What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

"ΤραύμαΤΑ από σφαίρες"


"Αυτοκτονία".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Κατεβαίνω δρομάκι για να ενωθω με τους άλλους πλεμπαιους στην λεωφόρο. Την ώρα που έχω βγάλει φλας για την ένωση, ακούω άγριο Γκάζι και καπάκι έναν κόκκινο διάολο να περνάει. Φερράρι, Αχ, να είχα τώρα το 1.000 να σε ταπείνωσω. Η Φερράρι σταματάει στο φανάρι για να στρίψει αριστερά και εγώ δίπλα. Παρατηρώ καπνό να βγαίνει από το μοτέρ. Ο καπνός γίνεται έντονος και τώρα βγαίνει και από την καμπίνα του οδηγού.
Είναι η στιγμή που ο κλασσικός πιτσιρικάς, και όχι μόνο, θα έβγαζε κινητό για να γράψει βιντεάκι.. Πίσω από τη. Φερράρι ένας βανακι, ο οδηγός κοιτάζει ατάραχος το ντουμάνι που βγανει το σωθικο της Φερράρι και τον οδηγό της που βγήκε έξω αμήχανος. Άναψε πράσινο και έφυγα. Δεν έχω βίντεο, δεν μπορούσα να γίνω αυτό που κοροϊδεύουμε, αλλά εκείνη η παλιά διαφήμιση, ίσως να είχε δίκαιο, ίσως αυτά τα αυτοκίνητά να μην βγαίνουν πολύ καλά και γι'αυτό δεν τα βλέπουμε συχνά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Κανείς ποτέ δεν αγόρασε supercar (και μάλιστα ιταλικό, όχι ότι οι άλλοι έχουν καλύτερα στατιστικά) επειδή είναι πιο αξιόπιστο από ένα Toyota... και αν το έκανε, το μετάνιωσε πικρά.

Υπάρχει λόγος που μετά από δέκα χρόνια, τα περισσότερα αμάξια που καινούργια πωλούνταν 250.000 ευρώ, δίνονται μεταχειρισμένα 50.000 (μερικές φορές και 15.000) ευρώ. Αυτοί που τα πουλάνε δεν είναι χαζοί, τα γούστα τους τα έβγαλαν, ξέρουν ότι στα επόμενα πέντε χρόνια θα πρέπει να το πληρώσουν καινούριο για να το κρατήσουν σε φόρμα, οπότε το δίνουν σε κάναν πλεμπαίο να χαρεί για κάνα εξάμηνο πριν έρθει ο πρώτος λογαριασμός για αλλαγή αυτόματου κιβωτίου (άνετα ένα εικοσάρι χιλιάδες σε Ferrari).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
ουτε για καθημερινη χρηση ρουτινας ειναι. για να κανεις τον χαβαλε σου θελουν χερια και πρεπει να το εχεις συνεχεια παρκαρισμενο για να φας γκομενακι με δαυτο.
Ελαχιστη γευση απο αυτη την ταλαιπωρια την ειχα με δικυκλο ματρακα οπου καθε 500; χιλιομετρα επρεπε να αλλαζω λαδια (μερικα γραμμαρια), πιστονι οποτε οι αλλοι αλλαζαν μπουζι, μεγαλη ταλαιπωρια για να κανεις το απλο, να πεταχτεις να παρεις τσιγαρα.
Το εδωσα και εγινε αυτο που ειπε ο φιλτατος GreatoldOne, εσκασε. Βασικα εσκασε επειδη ο νεος ιδιοκτητης εκανε λαθος χρηση αλλα οτι λειτουργει στο οριο, δεν σε αφηνει με το πορτοφολι στην τσεπη για πολυ καιρο. Δεν προλαβαινεις να το παντρευτεις.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Εφέτο παίζει και να έκανα τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου.
Είχαμε κανονίσει με έναν δικό μου να πηγαίναμε στην Κρήτη. Οργανώσαμε το ταξίδι, που θα πάμε, τι θα δούμε και φυσικά το που θα μένουμε. Εν τέλει την τελευταία μέρα, κυριολεκτικά λίγες ώρες προτού ξεκινήσουμε για Πειραιά, μου το ακυρώνει, για λόγους ανωτέρας βίας.

