What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder: Wrath of the Righteous

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Για πολλους βλεπω ηταν το πρωτο σας KS. Υπαρχει καποιος ιδεολογικος λογος πισω απο αυτο η απλα ετυχε;
Owlcat έτυχε.
Θα μου πεις και άλλες εταιρείες αξίζουν, εκεί γιατί δεν έκανες. Ίσως επειδή μου βγάζουν καθαρά αυτό το "από gamers, για gamers".
Είναι κι άλλοι λόγοι, αλλά παίζω Kingmaker τώρα και έχω διάφορα προβλήματα να τρέχουν. :p
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
Γαμώ ήταν το καμπέιν γενικά, ναι, και κυρίως της φασούλας που παίχτηκε εδώ.
Να το ξανακάνουμε. 🤘
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για πολλους βλεπω ηταν το πρωτο σας KS. Υπαρχει καποιος ιδεολογικος λογος πισω απο αυτο η απλα ετυχε;

Γενικά είμαι αντίθετη με το KS και το Early Access γιατί έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο το χ game θα βγει στην ώρα του ή αν θα ολοκληρωθεί και γενικότερα. Τώρα στήριξα για τους εξής λόγους:

-Μου άρεσε η στάση της εταιρίας στο Kingmaker, που ενώ είχε άσχημο release έπεσαν με τα μούτρα να το συμμαζέψουν.
-Θεωρώ απίθανο να μη βγει
-Είδα πως είναι γύρω στους 40 devs, πάνω κάτω όσοι είμαστε εμείς, και μου αρέσει που πάνε στα βαθιά με πολύπλοκο RPG.
-Είχε και ωραία Artbooks που δεν βρήκα στο ebay ή σε άλλο μαγαζί. Να τα λέμε κι αυτά.

Χθες βράδυ κάθε φορά που γυρίζαμε από quest με τον @jonirenicus13 αντί να κάνουμε αυτά που κάνουμε συνήθως πηγαίναμε κατευθείαν στην KS σελίδα και διαβάζαμε νούμερα για να δούμε ποιος έχει το τελευταίο update και που βρισκόμαστε. Κάτι που έγινε ασυναίσθητα χωρίς να έχουμε συνεννοηθεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,773
Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει κάπως τον ενθουσιασμό που είχα στο kickstarter του Project Eternity (pcm forum τότε) που παρακολουθούσα κάθε update ευλαβικά, ήταν και όλο το κλίμα της παλινόρθωσης του είδους και του pc gaming γενικότερα που ήρθε στις αρχές της δεκαετίας. Μετά την ξενέρα του Baulder's Gate, θα ψηνόμουν να συνδράμω στα συντρόφια. Αλλά μετά θυμήθηκα ότι το πρώτο παιχνίδι αποκτήθηκε πρόσφατα, οπότε δεν έχει νόημα να δώσω για κάτι που θα παιχτεί σε 2-3 χρόνια (αρκετά αισιόδοξα). Και ειδικά αν μιλάμε για retail που φτάνει κοντά 70 ευρώ με μεταφορικά...

Τελευταίο που στήριξα από rpg ήταν το Deadfire, τελευταίο γενικά το System Shock. Το Deadfire δεν το έχω παίξει και μου έχει γεννηθεί μια δυσπιστία προς τις δεσμεύσεις των δημιουργών για το πόσο "συλλεκτικές" και αποκλειστικές είναι οι retail τους, όταν σε 2 περιπτώσεις (deadfire, numenera), τελικά πήρα τις κουτάτες από μαγαζιά σε τιμές χώμα και έδωσα τις digital+ διαφορά τιμής στον αδερφό μου. Και φυσικά η περίπτωση του Wasteland 2, εκεί ευτυχώς δεν είχα στηρίξει αλλά ήταν αστείο ότι η ranger edtion έπαιζε για κάποιο καιρό σε μισή τιμή από εκείνη των "προνομιούχων" backers, μέχρι που εξαντλήθηκε και εμφανίστηκε σε μεγαλύτερη τιμή βέβαια.

