What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Οι αντιρρήσεις μου είναι για το Μετρό!!
και για αυτό αν δεν έχεις άμεση σχέση με το θέμα μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα ειδικά εναντίων αυτών που επηρεάζονται. Το γεγονός είναι ότι παίρνονται αποφάσεις χωρίς κανέναν έλεγχο και αυτό από μόνο του δεν είναι αποδεκτό.

Το Master Plan είναι
Το μάστερ πλαν είναι έχουν σκατά στο κεφάλι και κοινωνική μηχανική, τα όποια αποτελέσματα είναι παράπλευρα και όχι ο σκοπός.

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
και για αυτό αν δεν έχεις άμεση σχέση με το θέμα μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα ειδικά εναντίων αυτών που επηρεάζονται. Το γεγονός είναι ότι παίρνονται αποφάσεις χωρίς κανέναν έλεγχο και αυτό από μόνο του δεν είναι αποδεκτό.


Το μάστερ πλαν είναι έχουν σκατά στο κεφάλι και κοινωνική μηχανική, τα όποια αποτελέσματα είναι παράπλευρα και όχι ο σκοπός.



Μια χαρά επηρρεάζομαι, όταν βλέπω τον κοντινότερο σταθμό μετρό σε μένα, να είναι ένα μισάωρο με τα πόδια και κέντρο, βόρεια και νότια προάστια, να ανοίγουν τον ένα σταθμό μετά τον άλλον και να μην τους θέλουν!!

Και για να κάνω τον συνήγορο του Διαβόλου, ξέρω αν αυτοί που φωνάζουν, αντιπροσωπεύουν όλους τους κατοίκους που ζουν στην περιοχή?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
@captain kal Δεν διαμένω πλέον Αθήνα, αλλά όσο ήμουν εκεί εκείνες τις γειτονιές τις είχα περπατήσει κάμποσο διότι είχε το αγαπημένο κομικάδικο, τη Στουρνάρη, και φυσικά το Rockcity. Ήταν οριακά ιεροτελεστία να τα επισκέπτομαι σε μία φουρνιά.

Ο σταθμός του οποιοδήποτε μετρό είχε πολύ μεγαλύτερο νόημα να είναι ακριβώς μπροστά από το αρχαιολογικό μουσείο για τον οποιοδήποτε τουρίστα/επισκέπτη και κάτοικο. Υπάρχει τεράστια άπλα για να υποστηρίξει το εν λόγω έργο (και υπόγεια) χωρίς να καταστρέψει ούτε τον ορίζοντα, ούτε να κάνει μεγάλες παρεμβάσεις. Παράλληλα εξυπηρετεί και τους φοιτητές της Αρχιτεκτονικής για τα μαθήματα στο Πολυτεχνείο.

Εντούτοις, οι μεγάλοι φωστήρες τύπου "Μεγ. Περίπατος" είπαν να ρημάξουν μία μικρή γραφική πλατεία διότι εκεί θα είναι φιλέτο. Αναμένω πέντε-έξι χρόνια μετά το μετρό, ξαφνικά να βγουν άρθρα για "την Μονμάρτη των Αθηνών" από τίποτα φυλλάδες AthensVoice που θα "ανακαλύπτου" την ιστορική σημασία των Εξαρχείων. Όλα αυτά όταν το AirBnB (ή παραμορφώσεις του) θα έχει ήδη αλωνίσει και θα έχει πετάξει τα νοίκια στο θεό. Παρόμοιο σχέδιο είχαν ότι μετέφεραν σαν κοπάδια τους κακόμοιρους τους τοξικομανείς προς τον Ελαιώνα-Κεραμικό για να υποβαθμίσουν την περιοχή, προτού γίνει top-ξενυχτάδικο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334

Δεν μπορείς να καταλάβεις, τί γίνεται με την κίνηση πλέον!!! Προπερασμένη Παρασκευή στο Google Maps, είχε κοκκινήσει όλη η Αθήνα από την κίνηση!!

αλλά όσο ήμουν εκεί εκείνες τις γειτονιές τις είχα περπατήσει κάμποσο διότι είχε το αγαπημένο κομικάδικο, τη Στουρνάρη, και φυσικά το Rockcity. Ήταν οριακά ιεροτελεστία να τα επισκέπτομαι σε μία φουρνιά.

Και εγώ τα ίδια!! Για games γενικά Στουρνάρη και στο Solaris για βιβλία SciFi!!!! Δυστυχώς μετά το 2010, έπεσε πολύ!! (Άλλαξε και η αγορά βέβαια, με τα digital shops)!!

