What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,771
Αυτό το 89% πώς εξηγείτα
εγώ λέω ότι τα χαμηλά ποσοστά τών άλλων εξηγούνται επειδή πιστεύουν "our people are perfect".

Την κροατία γιατί την χρωμάτισαν λάθος; Η κρήτη φυσικά είναι εκτός συναγωνισμού.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
Αυτό το 89% πώς εξηγείται όταν όλοι μεταξύ μας συμφωνούμε ότι είμαστε η χειρότερη μπανανία του πλανήτη;
Επειδη ο Παρθενωνας ειναι μονο στην Ελλαδα. Για την μπανανια φταινε οι μασωνοι και οι "αλλοι".
Μια συζητηση που ειχα με εναν ξαδερφο μου με θεμα, οι Ελληνες ειναι η καλυτερη φυλη στον γκοσμο ολο, αναψε λιγο τα αιματα.
Το προβλημα ειναι ιδιο με το προβλημα που συναντησα στην Αφρικη. Στα σχολεια δεν κανουν παγκοσμια ιστορια, δεν τους ενδιαφερει τι εγινε πχ στην Ευρωπη. Κριμα, γιατι θα ηξεραν για την Γαλλικη επανασταση.
Ο ξαδερφος εχει εντυπωσιακη γνωση της ελληνικης γραμματειας, αλλα δεν εχει ιδεα οτι υπηρξαν και αλλοι αξιολογοι πολιτισμοι. Θεωρει οτι ειναι χασιμο χρονου να ασχοληθει, εστω με μια απλη αναγνωση.

Οι αρχαιοι ελληνες πιστευαν στο γεωκεντρικο μοντελο, τι αλλο δεν ανακαλυψαν; Αυτη η ερωτηση δινει στον κουνελο κινητρο να διαβασει και απο αλλα ραφια. Το μηδεν, ο λογος που λεμε οτι ο Ιησους γεννηθηκε το 1 αλλα οχι το ετος 0.
Αυτο το 1 ειναι π.Χ ή μ.Χ; Για τον ξαδερφο μου ρωταω.


Αυτο που βαζουν οι πολλοι στην ακρη, ειναι το εμποριο, που μετεφερε πολλες γνωσεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,100
@Northlander : Βρε αγόρι μου Νορθλάτε, άλλαξε το αβατάρι σου σε παρακαλώ γιατί σκιάζομαι. Φέρε πίσω τον λεβέντη. Άντε παλικάρι μου... ;Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,759
γιατί να φέρει πίσω τον Λεβέντη; ποιος τον πήρε;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,100
γιατί να φέρει πίσω τον Λεβέντη; ποιος τον πήρε;

Τον λεβέντη μας βρε, τον Δημήτρη μου Δημήτρη μου, τον Κάτω στον Πειραιά αλλά με αρχαιοελληνική αμφίεση. :Ρ
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449

Οκ, άκουσα όλα τα parts και πραγματικά WTF?
Στα του ποντκαστ.
Εξαιρετική παραγωγή και ωραία βαημπς έβγαλε το παρεάκι. Έβαλα να ακούσω για τον Josef Mengele (4 part talk-talk) και ξεκίνησε δυνατά, λέγοντας " Ο Μενγκελε είναι ο Jar-Jar Binκs του προηγούμενου αιώνα".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
Πηγα στο σουπερ μαρκετ χθες. Δεν μπορουσα να δω τα ραφια γιατι τα εκρυβαν ταμπελακια που εγραφαν, μονιμη εκπτωση κατι-τα% ελληνικη κυβερνηση.

Λεω, να παρω και καμια μπατονετα, μπορει να μου κατσει κανενα τυχερο στην αναμονη στο ταμειο. Ειχε διαφορες αλλα οχι πολλες επιλογες. Εκει δεν ειχαν βαλει ταμπελακι εκπτωσης. Απλωσα το χερι μου και πηρα ενα κουτι στην τυχη.
Για την ιστορια, τζονσον γαλαζοχαρουμενο κουτακι πηρα. Το ειδα οταν αδειαζα την σακουλα πανω στο τραπεζι.

