What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
View attachment 1250


Παχιά λόγια...
66813.jpg
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Ερώτημα, που πρόεκυψε ξαφνικά ύστερα από έτη. Έχει δοκιμάσει κάποιος να μετατρέψει το PSP του (όποιος έχει ακόμη εν λειτουργία/ενεργεία) σε χειριστήριο για τα παιχνίδια στον υπολογιστή ? Εδώ και 2 μέρες, αφότου πρόσεξα ένα παρατημένο χειριστήριο xbox one που έχω για τα παιχνίδια του υπολογιστή, μου κόλλησε αυτή η ιδέα της μετατροπής.

Παίζει ένα προγραμματάκι το Fuse Gamepad, και από ότι βλέπω στα διάφορα βιντεάκια στο YT λειτουργεί κανονικά στα pc games (όχι σε PPSSPP Emulator, δεν με ενδιαφέρει).

Αφού σέταρα το psp και τον υπολογιστή βάση οδηγιών (+ τεσταρισμα λειτουργίας όλων των κουμπιών μέσω monitoring από το Control Panel για το χειριστήριο), δοκιμάστηκε σε Witcher 2 και σε F.E.A.R. 2 του GOG και... τίποτα. Έχει ασχοληθεί κάποιος ή πιθανόν να ξέρει ποιο το κόλλημα και δεν τσουλάει?

Edit: Μάλλον το πρόβλημα δεν έχει τεθεί στο κατάλληλο θρεντ, τις συμπάθειες μου :trollface:
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ίσως να πρέπει να σετάρεις και το x360ce για να δουλέψει (το βάζεις εκεί που είναι το exe του παιχνιδιού).
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
@jimmy213 Το x360ce είναι dll αρχείο που πρέπει να κατεβάσω από το ίντερνετ και να το αποθηκεύσω στο φάκελο του εκάστοτε παιχνιδιού, αν κατάλαβα σωστά?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
δεν ειναι απλα ενα dll. καπως πρεπει να σεταρεις το emulation :p
το αν σου κανει την δουλεια δεν εχω ιδεα. το psp μου καπου αραζει σε ενα συρταρι.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@jimmy213 Το x360ce είναι dll αρχείο που πρέπει να κατεβάσω από το ίντερνετ και να το αποθηκεύσω στο φάκελο του εκάστοτε παιχνιδιού, αν κατάλαβα σωστά?
Ναι, το βάζεις στον φάκελο που είναι το exe του εκάστοτε game. Δεν πειράζει κάτι στα αρχεία του παιχνιδιού και το διαγράφεις όποτε θες. Λογικά θα πετύχεις αυτό που θες με το psp.

Υ.Γ.: Το τρέχεις το x360ce για να ρυθμίσεις το χειριστήριο. Δεν το πετάς απλώς μέσα στον φάκελο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Τι θα έκανες/άλλαζες αν γυρνουσες τον χρόνο πίσω;

Όλοι: θα γινομουν παιδί και θα έπαιζα στις αλάνες και στις λάσπες

Εγώ: θα αγόραζα τα games σε δύο κόπιες. Μια για να παίζω και μια για να την πουλήσω 30-40 χρόνια αργότερα.

Pokemon Red and Yellow games sell for more than $100,000 each
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Ναι, το βάζεις στον φάκελο που είναι το exe του εκάστοτε game. Δεν πειράζει κάτι στα αρχεία του παιχνιδιού και το διαγράφεις όποτε θες. Λογικά θα πετύχεις αυτό που θες με το psp.

Υ.Γ.: Το τρέχεις το x360ce για να ρυθμίσεις το χειριστήριο. Δεν το πετάς απλώς μέσα στον φάκελο.
Δοκίμασα να κάνω 2 πράγματα:

Σε 1η φάση έτρεξα το πρόγραμμα x360ce (σε άσχετο φάκελο), προσθέτοντας τα παιχνίδια στην αντίστοιχη επιλογή/πεδίο σετάροντας τα κουμπιά και τις λειτουργίες και τίποτα. Τα παιχνίδια είναι σε πλατφόρμα GOG,Steam,Epic, οπότε στο section Games έχω αποθηκεύσει τα GOG,Steam kok + τις τοποθεσίες των lauνch.exes των ακριβώς games που θέλω (τα οποία για να ξεκινήσουν, ανοίγει 1α η πλατφόρμα του GOG για παράδειγμα). Το σκέφτηκα αυτό, για να είμαι καλυμμένος διπλά in case of ... αλλά τζίφος. To ίδιο σενάριο επίσης, όταν έτρεχα το πρόγραμμα x360ce μέσα από τα files του F.E.A.R. 2 που έιχα μεταφέρει.

