What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Οπότε δηλαδή αν ξεκινήσουμε συζήτηση για το αν η Γη είναι επίδεδη ή όχι θα πρέπει εγώ να μπω στη διαδικασία να αποδείξω σε εσένα που πιστεύεις ότι ναι είναι επίπεδη πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει;
Βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογικος ανθρωπος που να θελει να εξηγησει σε καποιον οτι η γη δεν ειναι επιπεδη. Απλα φευγεις αηδιασμενος.
Δεν θα προσπαθησεις να αποδειξεις τα λεγομενα σου αλλα απο την στιγμη που θα πεις, ξερω οτι η γη δεν ειναι επιπεδη επειδη abc.... το κανεις.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το θέμα είναι που μπαίνει όμως το όριο; Δεν χρειαζεται λες, αν κατάλαβα καλά, να προσπαθήσεις να αποδείξεις ή να εξηγήσεις γιατί η Γη δεν είναι επίπεδη ή γιατί δεν ψηφίζεις Γεωργιάδη. Χρειάζεται όμως να αποδείξεις ή να εξηγήσεις γιατί δεν υπάρχει Θεός ή παραφυσικα φαινόμενα. Πως ξεχωρίζεις ποτέ ισχύει το ένα και πότε το άλλο;
Αν και νομίζω ότι το θέμα δεν είναι ποτέ πρέπει να μπεις στη διαδικασία να εξηγήσεις ή να αποδείξεις κάτι, αλλά το τι αποδείξεις και ποια από τις δύο πλευρές πρέπει να τις παρέχει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Θέλω να πω, δες ινδιάνους και ευρωπαίους αποίκους, με τα περίεργα μαγικά στελιάρια τους που ξερνάνε φωτιά και θάνατο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Θέλω να πω, δες ινδιάνους και ευρωπαίους αποίκους, με τα περίεργα μαγικά στελιάρια τους που ξερνάνε φωτιά και θάνατο.
Ναι οκ για κάποιους που δε γνωρίζουν την τεχνολογία πίσω από αυτα μπορεί να φαίνεται ως μαγεία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
ναι ρε παιδί μου, αλλά ας πούμε τώρα σκέψου πόσα πράγματα μέχρι να τα αποδείξει η επιστήμη ήταν σε τέτοια φάση που μπορούσες να το πεις μαγεία. Χθες παραφυσικό φαινόμενο ο μαγνητισμός, σήμερα επιστήμη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εγω, σαν κουνελος. Μερος της δουλειας μου ειναι η τεχνολογια, η λογικη των πραγματων η ψυχολογια των ανθρωπων κ.α.
Αν και αυτα προυπηρχαν στον χαρακτηρα μου, λογω της δουλειας μου εγιναν εντονοτερα.
Εχω γραψει μερικες απο τις εμπειριες μου και υπαρχουν αλλες τοσες στην μνημη μου. Για μενα, ειναι καθαρες αποδειξεις οτι υπαρχουν πραγματα που δεν εχουν αποδειχτει.
Το ιντερνετ, ενα βιβλιο, η αποψη επιστημονων κτλ ειναι ενα πραγμα και η προσωπικη εμπειρια ειναι ενα αλλο πραγμα.
Απο το ενα πραγμα, υπαρχει η ταση να εξηγει με λογικη την προσωπικη εμπειρια απο το αλλο πραγμα. Αυτο ειναι σωστο. Η σωστη λεξη ειναι γαμάτο (το γαμάτο το τονιζω), ομως για τις δικες μου εμπειριες και σιγουρα και αλλων ανθρωπων. δεν υπαρχει σκονη στον φακο, δολος, φαντασιοπληξια, μη κατανοηση, μεθη, εγκεφαλικο επεισοδιο, προσωρινη σχιζοφρενεια κτλ
Η επιστημη δεν εχει αποδειξει οτι δεν υπαρχει θεος. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι υπαρχουν πραγματα τα οποια τα εχουμε μεταφρασει εντελως λαθος, επειδη δεν εχουμε ιδεα.

