What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ούτε κι εγώ είμαι της Σχολής του Format. Προτιμώ να χτυπηθώ κάτω για κάνα μήνα και να βρω το πρόβλημα παρά να φορμάρω δίσκους και να επανεγκαθιστώ λειτουργικά, προγράμματα κ.λπ., ακόμα κι αν έχω κάνει γκοστ ή όπως αλλιώς στα διάλα το λένε.

Εγκατάσταση λειτουργικού κάνω μόνο μία φορά, σε νέο υπολογιστή. :Ρ
Η μόνη εξαίρεση ήταν όταν αναγκάστηκα να πάω από τα Win 7 στα 10 με το ζόρι...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
βάλε και μια το HWinfo να δεις αν βγάζει τίποτα warnings από S.M.A.R.T. πουθενά στους δίσκους πάντως...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
17 μερες περασαν θειε, ακομα δεν ειδαμε το μποτακι να κλαιει για δισκο. Θα κλαψω εγω ομως.
Τελικα ΔΕΝ εχω PC. Δεν ηρθα να ρωτησω για να παρω απαντηση αλλα για να κλαψω, αντρικια, το λεω για να μην παρεξηγηθω.

Ενας φιλος μου εδωσε μια καρτα γραφικων η οποια ειναι μεν αρχαια αλλα "εχω PC".
Την κουμπωνω, ξεκιναει το PC. ωραια, δουλευει.
Restart για να βγαλω τους παλιους drivers (και οι δυο καρτες ειναι ΑΤΙ) κτλ.
κομπλε ολα. Εχω οθονη και αναλυση που δεν ξερω που να πρωτοκοιταξω. κατω δεξια. εικονιδιο με ηχειο που το κοβει ενα τεραστιο και κοκκινο Χ.
Κανω κλικ και ξεκιναει αυτοματα η επιλυση προβληματων, που δεν βρηκε κανενα προβλημα.
mouse over στο εικονιδιο και λεει οτι δεν εχω ηχεια.
Τι μλκς που ειμαι, δεν τα κουμπωσα..... @@
Παω στις ρυθμισεις του ηχου και εχω ενα HDMI audio το οποιο ειναι ανενεργο....
μπαναγ.... εγω usb ηχειακια εχω.
Κατεβαζω realtek driver. restart και ηχος κρυσταλλινος. restart, shutdown, restart. Ογκολιθος ο driver, εχω ηχο.

Σημερα, ανοιγω PC. Δεν ξερω γιατι το εκλεισα, κανονικα δεν το κλεινω ποτε. ηχος; @@
ξαναπερναω τον driver, @@. τον ξεριζωνω εντελως και καθαρη εγκατασταση. @@
μπαινω linux και ηχος @@
την μπαναγ....
Μου την βιδωνει και βγαζω driver καρτας γραφικων και ηχου. Κουμπωνω για καρτα γραφικων και τρωω Χ. msi problem.
Τι msi μωρη μπαλοτσα; Για να μην τα πολυλογω, task bar σε υφος windows 95. παω στο device manager και οχι καρτα γραφικων, οχι καρτα ηχου, ουτε CPU δεν ειχε. ολα κρεμασμενα απο τα μανταλακια.
Τραβαω πριζα και επιστροφη σε laptop.
Ολα αυτα εχουν ριζα στην πολυμηνη αεργια, ανευ ρευματος.

Το καλο ειναι οτι πανε να ανοιξουν καποιες δουλειες και ελπιζω συντομα, να αγορασω κανενα μηχανημα που δεν ειναι σε ηλικια να παει φανταρος.
Σε αλλα νεα, το ποντικι, το logitech, που το εχω απο τοτε που ο batman ειχε ακομα γονεις, με αφησε και αυτο.
εκλασε το αριστερο κλικι κλικι. Το δεξι εχει και αυτο θεματα υποστηριξης, ψυχολογικης. Το εβαλα στο πανθεον των ηρωικων πεσοντων, το πεταξα σε ενα συρταρι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Ο κουνελος, Format, Δεν κανει.
Τα προβληματα που εμφανιζονται και γαυγιζουν format, μια με . και μια τα . εγω
Η κατασταση ειναι


