What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

No Man's Sky

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Δεν ξερω, το τελευταιο update ενω προσθεσε/διορθωσε αρκετά, από την άλλη έδωσε και μερικές επιλογές που κατα την αποψή μου ζημιώνουν το παιχνίδι σαν εμπειρία. Καλά έκαναν και έβαλαν το relaxed mode σαν επιπεδο δυσκολίας το οποίο είναι το ενδιάμεσο μεταξύ του creative και του normal mode. Νομίζω όμως πως η δυνατότητα που δίνουν να επιλέξεις και να αλλάξεις τα settings του gameplay σε τοσο μεγάλο βαθμό και αριθμό τόσο στην αρχή, αλλά και κυρίως κατα την διάρκεια του παιχνιδιού μάλλον ζημιώνει την όλη εμπειρία του game.

Ποιος ο λόγος να μαζεύεις materials, να κραφταρεις κτλ όταν κατα την διάρκεια του παιχνιδιου μπορείς να γυρίσεις στα setting και να αλλάξεις το crafting σε free και να μπορείς να φτιάξεις τα πάντα δωρεάν. Είναι σαν να παίζεις πχ ένα shooter και ανα πάσα στιγμή να μπορείς να γυρίσεις τα settings σε unlimited ammo/health packs. Άλλο πράγμα είναι να μπορείς απλά να αλλάξεις το βαθμό δυσκολίας από hard σε easy όπως πολλά παιχνίδια το κάνουν και άλλο να μπορείς να αλλάξεις απο hard σε god mode.

Το οτι πλέον μπορείς να βάλεις 3 μόνο upgrade modules στο tech inventory είναι μια αλλαγή που μου μου άρεσε. Αλλά το βασικό προβλημα του παιχνιδιού είναι πως από ενα σημείο και μετά απλά δεν εχει να κάνεις και πολλά. Ή για να το θέσω καλύτερα δεν έχεις καποιο λόγο να κάνεις κατι από όλα αυτά που μπορείς να κάνεις. Γιατί απλά δεν σου δίνει το παιχνίδι κάποιον στόχο. Οι επιλογές σου δεν επηρεάζουν τον κόσμο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να καταντά λίγο μονότονο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
@ebon page Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις γιατί η αλήθεια είναι πως σκόπευα να παίξω σε αυτό το mode όταν έρθει η ώρα. Είναι καλύτερα να παίξω το φουλ ακόμα και αν βαριέμαι απίστευτα τη συλλογή resources; @nitro912gr ίδια ερώτηση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Είναι καλύτερα να σταματήσεις να ρωτάς τον έναν και τον άλλο πώς να παίξεις ένα sandbox παιχνίδι, και να παίξεις όπως γουστάρεις, ακριβώς επειδή είναι sandbox.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Admiral,

στο relaxed mode για το crafting χρειαζονται materials κανονικά.

Αυτο που περιγραφω στο προηγουμενο ποστ, δεν έχει να κάνει με το relaxed mode. Ασχετα απο το επιπεδο δυσκολίας που έχεις επιλέξει, μπορείς ανα πάσα στιγμή να γυρισεις στα settings και να αλλάξεις ας πουμε το crafting σε free. Ή να μπορείς να αγοράσεις τα παντα δωρεάν χωρίς να χρειάζονται λεφτά. Ή να ξεκλειδώσεις όλα τα recipes χωρίς να ξοδέψεις nanites ή navigational data κτλ.

Σκέψου να παίζεις ας πούμε ένα rpg και να μπορείς απο level 1 να πας στα settings και να υπάρχει επιλογή που να σου επιτρέπει να μπορείς να ξεκελιδώσεις αμεσως όλα τα skills tree ή να μαξάρεις όλα τα attributes σου δωρεάν.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Σκέψου να παίζεις ας πούμε ένα rpg και να μπορείς απο level 1 να πας στα settings και να υπάρχει επιλογή που να σου επιτρέπει να μπορείς να ξεκελιδώσεις αμεσως όλα τα skills tree ή να μαξάρεις όλα τα attributes σου δωρεάν.

Παντα υπηρχε αυτη η επιλογη στα παιχνιδια, unlockers/trainers κλπ, παλαιοτερα υπηρχε και hardware που εκανε αυτη τη δουλεια.1667119811379.png

Στη προκειμενη περιπτωση απλα γλιτωνουν σε αυτον που θελει να το κανει καποια εξτρα βηματα, οσοι δε το γουσταρουν μπορουν απλα να μην το ενεργοποιουν ρε σεις.