Οταν ενας αστρονομος ψαχνει να βρει εναν πλανητη, επειδη εχει καποιες ενδειξεις, σημαινει οτι πιστευει σε κατι το οποιο ακομα δεν εχει αποδειχτει.
Σημαντικο, καποιοι επιστημονες ψαχνουν για αλλες διαστασεις. Την ιδια ωρα, αν πεις αλλες διαστασεις, οι φιλοι σου θα ξεκινησουν να σφυριζουν το theme απο το X FIles, επειδη πιστευουν στην επιστημη.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οταν ενας αστρονομος ψαχνει να βρει εναν πλανητη, επειδη εχει καποιες ενδειξεις, σημαινει οτι πιστευει σε κατι το οποιο ακομα δεν εχει αποδειχτει..
Νομίζω ακριβώς εδώ εντοπίζεται η διαφορά απόψεων μας. Σωστά ο αστρονόμος ψάχνει να εντοπίσει τον πλανήτη επειδή πιστεύει ότι κάτι υπάρχει εκεί. Αλλά μέχρι να το κάνει ο πλανήτης απλά δεν υπάρχει.
Οσον αφορά τις προσωπικές εμπειρίες δεκτό, είναι κάτι πολύ δυνατό και προσωπικό για τον καθένα μας. Καταλαβαίνεις όμως ότι εγώ δεν μπορώ να βασιστώ στις δικές σου (ή οποιοδήποτε αλλού) προσωπικές εμπειρίες ως απόδειξη για το οτιδήποτε.
Αφου όπως λες μέρος της δουλειάς σου είναι η ψυχολογία των ανθρώπων τότε θα ξέρεις ότι το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Σωστά ο αστρονόμος ψάχνει να εντοπίσει τον πλανήτη επειδή πιστεύει ότι κάτι υπάρχει εκεί. Αλλά μέχρι να το κάνει ο πλανήτης απλά δεν υπάρχει.
H λεξη κλειδι ειναι η πιστη. Προσθετω την αποψη του μεσου κοσμακη που πιστευει αυτα που εχει αποδειξει η επιστημη.
Εαν ο επιστημονας δεν πιστευε την υπαρξη, δεν θα εψαχνε με σκοπο να φτασει στην αποδειξη.

Το μυαλο ειναι ο μεγαλυτερος gamer EVER. Μας κανει να πιστευουμε οτι καναμε/ακουσαμε/ειδαμε πραγματα, σταματαει την αισθηση του χρονου κτλ
Απο την καθημερινοτητα μου

Διαπιστωση και οχι ειρωνια. Παρατηρησες οτι ενω εκανα αναφορα στα παιχνιδια του μυαλου, το επανελαβες και εσυ; Η απαντηση σου δινει μια αισθηση αυτοματισμου σε οτι "παραξενο" σου λενε. Ειναι σαν να μην εκανα καμια αναφορα στα παιχνιδια του μυαλου

Το μυαλο, εκτος απο την προσθεση, αφαιρει κιολας. Οσοι οδηγουν για πολυ ωρα σε εναν, ας τον πουμε μονοτονο δρομο, οδηγουν εντελως μηχανικα, δεν παρατηρουν τιποτα και συνηθως δεν θυμουνται και πολλα απο την διαδρομη. απο επιστημονικη ερευνα.
Εχετε σκεφτει οτι ΙΣΩΣ να εχετε δει πραγματα, αλλα το μυαλο σας απλα τα προσπερασε; οτι δωσατε μια αυτοματη απαντηση βασισμενη σε καποια λογικη πιθανοτητα και τελος. Οταν εχουμε μια λογικη απαντηση, που καλυπτει τον τροπο σκεψης μας, δεν δημιουργουμε αλλα ερωτηματα. αλλη μια λυμενη υποθεση.
Συνηθως δινουμε μια εξωφρενικη απαντηση οπως, δεν καταλαβες καλα, χωρις επιχειρηματα αλλα μας καλυπτει.
Αν καποιος που σεβομαστε και θεωρουμε οτι εχει ωραιο/λογικο/μορφωμενο τροπο σκεψης, μιλησει για κατι παραξενο, δεν θα μπειτε στην διαδικασια της αμφισβητησης; μηπως ειχες πιει; ο υποβιβασμος της αντιληψης του ειναι αυτοματος.

