What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Προσωπικά, με ελάχιστες εκτάσεις, φτάσαμε να καλύπτουμε το σπίτι μας και να βάζουμε και στην τσέπη για αυτοσυντήρηση και βελτίωση. Με λίγη καλή θέληση, όλα γίνονται.

Φίλε σε ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα) και, πραγματικά, συγχαρητήρια!

Εδώ και καμιά 10ετία σκέφτομαι τι καλά που θα ήταν αν είχαμε λίγη γη να καλλιεργούμε. Όχι πολλή, απλά τόση ώστε να μην εξαρτόμαστε από κανέναν. Θα 'χα στήσει και μερικές αυτοσχέδιες ανεμογεννητριούλες και θα ήμασταν και ενεργειακά αυτόνομοι. Όλα αυτά, βέβαια, προϋποθέτουν πολύ χρόνο και χρήμα (αρκετό μάλιστα, αν δεν έχεις δική σου γη και ξεκινάς τα πάντα από το μηδέν).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Φίλε σε ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα) και, πραγματικά, συγχαρητήρια!

Εδώ και καμιά 10ετία σκέφτομαι τι καλά που θα ήταν αν είχαμε λίγη γη να καλλιεργούμε. Όχι πολλή, απλά τόση ώστε να μην εξαρτόμαστε από κανέναν. Θα 'χα στήσει και μερικές αυτοσχέδιες ανεμογεννητριούλες και θα ήμασταν και ενεργειακά αυτόνομοι. Όλα αυτά, βέβαια, προϋποθέτουν πολύ χρόνο και χρήμα (αρκετό μάλιστα, αν δεν έχεις δική σου γη και ξεκινάς τα πάντα από το μηδέν).
Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά αυτά που μπορούν να σε κάνουν αυτάρκη δεν μπορούν να σε κάνουν οικονομικά αυτάρκη. Δηλαδή ή θα έχεις άλλη δουλειά να τα πληρώνεις ή θα έχεις και άλλη καλλιέργεια για να σε ζει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι σε μονοκατοικία με κήπο μισό στρέμμα ξέρω εγώ και ένα πηγάδι να τραβάς νερό και να βάλεις τα ζαρζαβατικά σου.

Γιατί ναι μεν τα πεθερικά μου έχουν τα ζαρζαβατικά που τρώμε και ο μανάβης δεν μας βλέπει το καλοκαίρι παρά μόνο για πατάτες, αλλά έχουν σταφίδα, κρασί, λεμόνια, πορτοκάλια και λάδι για να τα βγάλουν πέρα, με τα οποία φυσικά δεν είσαι αυτάρκης. Τα ζαρζαβατικά δεν πιάνουν καλές τιμές και τα έχουν μόνο για χαρτζιλίκι.

Ο @Chronomancy καλά τα λέει για αυτοματισμούς, αλλά πρέπει να έχεις και συγκεκριμένες συνθήκες και καλλιέργειες για να τους εκμεταλλευτείς, σαν αυτές στον κάμπο δηλαδή. Στις πλαγιές τις Αιγιαλείας με διάσπαρτα στρέμματα δύσκολο. Ειδικά όταν είναι έχω 2 στρέμματα εδώ, 5 εκεί, 3 παρακεί και άλλα 15 μισά μισά με τον αδερφό μου πχ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Δεν ξέρω το κλίμα εκεί αλλά σκέψου τις αρωματικές καλλιέργειες. Γενικά τα νούμερα που παρέθεσες είναι καλά για να σε παίρνει από κάτω και πλέον το μίσθωμα της γης έχει φτάσει σε εξευτελιστικές τιμές.
Από τον παππού μου κληρονόμησα κάτι λιγότερο από 20 στρέμματα σε 8 διαφορετικές θέσεις. Και κάποια τα έχω μαζί με μια θεία μου. Ο σκοπός όταν ξεκινάς είναι να μπορείς να καλύψεις τα έξοδά λειτουργίας των κτημάτων, είτε από τις αγορές που δεν θα κάνεις, είτε από αυτά που θα πουλήσεις. Τώρα αν θες να συνυπολογίσουμε και τα μεροκάματα που θα κάνεις αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να το θεωρήσεις χόμπι για να πιάσει τόπο και για την ακρίβεια είναι καλύτερα από το να πας στο γυμναστήριο.