Ναι, το περασα το ποταμι. Εχω PC, για την ωρα, και νομιζω οτι εχω ιδεα για μια πολυ καλη σειρα.
Λιγο δραμα, λιγο κωμωδια, λιγο ερωτικη, πολυ προστυχη. Γλυκαναλατα πραγματα, απο αυτα που αρεσουν στον γκοσμο.
Υπολογιστης Νατασα, ετσι θα την ονομασω και θα παιζει στα ερτζιανα του YT.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ερωτηση. Ξερουμε κανενα παιχνιδακι που να ειναι δυνατο RPG αλλα ταυτοχρονα να εχει base building features σα το Fallout 4? (Ναι ξερω ξερω παραξενιες, αλλα δεν ειναι για μενα, ειναι για ενα ατομο απο το χωριο δε το ξερετε)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ερωτηση. Ξερουμε κανενα παιχνιδακι που να ειναι δυνατο RPG αλλα ταυτοχρονα να εχει base building features σα το Fallout 4? (Ναι ξερω ξερω παραξενιες, αλλα δεν ειναι για μενα, ειναι για ενα ατομο απο το χωριο δε το ξερετε)

Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά αλλά νομίζω θυμάμαι να λέγεται ότι το Pathfinder είχε κάποιου είδους town building/management; Δεν ξέρω αν και το Valheim είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το Pathfinder οντως εχει καποια βασικα αλλα το εχει παιξει, ενω το βαλχαημ ειναι μουλτη. Θενξ για τη προταση!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
το βλαχέιμ δε το λες και RPG, περισσότερο survival basebuilding, παίζει και σόλο, αλλά είναι πόνος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Το Kenshi μου έρχεται στο νου, περισσότερο open-world φάση παρά story-driven RPG, αλλά είναι αρκετά αυτιστικό και αμείλικτο.

Ίσως πρέπει να παίξεις Fallout 76 :p

(Τοπ-10 φράσεις που δεν ξεστόμισε στα σοβαρά ποτέ, κανένας)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Χεχεχε, οντως το Kenshi του προτεινα τελικα και γω, καθως δε βρηκα κατι εναλλακτικο για να του προτεινω ωστε να ξεκολλησει απο το Fallout 4. Τελικα ισως αυτο το Fallout 4 ειναι το μονο που εχει οντως "καθαρο" χτισιμο βασης σε αρπιτζη (μεχρι να βγει το starfield :p )
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Το Kenshi μου έρχεται στο νου, περισσότερο open-world φάση παρά story-driven RPG, αλλά είναι αρκετά αυτιστικό και αμείλικτο.

Ίσως πρέπει να παίξεις Fallout 76 :p

(Τοπ-10 φράσεις που δεν ξεστόμισε στα σοβαρά ποτέ, κανένας)

Ο Todd είναι σαν το Hotel California, δεν μπορείς να ξεφύγεις με τίποτα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κάποια στιγμή χθες έβαλα κάποια πολύ μεγάλα αρχεία να μεταφέρονται από τον έναν εξωτερικό WD SSD σε έναν άλλο δίσκο. Άφησα το PC για κάποιες ώρες και όταν επέστρεψα η μεταφορά είχε κολλήσει.
Από τότε δεν μπορώ με τίποτα να ανοίξω τον SSD. Δεν τον εμφανίζει στον File Explorer καν. Από την άλλη αν πάω να κάνω eject τον SSD με τη γνωστή διαδικασία βγάζει αυτό:

Screenshot_3.jpg

Επίσης στον Device Manager ο δίσκος εμφανίζεται αλλά όχι όπως θα έπρεπε νομίζω:
Screenshot_4.jpg

