρασία(η μικρότερη) αναφέρεται στην θερμοκρασία του πακέτου CPU και το diode είναι το παραδοσιακό core temp. Δηλαδή μια αλφα διαφορά είναι αναμενόμενη.

Πολύ περίεργο όμως να έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στα temps. Παίζει να είναι λάθος η μέτρηση από bug στο firmware or something.

Εγώ θα δοκίμαζα να μετρησω και με διαφορετικά λογισμικά hwinfo ή κάποιο άλλο για αρχή.
Βέβαια το ότι σου μοίρησε είναι κάπως ανησυχητικό. Επόμενο βήμα, για μένα, θα ήταν η επιστροφή εφόσον είναι καινούργιο.

Υποθέτω ότι έχεις βάλει σωστά την ψύξη με πάστες κτλ. ϊσως αν έχεις ευκερη πάστα να ξαναέβαζες αλλα μιας και έχεις την πολυτέλεια της επιστροφής μην το ρισκάρεις imho.

Ρε σεις έκαμα μαλακία.... Αντί για 2χ8 πήρα 2χ4 ραμ πωωωωω... Ελπίζω να μου την αλλάξουν αν και την κάρφωσα πάνω στην μητρική...

Για internetikes αγορές έχεις 14 ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής, δικαίωμα να το επιστρέψεις χωρίς δικαιολογία, χάρη στην ΕΕ.
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@ccwr θενξ για την απάντηση ρε συ, τελικά είχα outdated το aida64, έβαλα τη νέα έκδοση και σε φουλ στρες δε πάει πάνω από 64-65 βαθμούς...λογικά είναι εντάξει η θερμοκρασία τώρα ε;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Ναι μου φαίνεται φυσιολογική συμπεριφορά.

Θα μπορούσες να γκουγκλάρεις να δεις ποιες είναι οι αναμενόμενες θερμοκρασίες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ναι μου φαίνεται φυσιολογική συμπεριφορά.

Θα μπορούσες να γκουγκλάρεις να δεις ποιες είναι οι αναμενόμενες θερμοκρασίες.


Yeap πριν νιωσω οτι το προβλημα ηταν στην παλια εκδοση του aida64, ειχα γκουγκλαρει λαθος keywords πανω στη φρικη μου ("is it normal for diode cpu temp to be above generic cpu temp") και μου εβγαζε αποτελεσματα μονο με προβληματα υπερθερμανσης χωρις ξεκαθαρες απαντησεις. Γκουγκλαρα ("what is the expected cpu diode temp on ryzen 2600") και μου εβγαλε οτι ειμαι νταξει (δειγμα αποτελεσματων):

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ναι μου φαίνεται φυσιολογική συμπεριφορά.

Θα μπορούσες να γκουγκλάρεις να δεις ποιες είναι οι αναμενόμενες θερμοκρασίες.

Πω ρε φίλε... διάβασα στο άσχετο και μεμονωμένα αυτές τις 2 γραμμές και, για μερικά δευτερόλεπτα, το μυαλό μου πήγε στο ότι κάποιος έχει συμπτώματα του ιού... 😷
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ερωτηση...ποσο χωρο στο σκληρο εχετε για gaming? Ποσο υπολογιζετε δλδ οτι θα χρειαστειτε για να μην εχετε το αγχος βαλε αυτο-βγαλε αυτο το παιχνιδι; (Αυτο μετραει και τα εγκατεστημενα και την καβαντζα που κρατατε)

(Εφαγα ηττα με το Division που ειπα να το βαλω στον 250αρη ssd που εχω και το λειτουργικο και το TW2 και οταν το εβαλα ειχα ακομη 30γιγα για κανα update ναουμ...και το update ειναι μεγαλυτερο! Οποτε Uninstall και εγκατασταση στο 2ο partition ενος 1TB σκληρου HDD που εχω και εχει 200γιγα ελευθερα...)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Επειδή κι εγώ έναν 250αρη έχω κι επειδή έφαγα την ίδια ήττα με το Division, πες μου πότε θα ξανακάνουμε την ίδια αναβάθμιση 😛
Βίοι παράλληλοι
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πανανθρωπινο οφτοπικ φουντφορθωτ, με αφορμη το αθωο ερωτημα του τιναπεις...