Ξενερωμα; Όχι. Βουτάω το αυτοκίνητο και τον σάκο τύπου, Εγγλέζος backpacker και ξεκινάω για όπου με βγάλει ο δρόμος. Επιγραμματικά έφτασα σε:
Λιτόχωρο, Όλυμπος, παραλία Κατερίνης, Γρεβενά, Βάλια Κάλντα, μέσα από Κατάρα, Μέτσοβο, Γιάννενα, Κόνιτσα, Αμάραντο, Κάμενικ, ένα σκασμό Ζαγοροχώρια, Άρτα και θα κλείσω χαλαρά αύριο με την ετήσια βόλτα μου στους Δελφούς.

Κοιμόμουν όπου μου έκανε κέφι, κυρίως πλάι σε ποτάμια με την σκηνή. Πήγαινα όπου ήθελα χωρίς γκρίνια, γνώρισα κόσμο που δεν θα γνώριζα και γέμισα με συναισθήματα και εικόνες, τουλάχιστον για ολόκληρο τον χειμώνα.

Το τοπ 3 ήταν
1. Όλυμπος, για τα πάντα του, αλλά κυρίως για τα απρόοπτα
2. Βάλια Κάλντα, ένας πίνακας ζωγραφικής τον οποίον μπορείς να ακουμπήσεις
3. Κάμενικ, γιατί τα σημάδια του εμφυλίου είναι ακόμη ορατά και κάθε βήμα προς την κορυφή είναι και ένα ταξίδι στον χρόνο

Νομίζω εν τέλει ότι η ζωή του νομά είναι και η καλύτερη. Ειδικά στα χωριά μπορείς να βγάλεις πολύ εύκολα ένα μεροκάματο για να συνεχίσεις στο επόμενο
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Τα έχει ανεβάσει ΟΛΑ στην πλατφόρμα των πικς του κυρ Ζουκεμπεργκ. Σε μια έχει και σέλφι αλα Μπόμπ ο Μάστορας!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τον μπομπ τον μαστορα την ειδα και εγω.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Εσύ γιατί έχεις τα φώτα εδώ και κάνα χρόνο; Πόσο πάει η κατανάλωση του ρεύματος;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
βαριομουν να αλλαξω avatar ρε. νταξ ειμαι ετοιμος ολο το χρονο για τα χριστουγεννα. κανω πλουσια την δεη δεν πειραζει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381

Αν δεν είσαι άντρακλας στην Κίνα, δεν βγαίνεις στο γυαλί.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987

Το έβαλα εδώ γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο θρεντ για τέτοια θέματα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο κοσμος βαζει στα κινητα του, και την παταει. εφαρμογες οπως το free camscanner.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο κοσμος βαζει στα κινητα του, και την παταει. εφαρμογες οπως το free camscanner.
this, τους τραβάει
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Η καμερα στο κινητο τους δεν χρεωνει τις εικονες. Στην ουσια αυτα τα μαραφετια τραβανε φωτογραφια γιατι τα κινητα δεν εχουν σκανερ.
Τελικα αυτο το Free ειναι η μεγαλυτερη απατη απο τοτε που ο μπατλερ φορεσε ενα λευκο σεντονι και η υπηρετρια χρεωνε τις φωτογραφιες.

Ειναι καποιος που δεν περιμενε κατι τετοιο;

Για το bonus στην πληροφορια. Η Cosco που εχει μετατρεψει τα κοντεινερ σε μονοπωλιο, εχει ανεβασει υπερβολικα πολυ τις τιμες.
Νομιζω ηταν $1.500-$1.800 και το πηγαν κοντα στα $10.000? δεν ειμαι σιγουρος για το 10 αλλα σιγουρα ανεβασε τις τιμες στα υψη.
Ειχα μια συζητηση με εναν τυπο που εκλαιγε για την αυξηση στα κοντεινερ. Το φυσικο αεριο ανεβηκε 1.000% γιατι ετσι.
ακομα δεν ειδα προσπαθεια να το ριξουν στην επιδημια.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ενα logitech πληκτρολογιο που ειχα αγορασει πριν απο μερικους μηνες και του ειχα κανει και ενα τρολοreview. Ξεκινησε το ξεφλουδισμα των πληκτρων. το παραξενο ειναι οτι ξεφλουδιζουν μονο τα πληκτρα Μ Ν και ειναι λιγο awkward. Πως θα το εξηγησω αν το δει καποιος;
Τι επαθαν το Μου και το Νι ρε κουνελε;
Το λογικο δεν ειναι να ξεκινησει απο πληκτρα οπως το Α, Ο, Ι, enter, alt F4, ctrl alt del?

key.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Γενικά η υγρασία δεν βοηθά και πολύ σε κάτι τέτοια...
Πάντως το σύνηθες είναι να χαλάνε, αλλοιώνονται, πρώτα τα wasd
 
Top Bottom