Νιτρε, και τίποτα να μην έχεις και να μαζεύεις τις ελιές με παραδοσιακές μεθόδους όπως και το να κλαδεύεις χεροπριονια σημασία έχει το τελικό προϊόν. Βλέπω και τους άλλους που έχουν ρίξει ένα σκασμό λεφτά σε μηχανήματα και πουλάνε το λάδι στην καλύτερη 4€ το κιλό. Πάμε μετά εγώ με τον φίλο μου και το δίνουμε με 6 κι 7.
Δεύτερο παράδειγμα. Όλοι βάζουν κότες και αν πουλάνε αυγά κλαίνε ότι κάνουν όσο οι τσίχλες. Και πάμε εμείς και τα πουλάμε έως κι 1€ το ένα. Με είκοσι κότες, σε ένα καλοκαίρι βγάλαμε το καλαμπόκι του χρόνου, με τις παλιές τιμές πάντα.

Συνεχίζεται...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Δεν ξέρω το κλίμα εκεί αλλά σκέψου τις αρωματικές καλλιέργειες. Γενικά τα νούμερα που παρέθεσες είναι καλά για να σε παίρνει από κάτω και πλέον το μίσθωμα της γης έχει φτάσει σε εξευτελιστικές τιμές.
Από τον παππού μου κληρονόμησα κάτι λιγότερο από 20 στρέμματα σε 8 διαφορετικές θέσεις. Και κάποια τα έχω μαζί με μια θεία μου. Ο σκοπός όταν ξεκινάς είναι να μπορείς να καλύψεις τα έξοδά λειτουργίας των κτημάτων, είτε από τις αγορές που δεν θα κάνεις, είτε από αυτά που θα πουλήσεις. Τώρα αν θες να συνυπολογίσουμε και τα μεροκάματα που θα κάνεις αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να το θεωρήσεις χόμπι για να πιάσει τόπο και για την ακρίβεια είναι καλύτερα από το να πας στο γυμναστήριο.

Νιτρε, και τίποτα να μην έχεις και να μαζεύεις τις ελιές με παραδοσιακές μεθόδους όπως και το να κλαδεύεις χεροπριονια σημασία έχει το τελικό προϊόν. Βλέπω και τους άλλους που έχουν ρίξει ένα σκασμό λεφτά σε μηχανήματα και πουλάνε το λάδι στην καλύτερη 4€ το κιλό. Πάμε μετά εγώ με τον φίλο μου και το δίνουμε με 6 κι 7.
Δεύτερο παράδειγμα. Όλοι βάζουν κότες και αν πουλάνε αυγά κλαίνε ότι κάνουν όσο οι τσίχλες. Και πάμε εμείς και τα πουλάμε έως κι 1€ το ένα. Με είκοσι κότες, σε ένα καλοκαίρι βγάλαμε το καλαμπόκι του χρόνου, με τις παλιές τιμές πάντα.

Συνεχίζεται...
Πάντως βγαίνει και ένα καλό απο την αύξηση τιμής των φυτοφαρμάκων. Είναι πλέον τόσο ακριβά που αρκετοί θα σταματήσουν να ψεκάζουν με roundap. Στις ελιές που βλέπω, έχουν δηλητηριαστεί τα περισσότερα περιβόλια. Τώρα θα αρχίσουν να τα κόβουν με τρακτέρ ή μηχανάκια γιατί ακρίβυναν τα φάρμακα.
Μιλάμε για πολύ φαρμάκι. Κάποιοι μάλιστα ψεκάζουν λίγο πριν μαζέψουν για να μην έχει χορτάρια στο μάζεμα. Δηλητήριο λάδι και ακόμη χειρότερα στις βρώσιμες ελιές.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Δεν ξέρω το κλίμα εκεί αλλά σκέψου τις αρωματικές καλλιέργειες. Γενικά τα νούμερα που παρέθεσες είναι καλά για να σε παίρνει από κάτω και πλέον το μίσθωμα της γης έχει φτάσει σε εξευτελιστικές τιμές.
Από τον παππού μου κληρονόμησα κάτι λιγότερο από 20 στρέμματα σε 8 διαφορετικές θέσεις. Και κάποια τα έχω μαζί με μια θεία μου. Ο σκοπός όταν ξεκινάς είναι να μπορείς να καλύψεις τα έξοδά λειτουργίας των κτημάτων, είτε από τις αγορές που δεν θα κάνεις, είτε από αυτά που θα πουλήσεις. Τώρα αν θες να συνυπολογίσουμε και τα μεροκάματα που θα κάνεις αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να το θεωρήσεις χόμπι για να πιάσει τόπο και για την ακρίβεια είναι καλύτερα από το να πας στο γυμναστήριο.