Σε 2η φάση κατέβασα το x360cex86, ακολούθησα τις οδηγίες του, επέλεξα ποια games θέλω να εκκινήσει και εγκατέστησε στα files τους καποια dll, configuration αρχεία... πάλι τζίφος (τα συγκεγκριμένα games είναι 32bit btw).
Αυτή τη φορά όμως μου παρουσίασε και μήνυμα error.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω και βλέπω ότι πλέον υπάρχει και "for all games" έκδοση η οποία είναι και η μόνη που αναπτύσσεται πλέον (?).

Η διαδικασία που θυμάμαι εγώ, ήταν η εξής. Κατέβαζα είτε το x86 είτε το x64 (ανάλογα αν το game ήταν 32 ή 64 bit αντίστοιχα), το έβαζα στον φάκελο που βρισκόταν το exe του game, το έτρεχα μία φορά (το x360ce) και αφού ρύθμιζα τα κουμπιά του χειριστηρίου, το έκλεινα και έπαιζα το game.
Το ίδιο πράγμα έκανα για κάθε game που δεν υποστήριζε καλά το χειριστήριο που είχα. Πρέπει να είχε από πάντα τη λειτουργία που λες (δηλαδή να του βάλεις λίστα με τα games που θες), αλλά δεν το είχα δουλέψει ποτέ έτσι.

Τώρα με το "for all games" σ' ένα βίντεο έλεγε ο τύπος ότι πρέπει να μένει ανοικτό (πχ ελαχιστοποιημένο) το x360ce όταν παίζεις το game. Δοκίμασέ το κι έτσι μπας και.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είπα να αγοράσω μία τηλεόραση μιας που μου έδωσε ο ΟΤΕ ένα καλό πακετάκι για το πρόγραμμα τηλεόρασής του (ίντερνετ δεν ξέρω πότε θα μου βάλουν)
ΑΗΔΙΑΑ
Όσα μοντέλα κοίταξα ήταν είτε πιο ακριβά από ότι τον προηγούμενο μήνα είτε πιο στην ίδια τιμή με την προσθήκη ενός γραφικού μιας και καλά αρχικής τιμής κάνα 50αρι επάνω. Κατήντησε αυτή η black friday να είναι η χειρότερη περίοδος αγοράς από ελληνικό κατάστημα. Είδα δε σε κάτι αλυσίδες τύπου κωτσόβολου και public
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
στην χώρα μας δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις blackfriday τίποτα, καλύτερες τιμές θα βρεις άλλες μέρες παρά εκείνη την μέρα.
Επίσης πλέον η αγορά από Κωτσόβολους και τέτοια δεν έχει κανένα νόημα, αφού ένα καλό που είχαν το να σε βγάλουν από κόπο για την εγγύηση και να το χειριστούν αυτοί, πλέον πάει περίπατο και σου λένε να επικοινωνήσεις με τον εισαγωγέα...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εχεις δει καλο απο μερες που τις αποκαλουν μαυρες, ματωμενες και με πονοκεφαλο;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εν τέλει βρήκα τηλεόραση η οποία σε σκρινσοτ οδηγού αγοράς ήταν στα 549 προ ενός μήνα. Σήμερα στο ίδιο κατάστημα από 799 την πουλάνε 449. Ρε τους σατανάδες

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Εν τέλει βρήκα τηλεόραση η οποία σε σκρινσοτ οδηγού αγοράς ήταν στα 549 προ ενός μήνα. Σήμερα στο ίδιο κατάστημα από 799 την πουλάνε 449. Ρε τους σατανάδες


Το ελληνικό "επιχειρηματικό δαιμόνιο". Αηδία.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το ιδιο γινεται και σε headsets...ολη τη μουργα τη βγαζουν καπου στο 30αρι, ανεβασαν και τις τιμες στα flagships για να τις κατεβασουν τωρα, ενω τα πραγματικα vfm μενουν αμετακινητα... να πανε να κουρευτουν.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το ελληνικό "επιχειρηματικό δαιμόνιο". Αηδία.
Προχθές σε συζήτητση είπα το ίδιο πράγμα. Όμως, τελικά έμαθα πως και στο amazon γίνεται περίπου το ίδιο και όχι μόνο αυτό, αλλά σε άσχετες περιόδους είχε μεγαλύτερες εκπτώσεις σε προϊόντα που έχει τώρα σε έκπτωση λόγω black friday. Γενικώς η black friday έχει χάσει την αξία της τα τελευταία χρόνια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ωραίο κόλπο είναι να ξεστοκάρουν πριν την τελευταία μεγάλη έφοδο για τα χριστουγεννιάτικα δώρα. Έχουν πείσει και τον κόσμο ότι είναι προσφοράρες, γίναμε μάνμου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
αφού τόσα χρόνια τους κράζει ο κόσμος και ακόμα κάνουν τα ίδια, πάει να πει ότι πιάνει άσχετα με το κράξιμο... οπότε...
 
Top Bottom