Για τις εμπειριες μου, εξαντλησα καθε λογικη ερωτηση και οποιαδηποτε πιθανοτητα να καταλαβα λαθος. Απο την αρχη των περιστατικων μεχρι το τελος. Καποια απο τα περιστατικα δεν ειναι περιπτωσεις οπου ειδα κατι για μια στιγμη, ακουσα μια φωνη, ειδα κατι στον υπνο μου.
Ειναι καταστασεις με διαρκεια πολλων ημερων οπου εχεις την ανεση να ρωτησεις, να ψαξεις, να παρατηρησεις, να διασταυρωσεις τις πληροφοριες.

Επιφανειακα ασχετο.
Θα μπορουσε να μπει στην λιστα με το φαινομενο της πεταλουδας.
Ενας τυπος που δεν τον γνωριζω, σε ενα μερος πολυ μακρυνο. Σαν να λεμε ενας random κινεζος στο Πεκινο. Τον πηρε ο υπνος και αυτο δημιουργησε ενα ντομινο που περασε απο καποιες χωρες και κατεληξε σε εμενα με timing ρολογιου ακριβειας και με τοσο αρνητικο τροπο που στην κυριολεξια αλλαξε την πορεια της ζωης μου.
Βαζω στην συζητηση τον χωροχρονο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
H λεξη κλειδι ειναι η πιστη. Προσθετω την αποψη του μεσου κοσμακη που πιστευει αυτα που εχει αποδειξει η επιστημη.
Εαν ο επιστημονας δεν πιστευε την υπαρξη, δεν θα εψαχνε με σκοπο να φτασει στην αποδειξη.
Μα δεν διαφωνώ σε αυτό. Για αυτό έγραψα πριν το παράδειγμα με τους εξωγήινους. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξή κάποιας μορφής εξωγήινης ζωής, παρόλο που δεν έχει αποδειχθεί, για διάφορους λόγους (όπως π.χ. το μέγεθος του (παρατηρήσιμου) σύμπαντος και η πραγματικά απειροελάχιστη στατιστικά πιθανότητα οι συγκυρίες που οδήγησαν στη δημιουργία ζωής στη Γη να είναι ένα μοναδικό στο σύμπαν γεγονός).
Αυτό που προσπαθώ να πω και στα προηγούμενα post, είναι ότι η δική μου (δική σου κ.λπ.) πίστη στους εξωγήινους ή οτιδήποτε άλλο δεν τους κάνει πραγματικούς ή υπαρκτούς. Θέλουμε δεν θέλουμε δεν υπάρχει κάποια απόδειξη για αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ της πίστης του καθενός με την πραγματικότητα (τη δεδομένη στιγμή).
Πίσω στο παράδειγμα με τον αστρονόμα, δε συμφωνείς ότι η πίστη του δεν έχει κανέναν αντίκτυπο στο αν τελικά ο πλανήτης υπάρχει ή όχι; Ο πλανήτης είτε είναι είτε δεν είναι εκεί.

