What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Με Ξεφτίλισε το Ρεύμα, Μάνα μου δεν είναι Πσέμα

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Βγήκαν νέα προγράμματα ΔΕΗ myHome HeatPump για όσους ενδιαφέρονται για θέρμανση με αντλία θερμότητας και σύντομα θα υπάρχει και η υπηρεσία να προσθέσεις ασφαλιστήριο ακινήτου σαν αυτό που σου δίνει το πρόγραμμα Myhome Enter+
Οι τιμές στα προγράμματα myhome enter/myhome enter+/myhome online ανέβηκαν πάλι δυστυχώς. Τυχεροί όσοι με άκουσαν και πρόλαβαν με 0.18/0,13 και άρχοντες του χωριού όσοι έβαλαν με 0.10/0,08 που ήταν μέχρι 3/12/21. Πλέον οι τιμές στα myhome enter/myhome enter+ ανέβηκαν 0.245/0,18 και 0,229/0,176 στο myhome online.
Για τα Γ21/Γ22/Γ23 προς τα παρών δεν έχω επίσημη ενημέρωση για πότε θα βγουν νέα προιόντα ακόμα. Stay tuned!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, το θέμα ενδιαφέρει πολύ κόσμο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Νάτα μας λοιπόν οκ δεν είδα χιλιάρικα σαν άλλους που βασίζονται στο ρεύμα περισσότερο αλλά... Δεν ήθελα να περιμένω 5μηνο για εκκαθαριστικό, οπότε έκανα μόνος μου μέτρηση.

Ο λογαριασμός του γραφείου ήρθε 56€, αλλά... είχαν αφαιρεθεί από τα φουσκωμένα έναντι, 180€ και κανά 50άρικο από την επιδότηση!

Δηλαδή ο λογαριασμός θα ήταν κοντά 300€ κανονικά (και ουσιαστικά έχω πληρώσει κανά 250άρι από τα έναντι). Χονδρικά υπολόγισα ότι μιλάμε για περίπου 43€ το μήνα εξτρά για την ρήτρα αναπροσαρμογής με αποτέλεσμα η πραγματική χρέωση να είναι 0,34€/kW, από 0,07667 που γράφει το συμβόλαιο.

Αν αυτό δεν είναι απάτη, δεν ξέρω τι είναι...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σήμερα το απόγευμα γύρισα απ' τις διακοπές του Πάσχα και περίμενα ότι θα με περίμενε στην πόρτα και η δική μου σειρά. Μόλις άνοιξα το πάνω μέρος του χαρτιού και είδα έκπτωση 80,44 € σκέφτηκα "αφού είναι τόση η έκπτωση, φαντάσου πόσο θα είναι για να πληρώσω...!". Τελικά είναι 61€, εκκαθαριστικός 4ων μηνών. ΔΕΗ έχω. Φαίνεται πως σε μένα δεν χάθηκε καμιά μέτρηση.
Σας συμβουλεύω ακόμα να αγοράσετε πληκτρολόγιο με φωτιζόμενα πλήκτρα (όσοι τυχόν δεν έχετε), έστω και ένα φτηνό (αλλά να έχει φως που φαίνεται βέβαια). Έχω πάρει εδώ και 2,5 χρόνια περίπου και με έχει γλυτώσει από πολλές ώρες νυχτερινού gaming με αναμένη λάμπα στο δωμάτιο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Εκτός απο φωτιζόμενο πληκτρολόγιο προτείνω και μια λάμπα απο τις παρακάτω:
Θέλουν μια θύρα usb ή κανένα παλιό φορτιστή για ρεύμα. Έχω την πρώτη και την προτελευταία και είναι πραγματικά πολύ καλές. Σε συνδιασμό με μια μικρή λαμπα led 3w ή 5w 4000k είναι οτι πρέπει για να μετατρέψει το δωμάτιο σε gaming cave.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Σημερα ηρθε και η σειρα μου να κλαψω. Αυτα που καταναλωνουν ενεργεια ειναι μια λαμπα LED, γιατι δεν βγαινω απο το δωματιο. Ο υπολογιστης, ενα ψυγειο και μια φορα την μερα ο φουρνος για να ζεστανω κανενα τσουκαλι. 1.100€
Επρεπε να το περιμενω αφου για σπιτι που η μοναδικη καταναλωση ειναι ενα ψυγειο, ο λογαριασμος μου ειχε ερθει 100€.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Σημερα ηρθε και η σειρα μου να κλαψω. Αυτα που καταναλωνουν ενεργεια ειναι μια λαμπα LED, γιατι δεν βγαινω απο το δωματιο. Ο υπολογιστης, ενα ψυγειο και μια φορα την μερα ο φουρνος για να ζεστανω κανενα τσουκαλι. 1.100€
Επρεπε να το περιμενω αφου για σπιτι που η μοναδικη καταναλωση ειναι ενα ψυγειο, ο λογαριασμος μου ειχε ερθει 100€.