Νιτρε, και τίποτα να μην έχεις και να μαζεύεις τις ελιές με παραδοσιακές μεθόδους όπως και το να κλαδεύεις χεροπριονια σημασία έχει το τελικό προϊόν. Βλέπω και τους άλλους που έχουν ρίξει ένα σκασμό λεφτά σε μηχανήματα και πουλάνε το λάδι στην καλύτερη 4€ το κιλό. Πάμε μετά εγώ με τον φίλο μου και το δίνουμε με 6 κι 7.
Δεύτερο παράδειγμα. Όλοι βάζουν κότες και αν πουλάνε αυγά κλαίνε ότι κάνουν όσο οι τσίχλες. Και πάμε εμείς και τα πουλάμε έως κι 1€ το ένα. Με είκοσι κότες, σε ένα καλοκαίρι βγάλαμε το καλαμπόκι του χρόνου, με τις παλιές τιμές πάντα.

Συνεχίζεται...

Καλά αυτό το πράγμα!! Έφτιαχνα το Ε9 του πεθερού μου, και έβλεπα 5 στρέμματα εδώ, 2 εκεί, 1 παραπέρα!! Μάζευε μια κατοσταρού έτσι!! Μόλις του είπα, ότι αν δεν κάνετε αναδασμό, δεν υπάρχει περίπτωση να προκοψετε, δεν μου μίλαγε για μια μέρα!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Δεν ξέρω τι margins έχουν, αλλά λάδι και πατάτες είναι από τα πιο φθηνά πράγματα που μπορώ να σκεφτώ και τα πιο ακριβά που νοιώθω ότι πληρώνω όταν αγοράζω απέξω. Μπορεί να μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα αν είναι παπάτζα όλο αυτό;
Σε τελική ανάλυση κάθε πότε αλλάζουν λάδι στην λαδιέρα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Αυτο που ρωτας μπορει να σου κοστισει την ζωη. Επειδη μιλαμε για "βιομηχανικη" χρηση, πρεπει συχνα. Το χιλιοτηγανισμενο λαδι περναει σαν γευση και στην πατατα. Ας μην ξεχναμε και οτι αυτοι δεν μαγειρευουν στο τηγανακι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667
Πάρτε κι εσείς σπίτια σας ένα Air Fryer και τηγανίστε πατάτες κυριολεκτικά με 1-2 κουταλιές λάδι. Σπουδαιότερη εφεύρεση στην ιστορία της ανθρωπότητας.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Αυτο που ρωτας μπορει να σου κοστισει την ζωη. Επειδη μιλαμε για "βιομηχανικη" χρηση, πρεπει συχνα. Το χιλιοτηγανισμενο λαδι περναει σαν γευση και στην πατατα. Ας μην ξεχναμε και οτι αυτοι δεν μαγειρευουν στο τηγανακι.

Αυτό που λέει ο αγαπητός κούνελος!! Επειδή έχω δουλέψει παλιά σε fast food, όσο και να κοστίζει το λάδι, το αλλάζεις συχνά για να μήν περάσει η γεύση στις πατάτες (εάν είσαι βέβαια νοικοκύρης και θες να έχεις σοβαρό μαγαζί)!! Γιατί οι πατάτες συνοδεύουν το 90% των ειδών του καταλόγου!! Και μπορείς άνετα να καλύψεις το κόστος!!

Εκτός αν είσαι τσίπης και καρμύρης:

giphy.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Επειδή έχω δουλέψει παλιά σε fast food,
Respect. Οποιος εχει τις μπαλες να δουλεψει σε τετοια μερη, εχει τον σεβασμο μου.


Πάρτε κι εσείς σπίτια σας ένα Air Fryer και τηγανίστε πατάτες κυριολεκτικά με 1-2 κουταλιές λάδι
Αν δεν λαδωνει απαλα ο δεικτης και ο αντιχειρας, χανεις σε εμπειρια. Πως θα γλυψεις στο τελος το δαχτυλο, για να κερδισεις χρονο για να σκεφτεις τι μαλακια θα πεις;
Ειναι σαν να ξυριζουν οι goat φακερς τις κατσικες,
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
χέληε, με χτυπησες σε ευαισθητο σημειο.
σταθερο σημειο τριβης (μμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!) με τον ΠΕ ειναι το γαμωερφράιερ που χει παρει και τηγανιζει και τους γευστικους μου καλυκες μαζι με τις πατατουλες. εγω ημαντε συνηθισμενος στην παραδοσιακη φριτεζα. γεματη με λαδι στα 2/3 τουλαχιστον και μολις γινονταν κραντσι και ξεροτηγανισμενες, σήκωνες το διχτακι και στεγνωνανε (οκ, οχι τελειως, αλλά ποιος θελει το "τελειως"?). και μετα ειχες την εμπειρια της τηγανητης πατατας.