Διαπιστωση και οχι ειρωνια. Παρατηρησες οτι ενω εκανα αναφορα στα παιχνιδια του μυαλου, το επανελαβες και εσυ; Η απαντηση σου δινει μια αισθηση αυτοματισμου σε οτι "παραξενο" σου λενε. Ειναι σαν να μην εκανα καμια αναφορα στα παιχνιδια του μυαλου
Δεν βλέπω κάποια ξεκάθαρη αναφορά να πω την αλήθεια, τουλάχιστον με την έννοια που το είπα εγώ. Θες να μου πεις που αναφέρεσε; (ίσως εδώ; "ομως για τις δικες μου εμπειριες και σιγουρα και αλλων ανθρωπων. δεν υπαρχει σκονη στον φακο, δολος, φαντασιοπληξια, μη κατανοηση, μεθη, εγκεφαλικο επεισοδιο, προσωρινη σχιζοφρενεια κτλ)"

Αν καποιος που σεβομαστε και θεωρουμε οτι εχει ωραιο/λογικο/μορφωμενο τροπο σκεψης, μιλησει για κατι παραξενο, δεν θα μπειτε στην διαδικασια της αμφισβητησης; μηπως ειχες πιει; ο υποβιβασμος της αντιληψης του ειναι αυτοματος.
Θα με ωθήσει να το ψάξω παραπάνω ναι, αλλά χωρίς δική μου εμπειρία ή επιστημονική απόδειξη δεν νομίζω ότι θα αλλάξω γνώμη. Και όχι αυτό δεν σημαίνει ότι υποβιβάζω την αντίληψή του.

Βαζω στην συζητηση τον χωροχρονο.
Ενδιαφέρον θέμα αλλά μην το μπλέξουμε κι άλλο :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Πίσω στο παράδειγμα με τον αστρονόμα, δε συμφωνείς ότι η πίστη του δεν έχει κανέναν αντίκτυπο στο αν τελικά ο πλανήτης υπάρχει ή όχι; Ο πλανήτης είτε είναι είτε δεν είναι εκεί.
Αν ειναι εκει, ειναι κατι το οποιο δεν μας επηρεαζει, ομως η πιστη οτι ειναι εκει, θα κανει τον αστρονομο να συνεχισει την ερευνα του.
Αν βρεθει ο πλανητης ειναι κατι που θα επηρεασει τον αστρονομο, αλλα και εμας, με τροπο διαφορετικο. Μπορει να επηρεασει και τα παντα εαν βρουν ιχνη ζωης.

Δεν μπηκα στον κοπο να γραψω καποιο περιστατικο επειδη τα εχω ξαναγραψει και ισως καποιοι να πουν, αμαν ρε κουνελε με τα reboot.

Ηταν ακομα ενα ηρεμο πρωινο κατω απο τον Ασιατικο ουρανο. Το γκομενακιο ειχε σηκωθει πρωτο για να προετοιμασει το εδαφος του δικου μου εγερτηριου. Σε καποια στιγμη και ενω συζητουσαμε για διαφορα, χτυπησε το τηλεφωνο της. Ηταν η μητερα της και της ειπε οτι πεθανε ο αδερφος της. Το παλικαρι ηταν στην Ν. Κορεα μαζι με την γυναικα του, μεταναστες. Εννοειται οτι η ειδηση του θανατου τσακισε την κοπελια.
Το χωριο της κοπελιας ειναι κοντα στην πολη και ετσι επρεπε να παμε προς τα εκει.
Στην διαδρομη προς το κτελ, και αφου καταφερε επιτελους να ηρεμισει λιγο, την ρωτησα πως πεθανε ο αδερφος της και μου ειπε οτι δεν ηξερε να μου πει.
Δεν σου ειπε η μητερα σου απο τι πεθανε ο αδερφος σου; Η απαντηση ηταν οτι ουτε η μητερα της ηξερε πως πεθανε.
Αυτος που ενημερωσε την μητερα σου, δεν της ειπε τι εγινε; Η απαντηση ηταν οτι της το ειπαν οι γειτονες.
Γυρισε ο αδερφος σου απο την Κορεα;
Οχι, οι γειτονες ειδαν το φαντασμα του εξω απο το σπιτι μας, χωρις κεφαλι, και πηραν τηλεφωνο την μητερα μου.
Ηλιθια ερωτηση αλλα δεν αντεξα να μην ρωτησω. Αφου δεν ειχε κεφαλι, πως τον αναγνωρισαν; απο τα τατου....