Πηγα να το πεταξω πισω απο τον καθρεφτη του μπανιου και... δεν ξερω τι με επιασε. Κοιταζω το κουτι και γραφει 100 μπατονετες. Επιστρεφω στην κουζινα και ανοιγω το κουτι. Το γυριζω αναποδα και πεταω τις μπατονετες πανω στο τραπεζι.
65 μετρησα. Κοιταζω το κουτι απο την κατω πλευρα, κανενα ιχνος παραβιασης, ερμητικα κλειστο.
γτμ της μανας σας.

Μιας και το ειπα, να το γραψω και στο fb για να ενημερωσω τους φιλους μου και ταυτοχρονα να κανω τον κοινωνικο μου αγωνα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,100
Πηγα να το πεταξω πισω απο τον καθρεφτη του μπανιου και... δεν ξερω τι με επιασε. Κοιταζω το κουτι και γραφει 100 μπατονετες. Επιστρεφω στην κουζινα και ανοιγω το κουτι. Το γυριζω αναποδα και πεταω τις μπατονετες πανω στο τραπεζι.
65 μετρησα. Κοιταζω το κουτι απο την κατω πλευρα, κανενα ιχνος παραβιασης, ερμητικα κλειστο.
γτμ της μανας σας.

Μπορεί να εννοούσαν 100 μονές, άρα 50 διπλές, οπότε στη συσκευασία τελικά έχει 15 παραπάνω. 🙃
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
@lelos kounelos
Παρε 2ο κουτι, unboxing και καταγγελια σε Συνηγορο καταναλωτη ή αλλου.
Σκεφτηκα να παρω ενα και να το ανοιξω στο ταμειο. Το unboxing ειναι λιγο τραβηγμα, να το δωσω στους uboxoholics;
Ειναι θεμα προς σκεψη.
Επειδη εκανα μια ψακτικη στην μνημη μου. Το ειχα αγορασει και στο παρελθον και οταν ειχα παρει το τελευταιο, ειχα αναρρωτηθει γιατι τελειωσαν τοσο γρηγορα.

FYI αυτο ειναι το προιον.

box.png
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Οφ τοπικ γκρίνια.
Δε μπορώ τους ανθρώπους που μπαίνουν σφήνα σε μια κουβέντα για να πουν την εγωκεντρικη σαχλαμάρα τους.

Να συζητάς με έναν για το τι σάντουιτς θα φας και να πετάγεται ο άλλος και να λέει "πληρώθηκα σήμερα χίλια λεφτά και πήρα ένα bbq για την αυλή μου"
Η κουβέντα να συνεχίζεται και να σχεδιάζεις πλάνα για ταξίδι. Το ξεφτέρι θα πεταχτεί ξανά (δίχως να του έχεις δώσει το λόγο) και θα πει "Ααα και εγώ θα πάω ταξίδι. Έχω κάνει 16 ταξίδια και θα πάω αλλά τόσα".

Δε μπορώ τα άτομα που βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία με τους από πάνω, αλλά θέλουν να έχουν άποψη για τα πάντα και σαφώς διατηρούν ένα τουπέ χιλίων καρδιναλίων.
Να μιλάς πάλι για ταξίδια και να πεταχτεί το άτομο που δεν έχει πάει ούτε μέχρι την πλατεία της γειτονιάς του και να λέει γεμάτος σιγουριά "Είναι μάπα εκεί. Το έχω δει στο τάδε άρθρο".

Και φυσικά οι άνθρωποι που από το πουθενά θα ξεδιπλώσουν το μικρότερο βιολί του κόσμου και θα ακολουθήσει εξιστόρηση αλά λάμψη "Ξέρεις... Έχω χάσει το σκυλί μου, είμαι υιοθετημένο και λυπήσου τα χρόνια που γεννήθηκα".


