What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νεα για software, browsers κλπ.

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Τι μαλακίες είναι αυτές ρε; Δε λέγανε ότι τα 10 θα είναι τα τελευταία windows που θα βγουν και θα τα υποστηρίζουν για πάντα;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
γενικα νομιζω οτι προσπαθει να γινει λιγο mac? δεν ειχα και ποτε μου να πω την αληθεια οποτε ας μας πει ο @nitro912gr

Όπως τα βλέπω καλύτερα από μακ φαίνονται πάντως.
Γενικά, τα windows έγιναν λίγο macos το macos έχει γίνει λίγο windows (vista...) θα τα βρούμε στην μέση.

Δεν με ενοχλεί αν κρατήσουν την επιλογή για τους φακέλους στο taskbar όπως είναι (με επιλογή δηλαδή για grouping μόνιμα ή για όταν γεμίσει), σε αντίθεση με τους γέρους εδώ μέσα εγώ είμαι ανοιχτός στην αλλαγή.

:gap:

(περισσότερο για Linux μου φαίνεται πάντως... λέω εγώ τώρα...)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ειμαι περιεργος να δω business model. ελεγα με την ελευση του free win10 upgrade οτι σιγα σιγα το παει για service model αλλα δεν εκανε ακομα την κινηση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ειμαι περιεργος να δω business model. ελεγα με την ελευση του free win10 upgrade οτι σιγα σιγα το παει για service model αλλα δεν εκανε ακομα την κινηση.
Για αυτό οργιάζουν οι φήμες για linux core, θα μπορεί να κάνει δουλίτσα με μικρό κεφάλαιο ενώ την ίδια στιγμή θα σπαμάρει τα office, onedrive, xboxapp μέσα από το σύστημα και θα βγάζει φρέσκο χρήμα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κεντραρισμένο κουμπί Start Menu? WTF is this shit.
τους φαγαμε. εχει στα settings αν το θελεις κεντραρισμενο η στα αριστερα στο κλασσικο σημειο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,333
Πριν λιγο καιρο ξεκινησε να κανει νερα το ublock origin, Στο TOR. Τωρα θα πειτε, αντι-addon στο TOR?
Ναι ρε, στο TOR. Δεν θελω να βλεπω διαφημισεις σε video με νανους που τους πετανε σε οικοπεδα γεματα με ψηλες τσουκνιδες.
Η φαση ηταν λιγο anyway μεχρι που καποια στιγμη δεν λειτουργουσε καθολου. Σκεφτηκα να βαλω καποιο αλλο addon. Ουτε αυτο λειτουργησε και ενα νεο συμπτωμα εμφανιστηκε, μαλλον εξαφανιστηκε. χαθηκε το εικονιδιο απο την μπαρα.
Εβαλα παλι το ublock origin και ουτε αυτο ειχε εικονιδικη εμφανιση. Στα settings ολα εδειχναν οτι λειτουργουν πολυ περιφημα αλλα στην πραγματικη ζωη ξεκινησα να βλεπω σακουλες σκουπιδιων απο ανακυκλωμενα μπισκοτα.
Η φαση εγινε παλι oh no-anyway και σκασιλα μου αφου στην πορεια βαρεθηκα τους νανους και τις τσουκνιδες τους. Ετσι και αλλιως δεν εβλεπα νανους αλλα τσουκνιδες να πανε περα δωθε.

Σημερα ξεκινησε να κανει νερα στον firefox, τον ορθοδοξο. Ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησω τα ιδια βηματα, θα εχω τα ιδια καταστροφικα αποτελεσματα. Δεν θυμαμαι πριν ποσες ζωες ειχα βιωσει κατι τετοιο

ad.jpg
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
purge και update τις λιστες σου παρακαλω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,333
purge και update τις λιστες σου παρακαλω.
Λες να γινει το θαμα ρε γατε; ευχαριστω, θα το κανω και ας κλαψει και η μανα του φευγατου.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Λες να γινει το θαμα ρε γατε; ευχαριστω, θα το κανω και ας κλαψει και η μανα του φευγατου.
λογικα ναι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,333
Στον firefox εστρωσε
giphy.gif