Της λεω οτι αφου δεν πηρε κανενας να δηλωσει επισημα τον θανατο του αδερφου σου, ειναι ζωντανος και αδικα κλαιει.
Μου ειπε οτι το ηξεραν οτι θα συμβει, ενας καλογερος ειχε πει στην μητερα της οτι φετος, ο γιος της ή ο εγγονος της θα πεθανει επειδη δεν γινεται να ειναι και οι δυο σε αυτη την ζωη. Η μητερα της δεν το ειχε πιστεψει αλλα τωρα το πιστεψε.

Εγω ειμαι ακομα σε αρνηση για τον θανατου του τυπου. Φτανουμε στο σπιτι της οπου ειχε μαζευτει ολο το χωριο και ειχαν ηδη ξεκινησει τα εθιμα για αυτες τις περιπτωσεις. Η μητερα της μας ειπε οτι το κινητο του γιου της και της γυναικας του ειναι κλειστα. Μιλησε με την πρεσβεια στην Κορεα αλλα δεν ηξεραν τιποτα. Της εδωσαν τους αριθμους τηλεφωνων απο τα νοσοκομεια της περιοχης αλλα δεν βρηκαν καμια πληροφορια.
Η μερα συνεχιστηκε με αναζητηση πληροφοριων αλλα τιποτα.
Την επομενη μερα το ιδιο ,μηδεν πληροφοριες, κανενας δεν ηξερε τιποτα.
Να προσθεσω οτι οι σχεσεις των κατοικων της Κορεας με τους Ταυλανδους ειναι κακιστες και ετσι εκτος απο μηδενικες πληροφοριες επαιξε και εκνευρισμος απο την γενικη αναιδεια.
Φτασαμε στην ημερα #3 και ενας τυπος, φιλος και συναδελφος του αδερφου, ποσταρε στο φουμπου, οτι ο γιος ειχε ενα ατυχημα αλλα το νοσοκομειο δεν του εδινε καμια πληροφορια για την κατασταση του. Μας εδωσε ονομα νοσοκομειου και τηλεφωνο επικοινωνιας.
Πηραν τηλεφωνο στο συγκεκριμενο νοσοκομειο αλλα αρνηθηκαν να τους δωσουν πληροφοριες. Πηραν τηλεφωνο στην πρεσβεια και η πρεσβεια επικοινωνησε με το νοσοκομειο.
Αργοτερα, απο την πρεσβεια τους ειπαν οτι εγινε ενα τροχαιο, Ο γιος με την γυναικα του και ενα φιλικο ζευγαρι, επεσαν με το αυτοκινητο σε εναν γκρεμο. Οι τρεις εμειναν στον τοπο και ο γιος χαροπαλευει. οι εξετασεις δειχνουν οτι το κεφαλι του εχει διαλυθει και ζει με μηχανηματα.

Την επομενη μερα, πηρε τηλεφωνο η πρεσβεια και τους ειπε οτι ο γιος πεθανε. Το χτυπημα στο κεφαλι ηταν πολυ ασχημο και οι Κορεατες, αφου ειδαν οτι δεν παιζει σωτηρια, τραβηξαν την πριζα.
Εδω ξεκιναει και το round #2 Η οικογενεια ηθελε το σωμα του ανθρωπου αλλα οι Κορεατες ελεγαν θα στειλουμε την σταχτη.
Αυτη η ιστορια κρατησε εναν μηνα και τελικα δεχτηκαν την σταχτη, γιατι επεσε στο τραπεζι η δηλωση οτι πρεπει να δεχτουν αμεσα γιατι δεν γινεται να τον κρατανε εκει για παντα.
Πηγαμε στον ποταμο Μεκονγκ και τον σκορπισαμε.