Αυτο που ειναι σημαντικο βεβαια ειναι να υπαρχει σωστη σημανση για να αποφευγονται αποριες οπως του ναυαρχου, σε πολλα παιχνιδια πχ στην επιλογη δυσκολιας εχει παρενθεση σε συγκεκριμενες επιλογες οπου αναφερει οτι σχεδιαστηκε το παιχνιδι με αυτη τη δυσκολια στο μυαλο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
δεν το θεωρώ πρόβλημα όλο αυτό. Προσωπικά το έπαιξα κανονικά, μου άρεσε το επίπεδο δυσκολίας, κάποια μούλικα θα θέλουν να τους τα δώσουν όλα στο χέρι και πάλι θα γουστάρουν, νο προμπλέμο, αφού έχω επιλογή να βασανίζομαι στο ψύχος του διαστήματος.

Από την άλλη, το main save μου πλέον δεν έχει κανένα απολύτως challenge είμαι θεός με διαστημόπλοιο δεν με ακουμπάει τίποτα, δεν θα με χάλαγε να μπορώ να το γυρίσω σε creator να φτιάχνω τις διάφορες βάσεις που γουστάρω.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
. Αλλά το βασικό προβλημα του παιχνιδιού είναι πως από ενα σημείο και μετά απλά δεν εχει να κάνεις και πολλά. Ή για να το θέσω καλύτερα δεν έχεις καποιο λόγο να κάνεις κατι από όλα αυτά που μπορείς να κάνεις.

Αυτό ακριβώς! Και είναι κρίμα μετά από δεκάδες update να μην βλέπουμε κανένα προσανατολισμό προς τα εκεί. (Και λέω κρίμα γιατί έχει τα θεμέλια) Δεν λέω, άπειρο respect που ενισχύουν το παιχνίδι τους με τόσα δωρεάν updates , αλλά συνεχίζει στον πυρήνα του να έχει το ίδιο βασικό πρόβλημα : βαρετό, χωρίς νόημα και στόχους και επαναμβαλόμενο. Φυσικά σε κάποιους αρέσει αυτή η φάση και θέλουν να περνάνε την ώρα τους χτίζοντας βασούλες σε relax μούντ και να κόβουν βόλτες στον ανοικτό κόσμο του, απολύτως κατανοητό, προσωπικά συνεχίζω και το βρίσκω βαρετό. Από όσα open world survival παιχνίδια έχω παίξει έχουν όλα την ίδια ασθένεια να πω την αλήθεια (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο). Το θετικό είναι ότι υπάρχουν ενεργά mod communities που σώζουν τη κατάσταση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Νομίζω ότι μέχρι να τελειώσεις τα quest lines και να φτάσεις 2-3 πράγματα εκεί που τα θες, έχεις γράψει καμιά κατοσταριά ώρες anyway, οπότε το να γίνει βαρετό μετά από αυτό νομίζω είναι ΟΚ. Για εμένα από εκεί και πέρα έγινε βαρετό, αν και επιστρέφω ανα διαστήματα για κανά expedition, τώρα τελευταία έχω καιρό να μπω, μάλλον θα πάει για uninstall.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422


Για να δούμε, το τελευταίο update με άφησε παγερά αδιάφορο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
τα 15€ στο κλειδάδικο δεν μετράνε; :p

Καταξοδεύτηκες!! :p

Εγώ είχα αγοράσει, ότι συλλεκτική υπήρχε και για PC και για PS4!!!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Καταξοδεύτηκες!! :p

Εγώ είχα αγοράσει, ότι συλλεκτική υπήρχε και για PC και για PS4!!!!!
Για εμένα λέμε, ναι αυτό για μένα είναι day one price και η υψηλότερη τιμή που έχω δώσει ποτέ για video game :p
15.60 πήγε με τα fee του paypal και μετά ακολουθεί το Witcher 3 στα 14.99
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Αυτό περιμένω να το αγοράσω όταν θα βγει το Steam Deck 2.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
wtf οι τύποι είναι τρελοί! Ακόμα βγάζουν πράμα τζάμπα!


 
Top Bottom