Καμία ιδέα;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τον δοκίμασες σε άλλη θύρα usb/ σε άλλο pc; Σε linux εμφανίζεται;
Φαίνεται τίποτε στη διαχείριση δίσκων;
Είναι σε εγγύηση; (μάντεψε γιατί ρωτάω.....)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τον δοκίμασα σε laptop και κάνει τα ίδια. Ξέχασα να πω ότι όταν επέστρεψα και είδα ότι είχε κολλήσει έκανα restart μπας και άλλα το PC κόλλησε στο boot σε μια οθόνη όπου είχε μια - απλά και δεν προχωρούσε. Hard reset από το κουμπί και έκανε το ίδιο. Έφτιαξε μόνο όταν έβγαλα το PC από την πρίζα.
Στη διαχείριση δίσκων φαίνεται αλλά όπως έγραψα παραπάνω, όχι όπως θα έπρεπε.
Εγγύηση δεν...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Έχεις άλλο καλώδιο να δοκιμάσεις μπας και σωθεί η κατάσταση;
Μάλλον για hardware πρόβλημα το κόβω. Δίσκος ή ο controller της εξωτερικής θήκης
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το καλώδιο στην ουσία είναι ενσωματωμένο στον δίσκο. Δεν ξέρω αν και πόσο εύκολο είναι να δοκιμάσω άλλο.

Οκ περίεργα πράγματα. Τον δίσκο τον χρησιμοποιούσα κυρίως για να τον συνδέω με την τηλεόραση και να βλέπω ταινίες ή σειρές.
Τον έβαλα στην TV, δεν τον εμφάνιζε καν.
Πήγα να κάνω restart την TV (είναι Android TV) δεν έκανε restart, κόλλαγε.
Μέχρι και από την πρίζα την έκλεισα και την άνοιξα και δεν άνοιγε η TV κόλλαγε στο αρχικό λογότυπο (SONY).
Έβγαλα τον δίσκο από την TV και άνοιξε κανονικά αμέσως.
Οκ μάλλον τον χαιρετάω τον δίσκο (και ευτυχώς δεν θα χάσω κάτι πολύ σημαντικό), αλλά πως γίνεται να επηρεάζει με αυτόν τον τρόπο την τηλεόραση; Προσπαθει΄να τον διαβάσει όταν ανοίγει και επειδή δεν μπορεί, κολλάει;
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ερωτηση. Ξερουμε κανενα παιχνιδακι που να ειναι δυνατο RPG αλλα ταυτοχρονα να εχει base building features σα το Fallout 4? (Ναι ξερω ξερω παραξενιες, αλλα δεν ειναι για μενα, ειναι για ενα ατομο απο το χωριο δε το ξερετε)
Ένα μήνα μετά που το διάβασα, έχεις παίξει καθόλου spellforce?
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Γιεπ, το εχω ψιλοδοκιμασει, καλη φαση ειναι, αλλα δεν ειμαι στη φαση τωρα για RPG/RTS. Περισσοτερο RPG-heavy με στοιχεια base-building ελεγα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Το καλώδιο στην ουσία είναι ενσωματωμένο στον δίσκο. Δεν ξέρω αν και πόσο εύκολο είναι να δοκιμάσω άλλο.

Οκ περίεργα πράγματα. Τον δίσκο τον χρησιμοποιούσα κυρίως για να τον συνδέω με την τηλεόραση και να βλέπω ταινίες ή σειρές.
Τον έβαλα στην TV, δεν τον εμφάνιζε καν.
Πήγα να κάνω restart την TV (είναι Android TV) δεν έκανε restart, κόλλαγε.
Μέχρι και από την πρίζα την έκλεισα και την άνοιξα και δεν άνοιγε η TV κόλλαγε στο αρχικό λογότυπο (SONY).
Έβγαλα τον δίσκο από την TV και άνοιξε κανονικά αμέσως.
Οκ μάλλον τον χαιρετάω τον δίσκο (και ευτυχώς δεν θα χάσω κάτι πολύ σημαντικό), αλλά πως γίνεται να επηρεάζει με αυτόν τον τρόπο την τηλεόραση; Προσπαθει΄να τον διαβάσει όταν ανοίγει και επειδή δεν μπορεί, κολλάει;
Ναι, το έπαθα πρόσφατα με δίσκο στο σύστημα του σπιτιού που έκλασε μέντες και δεν άφηνε να μπουτάρει το σύστημα, ενώ είχε μέσα μόνο downloads και δευτεράτζα δίσκος για games.
 
Top Bottom