Το toraki ειναι αλλη υποθεση. Εκει το addon ειναι εντελως σπασμενο. Μισες ρυθμισεις κτλ


broken.jpg


που ειναι και το σωστο γιατι η συμβουλη που δινουν ειναι να μην χρησιμοποιουμε τετοια πραγματα στο Tor. Αυτο το κομματι με αφηνει αδιαφορο αλλα για τον Firefox, μαζεψα μερικες τουφες απο το πατωμα και τις εβαλα παλι στο κεφαλι μου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,333
Εχει ξεκινησει μια σειρα προβληματων που ωφειλονται στο Y3K bug. Ξεχναω και ολο σελιδες ψαχνω, που ειδα πριν λιγες μερες. Παιζουν και κατι αλα αλτσχαιμερ αναλαμπες, τι διαβαζα πριν 4 χρονια;
Το history του FF δεν με βολεψε ποτε. Πολυ σπανιο φαινομενο να βρω αυτο που ψαχνω και οχι χωρις πονο.
Το improved history Add on με βολεψε.
Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα εχω λογο που το αναφερω. Γλυτωσα πονο και εχω ενθουσιασμο.
Μονο που δεν κλεινει το παραθυρο και ανοιγει σε νεο tab αυτο που ισως βρηκες, ειναι ζωτικης σημασιας, ειδικα οταν δεν εχεις και πολυ χρονο ζωης.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ανατριχιαστικό το να υπάρχει επιλογή να προσφέρει κανείς τα βιομετρικά δεδομένα του σε μια εταιρεία που προσπαθεί απεγνωσμένα να περάσει μπροστά στη κούρσα των μοντέλων της τεχνητής νοημοσύνης που βασίζονται στην επεξεργασία τεράστιων ποσοτήτων προσωπικών δεδομένων κάθε είδους
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ο βιομετρικός έλεγχος γίνεται στη συσκευή, το auth service απλά παίρνει το πράσινο φως να δώσει authorization token. Σε θεωρητικό, και κατά πάσα πιθανότητα και πρακτικό, επίπεδο, τα βιομετρικά δεδομένα δεν στέλνονται πουθενά. Και σαν υλοποίηση δηλαδή, δεν θα είχε νόημα. Ας κρατάμε μια επιφύλαξη, αλλά ειδικά στην Ευρώπη, δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοιες πρακτικές.

Αντίστοιχα και τα PIN/identification patterns, χρησιμοποιούνται τοπικά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Ο βιομετρικός έλεγχος γίνεται στη συσκευή,
Θεωρητικά έτσι θα έπρεπε να είναι, και για θέμα ηθικής αλλά και για θέμα ασφαλείας. Αν αποστέλλονται αυτά τα δεδομένα περισσότερο πρόβλημα ασφαλείας είναι παρά υπηρεσία ασφαλείας.

Στην πράξη όμως τα πράγματα είναι προβληματικά εδώ και καιρό. Ένας φίλος πριν χρόνια μού είπε ότι αγόρασε λάπτοπ με windows, και μόνο με το δαχτυλικό μπήκε στον λογαριασμό που είχε για το desktop με όλα του τα settings. Έχει ακόμα πιο πλάκα επειδή το desktop δεν διαβάζει δαχτυλικά και ούτε ποτέ το είχε χρησιμοποιήσει για την microsoft, αλλά μονάχα στο iphone.

Για να εξετάσουμε οποιαδήποτε «λύση» πριν πάμε στα πιο τεχνικά που έχουν φυσικά μεγάλη σημασία, πρώτα πρέπει οπωσδήποτε να είναι όσο γίνεται πιο δημόσια και ανοικτή.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Σε θεωρητικό, και κατά πάσα πιθανότητα και πρακτικό, επίπεδο, τα βιομετρικά δεδομένα δεν στέλνονται πουθενά. Και σαν υλοποίηση δηλαδή, δεν θα είχε νόημα
Μην εισαι τοσο σιγουρος. Για παραδειγμα θεωρητικα και ο καπιταλισμος δουλευει αψογα αλλα σε πρακτικο επιπεδο δεν βολευει την κοινωνια να συσσωρευεται το χρημα στην ελιτ, οπως δεν φαινεται να εχει νοημα να δημιουργουνται εθνικες εντασεις μεταξυ ομορων κρατων.

ειδικά στην Ευρώπη, δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοιες πρακτικές.
 
Top Bottom