στο συντομο δυσοιωνο μελλον, οταν θα εχει καταρρευσει το web, αθρωποι σαν τον Χειρομαλαχτη, θα οριζουν τι θα παιξετε, τι θα δειτε, τι θα ακουσετε.... τωρα με λετε πειρατη, δεινοσαυρο και ΛαγνοΓεροντα που εχω 3 τερα γεματα με γκειμς, ταινιες, και μουσικη.... τότε ομως θα ερχεστε με τα φλασακια σας και θα παιρνετε αναγκαστικα οτι Εγω σας δινω. θα παιζετε τα παιχνιδια που Μου αρεσουν, τις ταινιες που γουσταρΩ, την μουσικη που Με φτιαχνει...
δυστυχως για τους ευκολοπιστους, το δυστοπικο, εφιαλτικο μελλον δεν ειναι στα κλαουντσειβινγκ, στα στημ, ακομα ακομα στα γκογκ, (οσο κι αν το αγαπω). ειναι στους σκληρους δισκους του πισι σας, της καρδιας σας, του μυαλου σας.... ΣΩΣΤΕ ΤΟΠΙΚΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ, κι αφηστε τις ονλαιν σοσιαλ μαλακιες. και δεν μιλαω τωρα για γκεημς, αλλά για συνηθειες, συναισθηματα, φιλιες, σχεσεις, ιδεολογιες.
φροντιστε λιγο το sp aspect της ζωης σας και μην τα δινετε ολα στο μουλτι. ομιλησα λιτα, συμβολικα, ξεκαθαρα.
ειμαι ο Μεγαλος Αδρεφος. ο Αδρεφος σας ο Μπρους. ο Brother Bruce. o τελευταιος των Ρομαντικων.

I. Has. Spoken.


(ΞΕΚΑΘΑΡΑ, καπως εχει ξεφυγει το πραγμα. εχετε κανεναν καλο γιατρο να κοιταχτω? οχι, οχι, δε με νοιαζει η ειδικοτητα. οτι κι αν ειναι, ολο και κατι θα μου βρει...)
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είχαμε μια παρόμοια κουβέντα στο φόρουμ στο παρελθόν και κάποιος συμφορουμιτης ειχε πει ότι καλύτερα τα CD/DVD για μόνιμη/μακροχρόνια backup κατάσταση.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ερωτηση...ποσο χωρο στο σκληρο εχετε για gaming? Ποσο υπολογιζετε δλδ οτι θα χρειαστειτε για να μην εχετε το αγχος βαλε αυτο-βγαλε αυτο το παιχνιδι; (Αυτο μετραει και τα εγκατεστημενα και την καβαντζα που κρατατε)

(Εφαγα ηττα με το Division που ειπα να το βαλω στον 250αρη ssd που εχω και το λειτουργικο και το TW2 και οταν το εβαλα ειχα ακομη 30γιγα για κανα update ναουμ...και το update ειναι μεγαλυτερο! Οποτε Uninstall και εγκατασταση στο 2ο partition ενος 1TB σκληρου HDD που εχω και εχει 200γιγα ελευθερα...)

2 SSD από 1tb ο καθένας
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
1 SSD στα 150GB, άλλον έναν στα 250 GB, και έναν HDD στο 1 τέρα. Χώρια ακόμα έναν εξωτερικό σκληρό στο 1 τέρα για όλα τα μη-gaming λοιπά έγγραφα.

Πάντως το κατέβασμα όλου του ίντερνετ ισχύει πως θα επιφέρει μεγάλη ισχύ στον κατεβαστή όταν θα καταρρεύσουν οι δομές του δυτικού πολιτισμού. Το συζητούσα με έναν φίλο τις προάλλες που με είχε ρωτήσει ένα τελείως άσχετο ράντομ ιστορικό φακτ και το ήξερα επειδή το είχα διαβάσει στη Wikipedia, και ετέθη τότε η πολύ σωστή ερώτηση "μλκ, όταν νομοτελειακά καταρρεύσει το ίντερνετ, ποιός θα υπάρχει που να ξέρει την απάντηση σε αυτήν την ερώτηση?". Really makes you think,
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
1 SSD στα 150GB, άλλον έναν στα 250 GB, και έναν HDD στο 1 τέρα. Χώρια ακόμα έναν εξωτερικό σκληρό στο 1 τέρα για όλα τα μη-gaming λοιπά έγγραφα.