τωρα, η γευση απλα δεν ειναι εκει. σταματω. η απειλη του να διαβαζει ο ΠΕ ρεηκουί, χωρις να λεει κουβεντα, κρέμεται πανω απ το κεφαλι μου οπως το γιαταγανι του ιμπραήμη πανω απ το σιδερωμενο, περουκένιο μαλλι του χοντροπαπαφλέσα (έδεσα μαστερφουλυ το θεμα της τηγανητης πατατας με την εθνικη επετειο και την εθνικη ταινια. να ειπωθει.)
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν γνωριζω πολλα απο αγροτικα, αλλα εκεινο που εχω δει εδω και 40χρονια, ενταξει εχουν κανει λαθη και οι Ελληνες αγροτες, αλλα και το αρμοδιο υπουργειο/κυβερνησεις τους παρεσειραν κατα πολυ σε αυτα τα λαθη και σε λαθος δρομους.
Στην περιοχη μου, Μεσσογεια Αττικης το 80% της παραγωγης, ειταν λαδι και κρασι. Ειχαμε το λεγομενο Σαββατιανο σταφυλι που εβγαζε την φυμησμενη ρετσινα Μεσσογειων. Οι μερακληδες παραγωγοι μαληστα εβαζαν σπασμενα κουκουναρια αντι για ρετσινι και το κρασι μοσχοβολουσε. Εκτος απο Ελλαδα και πολλες εξαγωγες σε Ευρωπη και Αμερικη και οι αγροτες εβγαζαν καλα λεφτα. Σκυλιασανε υποργειο/κυβερνησεις, αντι να βαλουν τα κοπροσκυλα τους να εργαστουν για την βελτιωση της μοναδικης παγκοσμιως ποικιλιας, παραγωγη, παρεσυραν τους αγροτες σε αντικατασταση του Σαββατιανου με το λεγομενο Αμερικανικο. Δυστοιχως τσιμπησαν πολλοι. Αποτελεσμα σημερα εχουμε ενα κρασι κακης ποιοτητας σαν αυτο που παραγει η Καλιφορνια με κατα πολυ χαμηλοτερα εξοδα και σε χαμηλοτερη τιμη. Πως να το ανταγωνιστει το δικο μας? Οσοι λοιπον δεν εκαναν τα αμπελια τους, καυσοξυλα τα δινουν μπιρπαρα σε εργοστασια τυπου Κουρτακι που ανεξελεκτα πουλαν το χημικο τους παρασκευασμα με ετικετα ρετσινα. Απο που και ως που? Υπαρχουν καποια ελλαχιστα αμπελακια ακομα με Σαββατιανο, αλλα για ιδιαν χρηση, οχι εμπορειο και εξαγωγες. Πιστευω οτι ολο αυτο εγινε επιτηδες κι οχι απο λαθος εκτιμηση. Εχω κι αλλα παραδειγματα. Κατι Μερλιν πορτοκαλια, κατι μπανανομηλα κατι γιαρμαδες, μισο κιλο το καθε φρουτο. Δεν εχουμε στην Ελλαδα τις εκτασεις που εχουν αλλες χωρες, αλλα ειχαμε καποια μοναδικα προιοντα κορυφαιας ποιοτητας. Τωρα μεχρι και σαπια σκορδα, αγοραρζουμε Τουρκικα. Βαλαμε τα χερια μας και βγαλαμε τα ματια μας, λεω
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
τι ειπες ρε φιλε?
γιαρμαδες. ετσι τους ελεγε η μανουλα μου. τεραστιοι, βελουδινοι απ εξω και με σαρκα γλυκια, ζουμερη και λαχταριστη μεσα. καμμια σχεση μ αυτα τα ανοστα, ανοιχτοχρωμα πραματα που πουλανε σε σουπερ μαρκετ και λαικές σημερα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
υπουργειο/κυβερνησεις τους παρεσειραν κατα πολυ σε αυτα τα λαθη και σε λαθος δρομους.
Αυτα τα λαθη εγιναν σε πολλους τομεις, βασικα στα παντα. Διαλεξε τομεα και θα βρεις εναν εφιαλτη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
@captain kal Καλά τα λες. Από την άλλη να πω τον πόνο μου. Πήγα Τετάρτη μετά την καθαρά Δευτέρα σε μεζεδοπωλειο και οι πατάτες είχαν γεύση γαρίδας. Με τα πολλά ο μάγειρας μου μαρτύρησε ότι το λάδι ήταν εκεί από την Κυριακή.