ρε παιδιά λίγο υπερβολικά δεν είναι αυτά; Θέλω να πω και στο γραφείο και στο σπίτι μας ήρθαν ακριβότερα μεν, όχι τίποτα τρελό δε.
Δηλαδή τα έβαλα κάτω τα του γραφείου, και ουσιαστικά έκαψα 100 κιλοβατόρες λιγότερες και μου ήρθε 100€ ακριβότερα στο σύνολο.
Δηλαδή πρακτικά με τα σχετικά φουσκωμένα έναντι που φλέρταραν με το 100άρικο, ο τελικός ήρθε σχετικά νορμάλ κάτω από 100€. Ναι μεν στο σύνολο τα σκάσαμε, αλλά δεν μας πέθανε κιόλας.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826
Έχω αναφέρει ξανά ότι εμένα μου ήρθε +250% η πρώτη λυπητερή και από εκεί και πέρα +50%. Σημείωση ότι πληρώνω με τον μήνα. Φαντάζομαι ότι κάποιος που δεν πληρώνει με τον μήνα και του ήρθε κανένας εκκαθαριστικός τετραμήνου με όλα αυτά μαζεμένα, θα πήγε για αυτοκτονία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Έχω αναφέρει ξανά ότι εμένα μου ήρθε +250% η πρώτη λυπητερή και από εκεί και πέρα +50%. Σημείωση ότι πληρώνω με τον μήνα. Φαντάζομαι ότι κάποιος που δεν πληρώνει με τον μήνα και του ήρθε κανένας εκκαθαριστικός τετραμήνου με όλα αυτά μαζεμένα, θα πήγε για αυτοκτονία.
ναι μα δε γίνεται με ένα μάτι κουζίνας, ένα ψυγείο και μια λάμπα να πάει 1000άρικο, ακόμα και αν είναι εκκαθαριστικός. Εμείς στο σπίτι μέχρι και καλοριφέρ ρεύματος βάζαμε για λίγο, είμαστε 2 άτομα μαγειρεύομε, βάζουμε θερμοσίφωνο κτλ, και το σύνολο 5μηνου είναι κάτω από 500€.