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
Δε μπορώ τα άτομα που βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία με τους από πάνω, αλλά θέλουν να έχουν άποψη για τα πάντα και σαφώς διατηρούν ένα τουπέ χιλίων καρδιναλίων
Εγω που ειμαι σε αυτη την φαση, δεν ειχα ποτε παραπονα. Τροχονομος της συζητησης εισαι;
Για την ωραια συζητηση, θα τοποθετηθω και λιγο σοβαρα.

Υπαρχει και μια αλλη πλευρα στο θεμα. Πρωτα να σημειωσω οτι εχεις δικαιο.
Αν δεν κανω λαθος, χλωμο να κανω επειδη ειμαι κουνελος, το εχω θιξει αυτο το θεμα και παλαιοτερα. Βασικα, παραπονο ηταν, οπως το δικο σου.

Βγαινεις με καποιους ανθρωπους που κανουν μια φυσιολογικη ζωη, με τα καθημερινα προβληματα και την ρουτινα τους.
Καλησπερα σχεδον φιλοι μου, πως περνατε εδω; τα νεα σας...
Δουλεια, σπιτι, παιδια, προβληματα Α Β Γ και παλι καλα που βγαινουμε για κανεναν καφε, εσυ;
Αφρικη ημουν, επαθα ελονοσια, παντρευτηκα μια αφρικανη που πηγε να με βαλει φυλακη. Μολις γυρισα απο Γκανα οπου μπηκα παρανομα στην χωρα.

Ναι ρε φιλε, και με κοιτανε λες και ειμαι εξωγηινος.
Απο δουλεια; τι κανεις τωρα που επεστρεψες; Αυτη ειναι μια καλη ερωτηση για να επιστρεψει η συζητηση στην κανονικοτητα.
Περιμενω κατι συμφωνιες που ολο ακυρωνονται αλλα εαν κλεισουν θα τσιμπησω 1-2 εκατομμυρια.

Σε αυτο το σημειο εχω χασει καθε ελπιδα.

Στην κυριολεξια, δεν εχω να πω κατι που να εχει σχεση με την συνηθισμενη καθημερινοτητα, αυτη ειναι η ζωη μου. Δεν κανω φλεξ.
Πλην ενος φιλου, που εχουμε σπανια επικοινωνια, αυτος ειναι και ο λογος που εχω ξεκοψει απο ολους εδω.
Απο το να με θεωρουν τρελο, παθολογικο ψευτη και το ατομο που περιγραφεις, καλυτερα μονος μου, εγω κι ο πονος μου.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Ίσως δεν το έθεσα σωστά.


Ο καθένας έχει ζήσει γουστοζικες στιγμές στη ζωή του. Το παραπάνω που αναφέρω. Θαρρώ πως έχει να κάνει με μια ομάδα ατόμων που δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα και απλά ζουν με το να προσπαθήσουν να μειώσουν τ@ άλλ@ και πέφτει το "Ας ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" ή με τα άτομα που προσπαθούν να τσιμπήσουν τις εντυπώσεις, σε μια ομάδα αγνώστων αλκοολικών.
Διάλογος δεν επικρατεί, παρά μόνο μονοδιάστατη κοκορομαχία με γνώμονα το "ΔΕ με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομα μου".
Είναι λίγο-πολύ σαν το συνάδελφο που θα ρίξει ένα ταπ-ταπ στη πλάτη και θα σε ρωτήσει τι έχεις. Μόνο και μόνο για να φέρει σε ισχύ το 3ωρο βίντεο του καπετάν Βούρτσα, από το γιουτιουμπι. Άλλο τώρα αν αυτός ο συνάδελφος θα είναι ο πρώτος που θα σε δώσει στο χ-ψ εργοδότη (αλεντελον παράδειγμα)




Στα νιάτα μου (πριν 2-3 χρόνια) θα το έπαιζα διαιτητής και θα τρολαρα εσκεμμένα. Πλέον, απλά αδιαφορώ και καταθέτω τις παραπάνω σκέψεις, σαν άλλος επιθεωρητής Καλαχαν...
 
Top Bottom