Σημειωση. δεν θυμαμαι αν η πρωτη πληροφορια ηρθε την ημερα #2 ή #3 νομιζω οτι ηταν την τριτη μερα. εχει περασει καιρος απο τοτε.
Το σιγουρο ειναι οτι τον εκλαιγαν και οτι ηξεραν οτι χτυπησε στο κεφαλι, πριν μαθουν για το ατυχημα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, πώς ορίζεται αυτός ο καλόγερος; Κλασσικός βουδιστής ή έχουν κάτι σαν το Άγιο Όρος όπου πάνε και περνούν προφητείες; Υποθέτω ότι αυτό το δεν μπορούν να συνυπάρξουν οφείλεται σε κάποιο bug κατά την επιστροφή της ψυχής σε κάποιο σώμα;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχω ώρα που προσπαθώ να κρατηθώ και να μην γίνω ψυχή του πάρτυ, αλλά επειδή το επαναλαμβάνετε συνεχώς δεν άντεξα.

Οι αστρονόμοι όταν ψάχνουν κάπου για πλανήτες δεν ψάχνουν επειδή πιστεύουν οτί εκεί θα υπάρχει κάποιος πλανήτης.

Ψάχνουν επειδή είτε υπάρχουν παρατηρησιακά δεδομένα που υποδεικνύουν πιθανή ύπαρξη πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή, είτε επειδή υπάρχει μοντέλο υπολογισμών που δίνει πιθανότητα ύπαρξης πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή. Και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ψάχνουν γύρω από ένα άστρο (ή σύστημα άστρων).

Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να μεταφραστεί ως "πίστη" είναι το μοντέλο που έχουν στα χέρια τους να δίνει λίγες πιθανότητες αλλά αυτοί να επιμένουν (κυρίως λόγω εμπειρίας).

Μιλάμε για καθαρή επιστήμη χωρίς ίχνος τυφλής πίστης.

Ψυχή του πάρτυ is out.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αν ειναι εκει, ειναι κατι το οποιο δεν μας επηρεαζει, ομως η πιστη οτι ειναι εκει, θα κανει τον αστρονομο να συνεχισει την ερευνα του.
Αν βρεθει ο πλανητης ειναι κατι που θα επηρεασει τον αστρονομο, αλλα και εμας, με τροπο διαφορετικο. Μπορει να επηρεασει και τα παντα εαν βρουν ιχνη ζωης.
Νομίζω ότι επικεντρωνόμαστε σε εντελώς διαφορετικά πράγματα και δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Ναι η πίστη μας οδηγεί στο να προσπαθούμε να ανακαλύψουμε πράγματα. Όχι η πίστη δεν επηρεάζει με κανέναν τρόπο την πραγματικότητα, παρά μόνο τα όσα γνωρίζουμε για αυτήν. Νομίζω αυτά είναι ξεκάθαρα και για τους δύο.

Έχω ώρα που προσπαθώ να κρατηθώ και να μην γίνω ψυχή του πάρτυ, αλλά επειδή το επαναλαμβάνετε συνεχώς δεν άντεξα.

Οι αστρονόμοι όταν ψάχνουν κάπου για πλανήτες δεν ψάχνουν επειδή πιστεύουν οτί εκεί θα υπάρχει κάποιος πλανήτης.

Ψάχνουν επειδή είτε υπάρχουν παρατηρησιακά δεδομένα που υποδεικνύουν πιθανή ύπαρξη πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή, είτε επειδή υπάρχει μοντέλο υπολογισμών που δίνει πιθανότητα ύπαρξης πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή. Και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ψάχνουν γύρω από ένα άστρο (ή σύστημα άστρων).

Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να μεταφραστεί ως "πίστη" είναι το μοντέλο που έχουν στα χέρια τους να δίνει λίγες πιθανότητες αλλά αυτοί να επιμένουν (κυρίως λόγω εμπειρίας).

Μιλάμε για καθαρή επιστήμη χωρίς ίχνος τυφλής πίστης.