@lelos kounelos σου κλέβουν ρεύμα; έχει κανένας γείτονας bitcoin mining? :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
σου κλέβουν ρεύμα;
Σου διεφυγε η λεπτομερεια, Σπιτι #2 που πηγαινω κατα την διαρκεια της ημερας και με μοναδικη καταναλωση ενα ψυγειο.
100€ μου πηγε το ψυγειο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Σου διεφυγε η λεπτομερεια, Σπιτι #2 που πηγαινω κατα την διαρκεια της ημερας και με μοναδικη καταναλωση ενα ψυγειο.
100€ μου πηγε το ψυγειο.
100€ το 5μηνο οκ, αλλά 1000€ το 5μηνο με έναν άνθρωπο; Και δε νομίζω να ανάβεις τον φούρνο όλη την ώρα όπως εμείς που την έχουμε δει μαστερσεφ με τσουρέκια, κουλουράκια και σκατάκια λόγο πάσχα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Γυρω γυρω εβρεχε 600 και 900€. Σημερα ηρθε και η σειρα μου αφου τοσο καιρο, το ειχα γραψει και εδω, οι λογαριασμοι του ρευματος ηταν αρκετα φιλικοι και αντικατροπτιζαν την λαμπα LED και τον υπολογιστη.
Σημερα αποφασισαν οτι εχω βαρια μηχανηματα στο υπογειο.

Πηγη γειτονας: Παιζει διακοπη ρευματος σε 26.000 σπιτια.
Ειπα να κανω μια αναζητηση για το αληθες και βρηκα οτι στην Αττικη μονο, 500 σπιτια την μερα μενουν χωρις ρευμα και οτι εχουν ξεκινησει μαζικες μηνυσεις για το καρναβαλι των λογαριασμων. Το IN.KA ξεκινησε και αυτο με μηνυσεις.
Καλα θα παει αυτο.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
115 Days

45 τμ

1468 kw

855.87 euros μου ζητησε η ΔΕΗ

550 ευρω απο τη τσεπη μου (2 μηνες αεροφαγια)

305.87 ευρω δωρο του κρατους (απο μενα μεσω εμμεσων και αμεσων φορων δλδ) στην CVC Capital και στον Στασση να χτισει τα ρουμς του λετ


 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Μην αγχώνεστε τους στρίμωξε η Γιάμαλη χθες και εκτεθηκανε, περιμένω να μας δώσουν πίσω τη ρήτρα.
Αν όχι, με μια συγγνώμη νομίζω θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Ο ηγετης μας ανακοινωσε 60% επιστροφη απο τα κλεμενα τις χρεωσεις. Δεν ξερω ποτε θα γινει αυτο, λογικα οταν παρουν τους τοκους απο τις τραπεζες οι κλεφτες οι επιχειρηματιες της ενερργειας.
Ισως και ολο αυτο το γλεντι να εγινε για να κλεισουν την ΔΕΗ χωρις να γκρινιαξει κανενας.

Στα κουνελισια
Κοιτουσα το χιλιαρικο στον λογαριασμο και προσεξα την καταναλωση που ειναι 5.000 KW/h.
Να κανω παραπονα ή θα βρουν καμια διαρροη και οταν ερθουν τα χρηματα πισω (χαχαχαχαχα) εγω θα παρω του Παπα Αρη την κοινωνια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
σου κλέβουν ρεύμα λέμε...
Αυτα ειναι πραγματα που λες στους κοινους θνητους. Οχι στον στον κουνελο.
Του Κουνελου δεν του κλεβει ρευμα κανενας. Δεν γινεται γιατι δεν μπορει να γινει κατι τετοιο. Με ανεβασμενο φερμουαρ μπορεις να κατουρησεις αλλα δεν μπορεις να αμησεις. Να παιρνουμε τα πραγματα με την λογικη τους πλευρα και οχι με το τι πιστευουμε ή θελουμε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
κανω rave party στο υπογειο με ημιγυμνες καλλονες. Νομιζω οτι η μηχανη για τα hot dog τραβαει περισσοτερο ρευμα απο το ηχοσυστημα και τον φωτισμο. Τα πεινασμενα γκομενακια τρωνε για 4.

Αυτο που παιζει ειναι οτι
Α. εχει γινει τρελο λαθος απο την εταιρια.
Β. καπου παιζει αρκετη διαρροη για να φωτισει η Β. Κορεα.

Και για τις δυο περιπτωσεις πρεπει να επικοινωνισω με την εταιρια. Αν πω Α. και δεν βρουν λαθος, εκεινοι θα πουν Β.