Στο System Shock πήρα τη φτηνότερη digital έκδοση, no regrets, ξέροντας ποιοι είναι από πίσω και το παλμαρέ τίτλων τους, ήταν η καλύτερη επιλογή για day 1.
tldr εξουθένωση από το crowdfunding, υποστήριξη σε μικρούς δημιουργούς μόνο, με των οποίων τα παιχνίδια θέλω να ασχοληθώ με το που βγουν.

ps καλά όχι και τόσο βαθιά πλέον, η αρχική αγουρίλα του Kingmaker λογικά ήταν μεγάλο σχολείο για αυτούς.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
Γενικά είμαι αντίθετη με το KS και το Early Access γιατί έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο το χ game θα βγει στην ώρα του ή αν θα ολοκληρωθεί και γενικότερα. Τώρα στήριξα για τους εξής λόγους:

Τις καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις είναι η αλήθεια.
Όταν ήταν στις αρχές του το crowdfunding και το EA, κι εγώ έτσι ήμουν, αλλά με τον καιρό κάποια κορυφαία παιχνίδια που έχω παίξει και τα έχω πλέον ψηλά στην καρδιά μου, είναι από crowdfunding πλατφόρμες ή/και από EA. πχ Lords of Xulima, Darkest Dungeon, Dreamfall Chapters, Subnautica, ATOM RPG κλπ κλπ.
Με τον καιρό είδα ότι έχει φέρει περισσότερο αποτέλεσμα παρά απογοήτευση στα μάτια μου (είναι μέχρι να συναντήσεις το πρώτο failure υποθέτω ; ) οπότε κάμφθηκαν οι αντιστάσεις μου και άρχισα να στηρίζω δειλά δειλά. Αλλά πάντα διάλεγα παιχνίδια που "καιγόμουν" να παίξω και ταυτόχρονα ήταν και safe bet, με κοινό από πίσω και "έμπιστες" εταιρείες. Τον τελευταίο χρόνο το παράκανα λίγο γιατί βγήκαν πολλά μαζεμένα, αλλά και πάλι τηρούσαν τα κριτήρια που έχω βάλει. Άντε 1-2 από αυτά να ήταν ρίσκο ξέρω ΄γω. 😃
Νομίζω και στεγνά από οικονομική άποψη να το δεις, συμφέρει, ειδικά όταν πρόκειται για παιχνίδι που θες να παίξεις day 1, όπως τα περισσότερα που στηρίζω εγώ προσωπικά. πχ είχα δώσει 29 δολάρια για το Deadfire, το οποίο day 1 έκανε 40-50 ή πόσα έκανε τέλος πάντων.

Τεσπα, το Wrath of the Righteous ήταν πολύ fun campaign γενικά, (το βάζω ψηλά μαζί με το Critical Role animated series και το Dreamfall Chapters στο epicness μέτρο μου) με την τριβή και τον χαβαλέ εδώ μέσα, τον χαμούλη στο discord με τις αποκρυπτογραφήσεις κλπ, τα social goals (σπάμαρα ανθρώπους σχεδόν καθημερινά :p ), καθημερινό τσεκάρισμα της σελίδας για funds/updates κλπ.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Double post επειδή το βρήκα με ένα απλό Google search τελικά. Αναφέρεται αποκλειστικά στα επιτραπέζια αλλά πιστεύω ακράδαντα και χωρίς στοιχεία ότι άνετα ισχύουν οι ίδιες αρχές για πάρα πολλά videogames KS.

Stretch goals in board games KS

μολις το ειδα οτι το ποσταρες!!!! Θα το τσεκαρω ρε θενξ!!!!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
222783512e9dbb39cb7f4b415a8e34cc_original.png
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Α ρε Μοσχοβίτες, για 10 άτομα χάσατε την πρωτιά. Χάθηκε να βάλουν ένα χεράκι (ακόμη) παππουδογιαγιάδες των devs?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Αυτοί τον φτιάξανε τον ιό αφού, έχουν έτοιμο και το εμβόλιο. Διαβάστε λίγο Dean Koontz να ξεστραβωθείτε, ffs.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
Νέος Companion.

Φοβερό artwork.

d965092d2c12f88b57c0fcab4c43fc72_original.jpg
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Είχα σκοπό να ξεκινήσω λέγοντας "Το Baldur's Gate 3 μπλα μπλα μπλα μπλα...", αλλά όχι. Μιλάμε για το έπος που στέκεται επάξια δίπλα από το Baldur's Gate saga (καλά, μισό σκαλί παρακάτω) με τη δική του ταυτότητα. Σε λίγα χρόνια άνετα θα είναι και αυτό σημείο αναφοράς για τα παιχνίδια τού είδους. Προσκυνώ Owlcat.
Αν και δεν είναι του στυλ μου, σίγουρα θα χρειαστεί Chaotic Evil playthrough.

Σημ: μιλάω για το Kingmaker προφανώς.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Bathory ή όποιος άλλος ξέρει

Εγώ που έκανα ήδη pledge στο KS πρέπει να το μεταφέρω τώρα στο Backer Portal;
Δε θέλω να αλλάξω κάτι στην παραγγελία.
 
Top Bottom