Πάντως το κατέβασμα όλου του ίντερνετ ισχύει πως θα επιφέρει μεγάλη ισχύ στον κατεβαστή όταν θα καταρρεύσουν οι δομές του δυτικού πολιτισμού. Το συζητούσα με έναν φίλο τις προάλλες που με είχε ρωτήσει ένα τελείως άσχετο ράντομ ιστορικό φακτ και το ήξερα επειδή το είχα διαβάσει στη Wikipedia, και ετέθη τότε η πολύ σωστή ερώτηση "μλκ, όταν νομοτελειακά καταρρεύσει το ίντερνετ, ποιός θα υπάρχει που να ξέρει την απάντηση σε αυτήν την ερώτηση?". Really makes you think,

πανανθρωπινο οφτοπικ φουντφορθωτ, με αφορμη το αθωο ερωτημα του τιναπεις...


στο συντομο δυσοιωνο μελλον, οταν θα εχει καταρρευσει το web, αθρωποι σαν τον Χειρομαλαχτη, θα οριζουν τι θα παιξετε, τι θα δειτε, τι θα ακουσετε.... τωρα με λετε πειρατη, δεινοσαυρο και ΛαγνοΓεροντα που εχω 3 τερα γεματα με γκειμς, ταινιες, και μουσικη.... τότε ομως θα ερχεστε με τα φλασακια σας και θα παιρνετε αναγκαστικα οτι Εγω σας δινω. θα παιζετε τα παιχνιδια που Μου αρεσουν, τις ταινιες που γουσταρΩ, την μουσικη που Με φτιαχνει...
δυστυχως για τους ευκολοπιστους, το δυστοπικο, εφιαλτικο μελλον δεν ειναι στα κλαουντσειβινγκ, στα στημ, ακομα ακομα στα γκογκ, (οσο κι αν το αγαπω). ειναι στους σκληρους δισκους του πισι σας, της καρδιας σας, του μυαλου σας.... ΣΩΣΤΕ ΤΟΠΙΚΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ, κι αφηστε τις ονλαιν σοσιαλ μαλακιες. και δεν μιλαω τωρα για γκεημς, αλλά για συνηθειες, συναισθηματα, φιλιες, σχεσεις, ιδεολογιες.
φροντιστε λιγο το sp aspect της ζωης σας και μην τα δινετε ολα στο μουλτι. ομιλησα λιτα, συμβολικα, ξεκαθαρα.
ειμαι ο Μεγαλος Αδρεφος. ο Αδρεφος σας ο Μπρους. ο Brother Bruce. o τελευταιος των Ρομαντικων.

I. Has. Spoken.


(ΞΕΚΑΘΑΡΑ, καπως εχει ξεφυγει το πραγμα. εχετε κανεναν καλο γιατρο να κοιταχτω? οχι, οχι, δε με νοιαζει η ειδικοτητα. οτι κι αν ειναι, ολο και κατι θα μου βρει...)
Είχαμε μια παρόμοια κουβέντα στο φόρουμ στο παρελθόν και κάποιος συμφορουμιτης ειχε πει ότι καλύτερα τα CD/DVD για μόνιμη/μακροχρόνια backup κατάσταση.


Αν καταρρευσει το ιντερνετ θα εχουμε φασεις σαν αυτες που προυπηρχαν πριν απο το ιντερνετ...εξειδικευση στις παρεες...οπως τα λεει και ο μαθιουδακης εδω (βαζω ολο το κομματι γιατι εχει και γελιο)

 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
"μλκ, όταν νομοτελειακά καταρρεύσει το ίντερνετ, ποιός θα υπάρχει που να ξέρει την απάντηση σε αυτήν την ερώτηση?"

Γιατί νομοτελειακά θα καταρρεύσει το internet? :unsure::unsure:

Edit: ok, it was way too early to process irony i guess :p
 
Last edited:
Top Bottom