Εαν το προβλημα ειναι οτι παιζει καποιο βολταικο τοξο που φωτιζει τα σκοτεινοτερα μπουντρουμια της κολασεως, μπορω να το βρω και να το διορθωσω αλλα επιστροφη χρηματων δεν θα γινει, ποτε, never of the drinks, ουτε εαν ο Μαρινακης γινει μοναχος 45 κιλων σε σπηλαιο της Χαλκιδικης.
Με την σιωπη εχω μια απειροελαχιστη πιθανοτητα να ξαναδω κατι απο αυτα που θα δωσω.

Εχω ηδη μιλησει με την εταιρια, για διακανονισμο. 3 μερες και πολλες τηλεφωνητριες, που οταν δεν με κουμπωναν με αλλη υπαλληλο, μου ελεγαν πραγματα που δεν ισχυουν. Τελικα μιλησα με μια κοπελα και με εξυπηρετησε στο φτερο. Εκανε αυτο που οι αλλες δεν επαιρναν την αποφαση να κανουν. Να μου στειλει με μηνυμα την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για αυτο που ζητησα.
Οι αλλες προτιμουσαν να μου μιλανε περι ανεμογεννητριων και ΕΥΔΑΠ.
Το ξερω ρε κοριτσια οτι εχω καταπληκτικη φωνη αλλα να κανετε και καμια δουλεια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,257
Δεν ξέρω αν ασχολείστε με τα τελευταία τεκταινόμενα στην Εγχώρια αγορά ενέργειας αλλά παμε για δεύτερο χρηματιστηριο. Βασικα εφόσον έχουμε χρηματιστήριο ενέργειας τα δυο τους δε απέχουν και τόσο.

Όπως λέει και ενας YouTuber ζούμε στην χώρα της κωμωδίας και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα συνεχώς. Και πως αλλιώς να περιγράψω μια κατάσταση οπου κανείς δεν ξέρει τι μας ξημερώνει; Μάλλον κάποιοι γνωρίζουν και αυτοί είναι οι ίδιωτικοι πάροχοι ενέργειας οι οποίοι τσεπώνουν τα δις το ένα μετά το άλλο. Μετά τις ευρωπαϊκές εξυπνάδες να παιξουν το παιχνίδι του νατο και την εκτόξευση των τιμών πανευρωπαϊκά, μας ήρθε και μας κατσικωθηκε και ο ενεργειακός τουρισμός. Οι τιμές έχουν φτάσει στα ύψη και για να μην ξεσηκωθεί ο περιούσιος λαός η κυβέρνηση μοιράζει κρατικό χρήμα στους ιδιώτες για αντισταθμίσει τις αυξήσεις. Λογικα μέχρι τις επόμενες εκλογές.

Οιωνος σε όλα αυτα ήταν η τιμολόγηση της προτεργια πριν μήνες στο 0.5€/kWh. Το βλέπαμε, γελούσαμε και να που τώρα τα λουστηκαμε. Πλέον δεν παίζει βρεις σταθερό πρόγραμμα σε φυσιολογικη τιμή, δεδομένου ότι δεν χορηγούνται από την κυβέρνηση, όποτε όσοι δεν έχουμε κάποιο από τα παλιά σταθερά προγράμματα, κυρίως της ΔΕΗ, περιμενουμε ποτέ θα κλεισει ο Σκρεκας την βανα για πάμε να κοψουμε το ρεύμα. Διότι με τα τωρινά δεδομένα η τιμολόγηση που θα έρθει στις 20/09 θα παίξει στο 1€+ για όλους τους παρόχους και τότε θα θυμηθούμε την συσκότιση τον καιρό της Κατοχής.