Ο σταθμός του οποιοδήποτε μετρό είχε πολύ μεγαλύτερο νόημα να είναι ακριβώς μπροστά από το αρχαιολογικό μουσείο για τον οποιοδήποτε τουρίστα/επισκέπτη και κάτοικο. Υπάρχει τεράστια άπλα για να υποστηρίξει το εν λόγω έργο (και υπόγεια) χωρίς να καταστρέψει ούτε τον ορίζοντα, ούτε να κάνει μεγάλες παρεμβάσεις. Παράλληλα εξυπηρετεί και τους φοιτητές της Αρχιτεκτονικής για τα μαθήματα στο Πολυτεχνείο.

Έλα ντε!! Κακά τα ψέμματα, περισσότερο θα με εξυπηρετούσε εκεί ο σταθμός. εμένα που δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ να πάω Εξάρχεια (ακόμα και όταν πήγαινα φροντιστήριο στον Ηράκλειτο δεν με ενδιέφερε!! Νέρντ του κερατά!!), παρά στην πλατεία!! Αλλά πες ότι εντάξει, δέκα λεπτά μέσα από την Στουρνάρη, να θυμηθούμε τα παλιά, πάει στο διάολο!!

Εμένα άλλο με διολίζει, εκτός από την κίνηση!! Γίνονταν όλες αυτές οι φασαρίες στο Γραμματικό για τα σκουπίδια, δεν έγινε τίποτα και τώρα άνοιξη και καλοκαίρι, μας έρχεται η μπόχα από την χωματερή, που θα έπρεπε να έχει κλείσει, εδώ και καιρό. Δείτε αυτό:

The art of Vienna power plants

Την πρώτη φορά που το είδα στην Βιέννη το πέρασα για μουσείο μοντέρνας τέχνης!!! Και είναι εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας από σκουπίδια!! Στην Βιέννη!! Ένα τέταρτο διαδρομή με το τράμ, από το κέντρο της πόλης!! Που είναι γεμάτο ιστορικά κτήρια!!

Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε τελικά, γι'αυτό πυροβολούμε τα πόδια μας!!!

Όλα αυτά όταν το AirBnB (ή παραμορφώσεις του) θα έχει ήδη αλωνίσει και θα έχει πετάξει τα νοίκια στο θεό.

Καλά!! Ας ρωτήσουν πρώτα ιδιοκτήτες τι τραβάνε με ενοικιαστές, που διαλύουν το σπίτι και τα ξαναλέμε!!

Συγχύστηκα πάλι, γιατί θυμήθηκα ότι αύριο στη δουλειά, πάλι με αμάξι πρέπει να πάω!! Πάω για λίγο Freespace 2!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Δείτε αυτό:
Στην θεωρία και εγώ είμαι υπέρ σε αυτό. Στην πράξη όταν ΟΛΑ τα κάνεις λάθος πώς να σε εμπιστευτεί ο κόσμος;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Στην θεωρία και εγώ είμαι υπέρ σε αυτό. Στην πράξη όταν ΟΛΑ τα κάνεις λάθος πώς να σε εμπιστευτεί ο κόσμος;
Για τον κοσμο που αντιπροσωπευει ο Κουλης, ολα σωστα τα κανει και μια χαρα εξυπηρετει τα συμφεροντα του.

Στην προκειμενη περιπτωση εχουμε ξεκαθαρη και διαχρονικη εχθρα προς την συγκεκριμενη περιοχη καθως η ΝΔ εχει μεινει στη δεκαετια του 1950.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Στην προκειμενη περιπτωση εχουμε ξεκαθαρη και διαχρονικη εχθρα προς την συγκεκριμενη περιοχη καθως η ΝΔ εχει μεινει στη δεκαετια του 1950.

Εδώ έγκειτε η διαφωνία μου! Άμα έχεις έχθρα προς συγκεκριμένη περιοχή, δεν της πας σταθμό του Μετρό! Την αφήνεις με τον κεντρικό δρόμο χωματόδρομο, όπως ήταν η Πετρούπολη το 70'!!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Η εχθρα ειναι προς το φαντασιακο ποιον της περιοχης και στις υποτιθεμενες ιδεες των κατοικων της, οχι με τα τσιμεντα και τις εκτασεις τα οποια θα φερουν κερδος και μιζες.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Καλά!! Ας ρωτήσουν πρώτα ιδιοκτήτες τι τραβάνε με ενοικιαστές, που διαλύουν το σπίτι και τα ξαναλέμε!!