@Chris2756 Όχι ότι αμφισβητώ τον δόλο του υπουργείου αγροτικής υποβάθμισης, αλλά μήπως τα αμπέλια χάθηκαν λόγω φυλλοξήρας; Περίπου πότε συνέβησαν αυτά;
Ο μόνος τρόπος για να νικήσεις την φυλλοξήρα είναι να βάλεις αμερικάνικο αμπέλι για ρίζα και πάνω του να μπολιάσεις όποιο υποκείμενο θες εσύ. Πάντως για την ιστορία το Σαββατιανό έχει διασωθεί και συνεχίζει να δίνει καλά προϊόντα. Για αυτό και θα το δεις να πιάνει τιμή
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Δεν μιλάμε για λάθη υπουργείων αλλά για εσκεμμένη καταστροφή της γεωργίας λόγω συμφερόντων. Το τρίπουρο Τυρνάβου π.χ. που ήταν π.ο.π το υπουργείο αποφάσισε να το μετονομάσει σε απόσταγμα τυρνάβου για να ωφεληθούν κάποιες μεγαλοεταιρίες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Φιλε chrono, δεν ειμαι αγροτης για ναχω πληρη γνωση του θεματος, αλλα εδω στα χωρια γυρο απο την Αθηνα ειχαμε 1-2 αμπελακια και καποιες ελιες οι περισσοτεροι, εβγαινε το λαδι και κρασι της χρονιας και απο οτι ακουγα απο πατεραδες/παπουδες. Ναι υπηρξε μια εποχη με φυλλοξηρα. Αλλοι την καταπλεμησαν με τον τροπο που ανεφερες, κι αλλοι με χρηση θειαφιου/γαλαζοπετρας κι αλλα ισως χημικα. Επισης οι πλειοψηφια της αγροτιας στην περιοχη μου ειχαν το αγροτικο επαγγελμα σαν δευτερο. π.χ. ταξιτζης, οικοδομος, αργοσχολος σταματουσαν την δουλεια τους 2-3 μηνες τον χρονο, οργωμα, κλαδεμα, τρυγιμα, νασου η παραγωγη του χρονου. Εκτος απο καποιους περιβολαριδες που δουλευαν μερα νυχτα 365 μερες το χρονο. Κατι πηγαν να καταφερουν οι διαφοροι συνετερισμοι κατα καιρους, αλλα που εχουμε συνενοηθει εμεις Ελληνες που θα τα εβρισκαν και στους συνετερισμους? Αναφερω, το θεμα που ειδα στην περιοχη μου σαν παρατηρητης οχι σαν γνωστης. Σε αλλες περιοχες πιθανον αλλη νοοτροπια και διαφορετικα προβληματα. Παντως απο τα λιγα που κοβει η γκλαβα μου, Το κρατος μας οχι μονο δεν εχει βοηθισει και κατευθινει σωστα τους αγροτες, μαλον το αντιθετο εχει κανει. Παραδειγμα, αφιστε αυτο που καλλιεργουσατε, βαλτε αυτο το προιον κι αν δεν το πουλησετε θα σας αποζημιωσω. Την μια χρονια τοκανε αντε και την δευτερη, την τριτη παρτε τα τετοια μου αγροτες, και ξεχρεωστε τα δανεια. Τυχαια ολα αυτα? Δεν νομιζω! Ασε το αλλο. Θυμαστε την εποχη που ο ΟΥΙΤ-ΟΥΙΤ παρεσυρε, μπακαληδες, μαναβηδες, μπετατζηδες κ.α. να πουλησουν οτι εχουν και δεν εχουν για να χωσουν στο χρηματιστηριο? Και μετα? Κλααααααμα η κυρια. Δια ποιαν πατριδαν να δωκω το αιμα μου, πλεον, κυριος? Δεν το δινω καλλυτερα στον ευαγγελισμο μπασ και σωσω κανα αθρωπο!
 
Top Bottom