Δευτερο αστείο, γιατί στα σοβαρά δεν παίρνονται αυτά, οι δηλώσεις της κυβέρνησης βγαζουν μια αύρα του στυλ κάψτε όσο θελετε άφοβα, εμείς είμαστε εδώ για εσάς. Αυτό την στιγμή που στην Ευρώπη ψάχνουν τρόπο να εξοικονομήσουν ενέργεια. Όποτε προβλέπω μεταξύ άλλων να τρώμε κι από αυτό καμπάνα.

Τρίτο και σίγουρα όχι τελευταίο, το δούλεμα που ρίχνουν οι ιδιωτικοί πάροχοι στον κόσμο. Σε αναζητηση του που θα την βγάλουμε τον Σεπτέμβρη πηρα τους φθηνότερους να δω τι παίζει με την ενεργειακή παλιδρομηση από τον έναν στον άλλον,
Αυτή την στιγμή την φθηνότερη τιμή την έχει η we. Μικρή εταρεία, που παράγει την ενέργεια της μέσω ΑΠΕ. Όταν επιτέλους κατάφερα να μιλήσω με κάποιον στο τηλέφωνο διαπίστωσα ότι δεν έχουν την δυνατότητα να εξυπηρετήσουν ούτε τους υπάρχοντες πελάτες τους, ποσό μάλλον αν τους την πεσουν 3 εκατομμύρια πελάτες σε μια βδομάδα. Οποτε και να μου στείλουν επιτέλους τα έγγραφα της μεταφοράς, δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
Δεύτερος ο Ηρων. Η συγκεκριμένη εταιρεία δίνει μια πολύ ωραία έκπτωση της τάξεως του 20% αν είσαι συνεπής στην πληρωμή του λογαριασμού σου. Το θέμα είναι ότι αυτές οι εκπτώσεις συμψηφιζονταιστον επόμενο εκκαθαριστικό. Όποτε εγώ που στην περίπτωση που η τιμή του ηρωνα δεν με συμφέρει στην επόμενη ανατιμολόγηση τι κάνω; Θεωρητικά μπορείς να κανείς καταγγελία στην ραε κΆι να στην επιστρέψουν μέσω τραπεζικής κατάθεσης. Πρακτικα δεν ξέρω αν συμβαίνει και αν ναι, ποσό καιρό και ταλαιπωρία θα απαιτήσει κάτι τέτοιο. Η κοπέλα στο τηλέφωνο πάντως επέμενε ότι χάνεται στο υπερπέραν, κοινώς την τσεπώνει η τερνα και ο συνέταιρος από το Σουεζ.

Το ρεζουμε είναι ότι κόσμος θα λαλήσει, είτε από τα κόστη, είτε από το πανηγύρι να του βγάλει άκρη. Το παρεάκι θα μοιραστεί τα κρατικά χρήματα και όλα καλά. Απο την μια είναι μια καλή ευκαιρία να αρχίσει να αντιδρα ο κόσμος για όσα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην χώρα, τουλάχιστον δέκα. Από την άλλη δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη.
Δυο λύσεις βλέπω εγώ, αλλά άντε να τις εφαρμόσουμε. Η μια είναι να γυρίσουμε όλοι στην ΔΕΗ, προσωπικά έχω πάει όλο το σόι στο Γ1 και η δεύτερη είναι να σταματήσει ο κόσμος να καταναλώνει ρεύμα μαζικά, αφού αν σταματήσει να πληρώνει το στΕ θα τον κρεμάσει ξανά. Το τελευταίο αν γινόταν συντσνισμενα θα μπορούσε να επιφέρει και μια πολύ ωραία αποσταθεροποίηση στο δικτυο αλλα αυτό είναι ένα όνειρο μου που σίγουρα δεν θα δω ποτέ να πραγματοποιείται.

Αυταααα. Εσείς τι λέει; Πως την παλεύετε;

ΥΓ: Θα επανέλθω με περισσότερα στο μέλλον γιατί έχει τρελό ψωμι η υπόθεση.
 
Top Bottom