Ψυχή του πάρτυ is out.
Αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας (με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να αναλυθεί τόσο), αυτό που λες νομίζω ότι είναι αυτονόητο. Φαντάζομαι και ο lelos όπως και εγώ, αυτό που εννοεί με την πίστη του αστρονόμου είναι αυτό που λες σχετικά με την επιμονή. Δεν νομίζω να πάει κάποιος να ψάχνει για πλανήτες στα τυφλά όπου να 'ναι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
επιμονή
Αυτο ακριβως φιλτατε. Η πιστη ειναι το καυσιμο της επιμονης και εργαλειο για την αυτοκριτικη.


Ψάχνουν επειδή είτε υπάρχουν παρατηρησιακά δεδομένα που υποδεικνύουν πιθανή ύπαρξη πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή, είτε επειδή υπάρχει μοντέλο υπολογισμών που δίνει πιθανότητα ύπαρξης πλανητών στην συγκεκριμένη περιοχή. Και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ψάχνουν γύρω από ένα άστρο (ή σύστημα άστρων).

Συμφωνουμε φιλτατε, και πολυ καλα εκανες που το ανεφερες, ομως οι ενδειξεις μεχρι την αποδειξη ειναι μεγαλος δρομος.
Αν και δεν εχω ουτε μεγενθυντικο φακο, θα δωσω ως παραδειγμα τον πλανητη Χ.
Θα προσθεσω, επειδη μου αρεσει να μην μπαινουν ορια σε μια συζητηση, για λογους, κατι πολυ σημαντικο. Αργα το πρωι εκανα ενα loop στα καναλια της τηλεορασης, μπας και καταφερω να κλεισω κανενα ματι και πετυχα μια γυναικα που εργαζεται στο CERN.
Αυτη η γυναικα δηλωσε οτι πριν απο 100 χρονια νομιζαμε οτι γνωριζαμε τα παντα για την φυσικη.
Η εξελιξη της επιστημης ειναι απιστευτη, αλλα αν συγκρινουμε αυτη την εξελιξη με αυτα που δεν γνωριζουμε ακομα, ειμαστε στην πρωτη σελιδα του βιβλιου. Ακουγεται υπερβολικο αλλα δεν ειναι. Εδω ερχεται το λαθος των πολλων, οτι αφου δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα, δεν ισχυει. Μοιαζει με παιχνιδι λεξεων αλλα δεν ειναι.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εδω ερχεται το λαθος των πολλων, οτι αφου δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα, δεν ισχυει.
"Αφού δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά δεν μπορείς να λες ότι υπάρχει (αν θες μπορείς να το πιστεύεις)".

Σταματάω εδώ όμως γιατί το έχουμε παραχέσει :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το παραπάνω είναι γκρίζα ζώνη, διότι δεν υπάρχουν πολλά δεδομένα που να περιγράφουν την επίδραση της ψυχολογικής κατάστασης και πόσο επηρεάζει τις - κυριολεκτικά- μικροσυγκεντρώσεις ορμονών κτλ., που επιδρούν π.χ. στο ανοσοποιητικό σύστημα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
"Αφού δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά δεν μπορείς να λες ότι υπάρχει (αν θες μπορείς να το πιστεύεις)".

Οτι δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα δεν σημαινει οτι εγινε το πειραμα και το αποτελεσμα ειναι αρνητικο.
Η πραγματικη εννοια ειναι οτι δεν βρεθηκε καποιος να δωσει μια επιστημονικη απαντηση.... για την ωρα. Η υπαρξη επιστημονικης απαντησης μας δινει το αποτελεσμα ισχυει/δεν ισχυει.
Δεν πρεπει να ξεχναμε και την φραση "τα νεα δεδομενα αλλαζουν αυτο που πιστευαν οι επιστημονες".
Η επιστημη, δυστηχως, αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με τις θρησκειες, ο καθενας την ερμηνευει οπως νομιζει.

Επιστρεφουμε στην πιστη που εχει ο καθενας οταν κανει την ερευνα του.

Το placebo ειναι το καταλληλο φαρμακο για καποιον που θεωρει οτι πασχει απο κατι γιατι η πιστη (στο φαρμακο) κανει θαυματα.
 
Top Bottom