Συγχύστηκα πάλι, γιατί θυμήθηκα ότι αύριο στη δουλειά, πάλι με αμάξι πρέπει να πάω!! Πάω για λίγο Freespace 2!!
Ως γνωστόν, οι ιδιοκτήτες βγαίνουν πάντα ζημιωμένοι από την ενοικίαση οικημάτων. Καπετάνιε, κάνε κανένα καλό τρέιντ ράουτ στο Φρησπέις που έχει άπλετο χώρο να πάρεις λίγο κενό αέρα και έπειτα ξαναέλα λίγο στον μπλε σβώλο μας και την κακάσχημα γοητευτική Αθήνα μας και ίσως μπορέσεις να δεις ότι ενδεχομένως να μην φταίνε τα Εξάρχεια και τα κάθε Εξάρχεια για την κίνηση που τρως από και προς στην δουλίτσα σου καθημερινά.
Ως ένας Gothicας προς άλλον, αξίζει να είσαι Diego και Xardas σε αυτή την Μυρτάνα, όχι κυρ Παντελής.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Συγνωμη που διακοπτω την αιωνια διαμαχη ιδιοκτητων και ενοικιαστων. Εχω να πω κατι για την αιωνια διαμαχη ιδιοκτητων και τεχνικων.
Εχω ενα switch απο το οποιο πρεπει να φυγει ενα καλωδιο που θα διασχυσει μια μεγαλη αιθουσα.
Κοιταζω τον τοιχο (γυψοσανιδα) και βλεπω μια τρυπουλα. κοιταζω μεσα στην τρυπα και βλεπω καλωδιο δικτυου. Κομενο και standby για πριζακι.
Μαστορα, που παει αυτο το καλωδιο;
ελα να σου δειξω

cbles.jpg


Μου κοπηκε η αναπνοη. Εκτος απο την ταλαιπωρια, η μακαροναδα καλυπτε το 95% της αποστασης.
Μαστορα, σε πειραζει να απλωσω καλωδιο και να το βαλω κατω απο την μοκετα;
κανενα προβλημα μου λεει, ετσι και αλλιως εδω εχω πολλα καλωδια.
αυτα ειναι ρε, κατανοηση. ρισπεκτ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Ως γνωστόν, οι ιδιοκτήτες βγαίνουν πάντα ζημιωμένοι από την ενοικίαση οικημάτων. Καπετάνιε, κάνε κανένα καλό τρέιντ ράουτ στο Φρησπέις που έχει άπλετο χώρο να πάρεις λίγο κενό αέρα και έπειτα ξαναέλα λίγο στον μπλε σβώλο μας και την κακάσχημα γοητευτική Αθήνα μας και ίσως μπορέσεις να δεις ότι ενδεχομένως να μην φταίνε τα Εξάρχεια και τα κάθε Εξάρχεια για την κίνηση που τρως από και προς στην δουλίτσα σου καθημερινά.
Ως ένας Gothicας προς άλλον, αξίζει να είσαι Diego και Xardas σε αυτή την Μυρτάνα, όχι κυρ Παντελής.

11SkitsaPetrl-9-768x480.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334

The plot thickens.

Σκότωμα!!! Με κεφαλοθραύστη!!! Τα σιχάματα!!!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546


δεν ειμαι σταλεγάκιας, αλλά ζουμε σε τοσο σαπια εποχή, ή τελος παντων να το δεχτω, ειμαι εγω τοσο σαπιος, που οταν διαβασα την ειδηση προχτες, σκεφτηκα οτι δεν γινεται οι γονεις να μην εχουν καταλαβει κατι, ενα, δυο , χρονια, δεν ξερω ποσον καιρο γινοταν ολ αυτα....
κι ελεγα μην εισαι τοσο κυνικος, μαλαχτημου, απλα ηταν αδιαφοροι και κακοι γονεις.... ειναι δυνατον να ηξεραν και να σωπαιναν??

τελικα καλο ειναι ν ακολουθουμε την πρωτη μας σκεψη-ενστικτο παντα... (μας το λεγε κι ενας φυσικος αυτο, οταν ηταν να δωσουμε πανελλαδικες.. μεγαλη αληθεια.)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Επίκαιρο το θέμα της ταινίας "Miss Violence". Όταν την είχα πρωτοδεί είχα πει "δεν παίζει να γινόταν αυτό στα αλήθεια" έλα όμως που γίνεται και παραγίνεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Αναφέρθηκε στα νιουζ πριν να γινει κουλ
α στα νιουζ ήταν; δεν θυμόμουν να πάω να το ψάξω και λέω δε γμιεται :p
 
Top Bottom